Menu

Krátkodobé testy - hardware

Krátkodobé testy

HP Pavilion dv6151ea Entertainment PC

Notebook pro zábavu

Multimediální notebooky Pavilion má firma Hewlett-Packard v nabídce už dlouho, do nedávné doby si je však mohli pořídit jen zájemci v zahraničí. Ale protože i v českých domácnostech se notebook čím dál tím častěji stává standardní součástí výbavy, firma HP usoudila, že Paviliony by mohly mít úspěch i u nás. Poprvé je představila na Invexu a teď se tento model dostal i do naší testovací laboratoře.
Pavilion je designově zajímavý, což se nakonec dá u produktu tohoto typu předpokládat - povrch má z lesklého černého plastu. Víko není přichyceno k tělu žádným zámečkem a otevírá se pouze tlakem. Ve víku je širokoúhlý lesklý displej a na horním okraji kamerka a mikrofon. Komunikovat tedy můžete i vizuálně.
Notebook sloužící především pro zábavu musí mít samozřejmě i některé další specifické prvky. Hlasitost se tedy ovládá dotykovým způsobem - přejedete prstem a hlasitost roste nebo klesá. Dalším zajímavým prvkem je dálkové ovládání uložené ve slotu pro rozšiřující karty (nenabíjí se zde však, pouze je zde prakticky uloženo). Infračervený port je vepředu a najdete zde i port S/PDIF. Čtečka paměťových karet a většina portů je po levé straně.
Nad klávesnicí jsou další tlačítka pro ovládání multimédií - opět stačí lehce se jich dotknout. Potěší i samostatné tlačítko pro vypnutí bezdrátové síťové karty a možnost vypnout touchpad malým tlačítkem nad ním. Jako systém byla zvolena verze Media Center Edition a ovládání usnadňuje i software HP QuickPlay.
Co se týká vnitřností, Pavilion má výkonný dvoujádrový procesor, dostatek paměti, velký pevný disk (120 GB) a samozřejmě DVD vypalovačku. U multimediálního počítače se předpokládají i vyšší požadavky na grafiku. Ta byla tedy svěřena samostatné kartě s 256 MB paměti. V 3Dmarku 2003 se díky ní objevilo na notebook vysoké skóre 4051 bodů.
Kapacita akumulátoru je dnes celkem typických 4300 mAh, notebook by tak měl vydržet pracovat několik hodin. Přesný údaj se nám bohužel nepodařilo zjistit, protože notebook si nedal rozmluvit úsporné režimy. Výkon notebooku je díky grafické kartě a procesoru velmi dobrý a výbava je nadprůměrná. Potěší i „vychytávky“ v podobě dálkového ovládání a senzorových tlačítek.
Pavel Trousil

HP PAVILION DV6151EA ENTERTAINMENT PC

Multimediální notebook pro domácnost

Procesor Intel Mobile Core 2 Duo T5200/1,6 GHz/2048 KB L2 cache
Operační paměť (MB) 1024 MB DDR2
Čipová sada Intel 945PM
Pevný disk Seagate Momentus 5400.2, 120 GB
Displej - typ/velikost/rozlišení TFT/15,4"/WXGA (1280 x 800)
Grafická karta/paměť nVidia GeForce Go7400/256 MB
Reproduktory/mikrofon/regulátor hlasitosti ano/ano/ano
Polohovací zařízení touchpad
Porty, rozhraní FireWire, VGA, S-Video, 3x USB, FIR, Express Card, Bluetooth
Modem HDAudio Soft data
Síťová karta LAN/WLAN Intel Pro/100 PL/ Intel Pro/Wireless 3945ABG
Další vybavení Pavilion Webcam, dálkové ovl.
Operační systém v ceně Windows XP Media Center Edition
Rozměry/hmotnost357x257x25,4-43mm/2,65kg
Výrobce/zapůjčil Hewlett-Packard
Cena vč. DPH 36 866 Kč

VÝKONNOSTNÍ TESTY

Převod WAV-MP3 [m:s] 2:09
Převod do DivX [m:s] 0:12:42
3DMARK 2001 (1024 × 768, 32 B) 12 040
3DMARK 2003 (1024 × 768, 32 B) 4 051
Cinema 4D 485

