Menu
CHIP Speedtest

Fotí celá rodina

Fotí celá rodina

Tři megapixely v mobilu  - Možnost pořídit momentku opravdu kdykoliv a kdekoliv - to nabízí mobilní telefon vybavený kvalitním fotoaparátem. My jsme vyzkoušeli ty fotomobily, které překračují hranici tří megapixelů.
Jan Řezáč

V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:

Rady při nákupu
Ukázkové fotografie
Přehledná srovnávací tabulka s hodnocením

Najděte v dnešním světě mobilních zařízení člověka, který nemá v telefonu zabudovaný fotoaparát. Že je to problém? Ano, jedná se totiž o trend, který láká opravdu každého. Kvalita fotografií z mobilů je již na tak dobré úrovni, že se dají použít i pro vyvolání klasických snímků ve fotolabech.
Nápad testovat fotomobily nám vnukla skutečnost, že lednové vydání Chipu vychází devět dní před Vánocemi, a tak vám možná ještě i pomůžeme při výběru dárků pro vaše blízké. A proč testujeme zrovna třímegapixelové přístroje? Protože představují nový vývojový stupeň, ke kterému mnozí výrobci ještě ani nedospěli, a tak bychom vás chtěli na některé z těchto nových modelů upozornit a přesvědčit vás, že investovat do fotoaparátu v mobilním telefonu má již v dnešní době skutečně význam.
V našem testu se objevuje i přístroj, který je schopen přibližovat snímaný objekt prostřednictvím optiky. Jedná se o nejdražší model Nokia N93. Kvalita snímku však nebyla přesvědčivá (jak bez zoomu, tak i se zoomem), a tak jsme tento fakt jako významné plus nebrali. Na druhou stranu tento telefon perfektně poslouží jako videokamera. Pokud vlastníte paměťovou kartu s dostatečnou kapacitou, máte možnost snímat videa se stereozvukem, optickým zoomem a úžasnými parametry (více se dočtete níže).
Při pohledu na vzorové fotografie vás u jedné z nich jistě zarazí odlišný barevný odstín. Jedná se o snímek pořízený přístrojem firmy Sony Ericsson, který má až nepřirozeně syté barvy. Budete-li však fotit v klasickém prostředí (třeba přírodu), sytost barev se ustálí a fotky budou přirozenější. Vzhledem k deštivému počasí a zatažené obloze při testování jsme se museli spolehnout na naši fotokomoru a vytvořit umělé prostředí pro referenční fotografii.

ZÁVĚR TESTU

Vyžadujete-li skutečně kvalitní fotografie a navíc i vyspělé „kancelářské“ funkce, zvolte telefon Nokia N73. Na druhou stranu hravou duši klasického teenagera více potěší Sony Ericsson K800i. Fotografie z tohoto telefonu byly jen o něco málo horší než u vítěze testu, přitom však umožňoval velmi pohodlný poslech MP3 skladeb.

