Menu

Krátkodobé testy - komunikace

Asus WL-500gP

Bezdrátové centrum

Router společnosti Asus patří mezi designově povedená zařízení, která jsou vybavena řadou zajímavých a nadstandardních technologií. WL-500gP lze oprávněně označit za multimediální centrum, a to díky podpoře připojení řady externích zařízení a například optimalizaci přenosu multimediálních dat.

Zařízení WL-500gP lze uvést do chodu dvěma způsoby: buďto je postupně sami nastavíte, nebo se necháte vést „Quick Setup“ průvodcem. Krok za krokem vás tak může webové rozhraní provést základními nastaveními, jako je časová zóna, druh připojení a jeho konfigurace. Nechybí ani možnost aktivace Wi-Fi bezdrátového rozhraní. Méně zkušení uživatelé jistě ocení roletkovou nabídku, ve které mohou zvolit výši zabezpečení (low, medium - WEP 64/128bit, high WPA-PSK). Tím jsou základní nastavení hotova a router dle továrně nastavených parametrů běží. Pokud se spokojíte s tímto stavem, je možné zařízení plně používat. Všechna klíčová nastavení jste již zadali pomocí průvodce. Aktivován je také DHCP server, takže je možné připojovat do sítě (ať již pomocí kabelu, nebo přes Wi-Fi) další počítače.
Zkušenější uživatel se s implicitními nastaveními nejspíše nespokojí a přistoupí tak k detailnější konfiguraci přímo přes webové rozhraní. To je k dispozici po zadání IP routeru do prohlížeče. S detekcí zařízení vám může pomoci aplikace Device Discovery, jež zobrazí zařízení připojená ve vaší síti. Pak stačí kliknout na vámi požadovaný router, který chcete konfigurovat, a otevře se webové rozhraní daného zařízení (šikovná věc zejména pro rozsáhlejší sítě, kde je více zařízení).
Zařízení je vybaveno dvěma technologiemi, které zaručují rychlejší přenos a větší dosah. Lepší přenosové rychlosti má na starosti technologie Afterburner (přídavné spalování), která dokáže vyhnat rychlost přenosu až ke 125 Mb/s. V silně zarušeném prostředí (několik Wi-Fi sítí naráz) se nám podařilo dosahovat maximálních rychlostí 55 - 83 Mb/s, což považujeme za velmi dobrý výsledek (samozřejmě s výkyvy k nižším rychlostem). Lepší dosah má na starosti technologie BroadRange, která zvyšuje pokrytí sítě až na 300 %. Nebylo bohužel v našich možnostech toto plně ověřit, nicméně na místě, kde jsme testovali, běžný Wi-Fi adaptér detekoval 56% kvalitu signálu s jiným routerem, při použití WL-500gP s BroadRange dosáhla hodnota 89 %. I v případě normálního adaptéru byl výsledek lepší - 65 %. *Zařízení tak poskytuje lepší pokrytí i s běžným adaptérem.
Je nutné zmínit, že obě technologie musí být podporovány na obou stranách (router + adaptér), jinak dochází k využití standardu 802.11b/g. Nicméně pokrytí bylo citelně lepší i v případě normálního adaptéru. Pokryté území můžete zvýšit také pomocí regulace vysílacího výkonu, kterou WL-500gP podporuje. Doporučujeme to však pouze zkušenějším uživatelům. Neznalý uživatel by se mohl dostat do rozporu s vyhláškami o maximálním povoleném výkonu.
Asus WL-500gP nabízí několik nadstandardních funkcí. Patří mezi ně například sdílení webkamery v internetu a v síti LAN. To by samo o sobě nebylo až tak jedinečné, podstatnou informací je však fakt, že se jedná o sdílení USB kamery, která můžete být připojena k jednomu ze dvou USB 2.0 portů na zařízení. Pro sledování obrázků z videokamerky je třeba nainstalovat ActiveX prvek. V případě Windows XP je to trochu komplikované, neboť systém se instalaci vehementně brání. Instalaci ActiveX nabízí přímo stránka, na které jsou obrázky z kamery zobrazovány. V případě, že chcete sledovat obraz s větší obnovovací frekvencí, je k dispozici speciální odkaz. Hlavní výhodou tohoto řešení je finanční úspora. USB kamerky jsou podstatně levnější než specializované IP kamery.
V případě připojení USB tiskárny lze WL-500gP využít také jako print server.
K druhému USB 2.0 portu však můžete připojit například i flash disk či externí pevný disk v boxu s USB rozhraním. Z routeru se tak snadno stane multimediální centrum a je možné ho využít i jako FTP server, ze kterého budou nesdílená data dostupná uživatelům na LAN i v internetu. Pro jednotlivé složky lze nastavit různá oprávnění a vyhnout se tak neoprávněnému procházení dat.
Adam Nosek

ASUS WL-500GP
Wi-Fi router

ROZHRANÍ Wi-Fi 802.11b/g (2,412 - 2,497 GHz)
ZABEZPEČENÍ WEP 128-bit, WPA, WPA2
PŘENOSOVÉ RYCHLOSTI 802.11g: max. 54
a125 Mb/s (Afterburner); 802.11b: max. 10 Mb/s
PORTY 4x RJ-45 LAN, 4xRJ-45 Ehternet
10/100 Mb, 2x USB 2.0, 1x WAN
VÝROBCE/POSKYTL Asus/Joyce ČR
CENA VČ. DPH 3 588 Kč

Fujitsu-Siemens Loox T830

Velký malý

Vezměte velkou plastovou krabici, vložte do ní nekvalitní displej, miniaturní klávesnici, rozměrnou baterii, moderní technologie a získáte Fujitsu-Siemens Loox T830.

