Menu

Mailbox

Mailbox

PC a bezpečnostní mezery

Chip čtu vždy velmi rád. Při vašem líčení všech možných nebezpečí hrozících z webu mě ale přepadá úzkost a mám pocit, že na internet je lepší snad vůbec nechodit.
Jan Kozák

Cena kopií

Editorial

Chip 1/07, str. 3
Ne že bych měl k danému tématu jiný názor. Jen jsem, řekl bych, tak trochu o něco víc naštvaný. Nemám ve zvyku olupovat autory o jejich jistě zasloužené honoráře. Proto mi vadí, že ze mě, jaksi a priori, nějaký úředníček (či kdo) dělá lumpa. Nějak mi uniká, kdo z nás je větší zloděj. Normálně nemívám potřebu ventilovat svoje názory na veřejnosti, ale začíná mi to připomínat dobu, kdy tehdy ještě rozmnožovací přístroj byl pod zámkem a kdy se každá propisovací blána přísně evidovala. Nerad bych se do oněch časů znovu vrátil.
Proto tedy pozvedám svůj dnes již troch třaslavý hlas. Uvědomuji si, že pláči na nesprávném hrobě, leč doufám, že potoky slz přece jen natečou do správných bot.
Roman Novotný (e-mail)

Autorské svazy mi už pěkných pár let leží v žaludku. Zmiňovaná vyhláška z nás automaticky dělá potenciální zloděje a nastavuje jasnou presumpci viny. Takže i já, coby programátor, který potřebuje disky, tiskárnu, flash paměť a další věci zatížené pokutou životně nutně ke své práci, musím odvádět jakousi pokutu komusi, s kým nemám a ani nechci mít nic společného.
Na druhé straně zde vnímám zajímavý (a autorskými svazy jistě nežádaný) důsledek. Jestliže jsem již předem považován za zloděje a odvedu pokutu bez možnosti to jakkoliv ovlivnit (i poplatkům za TV a rádio se lze vyhnout místopřísežným prohlášením!), aniž bych vůbec měl předem v úmyslu stahovat hudbu nebo filmy, stávám se tak vlastně předplatitelem. :)
Zbyšek Hlinka (e-mail)

Camtasia Studio 3

Chip DVD 12/06

V knihovně jsem si přečetl prosincový Chip. Zaujal mě program Camtasia Studio 3 CZ, ale protože jsem neměl k dispozici vaše DVD, uvedený program jsem si koupil, protože by se mi hodilo nahrávání videa z internetu. Instaloval jsem podle pokynů, nic jsem neměnil a videa z internetu se prostě nenahrají - je vidět jen černá obrazovka (např.: www.nhl.com/video, 700K). V článku píšete, že to funguje, a přitom nic. Je někde chyba?
Tomáš Mašek (e-mail)

V programu je zaznamenávání videa bezproblémové. S největší pravděpodobností bude problém v ovladačích grafické karty. Zkuste nainstalovat aktuální a rovněž si nainstalujte nejnovější DirectX, také zde může být příčina. Budeteli nahrávat video z internetu, zvolte v programu Camtasia Recorder položku Preferences, odškrtněte Auto Configure a do boxu frames/sec zadejte rychlost snímků, tedy zřejmě 25.
Myslíme si však, že aktualizace ovladačů ke grafické kartě bude k vyřešení vašeho problému stačit.
redakce Chipu

Cena předplatného na Slovensku

Chcel by som sa spýtať, ako sa tvorila cena ročného predplatného Chipu pre Slovensko (2556 SK), keď v Čechách je cena 1344 CZK. Pri kurze SKK/CZK cca 1,26 to vychádza v prepočte 1692 SKK, čo je rozdiel 863 SKK. (Ak by sme pridali aj náklady na prepravu na Slovensko vo výške cca 100 SKK, stále nám ostáva 763 SKK rozdielu, čo pri hoci aj kolísavom kurze SKK/CZK nie je možné.)
Myslím, že svoj názor som vyjadril aj za iných odberateľov zo Slovenska. A prečo niektoré akcie platia len pre predplatiteľov v Čechách (ex. predplatné + VoIP brána)?
Ivan Šebesta (e-mail)

Samozřejmě nejste první, kdo si na rozdíl cen Chipu v Česku a na Slovensku stěžuje. Co se předplatného týče, jsou tu (kromě vámi zmiňovaného přepočtu česká/slovenská koruna) další faktory, které výslednou cenu ovlivňují:
1. rozdílná sazba DPH - v ČR odvádíme za časopis 5 %, na Slovensku je to 19 %;
2. kromě přepravného také rozdílná cena poštovného - v ČR rozesíláme každé číslo časopisu poštou za cca 3,50 Kč, na Slovensku za trojnásobek;
3. vyšší marže slovenského distributora.
Můžeme s čistým svědomím prohlásit, že ze slovenského prodeje naše vydavatelství v žádném případě nemá vyšší marže než z prodeje v Česku. Na druhou stranu nemůžeme prodej na Slovensku dotovat.
Pokud některé akce pro předplatitele platí jen pro Česko, je to způsobeno buď nemožností zajistit na Slovensku záruční servis, nebo nemožností posílat zboží za rozumnou cenu do zahraničí.
Vážíme si každého našeho zákazníka, a pokud se rozhodnete předplatné ukončit, bude nás to samozřejmě mrzet, ale s cenami na Slovensku v současné době bohužel nic dělat nemůžeme.
redakce Chipu

Chip Help

Dopisy
Redakce Chip
Na Florenci 19
110 00 Praha 1
Fax: 225 018 500
E-mail: chip@chip.cz
Předplatné
Chip – předplatné
Na Florenci 19
110 00 Praha 1
Tel: 225 018 942
Fax: 225 018 900
E-mail: abonence@vogelburda.cz
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628
Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Komunikace:
jan.rezac@chip.cz, 225 018 622
Software:
michal.cerny@chip.cz, 225 018 641
Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 158
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.


Dokumenty ke stažení