Menu
CHIP Speedtest

První pohled - hardware

První pohled

DIGITUS USB 2.0 TO IDE & SATA ADAPTER CABLE

ATAI SATA PŘES USB

HODNOCENÍ *****
TYP PRODUKTU redukce ATA/SATA
PŘIPOJENÍ USB 2.0
PODPORA PRO OS Windows 98SE/ME/XP/2000/2003
VÝROBCE/POSKYTL Digitus,
www.krup.cz  
CENA VČ. DPH 980 Kč

Občas potřebujeme přetáhnout do vlastního počítače data z jiného pevného disku. Máme sice možnost rozmontovat skříň a připojit disk pomocí kabelů vedoucích k základní desce, to ale není pohodlné, a někdy dokonce ani možné.
K tomuto účelu existuje univerzální redukce Digitus USB 2.0 to IDE & SATA Adapter Cable. Je určena nejen k připojení běžných, 3,5" ATA a SATA disků, ale lze pomocí ní připojit i malé (většinou 2,5") notebookové disky. Postup je jednoduchý. Do USB portu počítače zapojíme jeden konec kabelu a disk napojíme ke krabičce na jeho konci. Součástí balení je i napájecí adaptér s přibaleným SATA napájecím konektorem a speciální koncovkou, kterou připojíme v případě notebookového disku přímo do krabičky s redukčními konektory (ne do disku samotného). I když je připojení realizováno přes USB kabel, je třeba před rozpoznáním nového disku restartovat Windows - to je ale spíš problém samotných Windows než tohoto zařízení. Datový přenos je omezen rozhraním USB 2.0, takže je pomalejší než v případě připojení „na kšandu“ přímo do základní desky. To je ale naprosto přirozená úlitba jednoduchosti připojení přes USB konektor.
Při připojvání pevných disků ke krabičce doporučujeme dávat opravdu pozor, protože pravděpodobně kvůli vyšší tuhosti materiálu je spojení mnohem pevnější než v případě IDE kabelů.
Velmi se nám líbila výbava, která obsahuje všechny potřebné napájecí i datové redukce pro současné disky. K využití není třeba instalovat žádný software. Digitus USB 2.0 to IDE & SATA Adapter Cable je ideálním pomocníkem pro techniky a hardwarové profesionály.
Michal Bareš

AVERMEDIA AVERT V HYBRID + FM VOLAR

TV PRO NOTEBOOKY

HODNOCENÍ *****
TYP PRODUKTU hybridní USB TV tuner
PŘIPOJENÍ USB 2.0
HMOTNOST 32 gramů
ROZMĚRY 84 x 34 x 12 mm
VÝROBCE/POSKYTL AverMedia/BGS Levi
CENA VČ. DPH 2 345 Kč

Přídavné USB tunery umožňující příjem TV signálu na noteboocích jsou stále oblíbenější. Měli jsme možnost vyzkoušet jeden z prvních kusů nového přijímače firmy AverMedia.
Jedná se o hybridní zařízení, které přijímá jak analogový, tak digitální TV signál a které navíc funguje i pro přehrávání digitálního rádia. Příjemné je, že výrobce aplikaci i dokumentaci na CD lokalizoval do češtiny. Instalace proběhla naprosto bez problémů a zabrala jen pár minut. Protože instalace probíhá v češtině, počítá se s tím, že uživatel se bude nacházet v Česku, takže není nutné nastavovat zemi a její frekvence - to bývá u digitálních receiverů často problém (většinou musíte pro ČR zadat frekvence Rakouska). Po dokončení instalace stačí připojit anténku a v plně českém rozhraní proskenovat kanály. Rozhraní aplikace Aver TV 6.0 je logické a přehledné. Oceňujeme bezproblémové zobrazení českých znaků teletextu. Problémy s diakritikou má jen zobrazení programu v elektronickém programovém průvodci EPG, to je ale prý vyřešeno v novější verzi aplikace.
K tuneru patří bohaté příslušenství, které čítá anténku, dálkové ovládání a sadu kabelů pro připojení externích zařízení (S-Video, RCA). Tuner nabízí vynikající možnosti záznamu signálu včetně plánování. Rádio lze ukládat v řadě formátů (WMA, MP3…), statické obrázky v JPG, TIF a BMP o různých velikostech a barevných hloubkách a TV signál ve formátech MPEG-1/2/4. Stabilita aplikace je stejně jako kvalita zobrazení vynikající. Tuner pracuje i s HDTV kvalitou, tu jsme však nemohli vyzkoušet. Nevýhodou může být to, že na testovacím notebooku zabral přijímač i výše umístěný USB port, součástí dodávky je však redukce.
Michal Bareš