Společnost Fujitsu-Siemens má bohaté zkušenosti s výrobou PDA. Její nejnovější výrobek by měl být vlajkovou lodí. Jak se kombinace PDA a mobilního telefonu povedla? Komunikátor jsme podrobně otestovali.
Na první pohled vypadá Fujitsu-Siemens Loox T830 velice hezky. I kvalita zpracování je na vysoké úrovni, slícování je velice přesné. Problém v provedení ucítíte až v okamžiku, kdy budete chtít komunikátor vložit do kapsy u kalhot. Buď se vám do ní vůbec nevejde, nebo bude jeho nošení značně nepohodlné. Vhodnější je použít dodávané kožené pouzdro za opasek.
Komunikátor nepoužívá žádné pohyblivé části, displej i klávesnici naleznete na přední části. Displej má úhlopříčku pouze 6 cm, rozlišení je nevyhovujících 240 x 240 bodů. To je zřejmě největší slabinou zařízení, vždyť konkurence nabízí běžně displeje s rozlišením VGA (640 x 480). Navíc kvalita displeje je na nízké úrovni. Druhou polovinu tvoří QWERTY klávesnice, jejíž tlačítka jsou však pro pohodlné psaní až příliš malá. Velice často se nám stávalo, že jsme mačkali několik kláves najednou. Nad displejem se pod krytkou skrývá sekundární kamera pro videotelefonii. Primární kamera je na zadní částí přístroje. Nabízí rozlišení 2 Mpx a autofokus, zcela však chybí dioda pro přisvětlení. Pod zadním krytem se nachází nejrozměrnější Li-Pol akumulátor, jaký jsme kdy v komunikátoru viděli. Jeho kapacita však už tak ohromující není, 1530 mAh při napětí 3,7 V. Pokud budete zařízení používat intenzivně, budete jej nabíjet každý den.
Pochvalu si zaslouží procesor, který je taktován na 416 MHz. Jeho výkon je vynikající, všechny aplikace fungují velice svižně.
Samotný PDA je založen na systému od Microsoftu, přesněji na Windows Mobile Tento operační systém se nám velice líbí, je přehledný, dostatečně svižný, nabízí dostatek aplikací a propojení s počítačem vždy bezproblémové. Nechybí standardní aplikace, včetně aplikací Word a Excel. * Operačnímu systému je podmíněna i práce se zprávami, která probíhá přes Outlook a sdružuje e-maily, SMS i MMS.
Aplikace pro telefonování je přehledná a jednoduchá, práce s kontakty je vynikající. Samotné telefonování však patří k nepříjemným činnostem. Použitý reproduktor je velice nekvalitní: zní přebuzeně, během hovoru v něm chrčí. Reproduktor pro hlasitý odposlech je pak zcela nepoužitelný. V této cenové kategorii by k podobnému faux pas nemělo docházet.
Komunikátor by měl být ukázkou moderních technologií. S technologickou výbavou jsme byli až na výjimku spokojeni. Nechybí GPRS, UMTS, Wi-Fi, Bluetooth, a dokonce ani GPS. Naopak zklamáním byla absence EDGE. Buď máte k dispozici rychlé UMTS, nebo pomalé GPRS. Středně rychlé připojení dostupné na větším území chybí. GPS je až překvapivě citlivá, použitá navigace Dynavix nás však příliš nenadchla.
Nabíjení i synchronizace probíhají přes univerzální miniUSB, který je ve spodní části přístroje. Velice hezky vypadá stojánek, jenž slouží jak k nabíjení, tak k synchronizaci.
Celkově nás komunikátor zklamal. Nedotažená ergonomie a velké množství drobných chyb zařazují komunikátor mezi horší produkty na trhu. Hodláte-li si pořídit PDA, určitě sáhnete po zařízení s menšími rozměry a lepším displejem. Chcete-li hlavně telefonovat, odradí vás velice nekvalitní reproduktor. I pro GPS navigaci existují lepší zařízení. Možný zákazník bude tedy ten, který požaduje vše v jednom zařízení a je schopen akceptovat velké kompromisy.
Vratislav Klega

FUJITSU-SIEMENS LOOX T830
Komunikátor s GPS

ROZMĚRY 64 x 126 x 21 mm
HMOTNOST 190 g
DISPLEJ TFT, 240 x240 bodů
AKUMULÁTOR Lithium-Polymer 1530 mAh, 3,7 V 
KOMUNIKACE GSM (900, 1800 a 1900 MHz),
UMTS (2100 MHz), Bluetooth, Wi-Fi, USB
GPS SiRF GCS3F
DODÁVANÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ aktivní stojánek,
USB kabel, nabíječka, sluchátka, 2x stylus, kožené pouzdro
CENA VČ. DPH 23 000 Kč


Dokumenty ke stažení