Menu

„Vychytávky“ ze světa bez drátů

Bluetooth gadgets 

„Vychytávky“ ze světa bez drátů

Na trhu se objevuje čím dál tím více „hračiček“, které mají za úkol vás pobavit a hlavně vám usnadnit práci. Výrobci se stále více soustřeďují na rozšířenou bezdrátovou technologii Bluetooth a využívají její skvělé univerzálnosti a kompatibility.
Text: Jan Řezáč, Vratislav Klega

Vybrali jsme pro vás jen špetku ze široké nabídky Bluetooth „hraček“.

BURTONAUDEX

Zimní bunda s HF sadou Motorola a s reproduktory v límci

Technologie Bluetooth bývá u mobilních telefonů nejvíce využívána pro přenos hlasu mezi mobilem a handsfree sadou. Na tento fakt sází i firma Motorola, jež implementovala do kvalitní zimní bundy Burton (určené především pro snowboardisty) jakousi „zvukovou základnu“. Ta spočívá ve dvou dobře po stranách připevněných reproduktorech v límci a v mikrofonu na přední straně u zipu. Na levém rukávu ještě najdete velice praktické „dálkové“ ovládání s displejem, určené pro přijímání a ukončování hovorů, regulaci hlasitosti nebo ovládání kabelově připojeného I-Podu, pro který má ovládání speciální menu. Na displeji jsou zobrazeny informace o příchozím čísle (při telefonování) nebo o aktuální hrané skladbě. Ovládání je ukryto pod víkem, které díky suchému zipu zabrání nežádoucímu kontaktu se sněhem. Víko má nad jednotlivými tlačítky výstupky, ovládání je tedy možné používat, i když je víko zaklopené - třeba při dešti. V podšívce na hrudi je připevněn celý mozek tohoto systému - krabička s akumulátorem, ve které se nachází Bluetooth přijímač, 3,5 jack konektor se vstupem pro externí přehrávač a univerzální miniUSB konektor pro napájení. Během testování tohoto zařízení si druhý účastník hovoru pochvaloval kvalitu přenosu hlasu, která u běžných handsfree sad nebývá až tak oslnivá. Samotná bunda je z kvalitního nepromokavého materiálu, a je tedy vhodná i pro extrémní snowboardisty, kteří při jízdě rádi poslouchají tvrdou muziku. Nabízí se poslední otázka: „A jak to pereš?“ Nebojte se, i na to výrobci mysleli: všechny součástky se dají vymontovat, aniž byste bundu jakkoliv znehodnotili.
Zapůjčil: Motorola
Orientační cena vč. DPH: 17 990 Kč

D-LINK DBT-120

Maličký modrý zoubek

Majitelé starších notebooků nebo uživatelé stolních PC, kteří svůj stroj chtějí vybavit technologií Bluetooth, mají jedinou možnost - pořídit si Bluetooth adaptér. Nejjednodušší z variant je koupě USB adaptéru. Po nainstalování driveru (nejčastěji výrobci spolupracují s firmou Widcomm) již můžete párovat zařízení se svým počítačem. Tím se nabízí možnost synchronizovat mobilní telefon nebo smartphone s Outlookem, možnost připojení k internetu přes mobil, poslechu hudby přes bezdrátová sluchátka apod. My jsme si pro otestování zvolili spolehlivý adaptér od společnosti D-Link, který sice nepřekvapí ničím novým, ale jehož malé rozměry a nízká cena jsou velmi přívětivé. Připadalo nám tedy, že by byla škoda jej do tohoto přehledu nezařadit.
Zapůjčil: D-Link
Orientační cena vč. DPH: 595 Kč

POLYCOM VOICE STATION 500

UFO základna

Dovedete si představit pořádání konference prostřednictvím mobilního telefonu? Futuristicky vyhlížející zařízení Polycom VoiceStation 500 vám k tomu dá příležitost. Nejen že díky němu můžete pomocí Bluetooth během hovoru ovládat svůj mobilní telefon, ale máte možnost se také připojit ke stolnímu PC nebo k notebooku a volat prostřednictvím programu Skype pro VoIP hovory. Třetí možností využití této stanice je pak připojení analogové telefonní linky z vašeho stolního telefonu. VoiceStation funguje jako stolní handsfree, které má po svém obvodu umístěny tři směrové mikrofony. Ty jsou konstruovány tak, aby zaznamenaly opravdu to, co mají, a eliminovaly veškerý okolní šum. Mikrofony bez problému pokryjí celou místnost a skvěle vyvažují hlasitost při hovoru až na vzdálenost tří metrů. Z tohoto hlediska se jedná o opravdu profesionální funkce. Reproduktor je namontován na hřbetu a svými vlastnostmi, především schopností dobře reprodukovat basy, přispívá k velice přirozené reprodukci hlasu. Ovládání probíhá následovně: aktivujete zařízení (jako byste zvedli sluchátko) a v momentě, kdy se ozve oznamovací tón, máte dvě možnosti - vytočit číslo přes pevnou linku nebo aktivovat Bluetooth pomocí příslušného tlačítka a spojit se s mobilním telefonem nebo počítačem. Na ovládacím panelu můžete využít tlačítka pro regulaci hlasitosti reproduktoru, vypnutí všech mikrofonů nebo vytočení posledního volaného čísla a tlačítko Flash pro další pokročilé funkce spojené s ústřednou, jako je předávání hovorů, rychlý přístup k faxu apod.
Zapůjčil: CNC
Orientační cena vč. DPH: 13 900 Kč

