Menu

Chip top 10

Chip top10

Souhrnné hardwarové srovnávací testy

Jsme tu s dalšími hardwarovými žebříčky. Repertoár jsme tentokrát rozšířili o digitální kamery, externí pevné disky a 24" monitory. Cena 24" displejů se opět výrazně snížila, takže velký zobrazovací prostor je zase o něco dostupnější.
Do příštího čísla chystáme test tichých grafických karet. Nepůjde nám tedy v tomto případě o maximální výkon, ale máme spadeno na grafické karty, které jsou především tiché (které však přesto mohou dosahovat slušných výkonnostních výsledků). Existují totiž uživatelé, kteří dávají před maximálním výkonem přednost tichému provozu.
Chystáme se také na notebooky. Zajímavé jsou jak ty nejlevnější (s cenou do 20 000 Kč), kterých se prodává nejvíce, tak notebooky s novým dvoujádrovým procesorem Core 2 Duo. Jeho výkon je opravdu velmi dobrý a kdo to myslí s mobilním počítačem vážněji, měl by o něm začít uvažovat.
Co se týká dalších testů, naše testovací laboratoř je zvědava na nový čtyřjádrový procesor, který má Intel uvést na trh už v listopadu. Ne ve všech testech se další jádra navíc projeví. Jsou totiž aplikace, které je nedokážou využít. Typicky jsou to zatím hry nebo některé 3D grafické aplikace. Naopak u komplexních aplikačních testů, které využívají několik aplikací najednou, by se měl nárůst projevit. Doporučíme vám tedy, kdy se o tomto procesoru, jenž bude zpočátku hodně drahý (očekává se klasická cena 999 dolarů), vyplatí uvažovat, a kdy by to byly vyhozené peníze.

Multifunkční zařízení

Tiskárna, skener, kopírka - kupte to všechno v jednom a za pár korun. Šikovných zařízení s mnoha funkcemi je však na trhu hodně, a proto se vám s výběrem toho správného pokusíme pomoci. Otestovali jsme celkem deset multifunkčních zařízení ve dvou cenových kategoriích.

Monitory LCD 17"

17" LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům - a není divu. 15" monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17" modelů velmi dobrý. Ceny jsou příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 4300 Kč s daní.

Kompaktní fotoaparáty

Cena, velikost a snadné ovládání - to jsou hlavní klady kompaktních fotoaparátů. Tato řada je určena především pro ty uživatele, kteří chtějí být kdykoli připraveni zaznamenat nečekanou událost nebo kteří s fotografováním teprve začínají.

Monitory LCD 24"

24palcové TFT displeje nabízejí s rozlišením 1920 x 1200 téměř dvakrát více místa než 17- či 19palcové modely. Otestovali jsme pro vás šest těchto monitorů, tedy v podstatě všechny modely dostupné na našem trhu.

Kamkordéry

Chip otestoval nejnovější kamkordéry-od těch nejlevnějších až po High Definition (obraz s vysokým rozlišením). Kamery používají nová paměťová média (DVD, pevné disky, flash disky) a jejich ceny jsou příznivé. Médium MiniDV je známé již deset let a jeho dětské nemoci jsou dávno odstraněny, takže jeho koupě je výhodná. DVD kamkordéry jsou správnou volbou pro všechny, kteří chtějí točit, ale nechtějí stříhat. Harddiskům a flash pamětem bezpochyby patří budoucnost. Vysoké náklady na výzkum a malý výběr však drží ceny poměrně vysoko.

Digitální zrcadlovky

Skutečně kvalitní fotografie vyžadují odpovídající zařízení. Digitální zrcadlovky nabízí maximum možností včetně výměny objektivu nebo připojení externího blesku.

DVD vypalovačky

Vypadají sice stejně, ale jsou mezi nimi rozdíly - v rychlosti, kompatibilitě, spolehlivosti i ve funkcích. Některé například podporují funkci Light Scribe, která umožňuje potisk médií.

Monitory LCD 19"

Nejen díky stále se snižujícím cenám a čím dál tím větší atraktivnosti LCD monitorů je jejich koupě den ode dne lákavější. Dva palce navíc jsou znát a 19" monitor nabízí mnohem větší zobrazovací plochu. Cena je však poněkud vyšší.

Externí pevné disky

Boom externích pevných disků pokračuje neztenčenou měrou - nové modely přicházejí na trh týden co týden. Externí disky je možné použít pro ukládání dat, pro jejich přenos, zálohování a podobně. Instalace je velmi rychlá a jednoduchá. 2,5" modely se většinou obejdou bez dodatečného napájení a vystačí si s USB portem. 3,5" disky mají větší kapacitu a cenu za uložený megabajt.


Dokumenty ke stažení