LCD displeje HP L2045w a LP3065

Mamut a mamutek

Není to tak dlouho, co se 19" LCD displeje staly v podstatě standardem, pod který nedoporučujeme klesat, a už teď se zdá, že budou mít vážnou konkurenci v podobě širokoúhlých displejů 20palcových. 19" displeje ve formátu 4 : 3 tato konkurence asi moc neohrozí, protože z nově uváděných cenově dostupných 20" modelů jsou všechny širokoúhlé, ale „širokým devatenáctkám“ nastávají krušné časy.
Navíc se objevují i displeje mnohem větších úhlopříček, například cenově dostupné 22" přístroje nebo nám již známé „čtyřiadvacítky“. Pokud se však rozšíří a zlevní 30" displeje, jejichž představitele jsme měli možnost také otestovat, pak se do dvou let můžeme těšit na to, že standardem budou 24" displeje (tou dobou se jejich cena může pohybovat na úrovni dnešních 20 až 22" konkurentů a „třicítky“ budou rovněž mnohem levnější).
Na počátku roku jsme měli možnost vyzkoušet dvě velkopalcové novinky od firmy Hewlett-Packard. Levnější a menší, ale v lecčems propracovanější model nese označení HP L2045w. Jde o širokoúhlý displej s úhlopříčkou 20" a s nativním rozlišením 1680 x 1050 bodů. Konstrukčně je podobný dosavadním displejům HP, takže nabízí možnost výškového nastavení, výrazného naklopení, bočního natočení i pivotu. Signál se do něj přivádí pomocí analogového D-Sub konektoru i digitálního DVI-I, mezi nimiž lze přepínat pomocí tlačítka umístěného na čelní straně monitoru. Ovládání menu nemůže být jednodušší a přehlednější, největší překvapení nás však čeká při pohledu na samotné položky menu. Množství a zaměření funkcí je srovnatelné s profesionálními displeji, potěšila nás například taková drobnost, jako je možnost vypnout světelnou diodu indikující zapnutí monitoru. Tuto funkci, kterou si pamatujeme z produktů Eizo, nenabízí moc výrobců. Kromě toho najdeme v menu možnost podrobně nastavit barvy podle stupňů Kelvina a v informační sekci si můžeme prohlédnout, kolik hodin má monitor nasvíceno. Výhodou může být i integrovaný USB hub, ale ten má pouze dvě pozice.
Samotný obraz patří mezi TN průměr, naměřili jsme u něj světelnost 213 cd/m2, což je méně, než udává výrobce, ale i tato hodnota stačí. Nejvhodnější světelnost pro dlouhodobou práci se stejně pohybuje okolo 140 cd/m2 a z většího jasu víc bolí oči. Odezva displeje patří k lepšímu průměru a hraní her umožňuje bez problému.
Velice zajímavá je na tomto displeji cena, která je oficiálně necelých 9000 Kč vč. DPH, ale lze jej sehnat i levněji. Za tuto cenu nabízí displej špičkové možnosti manipulace a nastavení, bezproblémový obraz a dostatečnou plochu.
Pokud je vám však 20" málo, můžete se poohlédnout po druhé novince, kterou je rovněž širokoúhlý, 30" LCD displej HP LP3065. Pro lepší představu dodáváme, že 30 palců je přibližně 75 centimetrů. Stručně jej lze označit jako ohromný. Dokonce tak ohromný, že na obyčejném pracovním stole se musíte otáčet, abyste obsáhli celou plochu obrazovky s rozlišením 2560 x 1600 (WQXGA) bodů. K tomu, abyste z něj však toto rozlišení „vymáčkli“, potřebujete silnější grafickou kartu s DVI Dual linkem.
Obraz je opravdu impozantní, ať již pracujete, nebo hrajete hry. Oblivion je s tímto rozlišením a v kombinaci s grafickou kartou GeForce 8800 GTX obzvláště krásný. Filmy si na něm užijete až v HD rozlišení, na obyčejný DVD se pak musíte dívat z větší dálky, než dovoluje umístění na pracovním stole. K jinému než pracovnímu využití tohoto displeje však máme výtku, protože kromě trojice DVI (i když s podporou HDCP) konektorů zde nenajdeme žádný jiný multimediální vstup, což je rozhodně škoda. Jinak zde najdeme USB hub se čtyřmi konektory. Displej nedisponuje pivotem, ale lze jej nastavit výškově, stranově i jej naklápět.
Udivila nás úplná absence OSD menu. Najdete zde pouze tlačítka na zvýšení a snížení intenzity podsvícení (podobně jako u notebooků), ostatní parametry musíte nastavit prostřednictvím ovladače grafické karty.
Nejbližším 30" konkurentem tohoto přístroje je Dell 3007 WFP, který navíc nabízí čtečku karet, rovněž nemá OSD menu a navíc obsahuje pouze jeden DVI konektor (rovněž Dual link s HDCP). My jsme jej však zatím neměli možnost vyzkoušet. Cena HP LP3065 je doposud tak vysoká, že je levnější pořídit si dva 24" monitory, které výsledně nabídnou větší plochu - ale tak to s novinkami bývá.
Michal Bareš