NEŽ PŮJDETE NAKUPOVAT

Vzhled a styl
Každý uživatel si mobilní telefon vybírá podle svého vkusu. Mějte však také na paměti, že telefon je v dnešní době považován za „doplněk“, který reprezentuje člověka samotného.
Manažer, nebo hračička?
Nejdříve si samozřejmě ujasněte, co od telefonu očekáváte. Pokud chcete telefon jako plnohodnotnou náhradu digitálního fotoaparátu, nezbude vám nic jiného než svěřit své snímky modelu s optickým zoomem. Je-li pro vás fotografování vedlejší záležitostí a většinu času trávíte v kanceláři, volba se bude ubírat jiným směrem - při rozhodování budou důležité kancelářské nástroje, PDF čtečka apod. Výhodou jsou sítě třetí generace (3G) - v testu tyto sítě podporují všechny telefony. Nejprve si zkrátka ověřte, co daný telefon nabízí, a poté se rozhodujte.
Ergonomie
Samozřejmostí je, že telefon bude ve všech směrech intuitivní, navíc jeho používání by mělo být více než příjemné. Vyzkoušejte si psaní na klávesnici, hmotnost telefonu, jeho rozměry, hlasitost reproduktoru, velikost číslic a znaků a mnoho dalších faktorů, jež jsou při výběru také rozhodující.
Dodržujte tradici
Pokud jste na některou značkou zvyklí již řadu let, přechod k jinému výrobci je mnohdy až bolestivý. Než si nacvičíte nové pohyby prstů, bude to nějakou chvílí trvat. Nezapomeňte, že i používání telefonního seznamu, psaní zpráv, ukládání dat, synchronizace s počítačem a mnoho dalších úkonů se bude lišit a že nějakou dobu potrvá, než si na nové postupy zvyknete. Pokud se tedy rozhodujete mezi dvěma telefony, vůči kterým nemáte žádné výhrady a které naprosto bez rozdílů splňují vaše požadavky, zvolte raději značku, na kterou jste zvyklí.
Kvalita fotografie
Když už kupujete telefon s tak vybaveným fotoaparátem, jistě vás bude také zajímat, jak budou fotografie vypadat ve finálním plném rozlišení. Dejte si pozor na to, zda objektiv zaostřuje po celé ploše snímku. Mnohdy se stává, že střed je ostrý, ale okraje až nečitelně rozmazané. Určitě skvělou volbou je autofocus, který si sám zaměří na přesnou vzdálenost. Fotky jsou tak opravdu ostré. Dále si zkuste vytvořit fotografie za různých světelných podmínek. Za šera bez použití blesku jsou obrázky zrnité a nekvalitní. Silný blesk je proto dobrou volbou. Kvalitu fotografie zkrátka pozná každý. Ideální je snímek ostrý po celé ploše, s přesnými hranami a s co nejmenší zrnitostí. Pokud je snímek špatný, připomíná příliš zkomprimovaný obrázek.
Zpracování
Uchopením přístroje do ruky zjistíte jeho mechanické a konstrukční vlastnosti. Ty by měly být samozřejmě co nejlepší. Všechny díly telefonu, veškeré spoje a posuvné mechanismy musí doléhat a jevit minimální známky únavy při opotřebení. V opačném případě se vám stane, že záklapky nebo třeba kryt baterky postupně ztratí na pevnosti a jednotlivé části budou časem odpadávat. Doporučujeme konstrukci s pokovovanými prvky. Zvolíte-li vícekloubový nebo vysouvací mechanismus displeje, vyzkoušejte si jeho vůli. Ta by měla být co nejmenší.
Všechny tyto faktory se také odrazily ve výsledku konečného hodnocení, který najdete v tabulce.

SOUHRNNÝ PŘEHLED: FOTOMOBILY

SOUPEŘI

1 Nokia N73

Celkové hodnocení: 87
Poměr cena/výkon: velmi dobrý
Orientační cena vč. DPH: 13 000 Kč
Informace: www.nokia.cz

Výborně vybavený telefon se skvělým displejem a nejlepší výstupní fotografií z celého testu. Zaujal nás jeho skromný, leč povedený design. Nevýhodou telefonu je jeho klávesnice, která nabízí u Nokie standardní počet kláves na bohužel malém prostoru. Jejich zdvih by mohl být vyšší, a tak při psaní zprávy hrozí překlepy. Na zadní straně telefonu najdete krytku objektivu, která nám nepřipadala moc spolehlivá - po delším používání se bude zřejmě viklat a při neopatrném vložení telefonu do kapsy může hrozit její ulomení. Práce s Nokií N73 je ovšem naprostá krása. Veliký displej s rozměry 37 x 49 mm přináší uživateli komfortní orientaci při jakékoliv činnosti. Čtení dokumentů a zpráv nebo třeba prohlížení fotografií je opravdu lahůdka. Telefon disponuje několika reproduktory, které je možné využít při 3D vyzvánění. Z technického vybavení chybí snad jenom Wi-Fi, pro datové přenosy budete muset zvolit buď UMTS, nebo GPRS/EDGE. Cena tohoto modelu sice není nejnižší, ale ani nejvyšší v testu. Za 13 tisíc získáte perfektní fotomobil s manažerskými funkcemi, který vám poskytne i zábavu.
+ kvalitní fotografie
+ veliký a dobře čitelný displej
+ množství funkcí (kancelář + zábava)
- horší zpracování (materiál)
- v balení chybí paměťová karta
- klávesnice

2 Sony Ericsson K800i

Celkové hodnocení: 83
Poměr cena/výkon: výborný
Orientační cena vč. DPH: 10 000 Kč
Informace: www.sonyericsson.cz

