Menu

Důvěřuj, ale prověřuj!

Filtrování webového obsahu 

Důvěřuj, ale prověřuj!

Jste si jisti, že zatímco vy jste v práci, vaše ratolesti využívají váš domácí počítač s internetovým připojením pouze pro ty správné účely?
Text: Štefan Stieranka

Filtrování webového obsahu

Programů, které pomáhají částečně blokovat přístup dětí k internetu nebo které mu zcela zabraňují, je relativně hodně. Většina z nich však trpí tím nedostatkem, že se dají při troše zkušeností a vynalézavosti poměrně lehce obejít (a děti rozhodně vynalézavé jsou). Existují i speciální dětské webové prohlížeče, umožňující načítání pouze těch adres, které byly zadány rodiči s platným přístupovým heslem. I webový prohlížeč Internet Explorer spolupracuje s ratingem jednotlivých webových stránek a v případě potřeby zamezí jejich návštěvě.
"Rodičovské" nástroje však neplní zcela svůj účel. Jedním z důvodů je to, že každým dnem vznikají nové stránky, které nebyly obsažené v databázi zakázaných stránek. Při použití metody blokování stránek v případě, že obsahují určitá klíčová slova, zase nepustí děti na některé vzdělávací weby.
Zakazování nemá příliš velký smysl ani účinnost (Američané a bigotní katolíci si ovšem myslí, že má). Internet je dnes všemocné médium, které nemá hranice, a proto se těžko aplikují nějaké zakazovací procedury.
Ať už je váš názor jakýkoli, přinášíme vám srovnání čtyř programů pro blokování nevhodného obsahu na internetu. Jedná se o programy CYBERsitter, Net Nanny, Control Kids a CyberPatrol.

CYBERsitter 9.0

Instalace programu je rychlá a jednoduchá. Je potřeba zadat e-mailovou adresu, na kterou budou chodit upozornění programu (tedy adresu rodiče nebo administrátora). Následně program prohlédne disk a zobrazí seznam uložených off-line webových stránek.
Nastavení je jednoduché a přehledné. Z množství voleb jsou nejdůležitějšími zabezpečení proti neoprávněné změně nastavení prostřednictvím hesla. Dále můžete měnit nastavení času, v němž bude přístupný internet. Filtrování stránek podle URL je setříděné do množství kategorií, které je možné aktualizovat z internetu (chybí však automatická aktualizace). Zadávat můžete i vlastní povolené nebo zakázané URL adresy nebo slova vyskytující se na webových stránkách, které budou filtrované.
Silnou stránkou programu je "logování". Detailně zaznamenává navštívené webové stránky, komunikaci s programy pro posílání rychlých zpráv a podobně. Ty nejenže ukládá, ale podle nastavení je může automaticky odesílat na určené e-mailové adresy.
Tento program je vhodný spíše pro domácnosti, kde jsou malé děti, protože prostřednictvím Správce úloh ho lze velmi jednoduše zrušit z paměti a uživatel zůstane bez filtrace. Na druhé straně je jeho ovládání jednoduché a program může automaticky posílat upozornění na e-mail.

Net Nanny 5.1

Při prvním spuštění vám s konfigurací pomůže průvodce. Zadáte heslo pro ochranu nastavení, a to včetně dvou kontrolních otázek, pokud byste heslo zapomněli. Následně se program spustí a jeho činnost je signalizována ikonou v systémové liště Windows.
Pro nastavení programu je třeba zadat heslo. Při nastavování je k dispozici velké množství parametrů a nastavení, rozdělených na systémové a na nastavení uživatelů.
V systémových nastaveních nastavujete různé filtry a povolené nebo zakázané aplikace. Filtry je možné nastavovat podle URL webových stránek nebo podle slov obsažených na stránkách. Ty můžete definovat na povolené nebo zakázané.
Dále můžete povolovat nebo zakazovat diskusní skupiny a posílání rychlých zpráv. Program se značně věnuje i blokování aplikací. Můžete definovat povolené aplikace, případně definovat zakázané programy a hry komunikující na internetu (například P2P programy, síťové hry, ICQ a podobně). Velké množství známých aplikací a her je už v programu definovaných a přidat můžete i vlastní. Pro všechna vzpomínaná nastavení můžete určit úroveň nebezpečného obsahu (1 až 4).
Důležité je také nastavení uživatelů (když například v rodině pracuje s počítačem více lidí). Každý má vlastní jméno a heslo a samozřejmě i vlastní nastavení programu. To upravíte v pěti krocích. Nejprve nastavíte posuvníkem ve čtyřech úrovních blokování webového obsahu. Následně můžete zakázat cookies, pop-up okna, filtrování obsahu, zakázané aplikace - to všechno podle systémových nastavení. Zajímavé je nastavení časových limitů používání internetu - od definování, kolik hodin v týdnu může uživatel strávit na internetu, až po detailní nastavení časových úseků v půlhodinových intervalech.