OAKLEY BRÝLE RAZRWIRE

Vidím a slyším

Další „vychytávku“ z oblasti těch extravagantnějších zařízení představují sluneční brýle s Bluetooth handsfree sadou pro mobilní telefony. A nejsou to lecjaké brýle, ale skutečně kvalitní „okuláry“ od známé značky Oakley. Ty můžete nosit buď samostatně, nebo si na ně přicvaknete handsfree sadu. Balení obsahuje samozřejmě také nabíječku přes miniUSB konektor. Párování s mobilním telefonem probíhá zcela klasickým způsobem. Jedná se o vhodný doplněk pro sportovce - především pro cyklisty.
Zapůjčil: Motorola
Orientační cena vč. DPH: 5 590 Kč

LOGITECH MX 5000

Pro psavce

Nikdo nepochybuje o tom, že Logitech patří mezi nejlepší výrobce klávesnic a myší. Svou nadvládu firma potvrzuje i vlajkovou lodí svých bezdrátových setů - modelem MX5000. Ten se skládá z malého USB klíče, který se chlubí standardem Bluetooth 2.0 EDR, z Bluetooth klávesnice s displejem, z Bluetooth myši MX1000, která se prodává i samostatně, a z elegantní dobíjecí stanice určené pro myš.
Hned po připojení USB klíče je možné zařízení používat, nedostanete se tedy do situace, kdy software požaduje spuštění průvodce a vy nemáte k dispozici ani myš, ani klávesnici. Ve Windows jsou zařízení standardně rozpoznána jako HID a takto je můžete nouzově používat. Po nainstalování softwaru od Logitechu získáte daleko více. Tzv. SetPoint nabízí naprostou nadvládu nad myší i klávesnicí. Do detailu můžete nastavit každé tlačítko i kolečko. Zároveň vás aplikace informuje o stavu akumulátorů.
Myš MX1000 patří k nejlepším myším, které se na trhu prodávají. Její laserový snímač má podle materiálů výrobce rozlišení 800 dpi. Přesnost i zpoždění myši jsou ukázkové. Oproti předchozí generaci, MX900, je to velice markantní pokrok, především právě ve zpoždění, které se blíží kabelovým myším. Oproti předchozí generaci ztratila myš na hmotnosti, je až nezvykle lehká, což ovšem ne každému může vyhovovat. Myši nechybí velice příjemné místo pro „odložení“ palce, které ovšem leváci nevyužijí. U palce jsou k dispozici tři tlačítka, jejichž význam si můžete volit. Na vrchní části se nachází další dvě tlačítka a čtyřsměrové kolečko s možností klikání. Nechybí ani tři diody informující o stavu integrovaného Li-Ion akumulátoru. Ten podle našich měření vydrží cca 10 dní, při práci s myší průměrně 10 hodin denně. Nabíjení ve stanici trvá cca 3 hodiny.
S myší se pracuje naprosto znamenitě a požadujete-li bezdrátovou dokonalost, MX1000 vám ji bez kompromisů splní.
Druhou částí setu je klávesnice. Té dominuje LCD displej, který informuje o dění v počítači, ale také zobrazuje teplotu v místnosti. Tlačítka pod displejem dokáží ovládat některé aplikace. K dispozici je osm multimediálních kláves, které lze libovolně programovat. Další chytré klávesy získáte po přepnutí do „F modu“, kdy klávesy F1 - F12 získají alternativní funkce. Tyto klávesy jsou jedinou nevýhodou celé klávesnice - na náš vkus jsou příliš malé. Další zajímavostí klávesnice je „Touch sensitive media controls“. Jedná se o dotykovou plochu fungující na stejném principu jako touchpad na notebooku. Jsou zde dvě stupnice, z nichž jedna mění zoom v aplikacích typu browser, grafický editor či office, druhá stupnice slouží pro změnu hlasitosti ve Windows. Kromě toho je zde ještě několik dalších „touch“ tlačítek, která se opět nemačkají, ale stačí se jich dotknout. Součástí klávesnice je i kalkulačka, která využívá vestavěný displej a funguje i při vypnutém počítači. Velice jsme ocenili nožičky klávesnice, v případě zvyku si tak klávesnici můžete přizvednout. Klávesnici napájí čtyři AA baterie; během testování se nám je nepodařilo vybít, odhadujeme, že klávesnici by mohly napájet 6 - 12 měsíců.
I klávesnice patří mezi to nejlepší, co můžete dnes mít. Pokud píšete množství textu, investice do takové klávesnice se určitě vyplatí. Práce s ní je pohodlná, ani po celodenním psaní vás nebudou bolet ruce (odzkoušeno).
Malý USB klíč slouží i pro synchronizaci telefonu či připojení jiných Bluetooth zařízení. Klíč se po nainstalování softwaru od Logitechu korektně rozpozná ve Windows a nainstalují se všechny ovladače.
Cena celého setu samozřejmě není lidová, pokud je však pro vás pohodlí na prvním místě, jedná se o investici, které nebudete litovat.
Zapůjčil: Logitech
Orientační cena vč. DPH: 4 100 Kč

