Menu

FREEWARE OPEN SOURCE

FREEWARE OPEN SOURCE

Šikovné nástroje zdarma – tentokrát například programy pro záchranu smazaných dat či pro sledování televize přes síť „peer to peer“ a k tomu třeba inteligentní adresář.
Aleš Přistál

1 TVU - PLAYER 2.3.0

Televizní stanice gratis

OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2000, XP
JAZYK: angličtina
WEB: www.tvunetworks.com
Chtěli byste po sobotách sledovat fotbal a nic za to neplatit? TVU-Player vám to umožní. Televizor v PC nepotřebuje žádnou televizní kartu, neboť si stahuje programy ze sítě P2P po internetu. Seznam takto streamovaných stanic sice nelze rozšířit, ale i standardně je už teď sáhodlouhý. Počínaje CBN přes Fox či Hollywood Movie až po asijské sportovní vysílače. Bohužel zde ještě nenajdeme televizní přenosy z české Gambrinus ligy ani z extraligy ledního hokeje, jinak na síti P2P najdete všechno. Obsluha je snadná: v seznamu vysílačů kliknete na zvolenou stanici, chvilku počkáte, než se naplní vyrovnávací paměť – a už se můžete dívat. Kvalita zvuku i obrazu kolísá v závislosti na vysílači a denní době, u většiny stanic však postačuje i pro celoobrazovkový režim.
TIP 1: Pro lepší kvalitu obrazu byste měli využívat DSL 2000.
TIP 2: Ve fórech jako www.fussball-foren.net/forum37.html se dozvíte, které vysílače přenášejí které zápasy.

2 THE FILTER 1.3.2.1

Nově objevená hudba

OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP
JAZYK: angličtina
WEB: www.thefilter.com
MP3 klienti jako iTunes nás občas hodně přetěžují. Cožpak se někdo vyzná v tisícovkách hudebních souborů? Každopádně to dokáže velmi šikovný freewarový program The Filter – nástroj, který využívá právě hudební knihovnu applovského iTunes. Z ní samočinně vytváří „playlisty“ těch písní, které znějí podobně. Stačí přitom na začátku vybrat pár písniček, zbytek zařídí nástroj automaticky – a s překvapivě dobrými výsledky. The Filter nenachází mezi podobnými nástroji žádnou konkurenci nejen svou jednoduchosti, ale také kvalitou.
TIP 1: Máte-li dojem, že se některá skladba do daného seznamu nehodí, jednoduše ji přeskočte. The Filter si to zapamatuje a příště podle toho zjemní výběr.
TIP 2: Seznamy skladeb můžete automaticky vytvářet také pro iPod. Pokud tento MP3 přehrávač připojíte k PC, v okně programu vlevo dole se objeví malý symbol iPodu. Kliknete-li na něj, vytvoří se odpovídající „playlist“ a poté se do iPodu přenese.

3 AVIRA UNERASE PERSONAL 1.2

Záchrana smazaných dat

OPERAČNÍ SYSTÉM: Win NT 4.0, 2000, XP
JAZYK: angličtina
WEB: www.avira.com
Vymazali jste si omylem pár souborů navíc, třeba sbírku fotek? Zůstaňte v klidu. Avira UnErase vám oběti klávesy Delete znovu vrátí do hry. Vedle běžných formátů (DOC, MP3, JPG) najde nástroj i programové knihovny (DLL) – to když si Windows náhle stěžují, že některá chybí. Důležité je obnovu smazaných dat provést co nejdříve, jinak úspěšnost obnovení smazaných dat nebude příliš vysoká.
TIP: Cílovou složku pro záchranu dat nevolte na jednotce, z níž se soubory obnovují. Jinak by při rekonstrukci mohlo dojít k přepsání existujících fragmentů.

4 ASHAMPOO FIREWALL 1.10

Spolehlivá ochrana PC

OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2000, XP
JAZYK: angličtina
WEB: www.ashampoo.com
Práce na internetu v dnešní době je již téměř nemožná bez ochrany; tu poskytuje i Ashampoo Firewall. Firma Ashampoo uvolnila plnou verzi svého firewallu jako freeware. Nástroj kontroluje všechny porty v obou směrech, a jakmile zjistí něco podezřelého, spustí poplach. Pro každý program můžete stanovit pravidla (jednorázová, nebo trvalá), a máte tak přesný přehled, které z vašich aplikací navazují spojení na web.
TIP: Program můžete zpočátku používat deset dní. Pak budete potřebovat bezplatný uvolňovací kód, který vám Ashampoo zašle mailem.