EDNET DIGITAL MICROSCOPE

POD DIGITÁLNÍM MIKROSKOPEM

HODNOCENÍ ****
TYP PRODUKTU digitální mikroskop
ROZLIŠENÍ až 640 x 480 VGA
ZVĚTŠENÍ 20x Š 50x/200x
OSVĚTLENÍ 4x LED dioda
VIDEOZÁZNAM 640 x 480, 30 fps
FORMÁT VIDEA avi (volitelný kodek)
ROZHRANÍ USB 2.0
ROZMĚRY 89 x 58,5 x 23,7 mm
HMOTNOST 130 g
VÝROBCE/POSKYTL Ednet /Elko Trading
ORIENTAČNÍ CENA VČ. DPH 2 700 Kč

Miniaturní svět, který je pro běžné oko prakticky nepostřehnutelný, můžeme zkoumat pomocí nejrůznějších nástrojů - od větších lup až po mikroskopy. Pokud bychom chtěli své výsledky a objevy zdokumentovat, máme s běžným zařízením smůlu. S tímto nedostatkem se poprala společnost Ednet, která svým novým mikroskopem přesouvá výzkum mikrosvěta do digitální podoby a umožňuje tak případným majitelům využít svůj domácí počítač pro pořizování fotek i videozáznamu.
Celé zařízení je velmi snadno ovladatelné. Po nainstalování softwaru a zapojení mikroskopu do USB portu se rozsvítí čtyři LED diody na jeho průhledné koncovce, které zajišťují optimální osvětlení za všech podmínek. Na těle mikroskopu nalezneme ovládání zvětšení, nabízející hodnoty od 20x až do 200x. Ostření probíhá manuálně v závislosti na přiblížení. Je vcelku jasné, že autofocus by znatelně zvýšil cenu tohoto zařízení, jistě by však také zpříjemnil jeho ovládání. Při testování se nám podařilo objekt zaostřit pouze ve dvou úrovních přiblížení, a to při 50x a 200x. I přes tento nedostatek se jedná o zajímavé zařízení pro případné nadšence, kterým nabídne hodně poznání a zábavných momentů. Samotný program je velmi přehledný a nabízí dvě základní funkce - pořizování jednotlivých snímků nebo videozáznamu s libovolnou kompresí (závislou na nainstalovaném kodeku). K mikroskopu je dodáván držák na stůl a CD se softwarem a manuálem.
Jakub Larva

KINGSTON DATATRAVELER SECURE A DATATRAVELER MINI FUN

VYCHYTÁVKY OD KINGSTONU

HODNOCENÍ *****
TYP PRODUKTU USB flash disk
KAPACITA 1 GB
ROZHRANÍ USB 2.0
RYCHLOST ZÁPISU 12,3 MB/s; 4,6 MB/s
RYCHLOST ČTENÍ 12,5 MB/s; 12 MB/s
PŘÍSTUPOVÁ DOBA 0,5 ms; 3,7 ms
ROZMĚRY 77 x 22 x 10 ; 38 x 19 x 8 mm
OPERAČNÍ SYSTÉMY Windows 2000 SP4, XP, Linux (kernel 2.4 a vyšší), Mac 10.x a vyšší
VÝROBCE/POSKYTL Kingston
CENA VČ. DPH 3 200 Kč

Předpokládám, že většina čtenářů se s podobnými malými přenosnými paměťmi již setkala, nebo je přímo využívá. Jedná se o nejlehčí a nejrychlejší způsob, jak přenášet "menší" soubory mezi počítači. Záměrně zvýrazňují slovo menší, protože se snadno setkáme s kapacitami dosahujícími hranice 4 nebo 8 GB. V takovém případě není problém zálohovat nějaký ten film nebo větší kolekci hudebních souborů. Společnost Kingston je známá především jako výrobce těchto flashových pamětí. Její nabídka je vskutku bohatá a dokazují to i tyto dva produkty. Prvním je paměť odolná vůči vodě; právě kvůli této vlastnosti a kvůli přítomnosti šifrovacího programu nese název „secure“. Při použití dodávaného softwaru můžeme data na „klíčku“ zabezpečit 256bitovým AES šifrováním.
Druhým zajímavým produktem je DataTraveler mini fun. Jak již název napovídá, jedná se paměť v poněkud „veselejším“ provedení. Klíček je velmi malý a jeho tvary připomínají známou stavebnici LEGO. Zaujme proto především mladší zájemce, kterým navíc nabízí dvě logické hry. Oproti prvnímu modelu se jedná o rozměrově znatelně menší provedení. Na druhou stranu však nedisponuje žádným šifrováním a při testování přenosové rychlosti jsme zaregistrovali menší hodnoty. Oba produkty se zaměřují na různé skupiny lidí, kterým nabízejí vskutku zajímavé řešení.
Jakub Larva