HP L2045W

20,1" LCD monitor

Úhlopříčka/rozlišení 20,1"/1680 x 1050
Typ panelu TN+film
Jas udávaný/naměřený (cd/m2) 300/213
Kontrast/odezva 600 : 1/5 ms GtG
Vstupy/USB hub DVI-I, D-Sub/2
Pozorovací úhly 160°/140°
Spotřeba (W) 59
Podpora HDCP ano
Výrobce/zapůjčil HP
Cena vč. DPH 8 990 Kč

HP LP3065

30" LCD monitor

Úhlopříčka/rozlišení 30"/2560 x 1600
Typ panelu S-IPS
Jas udávaný/naměřený (cd/m2) 300/258,2
Kontrast/odezva 1000 : 1/6 ms GtG
Vstupy/USB hub 3(215) DVI-D Dual Link/4
Pozorovací úhly 178°/178°
Spotřeba (W) 121
Podpora HDCP ano
Výrobce/zapůjčil HP
Cena vč. DPH 41 245 Kč

Ultrapřenosný notebook Asus S6F

S kůží na trh

Zaujmout zákazníka zkouší výrobci notebooků nejen cenou, rozměry a výkonem, ale často i svérázným designem. Jedním z designově nejspecifičtějších notebooků poslední doby je Asus S6F s koženým povrchem.
Klávesnici tvoří tlačítka o velikosti 20 x 20 mm, která jsou o něco menší než ta, která najdeme na většině i takto malých notebooků. Psaní deseti prsty je tedy téměř nemožné, při ťukání šesti prsty však problém mít nebudete.
Relativně malá, vcelku však dobře rozložená klávesnice působí kovovým dojmem. Co se rozložení týče, chválíme dostatečně velkou levou klávesu Shift a hmatově snadno rozeznatelné kurzorové klávesy. Nepotěšily nás však příliš drobné klávesy pro čárku a tečku a hmatově neoddělené funkční klávesy. Ani firmu Asus nenapadlo konečně prohodit tlačítko Fn s velmi frekventovanou klávesou Ctrl. Pod klávesnicí je pak touchpad s neděleným tlačítkem, které ale souží stejně jako běžná dvojice.
Pod lesklým širokoúhlým displejem s úhlopříčkou 11,1" a rozlišením 1366 x 768 bodů (WXGA) se nachází reproduktory a na kloubu mezi displejem a klávesnicí šestice stavových diod. Ty jsou sice velmi tenké, takže v tmavém prostředí ruší minimálně, zároveň jsou však příliš barevné.
Na levém boku notebooku najdeme většinu konektorů, tedy dva USB porty, D-Sub, síťový a modemový konektor, audio a přepínač bezdrátových sítí. Na pravém boku pak najdeme optickou mechaniku, slot pro Express Card, čtečku paměťových karet a Kensington lock. Na zadní straně je umístěno pouze napájení a minikonektor FireWire. Portová výbava tedy není nadstandardní, s ohledem na nízkou hmotnost a rozměry notebooku však oceňujeme integrovanou optickou mechaniku.
Největším lákadlem tohoto notebooku je vedle kompaktních rozměrů a nízké hmotnosti bezpochyby kožený obal. Kůží je potaženo víko a prostor pod klávesnicí, tedy pod zápěstími. Chlazení je bezhlučné, avšak kůže - hlavně pod levým zápěstím - se zahřívá.
Displej má velmi pevné víko a nehrozí jeho promáčknutí (tedy pokud se nerozhodnete notebook úmyslně zničit).
Notebook jsme používali asi měsíc a za tu dobu nedošlo k výraznému opotřebení, i když na jednom z rohů začala kůže praskat. Jak však bude kožený povrch vypadat za pár měsíců či let, to odhadnout nedokážeme, přestože působí poměrně kvalitně. Pokud se vám naopak na notebooku kůže nelíbí, můžete se poohlédnout po shodném modelu bez koženého obalu, který je navíc výrazně levnější.
Nejbližším konkurentem Asusu S6F je z pozice elegance Fujitsu Siemens LifeBook Q, který je pomalejší, lehčí a asi i stylovější, zároveň ale o mnoho dražší. Běžnějšími konkurenty jsou pak notebooky IBM X60s (stejně výkonný, o něco dražší), Acer Ferrari 1005WTMi (stejně výkonný, o něco dražší), Sony Vaio TX2 (pomalejší, lehčí, stejně drahý) a Toshiba Satellite Pro U200 (stejně výkonný, o malinko těžší, o dost levnější).
Michal Bareš