Firma Sony Ericsson je známým průkopníkem v oblasti mobilních telefonů a focení. Vždy přicházela na trh s novinkami, jako je například samotný fotoaparát k mobilnímu telefonu v podobě příslušenství nebo zaostřování pomocí funkce autofocus, a vždy se také snažila v oblasti fotografování nabízet co nejlepší parametry. V případě modelu K800i se svojí tradice drží i nadále. Fotografování s tímto přístrojem je ze všech testovaných telefonů nejpříjemnější a nabízí také nejvíce možností. Jednou z nich je funkce Best Pic, která umožňuje pořízení sekvence devíti snímků při jednom zmáčknutí spouště. Uživatel si pak může vybrat ten nejlepší z pořízených obrázků, v případě sportovních fotografií zase nepřijde o žádné momenty, které by mu při normálním režimu jistě unikly. Konstrukce telefonu je dobrá a masivní, až na krytku objektivu. Ta bohužel zvětšuje rozměry telefonu a při neopatrném zacházení hrozí její ulomení. Psaní na klávesnici je ideální a čtení z displeje příjemné. Výrobci u tohoto modelu více vsadili na zábavu, a to na úkor kancelářských aplikací - dokument ve formátu PDF si prostě nepřečtete. Z datových funkcí chybí Wi-Fi a EDGE, což je skutečně nevýhoda. Mimo UMTS pokrytí se budete muset spokojit jen s GPRS připojením. Při psaní SMS zpráv tento model jako jediný telefon z testu nezkracuje zprávy v českém T9 modu. Manažer by nad tímto telefonem asi ohrnul nos, ale pokud se chcete bavit, fotit, telefonovat, psát zprávy a chcete vlastnit telefon, který má styl, je tato volba za relativně příznivou cenu ideální.
+ fotoaparát
+ zábava
+ T9 v češtině nezkracuje
- chybí manažerské funkce
- absence EDGE
- krytka fotoaparátu

3 Nokia N80

Kvalitní zpracování vysouvacího displeje, hůře se píše na klávesnici. Telefon při psaní přepadává (nesedí dobře v ruce). Kvalita fotografie není příliš přesvědčivá. Výhodou je Wi-Fi a kancelářské aplikace. Cena telefonu by mohla být nižší.

4 Nokia N93

Nejdokonaleji vybavený model z testovaných telefonů. Z funkcí nabízí snad vše, včetně čtečky čárových kódů. Jako jediný je tento model vybaven optickým trojnásobným zoomem. Kvalita fotografie je však i přes značkovou optiku Carl Zeiss nedostatečná. Telefon dobře poslouží i jako kamera s dobrými parametry (640 x 480 při 30 snímcích za sekundu, stabilizátor obrazu). Cena převyšující hranici 21 tisíc korun a veliké rozměry telefonu však mnoho zájemců nenalákají.

Výhled do budoucna

Většina výrobců mobilních telefonů své produkty přestala nazývat mobilními telefony a začala používat termín „multimediální počítače“. Telefonování je totiž bráno jen jako základní funkce těchto přístrojů a zákazníci touží po něčem navíc. Tím „navíc“ se rozumí nespočet kancelářských funkcí, obrovské množství zábavy, kvalitní fotoaparát s vysokým rozlišením a plnohodnotným objektivem s optickým zoomem a mnoho dalšího. Také digitální televizní vysílání na sebe nenechá dlouho čekat a v průběhu příštího roku můžeme očekávat nástup mobilních operátorů s nabídkou mobilních zařízení DVB-H. A fotoaparáty v mobilech? Co třeba mobil ve fotoaparátu?

Nejlepší volba

Na grafu Chip Navigátor názorně vidíte, jaké telefony se vyplatí pořídit. Nejlépe si, vzhledem k ceně, vede Sony Ericsson K800i. Druhá položka v grafu, kvůli svému vysokému hodnocení, stále ještě dokazuje, že volba pro Nokii N73 také není špatná. N80 je na tom, pro svou vysokou cenu, daleko hůře. N93 posuďte sami.

Jak jsme testovali

Všem telefonům jsme připravili stejné podmínky pro fotografování. Zvolili jsme objekt s výraznými barvami a pečlivě jsme jej nasvítili. Telefon jsme nastavili na nejvyšší možnou kvalitu fotografie a vypnuli jsme všechny efekty. Abychom zachovali stejné podmínky pro všechny, zamítli jsme možnost přisvěcování diodou a jakéhokoliv přiblížení (zoomu). Telefon jsme podložili a zafixovali a zmáčkli jsme spoušť. Z pěti snímků vyfocených jedním telefonem jsme vybrali ten nejlepší, který jsme vám připravili k nahlédnutí. Zbytek posuďte sami.

Graf

Zpracování - 15 %
Ergonomie - 25 %
Vybavení - 25 %
Fotoaparát - 35 %


Dokumenty ke stažení
Komerční sdělení