SONY ERICSSON HBH-IV835 A MOTOROLA H700

Další zajímavé headsety

Jak jsme již několikrát zmiňovali, technologie Bluetooth je využívána především pro přenos zvuku z mobilního telefonu do bezdrátového headsetu. Vybrali jsme proto další dva zajímavé kousky: jeden ze stáje Sony Ericsson a druhý od Motoroly. Proč zrovna tato dvě zařízení? Jsou totiž velice zajímavá: jedno drží v uchu zcela samo, druhé nás přesvědčilo svojí kompaktností a funkcí zapnutí při odklopení mikrofonu. Sluchátko od Sony Ericssonu je velice elegantní, podlouhlé a má černou barvu. Na jeho přední straně najdete ovládací tlačítko a malé logo. Zpočátku vás jistě překvapí, že nemá žádný držák za ucho, ale jakmile sluchátko do ucha vložíte, zjistíte, že drží zcela samo! Pokud vám tvar sluchátka nevyhovuje, můžete si je vyměnit za menší nebo za větší, aby do ucha padlo přesně tak, jak má. Výrobci nezapomněli ani na odnímatelný držák na šňůrku (je součástí balení) pro nošení na krku.
Motorola sází na funkci PowerFlip, která díky tomu, že po zaklapnutí mikrofonu sluchátko deaktivuje, šetří baterii. Jakmile mikrofon odklopíte, H700 bude opět aktivní. To funguje i během hovoru. Sluchátko je velice malé, pohodlně se nosí a vypadá opravdu vkusně. Zvukově jsou obě sluchátka na velice dobré úrovni.
Sony Ericsson HBH-IV835
Zapůjčil: Sony Ericsson
Orientační cena vč. DPH: 2 400 Kč
Motorola H700
Zapůjčil: Motorola
Orientační cena vč. DPH: 2 200 Kč

Vybrali jsme pouhou špetku z toho, co svět Bluetooth v dnešní době nabízí. Mějte na paměti, že díky této technologii můžete dále například tisknout fotografie rovnou z mobilu, posílat soubory, ovládat mnohá zařízení, synchronizovat mobil či smartphone s počítačem a mnoho, mnoho dalšího.

VZPOMÍNKA NA MINULOST

Úžasnou hračku před několika lety představila firma Sony Ericsson, která majitelům svých mobilních telefonů dala prostředek k doslova ulítlé zábavě. Roztomilé autíčko na dálkové ovládání přes Bluetooth pomocí mobilního telefonu bylo prostě kouzelné! Jednalo se o první ze série „veselých“ příslušenství k mobilnímu telefonu. Sony Ericsson nabízí ještě například baterku či laserové ukazovátko.
Autíčko se ze systémového konektoru nabíjelo zhruba 15 minut a pak bylo schopné několik minut (5 - 10) také jezdit. K ovládání byl potřeba mobilní telefon Sony Ericsson s joystickem (optimálně tak T610 nebo T68i). Autíčko stačilo spárovat a mohlo se vydat na cestu. CAR-100 bylo velmi hbité, nicméně pro fajnšmekry nabízelo také vyšší rychlost, která se hodila na závody. Dosah se pohyboval kolem 10 metrů, takže se nabízela slušná volnost. O své činnosti autíčko informovalo interní dvoubarevnou diodou. Na internetu můžete nalézt speciální software, který vám umožní ovládat autíčko i přes počítač.


Dokumenty ke stažení