5 LYCO SIQTOOLBAR 1.1

Hledání na webu jinak

OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 98, 2000, XP
JAZYK: angličtina
WEB: http://iq.lycos.co.uk
Lycos IQ Toolbar je trochu jiný vyhledávač, který odpovídá na všechny myslitelné otázky. Chcete-li například vědět, odkud má campari svou červenou barvu, jen do toho! Odpovědi dodávají ostatní uživatelé. Služba, kterou je nyní možno v podobě nástrojové lišty začlenit do prohlížeče (IE5 nebo vyššího), přímo přijímá vaše dotazy a zobrazuje přicházející odpovědi. Lycos IQ Toolbar je určen pro všechny, kteří na internetu nenacházejí odpovědi na své nejrůznější dotazy.
TIP: Registrovaní uživatelé mají v neomezeně použitelné nástrojové liště navíc také personalizované zpravodajství.

6 INTELLI ADRESS 2.4

Chápavý adresář

OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 98, Me, 2000, XP
JAZYK: němčina
WEB: www.intelliaddress.com  
Péče o adresář v Outlooku je tak trochu „práce za trest“. IntelliAdress vás této námahy zbaví – z došlé pošty totiž automaticky vybírá jména, adresy, telefonní čísla a další relevantní informace. Jediným předpokladem je alespoň částečná strukturovanost signatur v mailech. Výhodné je, že nástroj doplňuje i už existující adresní položky. Program určitě využijí všichni, kdo nenacházejí v adresáři Outlooku to, co od něj očekávají. Jedinou nevýhodou programu IntelliAdress je jeho německá lokalizace.
TIP: programu má potíže s IMAP, IntelliAdress byste proto měli používat jenom s POP3.

7 FLOO LAB 6

Jak na nedobytný iPod

OPERAČNÍ SYSTÉM: Linux; Mac OS X; Win 2000, XP
JAZYK: angličtina
WEB: www.floola.com  
Všichni jsme to už někdy zažili. Nahrajeme si svou oblíbenou hudbu do iPodu, a po nějaké době ji chceme smazat. A ono to nejde. Je-li totiž jednou hudba v iPodu, už ji z něj nedostanete. Alespoň ne normálně. S nástrojem Floola se to však podaří, což oceníte zvláště v případech, kdy nedopatřením přijdete o hudební sbírku na pevném disku – a tu je pak možné obnovit z iPodu. Klient se instaluje přímo na iPod. Pokud pak přístroj připojíte k PC, lze na něm hudbu z iPodu přehrávat nebo i stahovat.
TIP: Abyste mohli nástroj používat, musíte iPod nejprve pomocí iTunes aktivovat jako mechaniku.

8 KEEPASS 1.06

Bezpečná hesla

OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 95 a vyšší
JAZYK: čeština, angličtina
WEB: http://keepass.sourceforge.net
KeePass je vaším novým bezpečným správcem hesel. Chcete-li si být opravdu jisti, pro eBay, bankovnictví a maily byste měli používat různá hesla. Jenomže kdo si to má všechno pamatovat? KeePass! Tento nástroj ukládá zašifrovaná hesla na CD nebo USB paměť. Hesla lze roztřídit také podle různých kategorií. Hesla se ukládají v šifrované databázi (AES a Twofish).
TIP: Chcete-li si dát anglickou verzi přeložit, klikejte postupně na View / Change Language / Get More Languages. Tam zvolte český jazykový balík, dekomprimujte zip soubor a přesuňte jej do adresáře KeePassu. Jazyk aktivujte pomocí Zobrazit / Změnit jazyk – hotovo.

9 MEDIA CODER 0.5.1 PRE 1 0

Převod hudby a filmů

OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 9x, Me, XP
JAZYK: angličtina
WEB: http://mediacoder.sourceforge.net
Až vám Windows Media Player zase jednou nebude chtít přehrát audio- nebo videosoubor, s velkou pravděpodobností vám pomůže MediaCoder. Disponuje všemi obvyklými kodeky pro komprimaci hudby a filmů a jejich formáty dokáže libovolně přepočítat – například MP3 na OggVorbis nebo H.264 na DivX. Paleta Mediacoderu je opravdu široká, možnosti nastavení bitratu, VBR apod. jsou samozřejmostí a program uspokojí i ty nejnáročnější uživatele.
TIP: Na domovské stránce projektu najdete plug-iny a doplňky, jimiž můžete rozšířit funkční rozsah aplikace nebo přidat skiny (ovládací plochy).

