Menu

Chip top 10

Souhrnné hardwarové srovnávací testy 

Chip top 10

V našem přehledu najdete jak zcela nové, tak i starší, avšak aktualizované testy. Mezi ty nové patří test levných laserových tiskáren, GPS navigačních zařízení a základních desek. Pevné disky a optické mechaniky (DVD vypalovačky) jsou už sice standardní součástí našich přehledů, tentokrát však v tabulce najdete opravdu hodně nových modelů. U disků pochopitelně roste kapacita a rychlost, optické mechaniky zase pálí čím dál tím rychleji. Aktualizovali jsme samozřejmě i ceny, a to i u dalších přehledů. Ne vždy ovšem cena produktů klesá - například cena některých LCD displejů stagnuje, v některých případech dokonce mírně vzrostla.
Z vašich odpovědí na naši anketu vyplývá, že máte zájem především o levné přenosné počítače, webové kamerky a MP3 přehrávače. Vycházíme vám tedy vstříc a právě v tomto čísle najdete test notebooků a MP3 přehrávačů několika kategorií. V dalším čísle pak přineseme test webových kamerek. Je vidět, že internet, Skype i ICQ „táhnou“. Co naopak patří k méně oblíbeným tématům, jsou - kupodivu - například kapesní počítače.
V tomto čísle najdete i test grafických karet, a pokud si chcete „zatestovat“ i sami, máme pro vás pár testovacích programů a pár tipů, jak na to. Takže příjemné testování!

Multifunkční zařízení

Tiskárna, skener, kopírka - kupte to všechno v jednom a za pár korun. Šikovných zařízení s mnoha funkcemi je však na trhu hodně, a proto se vám s výběrem toho správného pokusíme pomoci. Otestovali jsme celkem deset multifunkčních zařízení ve dvou cenových kategoriích.

Základní desky

Nové dvoujádrové procesory od AMD a Intelu potřebují také novou „základnu“. Momentálně dostupné základní desky jsme otestovali a zde se s vámi o své poznatky podělíme. V přehledu najdete celkem 14 základních desek, a to jak těch dražších, tak i těch dostupnějších.

GPS do auta

Cenově jsou stále dostupnější, jejich obsluha je jednoduchá, mapy už jsou k dispozici i pro Českou republiku. Bloudit už tedy nemusíte. Stačí zadat adresu a můžete se nechat navigovat.

Monitory LCD 17"

17" LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům - a není divu. 15" monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17" modelů velmi dobrý. Ceny jsou příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 5200 Kč s daní.

Monitory LCD

19" Nejen díky stále se snižujícím cenám a čím dál tím větší atraktivnosti LCD monitorů je jejich koupě den ode dne lákavější. Dva palce navíc jsou znát a 19" monitor nabízí mnohem větší zobrazovací plochu. Cena je však poněkud vyšší.

Levné laserové tiskárny

Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.

Kamkordéry

Chip otestoval nejnovější kamkordéry -od těch nejlevnějších až po High Definition (obraz s vysokým rozlišením). Kamery používají nová paměťová média (DVD, pevné disky, flash disky) a jejich ceny jsou příznivé. Médium MiniDV je známé již deset let a jeho dětské nemoci jsou dávno odstraněny, takže jeho koupě je výhodná. DVD kamkordéry jsou správnou volbou pro všechny, kteří chtějí točit, ale nechtějí stříhat. Harddiskům a flash pamětem bezpochyby patří budoucnost. Vysoké náklady na výzkum a malý výběr však drží ceny poměrně vysoko.

Monitory LCD 24"

24palcové TFT displeje nabízejí s rozlišením 1920 x 1200 téměř dvakrát více místa než 17- či 19palcové modely.

DVD vypalovačky

Vypadají sice stejně, ale jsou mezi nimi rozdíly - v rychlosti, kompatibilitě, spolehlivosti i ve funkcích. Některé například podporují funkci Light Scribe, která umožňuje potisk médií. Důležitá je i hlučnost mechanik, kterou jsme také změřili.

Externí pevné disky

Boom externích pevných disků pokračuje neztenčenou měrou - nové modely přicházejí na trh týden co týden. Externí disky je možné použít pro ukládání dat, pro jejich přenos, zálohování a podobně. Instalace je velmi rychlá a jednoduchá. 2,5" modely se většinou obejdou bez dodatečného napájení a vystačí si s USB portem. 3,5" disky mají větší kapacitu a cenu za uložený megabajt.

Pevné disky 3,5" - SATA

V přehledu pevných disků s rozhraním Serial ATA máme nyní deset disků s různou kapacitou a rychlostí. Rychlost SATA disků zatím výrazně nepřevyšuje rychlost disků paralelních, ale jsou tu další klady, které pro ně hovoří.

PC sestavy

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.


Dokumenty ke stažení