Control Kids v5.05 2003

V tomto programu lze kromě seznamu blokovaných URL adres definovat i ty povolené. URL adresy jsou rozdělené do kategorií, takže stačí pro blokování vybrat požadovanou kategorii (například sexuální obsah, hazardní hry a podobně). Dále povolujete nebo zakazujete blokování vyskakovacích oken a odesílání citlivých dat na internet. Tato data samozřejmě musíte zadat a může se jednat například o čísla kreditních karet, adresy a podobně (asi byste neměli radost, kdyby vaše dítě prostřednictvím vaší kreditky nakupovalo na internetu). Využití najde i mazání pozůstatků internetových prohlížečů. Pokud totiž přehlédnete nějaké stránky, které nemají být přístupné dětem, mohou zůstat v off-line podobě nebo v cache internetového prohlížeče, kde je možné je zobrazit. Zabránit můžete i stahování souborů určitých typů, například MP3, AVI, MOV a dalších (předdefinovaný seznam je možné rozšířit o vlastní přípony). Zajímavou, ba až špionskou funkcí je keylogger, který zaznamenává stlačené klávesy. Získáte tak přesný přehled, co kdo na počítači dělal (záznam si však neporadí s diakritikou). Kromě toho je zde ještě imunizace systému proti známým spywarovým a adwarovým programům.
Aktualizace z internetu Control Kids se vyznačuje hlavně jednoduchostí nastavení a použití. Program však trpí problémem jednoduché deaktivace (prostřednictvím Správce úloh ho můžete zrušit z paměti), takže je vhodný jen pro malé děti.

CyberPatrol 7.6

V průběhu instalace je potřeba zadat heslo k nastavením, včetně věty, která vám ho může připomenout (pro zapomnětlivé). Při rozšířené instalaci je instalace rozšířena o průvodce základním nastavením programu. Zadáte nastavení proxy serveru, nastavíte prostředí, kde bude program používán a podle něhož bude přednastavena filtrace. To může být domov, knihovna, škola nebo jiné. Tyto volby ještě zpřesníte definicí věku dětí, popřípadě při firemním nastavení způsobem a úrovní zabezpečení.
Časový management v intervalu půl hodiny umožní přesné řízení přístupu, včetně určení denního nebo týdenního limitu pro pobyt na internetu. Nastavení blokování webového obsahu je přepracované. Pro jednotlivé kategorie nastavíte posuvníkem úroveň blokování. K seznamům, které jsou definovány od výrobce, můžete přidat seznam vlastních povolených nebo blokovaných URL adres a slov nebo výrazů. Program blokuje i určené programy, slova v diskusních skupinách, programy pro odesílání rychlých zpráv a podobně. Samozřejmé je detailní monitorování a zaznamenávání činnosti programu i uživatelské aktivity na internetu.
Program je i díky vzdálené správě předurčen pro nasazení ve školách nebo ve firmách. Pokud znáte heslo k programům na vzdálených počítačích, jednoduše se na ně připojíte a všechny parametry filtrování a blokování nastavíte na dálku. Pro zjednodušení můžete nastavení importovat nebo exportovat.
CyberPatrol je jedním z nejlepších programů ve své kategorii, je ideální pro školy, ale i pro firmy. Nabízí velké množství nastavení při jednoduché obsluze. Navíc jeho deaktivace není vůbec jednoduchá a ani zkušenější uživatel si s ní neporadí.

