Menu

Chip top 10

Chip top 10

Souhrnné hardwarové srovnávací testy

V našem přehledu se opět nachází několik novinek. Připravili jsme například tabulku mobilních telefonů, ovšem telefonů s digitálním fotoaparátem. Takových modelů je na trhu samozřejmě spousta, ale opravdu kvalitním fotoaparátem s velkým rozlišením se jich může pochlubit jen pár - a ty právě najdete v našem přehledu. DVD přehrávačů je také hodně, ale jako počítačový časopis jsme se zaměřili na ty, které podporují i počítačový formát DivX. Filmy v tomto formátu, uložené na CD nebo DVD, můžete tedy v klidu zhlédnout na televizi v obýváku a nemusíte pouštět počítač.
Dostupný a rychlý internet a drahé telefonování stojí za popularitou internetové komunikace prostřednictvím aplikací jako Skype nebo ICQ. Pokud se chcete při mluvení nebo psaní i vidět, můžete použít webovou kamerku. Výsledky testu kamerek najdete v přehledné tabulce. V další je pak test automobilových GPS navigací - na cestách je můžete použít nejen jako nástroj proti bloudění, ale často i jako MP3 přehravač, prohlížeč digitálních fotek nebo dokonce videosouborů.
Do příštího čísla připravujeme test interních pevných disků. Bude jich jistě hodně a vyzkoušíme modely SATA i IDE. Těšit se mohou i zájemci o digitální zrcadlovku -otestujeme totiž aktuální modely všech hlavních výrobců. Rozlišení se vyšplhalo až na 10 megapixelů, ceny naopak příjemně klesají.
V našem testlabu bude v příštích dnech pořádně teplo. Pustíme se totiž do vypalování, a to nejen disků CD a DVD, ale i jejich nástupce Blu-Ray. Mechanik už je na trhu několik a my také vyzkoušíme, jak si rozumí s dostupnými médii. Takže se máte na co těšit.

Základní desky

Nové dvoujádrové procesory od AMD a Intelu potřebují také novou „základnu“. Momentálně dostupné základní desky jsme otestovali a zde se s vámi o své poznatky podělíme. V přehledu najdete celkem 14 základních desek, a to jak těch dražších, tak i těch dostupnějších.

Grafické karty s pasivním chlazením

Plný výkon ve 3D za tichého, a přesto stabilního provozu. Právě taková je nejnovější generace grafických karet bez větráků, která má už konečně umět vše potřebné. V Chipu jsme tucet exemplářů podrobili tvrdé zkoušce.

GPS do auta

Navigační GPS zařízení už dávno nejsou jen doménou armády. Cenově jsou stále dostupnější, jejich obsluha je jednoduchá, mapy už jsou k dispozici i pro Českou republiku. Bloudit už tedy nemusíte.

Monitory LCD 24"

24palcové TFT displeje nabízejí s rozlišením 1920 x 1200 téměř dvakrát více místa než 17- či 19palcové modely.

Mobilní telefony s fotoaparátem

Možnost pořídit momentku opravdu kdykoliv a kdekoliv - to nabízí mobilní telefon vybavený kvalitním fotoaparátem. My jsme vyzkoušeli ty fotomobily, které překračují hranici tří megapixelů.

DivX přehrávače

Formát DivX je populární a nemusíte se s ním setkat jen v počítači. Poradí si s ním totiž i některé DVD Video přehrávače, takže film můžete sledovat v pohodlí obývacího pokoje. V našem testu najdete celkem devět přehrávačů, jejichž cena není vysoká.

Monitory LCD 17"

17" LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům - a není divu. 15" monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17" modelů velmi dobrý. Ceny jsou příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 5 200 Kč s daní.

Notebooky

Přenosné počítače jsou stále populárnější, a není divu. Jsou skladné, můžete je snadno přenášet a používat na různých místech. Jejich cena přitom výrazně poklesla, takže už jsou dostupnější. V našem přehledu najdete hodně levné notebooky s cenou do 19 000 Kč vč. DPH a operačního systému a pak také výkonnější, ale stále dostupné notebooky s řešením Intel Centrino.

Externí pevné disky

Boom externích pevných disků pokračuje neztenčenou měrou - nové modely přicházejí na trh týden co týden. Externí disky je možné použít pro ukládání dat, pro jejich přenos, zálohování a podobně. Instalace je velmi rychlá a jednoduchá. 2,5" modely se většinou obejdou bez dodatečného napájení a vystačí si s USB portem. 3,5" disky mají větší kapacitu a cenu za uložený megabajt.

Levné laserové tiskárny

Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.

DVD vypalovačky

Vypadají sice stejně, ale jsou mezi nimi rozdíly - v rychlosti, kompatibilitě, spolehlivosti i ve funkcích. Některé například podporují funkci Light Scribe, která umožňuje potisk médií. Důležitá je i hlučnost mechanik, kterou jsme také změřili.

Webkamerky

S rozvojem a zlevněním internetu a aplikací jako Skype nebo ICQ roste obliba webových kamer, které zprostředkují vizuální komunikaci. Testovali jsme webové kamery různých cenových kategorií i provedení a produkty z tohoto přehledu se řadí k těm lepším a dražším, které jsou k dostání.

Multifunkční zařízení

Tiskárna, skener, kopírka - kupte to všechno v jednom a za pár korun. Šikovných zařízení s mnoha funkcemi je však na trhu hodně, a proto se vám s výběrem toho správného pokusíme pomoci. Otestovali jsme celkem deset multifunkčních zařízení ve dvou cenových kategoriích.

Pevné disky 3,5"" - SATA

V přehledu pevných disků s rozhraním Serial ATA máme nyní deset disků s různou kapacitou a rychlostí. Rychlost SATA disků zatím výrazně nepřevyšuje rychlost disků paralelních, ale jsou tu další klady, které pro ně hovoří.

PC sestavy

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.


Dokumenty ke stažení