Menu

Mailbox

Mailbox

V Chipu 6/06 jsem v rubrice Tipy a triky četl, že po vypnutí počítače je možné jej vzdáleně spustit přes síť pomocí funkce Wake on LAN. Jaký příkaz a v jakém programu (příkazový řádek?) je nutné použít pro probuzení vzdáleného PC?.
Petr Bulva

Pravděpodobně nejsnadnějším způsobem je použít program Wake on LAN - Magic Packet. Zdarma si jej můžete stáhnout na adrese www.slunecnice.cz/product/Wake-on-Lan-Magic-Packet. Zde poté vyplňte MAC adresu počítače, který chcete po LAN síti probudit.
V případě, že chcete počítač probouzet z internetu, musí mít veřejnou IP adresu a musíte znát masku podsítě, ve které se počítač k probuzení nachází. Rovněž síťový prvek, přes který je probouzený počítač k internetu připojen (AP, router), musí umět tento příkaz zpracovat.
Do pole „Remote Port Number“ zadejte port pro poslání probouzecího packetu -většinou se jedná o port 7, občas se vyskytují porty 9 nebo 5555. Podrobnosti najdete v manuálu k síťové kartě probouzeného počítače. Rovněž funkce zapnutí po síti (WOL, Wake on LAN) musí být povolena v BIOS počítače.
Michal Šuráň

Mám poměrně velký archiv vinylových desek (v podstatě nenahraditelných) a rozhodl jsem se pro jejich digitalizaci. Prošel jsem Chip 3/04 a připojený CD Amplion, který se tomu věnuje, a také novější Chip 8/06, který vlastně podstatně urychlil moje rozhodnutí. Hned na začátku jsem ovšem narazil na problém. Ve vámi uváděném připojení gramofonu zmiňujete „výstup z gramofonu“. Vlastním hifi věž s integrovaným gramofonem, magnetofonem a rádiem a jediným výstupem z přístroje je výstup k reprobednám. Hledal jsem nějaký speciální audiovýstup, ale ten jsem samozřejmě nenašel. Je tedy „výstupem z gramofonu“ myšlen výstup do reprobeden L a R? V případě, že ne - je možné použít u hifi věže výstup do sluchátek?
Jaroslav Štěbra

„Výstupem z gramofonu“ není myšlen výstup do reprobeden. Pokud máte výstup z gramofonu přímo na reprobedny, je to celkem problém. Záleží na tom, kolikaohmové jsou ty reproduktory, resp. výstup. Pokud byste to chtěl řešit tímto způsobem, budete potřebovat stereofonní předzesilovač (viz například http://www.ezk.cz/stavebnicemoduly/psg4003psg4003c.htm.cz/stavebnicemoduly/psg4003psg4003c.htm). Předpokládám, že máte výstup do reproduktorů pomocí konektoru DIN5 (takový ten starý kulatý, naposledy se používal u klávesnic). Nepočítejte však se superkvalitou. Pokud zesílíte šum, pořád to bude jen šum.
Výstup na sluchátka je možné použít, je stále dostatečně kvalitní, jen pozor na přebuzení signálu. Pokud budete připojovat gramofon tímto způsobem, hlasitost by měla být co nejnižší, aby nedošlo k ořezu a chrčení. Nejlepší je vše vyzkoušet.
Hledáte-li vhodný gramofon pro účely digitalizace LP, musíte se dívat po těch, které mají přímo výstup se zesilovačem (u tohoto je to jasně patrné: www.eproton.cz/Asp/DescrView.asp?IDAView=703508525492498505&NNZ=a5x2210
 - viz poznámka „Lze připojit přímo pouze do vstupů sestav označených PHONO IN“).
Chcete-li si pořídit celou hifi aparaturu, v drtivé většině naleznete cinch výstupy, občas i digitální výstup. A pokud tam není, téměř vždy je přítomen alespoň výstup na sluchátka, který můžete opět připojit do Linein (pozor na hlasitost).
Vratislav Klega

Chip 9/06, Bleskový start za 23 sekund, str. 128

Než jsem začal se zrychlováním startu PC, nabootování a načtení Windows + NOD32 trvalo 120 sekund. Po vyčištění systému podle vašich rad v Chipu trvá ten samý proces 60 sekund! Podle mě jde celkem o úspěch, i když jsem krok 10 - Nová instalace Windows - raději vynechal :-).
Není to sice stejné jako vašich 23 sekund, i tak však došlo k hodně viditelnému zlepšení...
Můj PC: AMD Athlon 3200+, ATi Radeon 9600XT, RAM 1024 MB, Windows XP Professional Service Pack 2.
Štěpán Šanda


Dokumenty ke stažení