ASUS S6F

Ultrapřenosný luxusní notebook

Procesor/frekvence Intel Core Duo L2400/2,16 GHz
Operační paměť/max. [MB] 1024/ 4096 MB DDR2
Čipová sada Intel 945GM
Pevný disk Hitachi Travelstar, 80 GB
Displej - typ/velikost/rozlišení TFT/11,1"/WXGA (1366 x 768)
Grafická karta/paměť Intel 945GM Express/sdílená
Reproduktory/mikrofon/regulátor hlasitosti ano/ano/ne
Polohovací zařízení touchpad
Porty, rozhraní FireWire, VGA, S-Video, 3x USB, FIR, Express Card, Bluetooth
Modem Motorola SM56
Síťová karta LAN/WLAN Realtek RTL8168 gigabit/Intel Pro Wireless 3945 ABG
Další vybavení čtečka karet SD, MMC, MS Pro
Operační systém v ceně Windows XP Professional
Rozměry/hmotnost 270 x 191 x 22,5 - 37mm/ 1,548 kg
Výrobce/zapůjčil Asus
Cena vč. DPH 56 800 Kč

VÝKONNOSTNÍ TESTY

Celkový aplikační výkon SYSmark 2004 SE 179
Aplikace pro tvorbu internetového obsahu 223
Kancelářské aplikace 144
Další testy
Převod WAP-MP3 [m:s] 2:11
Převod do DivX [m:s] 0:14:37
3Dmark 2001 (1024 × 768, 32 B) 4 863
3Dmark 2003 (1024 × 768, 32 B) 1 266
Cinema 4D 463
Testy akumulátorů
Provoz na akumulátor [h:m] 2:57