Závěr

Programů pro blokování obsahu existuje mnoho, ovšem ne všechny splňují požadavky pro jednoduché nastavení a zabezpečení proti možné deaktivaci. Jedním z nich je například CyberPatrol, avšak i jiné programy používají účinné blokování.

JDE TO I S INTERNET EXPLOREREM

Pokud vám stačí základní možnosti ochrany, můžete zamezit přístupu ke stránkám s nechtěným obsahem funkcí, kterou standardně nabízí nejrozšířenější internetový prohlížeč Microsoft Internet Explorer ve svých posledních verzích. 1. V menu Nástroje (Tools) najděte položku Možnosti sítě Internet (Internet Options). 2. Pod záložkou Obsah (Content) je sekce Poradce hodnocením obsahu (Content Adviser). 3. Kliknutím na Zapnout (Enable) můžete určit, co bude možné prohlížet, a co ne. Je možná i ochrana nastavení heslem, aby se vaše šikovné dítě k zakázaným stránkám skutečně nedostalo.

SOUHRNNÝ PŘEHLED: Nástroje pro filtrování webového obsahu

Cena a kvalita

V grafu Chip navigátor jsme se rozhodli na vodorovné ose znázornit cenu (čím levnější, tím více bodů), na svislé pak celkové hodnocení, které program v našem testu obdržel. Uživatel tak může získat přibližnou představu o poměru ceny a výkonu testovaných nástrojů.

Než se vydáte do obchodu

* Nejdřív vyzkoušej a potom plať

Všechny testované programy je možné si vyzkoušet ve zkušebním provozu. Doba, po kterou je možné programy zkoušet, se pohybuje od 10 do 30 dní.
Některé programy však mají v testovacích verzích určité funkce nedostupné.

* Ovládání a prostředí nemusí být nejdůležitější

I když se na první pohled bude zdát, že program je složitý a má těžké ovládání, nedejte se odradit. Ne že bychom nechtěli jednoduché ovládání a nastavení, ale takovýto typ programů se nastavuje jenom jednou, nebo jen velmi zřídka.

* Aktualizace

Aby filtry internetového obsahu fungovaly správně, je potřebná jejich pravidelná aktualizace (denně přibývá množství nových stránek). Proto přihlédněte i k tomu, zda aktualizace z internetu probíhá automaticky a v pravidelných cyklech.

1 CyberPatrol 7.6

Komplexní program nabízející pro blokování webového obsahu množství funkcí a nastavení. Zaujme víceuživatelskou konfigurací a dálkovou správou.
Cena: 39,95 USD

2 Net Nanny 5.1

Obsahuje velké množství nastavovacích parametrů, které jsou však poměrně nepřehledné. Výhodou je možnost vytvořit účty pro více uživatelů.
Cena: 39,95 USD

3 CYBERsitter 9.0

Nabízí množství nastavení pro blokování internetového obsahu, avšak je možné ho velmi jednoduše deaktivovat. Proto je vhodný pro kontrolu malých nebo nezkušených dětí.
Cena: 39,95 USD

4 Control Kids v5.05 2003

Jednoduchý a z hlediska ovládání a nastavování příjemný program, který nabízí detailní záznam událostí při práci s internetem i systémem. Je ale jednoduše překonatelný.
Cena: 35 USD

JAK JSME TESTOVALI

Jedním z nejdůležitějších (a i nejbodovanějších) faktorů byla kvalita a možnosti filtrování webových stránek, stahovaných souborů, nástrojů pro textovou on-line komunikaci, včetně aktualizace seznamů z internetu. Obzvlášť v domácnostech, kde se o jeden počítač dělí více uživatelů, je důležitým faktorem definování víceuživatelského nastavení. U programů této kategorie je důležitá i "odolnost" vůči deaktivaci činnosti programu a tím i zrušení filtrování. Část bodů je vyhrazena i pro uživatelské rozhraní, které se však navzájem u různých produktů liší.

Graf

Prostředí a ovládání - 15 %
Víceuživatelské nastavení - 20 %
Filtrování - 35 %
Možnost deaktivace programu - 30 %


Dokumenty ke stažení