Menu

Krátkodobé testy - komunikace

HP iPAQ hw6915

Vše v jednom

Otestovali jsme PDA zařízení od firmy HP, které nabízí téměř vše, co si jen dokážete představit. Navíc jeho cena se v e-shopech dostává pod částku 16 000 Kč. Vyplatí se tedy jeho koupě?

Vminulém Chipu jsme vám přinesli recenzi velice podobného zařízení od společnosti Fujitsu Siemens, které však pro nás bylo velkým zklamáním. Dokáže nás kapesní počítač ze slavné řady iPAQ uspokojit?
Celé zařízení se dodává ve velké krabici, ve které naleznete velice solidní výbavu. Nechybí nabíječka, synchronizační kolébka, sluchátka, plastové pouzdro na opasek, kompletní vybavení do automobilu, příručky a samozřejmě CD.
Celé zařízení je poměrně velké, avšak ploché. Displej je před poškozením chráněn plastovým krytem, který se v otevřené pozici zaaretuje, takže nehrozí náhodné zavření. Displej je výborně čitelný, nabízí však jen rozlišení 240 x 240 bodů. Ve spodní části komunikátoru jsou umístěny navigační klávesy a plnohodnotná QWERTY klávesnice a nachází se zde také konektor pro dodávaná sluchátka a nabíjecí konektor. Na zadní straně nalezneme 1,3megapixelový fotoaparát s bleskem. Na pravém boku je slot pro miniSD kartu. Pod zadním krytem se skrývá rozměrný akumulátor o kapacitě 1200 mAh při 3,7 V, který při běžném používání dokáže zařízení napájet čtyři dny.
Provedení přístroje je spíše průměrné. Zadní kryt baterie nedoléhá, tuto situaci je třeba řešit papírkem nebo pryží. Obavy budí i provedení krytu displeje. Stačí se o něj více opřít a tenké plastové klouby se snadno zlomí. Výborné je provedení tlačítek, která jsou dostatečně velká a vždy máte jistotu stisknutí. Hmotnost 175 g odpovídá velikosti zařízení, pro pohodlné nošení je však zařízení přece jen těžké a rozměrné. Nosit ho v kapse u kalhot je téměř nemožné, a proto je nutné použít dodávané pouzdro, které se připíná k opasku.
Jak jsme zmínili již v úvodu, zařízení obsahuje téměř vše, co si jen uživatel může přát. Abychom mohli vynechat slovo „téměř“, musel by iPAQ „umět“ i UMTS, včetně videohovorů. Z datových technologií podporuje tedy GPRS a EDGE, případně lze pro připojení k internetu využít Wi-Fi. Budete-li chtít zařízení propojit s počítačem, máte kromě USB kolíbky k dispozici i Bluetooth a infraport. GSM pracuje ve třech pásmech: 900, 1800 a 1900 MHz. Z dalších technologií určitě potěší integrovaný GPS modul pro satelitní navigaci.
Díky procesoru Intel PXA270 pracujícímu na 416 MHz je celé zařízení velice rychlé. Z celkové vnitřní paměti 192 MB je pro uživatele přístupných přibližně 45 MB. Další paměťový prostor lze samozřejmě získat pomocí paměťové karty.
Se zařízením se pracuje příjemně, limitním prvkem je však displej. Rozlišení 240 x 240 bodů je skutečně omezující, na druhou stranu 3" úhlopříčka čtvercového displeje umožňuje mít na displeji vše dostatečně velké, takže čtení nebude činit problémy ani lidem s horším zrakem. Během práce jsme nenarazili na žádný výraznější problém, všechny funkce fungovaly bez problémů. Občas obtěžuje plastový kryt displeje, to je však cena za jeho ochranu před poškozením. Negativním aspektem je i zjištění, že pokud používáte sluneční brýle s polarizovanými skly, na čtvercovém displeji v obvyklé pozici neuvidíte téměř nic.
Softwarové vybavení iPAQu je tradičně dobré. Vynikající je nástroj pro připojení k W-LAN síti. I ostatní nástroje Windows Mobile 5 jsou velice kvalitní, po stránce ovládání nesrovnatelně jednodušší než podobné aplikace pro Symbian. Komunikace s PC pomocí ActiveSync je bezproblémová, přivítali bychom jen vyšší rychlost komunikace přes USB.
GPS navigaci obstarává vynikající navigační systém TomTom, který do zařízení dodává firma Sunysoft. Přesnost GPS je na výborné úrovni, srovnatelná s konkurencí.
Hlavním tahounem zůstane u tohoto zařízení cena. Uvědomíte-li si, že získáte dohromady mobilní telefon, PDA a GPS navigaci včetně navigačního softwaru TomTom, je cena vskutku vynikající. Další výhodou je to, že při své práci už nebudete muset používat žádné jiné zařízení. Nevýhodou jsou velké rozměry zařízení a především displej s nízkým rozlišením.
Pokud vám tyto nedostatky nebudou vadit, iPAQ splní všechny ostatní požadavky na slušný komunikátor.
Vratislav Klega

