Menu

mailbox

Mailbox

Rád bych vás upozornil na nesrovnalost v listopadovém Chipu: na str. 139 v článku Petra Kratochvíla Vista přichází… se uvádí: „Absolutním minimem (pro Win Vista) je 512 MB operační paměti....“, a pak na str. 148 v článku Vratislava Klegy Vyzkoušejte cokoliv - bez rizika: „Požadavky pro nová Windows Vista od Microsoftu jsou celkem mírné: postačí, budete-li mít ... 256 MB RAM ...“. Tak který z obou pánů autorů má pravdu?
Jiří Lokajíček
Ač se to zdá neuvěřitelné, pravdu máme oba... Kolega Klega vychází z oficiálních údajů Microsoftu, které nelze označit za nepravdivé. Pokud totiž oželíte grafické parádičky (jinými slovy, zakoupíte si „Home“ verzi) a vypnete pár zbytečností, opravdu vám Windows Vista na 256 MB RAM poběží. Budete si smět psát poznámky v poznámkovém bloku, hrát karty nebo sledovat efektní otevírání nabídky Start. Systém Vista zkrátka „požaduje“ alespoň 256 MB RAM, aby se nainstaloval.
Pokud však hodláte ve Windows pracovat, absolutním minimem je 512 MB. Jak ale kolega Klega ve svém textu pokračuje, ideální (pro běžnou práci) je 1 GB...
Petr Kratochvíl

Mám základní desku LanParty UT nF3 Ultra-D, ve které bohužel není konektor pro game port. Na trhu jsou sice doplňky k DFI deskám, které rozšiřují základní desku o game port, ale myslím, že bych to neměl kam připojit. Pokud vím, spousta dnešních desek game port nemá, proto bych se rád zeptal, jestli znáte nějaké co nejlevnější řešení tohoto problému.
Pavel Machala
V dokumentaci k základní desce najdete většinou její schéma i možnosti připojení dalších zařízení (USB porty navíc, COM port a podobně); některé podporují i připojení game portu.
Ten se už však moc nepoužívá, protože gamepady a joysticky už jsou většinou v provedení USB.
Pokud deska nepodporuje připojení game portu (ve vašem případě to podle specifikací vypadá, že ne), můžete ho získat například tak, ze si pořídíte levnou zvukovou kartu, která ho má. Existují také univerzální USB adaptéry pro rozhraní game port. Další možností je samozřejmě obejít se bez něj a koupit si nový herní ovladač.
Pavel Trousil

Mám na počítači nainstalován digitální televizní tuner AVer TV DVB-T. Chtěl bych vědět, jestli je možné stejně jako u běžného HD/DVD rekordéru nahraný pořad jednoduše zbavit reklam. Zkusil jsem celovečerní film přetáhnout do programu Pinnacle Studio. Tam jsem musel celý film po jednotlivých klipech přetáhnout na časovou osu a pracně stříhat reklamy. Když jsem film zbavil přesahů a reklam a chtěl jsem jej znovu nahrát na harddisk, v půli záznamu se objevilo hlášení „Chyba ripování“ a proces se zastavil. Existuje nějaký program, který dokáže soubor, jenž se přehrává přes Windows Media Player, jednoduše stříhat?
Jaroslav Husník
Pro vystřihávání reklamy z filmu by měl být ideální program VirtualDub nebo VirtualDubMod (pro MPEG-2). Jeho největší výhodou je to, že znovu nepřepočítává celý film (v menu Video je potřeba nastavit volbu Přímá kopie videa, v menu Audio je potřeba nastavit Přímá kopie audia). Jeho největší nevýhodou je to, že dokáže vystřihnout z celého filmu jen vybrané kousky. Práce je tedy obracená - vy nevyhazujete reklamy, ale ukládáte si kusy filmu mezi reklamami, ze kterých v dalším kroku složíte nazpět celý film. Skládání je však velmi rychlé (menu Soubor, volba Připojit videosoubor).
Celá práce s vyhazováním reklam z celovečerního filmu trvá odhadem tak 5 - 10 minut.
Martin Kučera


Dokumenty ke stažení