Toshiba Satellite P100-387

Malý velký počítač

Kdybychom i v našem oboru používali politicky korektní jazyk, nepadlo by v tomto testu ani jednou slovo notebook, ale hovořili bychom o přenosném počítači. V případě Toshiby Satellite P100-387 totiž vůbec nelze mluvit o subtilních rozměrech či hmotnosti, naopak je to velký a těžký, ale zároveň pekelně výkonný stroj.
V dnešní přemarketingované době nás potěšilo, že se tato Toshiba nejmenuje po žádném závodním voze a tváří se naprosto nenápadně. Při pohledu do testovacích tabulek je však možné zjistit, že by to model Satellite P100-387 natřel Ferrari i Lamborghini. Není tak naleštěný a ani tak lehký, přesto má pod kapotou více koníků a je levnější.
V šasi o rozměrech 397 x 275 x 36 - 42mm a hmotnosti 3,3 kg najdeme lesklý širokoúhlý 17" displej s rozlišením 1440 x 900 bodů (WXGA+) i klávesnici s numerickou částí. Na testovaném kusu chyběly popisky znaků s českou diakritikou, funkční klávesy nejsou hmatově oddělené po čtveřicích a znaky nacházející se v pravém dolním rohu běžné klávesnice jsou menší - zvláště tečka, čárka, pravý Shift a Enter by měly být větší. Koneckonců po okrajích je ještě místa dost a klávesnici by bylo možné zvětšit. Numerická klávesnice je rozhodně praktická a potěší každého uživatele Excelu a řadu hráčů. Nad klávesnicí se nachází panel tlačítek určených k ovládání multimediálního obsahu. Pod klávesnicí je touchpad se dvěma tlačítky (mohl by být klidně větší) a dvojice reproduktorů Harman Kardon.
Bohatá je portová výbava, která kromě čtveřice USB portů, FireWire, modemu, gigabitové sítě, čtečky karet (SD, MMC, xD, MS a MS Pro), S-Videa a D-Subu obsahuje rovněž digitální konektor DVI, umožňující připojit externí monitor s rozlišením až 2048 x 1536 bodů.
Uvnitř notebooku se pak skrývá silný dvoujádrový procesor Intel Core2 Duo T7400, 1 GB operační paměti a grafická karta nVidia GeForce Go 7600 s vlastní 256MB videopamětí. Jde o zatím nejrychlejší notebook, který jsme měli možnost vyzkoušet, a to jak co se týká výkonu procesoru, tak grafiky. Tu jsme zkoušeli na hře Oblivion a v kombinaci se 17" displejem jsme si hraní na cestách velmi užívali.
Pro koho je tento notebook určen? Je velký a těžký, takže na každodenní nošení vhodný není. Lze jej však převážet vozem, například na víkend na chalupu. Výkonově je nekompromisní, herně zatím také, za dva roky už však grafika tak špičková nebude. Video dokáže přehrávat v HD kvalitě a práci nejen s kancelářskými aplikacemi usnadní numerická klávesnice. Nám tento notebook připadá spíše jako rodinný počítač, který lze snadno přenést a na kterém lze v případě nutnosti pár hodin pracovat i při napájení z baterie.
Michal Bareš

TOSHIBA SATELLITE P100-387

Velmi výkonný notebook

Procesor/frekvence/L2 cache Intel Core2 Duo T7400/2,16 GHz
Operační paměť/max. [MB] 1 024 MB/4096
Čipová sada Intel 945PM
Pevný disk Toshiba MK1032GSX, 100 GB
Displej - typ/velikost/rozlišení TFT/17"/1440 x 900
Grafická karta/paměť nVidia GeForce Go 7600/256 MB
Reproduktory/mikrofon/regulátor hlasitosti ano/ano/ano
Polohovací zařízení touchpad
Porty, rozhraní 4x USB, FireWire, D-Sub, DVI, S-Video,audio in/out, Express Card
Modem HD Audio SoftData
Síťová karta LAN/WLAN Intel Pro/1000 PL/Intel Pro Wireless 1945ABG
Další vybavení Bluetooth, čtečka karet SD, MMC, xD, MS a MS Pro
Operační systém v ceně Windows XP Media Center Edition
Rozměry a hmotnost 394 x 275 x 35,9 Š 41,9 mm/3,351 kg
Výrobce/zapůjčil Toshiba
Cena vč. DPH 48 990 Kč

VÝKONNOSTNÍ TESTY

Celkový aplikační výkon SYSmark 2004 SE 251
Aplikace pro tvorbu internetového obsahu 325
Kancelářské aplikace 194
Další testy
Převod WAV-MP3 [m:s] 1:36
Převod do DivX [m:s] 0:09:34
3DMARK 2001 (1024 × 768, 32 B) 22 000
3DMARK 2003 (1024 × 768, 32 B) 8 020
3DMARK 2005 (1024 × 768, 32 B) 3 232
3DMARK 2006 (1280 × 1024, 32 B) 1 961
Cinema 4D 652
Testy akumulátorů
Provoz na akumulátor [h:m] 2:07


Dokumenty ke stažení