HAL3000 IALIEN 0064

DOSTUPNÉ DVOUJÁDRO

HODNOCENÍ ****
TYP PRODUKTU výkonný počítač
PROCESOR Intel Core 2 Duo E6400, 2,13 GHz, 2 MB L2 cache
ZÁKLADNÍ DESKA MSI P965 Neo-F, iP965, GLAN
PAMĚŤ 1024 MB DDR2 PC6400, Kingmax
GRAFICKÁ KARTA MSI NX7600GS-T2D256EH, 256 MB GDDR2
PEVNÝ DISK Seagate Barracuda 7200.10, 320 GB
OPTICKÉ DISKY LG GSA-H22N DVD+-R/+-RW/RAM, DL + LG DVD-RAM
DALŠÍ VYBAVENÍ čtečka karet, klávesnice Genius KB-21e multimedia, myš NetScroll+ Traveler
OPERAČNÍ SYSTÉM MS Windows XP Home Edition CZ
VÝROBCE/POSKYTL 100MEGA Distribution
CENA VČ. DPH 24 490 Kč

Čtyřjádrové procesory jsou zatím jako žhavá novinka drahé, zato nové dvoujádrové procesory Core 2 Duo se už prosazují i v cenově dostupných počítačích. Musíte se ale smířit s ne úplně špičkovou kartou, v tomto případě MSI NX7600GS-T2D256EH (prodává se asi za 3200 Kč). Tato karta však stačí i na hraní her v normálním rozlišení a její výhodou je tichý provoz - má pasivní chladič.
Tichý je i zdroj pěkné černé skříně, která má vepředu porty (USB, FireWire, audio) a po straně vzduchový „tunel“ k procesoru a chladič. Uvnitř je 320GB rychlý disk Seagate (naměřili jsme přenosovou rychlost při čtení 63 898 KB/s) a dvě optické mechaniky.
Výkon sestavy je velmi dobrý, zvláště u aplikací, které využijí více jader. V grafice samozřejmě za absolutní špičkou zaostává, cena ale zůstala na rozumné úrovni. Provoz je tichý a skříň praktická.
Pavel Trousil

SONY CDX - GT 200S

MP3 NA KOLECH

HODNOCENÍ ****
PODPOROVANÉ FORMÁTY MP3, WMA, ATRAC
VÝKON 4x 26 W (špičkový 4x 50 W)
LINE-IN VSTUP 3,5 mm
MAX. POČET ADRESÁŘŮ NA CD 150
MAX. POČET SKLADEB A ADRESÁŘŮ 300
EKVALIZÉR 3pásmový
D/A PŘEVODNÍK 24bitový
VÝROBCE/POSKYTL Sony
ORIENTAČNÍ CENA VČ. DPH 3 390 Kč

Solidně vyhlížející produkt nabízí tuner s příjmem v pásmech FM, středních i dlouhých vln, přehrávač disků s podporou formátů MP3, WMA i Atrac 3+ a odnímatelný panel.
Rádiová část je obohacena o příjem dopravního zpravodajství RDS. Pro ukládání stanic je k dispozici pouze šest tlačítek, v kombinaci s přepínačem pásem lze uložit až 30 stanic.
CD přehrávač spolupracuje s formáty MP3, WMA, Atrac a zobrazí i ID3 a WMA tagy i soubory SonicStage. Na 13segmentovém jednořádkovém displeji se nezobrazí české znaky. Řazení a vyhledávání skladeb podle tagů není možné. Přehrávání se řídí uspořádáním adresářů.
Během testu jsme vyzkoušeli širokou paletu vypalovaných médií a se všemi si přehrávač velmi dobře poradil. Nelze přehrávat některé originální CD disky s ochranou proti kopírování. Tlumení nárazů s podporou technologie Drive-S funguje solidně.
Přehrávač výtečně zvládá práci s adresářovou strukturou, počet adresářů je však omezen na 150 a souhrn hudebních souborů a adresářů pak nemůže překročit počet 300. Výjimkou je Sony formát Atrac, v jehož případě je možné počítat až s 255 adresáři a s 999 soubory skladeb.
S-mosfetový zesilovač zajišťuje kvalitní zvukový výstup prakticky bez šumu a se solidním výkonem 4x 26 W (špičkově až 50 W). Vestavěný ekvalizér však nabízí korekce pouze ve třech pásmech. Pozitivem je 3,5mm vstupní konektor na odnímatelném předním panelu. Výtku zaslouží otočný regulátor hlasitosti, který je příliš citlivý na zmáčknutí.
Michael Málek


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení