Menu
CHIP Speedtest

Chip top 10

Chip top 10 

Souhrnné hardwarové srovnávací testy

Nově najdete v našem srovnání přehled notebooků, MP3 přehrávačů a grafických karet s pasivním chlazením. Notebooky, především ty levné, jsou nyní žádané a před koncem roku jich chtějí výrobci prodat co nejvíce. Svědčí o tom například i akce společnosti Hewlett-Packard, která nabízí model HP 500 za 11 980 Kč - ovšem bez daně a se systémem FreeDOS… I tak je to ale dobrá cena. Tento notebook jsme však zatím neměli možnost otestovat.
Grafických karet je tolik, že ani není v našich silách je všechny otestovat. Proto vám pravidelně (každé tři měsíce) přinášíme porovnání grafických čipů kombinovaných s pamětí. Výkonnostní rozdíly grafických karet se stejným čipem jsou totiž minimální, takže to pro porovnání bohatě stačí. Máme pro vás ale srovnání speciálních grafických karet, které se obejdou bez aktivního chlazení. Jsou tedy tiché a větrák se navíc nemůže porouchat, když na kartě není - výhodné řešení zvláště pro kancelářské počítače.
MP3 přehrávačů je v nabídce obchodů také spousta. V našem přehledu najdete verze s pamětí o velikosti 2 - 4 GB. Ty s menší pamětí jsou opravdu jen na pár písní, ty s větší pamětí, většinou už s pevným diskem, jsou zase dost rozměrné a navíc už i poměrně drahé. Dát kolem 10 000 Kč za přehrávač, který bude mít za pár let směšně malou kapacitu…
Pro příští číslo plánujeme test levných barevných laserových tiskáren (ceny už dokonce klesly pod 10 000 Kč) a také test 19" LCD monitorů. 15 palců už je skutečně málo a také 17" verze se pomalu dostávají mimo hru. Takže opět bude o čem psát.

Multifunkční zařízení

Tiskárna, skener, kopírka - kupte to všechno v jednom a za pár korun. Šikovných zařízení s mnoha funkcemi je však na trhu hodně, a proto se vám s výběrem toho správného pokusíme pomoci. Otestovali jsme celkem deset multifunkčních zařízení ve dvou cenových kategoriích.

Levné laserové tiskárny

Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.

GPS do auta

Navigační GPS zařízení už dávno nejsou jen doménou armády. Cenově jsou stále dostupnější, jejich obsluha je jednoduchá, mapy už jsou k dispozici i pro Českou republiku. Bloudit už tedy nemusíte. Stačí zadat adresu a můžete se nechat navigovat.

Monitory LCD 17"

17" LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům - a není divu. 15" monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17" modelů velmi dobrý. Ceny jsou příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 5 200 Kč s daní.

Notebooky

Přenosné počítače jsou stále populárnější, a není divu. Jsou skladné, můžete je snadno přenášet a používat na různých místech. Jejich cena přitom výrazně poklesla, takže už jsou dostupnější. V našem přehledu najdete hodně levné notebooky s cenou do 19 000 Kč vč. DPH a operačního systému a pak také výkonnější, ale stále dostupné notebooky s řešením Intel Centrino.

Základní desky

Nové dvoujádrové procesory od AMD a Intelu potřebují také novou „základnu“. Momentálně dostupné základní desky jsme otestovali a zde se s vámi o své poznatky podělíme. V přehledu najdete celkem 14 základních desek, a to jak těch dražších, tak i těch dostupnějších.

Monitory LCD 19"

Nejen díky stále se snižujícím cenám a čím dál tím větší atraktivnosti LCD monitorů je jejich koupě den ode dne lákavější. Dva palce navíc jsou znát a 19" monitor nabízí mnohem větší zobrazovací plochu. Cena je však poněkud vyšší.

Grafické karty s pasivním chlazením

Plný výkon ve 3D za tichého, a přesto stabilního provozu. Právě taková je nejnovější generace grafických karet bez větráků, která má už konečně umět vše potřebné. V Chipu jsme tucet exemplářů podrobili tvrdé zkoušce.

Externí pevné disky

Boom externích pevných disků pokračuje neztenčenou měrou - nové modely přicházejí na trh týden co týden. Externí disky je možné použít pro ukládání dat, pro jejich přenos, zálohování a podobně. Instalace je velmi rychlá a jednoduchá. 2,5" modely se většinou obejdou bez dodatečného napájení a vystačí si s USB portem. 3,5" disky mají větší kapacitu a cenu za uložený megabajt.

Monitory LCD 24"

24palcové TFT displeje nabízejí s rozlišením 1920 x 1200 téměř dvakrát více místa než 17- či 19palcové modely.

DVD vypalovačky

Vypadají sice stejně, ale jsou mezi nimi rozdíly - v rychlosti, kompatibilitě, spolehlivosti i ve funkcích. Některé například podporují funkci Light Scribe, která umožňuje potisk médií. Důležitá je i hlučnost mechanik, kterou jsme také změřili.

Kamkordéry

Chip otestoval nejnovější kamkordéry - od těch nejlevnějších až po High Definition (obraz s vysokým rozlišením). Kamery používají nová paměťová média (DVD, pevné disky, flash disky) a jejich ceny jsou příznivé. Médium MiniDV je známé již deset let a jeho dětské nemoci jsou dávno odstraněny, takže jeho koupě je výhodná. DVD kamkordéry jsou správnou volbou pro všechny, kteří chtějí točit, ale nechtějí stříhat. Harddiskům a flash pamětem bezpochyby patří budoucnost. Vysoké náklady na výzkum a malý výběr však drží ceny poměrně vysoko.

Pevné disky 3,5" - SATA

V přehledu pevných disků s rozhraním Serial ATA máme nyní deset disků s různou kapacitou a rychlostí. Rychlost SATA disků zatím výrazně nepřevyšuje rychlost disků paralelních, ale jsou tu další klady, které pro ně hovoří.

PC sestavy

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení