Menu

editorial

Počítače v novém roce

Vážení čtenáři,

je zajímavé sledovat, jak se IT průmyslu daří plnit sliby, které v euforii dává svým uživatelům. Někdy to vyjde, ale existuje i mnoho případů, kdy zajímavá myšlenka a velké plány zapadnou, nebo se minimálně zpozdí. Často však na vině ani tak nejsou neúspěšní vývojáři hardwaru či softwaru, jako spíše velkohubý marketing, slibující s vidinou velké popularity nemožné.
Před rokem jsme vám v samostatném článku přinesli přehled novinek a trendů, které se měly během roku 2006 stát běžnou skutečností. Ve většině případů se to opravdu podařilo: máme dvoujádrové procesory, velkokapacitní pevné disky s kolmým způsobem záznamu dat, dostupné mechaniky Blu-ray a HD-DVD, PC mediacentra do obývacích pokojů, a dokonce už začínající televizi v mobilu. Firma Sony však nestihla uvést dlouho ohlašovanou PlayStation 3 a ještě stále nejsou k vidění notebooky s přídavným displejem ve víku. A třeba takové palivové články v mobilních přístrojích, do kterých lze během provozu doplnit z plnicí patrony metanol a zvýšit tak jejich nezávislost na elektrické síti o několik dalších hodin, jsou i nadále hudbou budoucnosti. Loňský rok je však možné označit především jako dobu čekání: zpozdilo se uvedení konečné verze Windows Vista, na které čekali jak uživatelé, tak výrobci hardwaru a softwaru. Až teď tedy Microsoft „skromným“ sloganem The „Wow“ starts now oznamuje světu, že euforie může začít.
Podobně jako před rokem přinášíme také v tomto čísle Chipu (str. 28) přehled hlavních trendů v oblasti IT, které nás (pravděpodobně) čekají v roce 2007. Vycházeli jsme z materiálů a vizí největších firem v oboru a z jejich prezentací na IT veletrzích, včetně letošního největšího veletrhu spotřební elektroniky CES 2007. Na co se tedy letos můžeme těšit? Je to určitě další nárůst podílu bezdrátových technologií a jejich zrychlení. Být neustále v kontaktu - to je požadavek doby. Stahování hudby a videa z internetu bude ještě běžnější a dostupnější díky novým mobilním přístrojům typu iPhone od Applu a i doma si bude možné přehrávat z volných zdrojů streamované HD video a filmy přímo v televizi pomocí zabudovaných internetových modulů (Sony). Začátek roku a uvedení prvních multiformátových mechanik a přehrávačů (LG) naznačuje, že válka mezi Blu-ray a HD-DVD by mohla skončit smírem, podobně jako onehdy souboj DVD+R a DVD-R. Ostatně moderní software je na vypalování nových disků už připraven, takže uvedení nástupců DVD do širší praxe se už snad letos konečně dočkáme.
Svět IT se mění, podobně jako se mění podoba počítačů samotných. Šedé krabice pomalu, ale jistě mizí, máme počítače do ruky nebo do brašny přes rameno. A PC, které zůstávají doma, mohou plnit „rodinné“ funkce televize, nástěnky, kalendáře, fotoalba, telefonu.
Uvidíme, co dalšího nám počítače v letošním roce přinesou. Nechme se překvapit.

Příjemnou zábavu s Chipem přeje

Josef Mika


Dokumenty ke stažení