10 LAUNCHY 1.0B

Bleskové spouštění

OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP
JAZYK: angličtina
WEB: www.launchy.net
Často používané programy nebo dokumenty otevřete pomocí nástrojové lišty Launchy rychleji než přes nabídku Start. Program je spuštěn na pozadí systému a lze jej aktivovat klávesovou kombinací Alt + mezerník. Do aktivovaného programu Launchy, zadáte první písmena názvu požadovaného souboru – a už máte před sebou seznam odpovídajících aplikací a dokumentů. Vybrané aplikace nebo programy tak spustíte jednoduchým kliknutím na danou položku, bez zdlouhavých procesů.
TIP: Kliknete-li na malou plochu programu pravým tlačítkem myši, vyvoláte menu pro změnu nastavení.

11 GALLERY 1 . 6

Výměna fotek na webu

OPERAČNÍ SYSTÉM: Apache, Zeus, Microsoft IIS
JAZYK: angličtina
WEB: http://gallery.menalto.com
Myslíte si, že jste profesionálem? Pak právě pro vás je určen velmi zajímavý a šikovný nástroj Gallery. Nástroj je právem nazýván nástrojem profesionálů. Máte-li vlastní webový server, pomocí Gallery vystavíte na internetu svou fotografickou tvorbu. Na webovou stránku tak můžete nejen vy, ale (pokud to dovolíte) i jiní uživatelé vkládat své fotky, hodnotit je a přidávat k nim komentáře.
TIP: Předpoklady pro využití programu Gallery nejsou zrovna triviální. Ve vaší hostovací výbavě by měl být obsažen server, na němž běží Apache, Zeus nebo Microsoft IIS. Pro databanku potřebujete PHP4 a MySQL.

12 RSSOWL 1.2.3

Správa RSS-Feeds

OPERAČNÍ SYSTÉM: nezávisí na platformě
JAZYK: angličtina
WEB: www.rssowl.org
Owl znamená v překladu „sova“ a je tradičním symbolem pro moudrého, tichého a efektivního lovce. Stejně tak i nejsilnější stránka programu RSSOwl tkví v kvalitním skeneru pro hledání zdrojů RSS na internetu. S RSS-Feeds zůstáváte stále „v obraze“. Bohužel je populární webové prohlížeče zatím nepodporují dostatečně komfortně. Avšak s nástrojem, jako je RSSOwl, můžete přísun zpráv mnohostranně organizovat (například do tematických záložek a složek) a ještě i při stovkách denně doručovaných titulků si v nich udržet přehled.
TIP: Pod Windows pracuje RSSOwl bohužel jen s Internet Explorerem (od 5.0).

Nové verze

To nejnovější na freewarové scéně – aktuální informace o nových verzích známých a oblíbených nástrojů.

Paint. Net 3.0 Alpha

Novinky: Tato varianta nástroje Malování, zdokonalená na Washingtonské univerzitě ve spolupráci s Microsoftem, má nyní nové rozhraní a přídavné filtry. Závěr: Silný bezplatný obrazový editor.
www.getpaint.net

JAP 00.07

Novinky: Klient pro spolehlivé anonymní surfování na webu, vyvinutý na Technické univerzitě v Drážďanech, běží nyní stabilněji. Projekt Anonu se kromě toho dočkal vylepšení grafické ovládací plochy
www.anon.inf.tu-dresden.de

Skype 3.0

Novinky: Kultovní software pro levné telefonování po celém světě nyní podporuje také posílání SMS. Kromě toho se přímo zobrazují kontakty z Outlooku a uložená telefonní čísla lze přímo volat kliknutím myší.
www.skype.com

Nové projekty

Takřka denně uveřejňuje opensourcová scéna tisíce programů pro nejrůznější účely. V této rubrice vám představujeme nejzajímavější novinky – stáhnout si je můžete z adresy www.sourceforge.net.

Winpooch Watchdog

„Hlídací pes“ pro Windows – nástroj sleduje všechny akce vašeho PC, a pokud zachytí instalování trojských koní nebo spywaru, vyvolá poplach. Právě vydaná nová verze hlídá i akce v jádru operačního systému

ClamWin Free Antivirus

Nejnovější vydání bezplatného antiviru s celou řadou odstraněných chyb. Skenování virů je však i nadále nutno spouštět manuálně.

Portable Open Office

Vedle stolní varianty nejoblíbenějšího volně dostupného kancelářského softwaru se nyní v nové verzi objevuje i Open Office optimalizovaný pro mobilní nasazení. Nahrajete-li si jej do USB paměti, máte svůj Office s příslušnými dokumenty vždy s sebou.


Dokumenty ke stažení