HP IPAQ HW6915
PDA, mobilní telefon, GPS navigace

PAMĚŤ ROM 128 MB
PAMĚŤ RAM 64 MB
DISPLEJ 240 x 240
TECHNOLOGIE GSM (900, 1800, 1900 MHz), EDGE, GPRS, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, IrDA
OPERAČNÍ SYSTÉM Microsoft Windows Mobile 5.0
ROZMĚRY 118 x 71 x 18 mm
AKUMULÁTOR Li-Pol 1200 mAh, 3,7 V
FOTOAPARÁT 1280 x 1024 pixelů, blesk
PAMĚŤOVÁ KARTA miniSD
DODÁVANÝ SOFTWARE HP Photosmart Camera, HP Photosmart Mobile, iPAQ Wireless, HP Profiles, Bluetooth Manager, SIM Manager, navigační systém TomTom, Java Virtual Machine
ORIENTAČNÍ CENA VČ. DPH 16 000 KČ

Linksys WRT54G3G a Vodafone 3G Data Card

Ďábelská kombinace

Firmu Linksys asi není třeba představovat, protože zaujímá velmi silnou pozici na trhu se síťovými zařízeními.

Námi testovaný aparát je kombinací routeru, switche se čtyřmi ethernetovými porty, Wi-Fi AP a PCMCIA slotu. Datová karta, do níž vložíme SIM kartu mobilního operátora, umožňuje připojení k internetu pomocí připojení GPRS, ve velkých městech i UMTS, a to s teoretickou přenosovou rychlostí až 384 kb/s. To může být výhodné v případě náhlého výpadku pevného připojení.

Základní nastavení

Tato sekce se nijak neliší od ostatních produktů této firmy. Lze nastavit pevné připojení se statickou/dynamickou IP adresou, pomocí protokolů PPPoE, PPTP, L2TP či Telstra Cable, na LAN DHCP nebo WINS server. Router podporuje službu DynDNS a umožňuje simulovat MAC adresu jiného síťového rozhraní.
Co není zase tak běžné, je připojení pomocí 3G/UMTS, resp. GPRS. Pro rychlou volbu je na routeru přímo tlačítko a indikace GPRS/UMTS, podle toho, co je dostupné, a podle toho, co daná PCMCIA karta umí.
Firma Linksys umožnila připojení pomocí standardů 802.11b či 802.11g. Nacházíme zde drobný nedostatek v chybějícím režimu „client“. Vlastní nastavení se neliší od běžných AP. Lze používat šifrovací algoritmy WEP, WPA či TKIP s podporou AES či RADIUS. Další nedostatek tkví v nemožnosti regulovat vysílací výkon. Bezpečnost lokální sítě realizuje klasický SPI Firewall.
Sdílet připojení umožňují pravidla pro port-forwadring, port-triggering, DMZ a QoS pro odchozí směr. Nastavit kvalitu služby lze standardně podle MAC adresy, IP adresy, dále můžeme volit prioritu pro jednotlivé porty, switche či porty zvolené aplikace.

Testy a závěr

Naše testy byly zaměřeny na běžné funkce a hlavně na funkce, které nabízí slot PCMCIA spolu s datovou kartou. Kvalita Wi-Fi je vynikající. Uživatelé by jistě uvítali možnost správy přes Telnet, což zatím není možné.
Předpokládaná záloha WAN připojení je sice možná, ale ne zcela automatická. Pro větší pohodlí bychom očekávali automatické přepojení na datovou kartu v případě výpadku WAN a po obnově zapojení WAN nazpět. To se ale neděje.
Poslední zajímavostí je bezesporu možnost posílat SMS, kdy máme k dispozici plnou klávesnici. Funkce by mohla být přístupná z počítačů v síti zejména drobných firem a umožňovala by posílání zpráv kolegům v terénu. Inovativní řešení nabízí do budoucna reset pomocí SMS. Zatím nezbývá než čekat, jaké novinky si pro nás výrobce spolu s operátorem připraví.
Matěj Rohlík, Michal Rada, www.rdc.cz

LINKSYS WRT54G3G
Router

STANDARDY 802.3u, 802.11b, 802.11g
PORTY 4+1x RJ45 10/100 BaseT Auto Crossover,
PCMCIA
WI-FI 13 kanálů, AES, TKIP, RADIUS, WEP, Wireless MAC Filtering
BEZPEČNOST SPI Firewall
ROZMĚRY 170 x 170 x 33 mm
ORIENTAČNÍ CENA VČ. DPH 6 100 Kč

VODAFONE 3G DATA CARD
Datová karta

STANDARDY UMTS/GPRS/GSM
850/900/1800/1900/2100 MHz
UMTS až 384 kb/s, CSD až 64 kb/s
GPRS/GSM až 85,6 kb/s, třída 10
TYP KARTY Extended Type II PCMCIA compliant, 32 b
ROZMĚRY 125 x 53 x 4/12 mm
ORIENTAČNÍ CENA VČ. DPH 7 750 Kč


Dokumenty ke stažení