Menu
CHIP Speedtest

Chip top 10

Chip top 10

V minulém čísle jsme vám radili, kam uložit multimediální data. Těch je totiž stále víc a pevné disky počítačů se plní závratnou rychlostí. Do osobního počítače se nejlépe hodí interní disky s rozhraním SATA. Jejich cena opět klesla, a tak za jeden uložený gigabajt dáte pouze 7,50 Kč. Pro uživatele notebooků tu máme přehled externích 2,5“ disků, které lze velmi jednoduše připojovat a přenášet. Nejsou samozřejmě tak rychlé a jsou mnohem dražší, vynahrazují to však svou praktičností.
Pro zálohování a ukládání dat jsou vhodné optické disky. DVD disky však už často z hlediska své kapacity nedostačují, Blu-ray mechaniky jsou pak i přes mírný pokles cen zatím dost drahé (kolem 20 000 Kč) a velmi drahá jsou hlavně média – stojí několik set korun.
Kdo to s fotografováním myslí vážněji, toho určitě kompaktní fotoaparát neuspokojí a začne uvažovat o digitální zrcadlovce. V poslední době uvedli snad všichni významní hráči na tomto poli svůj nový model. My jsme nové modely otestovali a nejdete je v našem přehledu. Ceny jsou skutečně zajímavé a zrcadlovky jsou tak již dostupné širokému okruhu zájemců. Uvedené ceny však zahrnují pouze „tělo“. Sklo musíte dokoupit, popřípadě můžete použít kompatibilní. Zrcadlovka je sice fajn, ale zabere dost místa. Pro momentky už dnes stačí digitální fotoaparát integrovaný v mobilním telefonu. Jejich přehled tu také najdete.
CRT monitory (až na výjimky ve specializovaném nasazení) mají odzvoněno a my pro vás máme přehled většiny dnes dodávaných LCD monitorů. Dříve jasně dominující 17palcové monitory jsou vytlačovány jen o něco dražšími „devatenáctkami“, a i na ty už tlačí větší displeje. Můžete si tedy vybrat z několika velikostí a rozmyslete si i to, zda nebude lepší širokoúhlý formát – pro filmy i tabulky je praktický.
V příštím čísle vám pomůžeme s výběrem vhodných paměťových modulů a patrně se podíváme i na další zajímavé paměti – USB flash disky.
Pavel Trousil

USB disky

Místo dochází i u pevných disků notebooků, a to často ještě rychleji. U nich však disk nevyměníte tak snadno. Jednodušší a rychlejší je připojit externí pevný disk, který si vystačí s rozhraním USB a nepotřebuje další napájení. Snadno se přenáší a vejde se na něj i přes 100 GB.

Desetimegapixelové DSLR

Pokud nejste pouze příležitostným fotografem, ale digitální fotografování je vaším vážným hoby, DSLR („Digital Single Lens Reflex“) fotoaparát je pro vás téměř nezbytností. Královská třída digitálních fotoaparátů nabízí oproti kompaktním fotoaparátům kromě řady technických předností všechny důležité předpoklady pro kreativní fotografování s ručním nastavením a zaostřováním.

Monitory LCD 24"

24palcové TFT displeje nabízejí s rozlišením 1920 ? 1200 téměř dvakrát více místa než 17- či 19palcové modely. Otestovali jsme pro vás šest těchto monitorů, tedy v podstatě všechny modely dostupné na našem trhu.

VoIP telefony

Rozhodnete-li se pro VoIP telefonii, jedním ze zásadních kroků je výběr telefonního aparátu. Koupě samotného telefonu pro internetové volání skýtá řadu výhod. Oproti softwarovému řešení s USB telefony nemusíte mít stále zapnutý počítač a voláte stejným způsobem, na jaký jste byli zvyklí u O2.

DivX přehrávače

Formát DivX je populární a nemusíte se s ním setkat jen v počítači. Poradí si s ním totiž i některé DVD Video přehrávače, takže film můžete sledovat v pohodlí obývacího pokoje. V našem testu najdete celkem devět přehrávačů, jejichž cena není vysoká.

Klávesnice a myši

Propletenec kabelů na stole patří minulosti – v kurzu jsou elegantní dvojičky bezdrátových myší a klávesnic. A náš test ukázal, že vzdor velkým kvalitativním rozdílům nejsou tyto stolní soupravy nijak drahé.

Webkamerky

S rozvojem a zlevněním internetu a aplikací jako Skype nebo ICQ roste obliba webových kamer, které zprostředkují vizuální komunikaci. Testovali jsme webové kamery různých cenových kategorií i provedení a produkty z tohoto přehledu se řadí k těm lepším a dražším, které jsou k dostání.

Pevné disky

Žijeme v době DivX, HD filmů, MP3 souborů a fotografií s vysokým rozlišením, a tak se pevné disky rychle plní. Pro ty, kteří shánějí nový pevný harddisk, tu máme přehled interních pevných disků, a to jak s rozhraním PATA, tak s novějším rozhraním SATA, které je mnohem výhodnější. Instalací nového disku můžete prodloužit životnost počítače.

Mobilní telefony s fotoaparátem

Možnost pořídit momentku opravdu kdykoliv a kdekoliv – to nabízí mobilní telefon vybavený kvalitním fotoaparátem. My jsme vyzkoušeli ty fotomobily, které překračují hranici tří megapixelů.

Monitory LCD 19"

Konečně jsme se dočkali znatelného poklesu cen TFT monitorů – devatenáctipalcové modely už lze pořídit za ceny od 8000 Kč. Kdo chce něco udělat pro své oči, pořídí si místo 17“ TFT monitoru raději devatenáctipalcový. Oba sice mají stejné rozlišení (1280 x 1024 pixelů), ale „devatenáctka“ oněch 1,3 milionu obrazových bodů zobrazuje na ploše o 25 % větší. Díky tomu lze od displeje dodržet větší odstup a práce s ním pak méně namáhá zrak.

GPS do auta

Navigační GPS zařízení už dávno nejsou jen doménou armády. Cenově jsou stále dostupnější, jejich obsluha je jednoduchá, mapy už jsou k dispozici i pro Českou republiku. Bloudit už tedy nemusíte. Stačí zadat adresu a můžete se nechat navigovat.

DVD vypalovačky

Vypadají sice stejně, ale jsou mezi nimi rozdíly – v rychlosti, kompatibilitě, spolehlivosti i ve funkcích. Některé například podporují funkci Light Scribe, která umožňuje potisk médií. Důležitá je i hlučnost mechanik, kterou jsme také změřili.

Monitory LCD 17"

17“ LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům – a není divu. 15“ monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17“ modelů velmi dobrý. Ceny jsou příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 4200 Kč s daní.

Blu-ray vypalovačky

Ačkoli je Blu-ray technologie zbrusu nová, nevyprodukovaly vypalovačky v testu ani jediný vadný disk. Velkým nedostatkem jsou samozřejmě vysoké ceny: při ceně cca 20 000 Kč za mechaniku a 400 Kč za nejlevnější Blu-ray disk je toto řešení velmi drahou metodou archivace dat.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Dokumenty ke stažení







Komerční sdělení


Vyšel nový Chip! Nedostanete se do trafiky?

Objednejte si ho až domů. Poštovné zdarma.
Objednat aktuální číslo DIGI HNED