Menu
CHIP Speedtest

Grafický primus od Adobe

Grafický primus od Adobe

Jaká je nová verze zřejmě nejpopulárnějšího softwaru pro zpracování bitmapové grafiky na PC, Adobe Photoshopu CS3?
Michal Černý

V nové verzi Adobe Photoshopu CS3 jsou na první pohled viditelné změny v uživatelském rozhraní. Nemáme teď na mysli ani tak mírné úpravy vzhledu, jako spíše nové pojetí práce s paletami. Pro jejich umístění lze nyní použít sloupce – doky – na obou okrajích okna Photoshopu, přičemž odpovídající ovládací prvky dovolují mít zde paletu v rozbaleném stavu (vysunutou, pokud je rozvinuta pouze individuálně, při rozbalení celého doku se palety rozvinou pod sebe do sloupce), nebo minimalizovanou do podoby ikony. Obsah celého doku pak lze naráz rozbalit či minimalizovat, palety v docích je možno libovolně seskupovat, tažením za okraj zvětšovat, zmenšovat a podobně.
V předložené verzi byly také vylepšeny už známé funkce. Mezi nimi například Adobe Bridge, který má při práci s grafikou nahradit Průzkumníka Windows. Přináší lepší možnosti třídění a katalogizace a také minináhledy se zoomem – což je praktické, je-li u podobných obrázků potřeba rozlišit detaily. Nová je postranní lišta, kterou ocení hlavně začátečníci, poněvadž jedním kliknutím rychle zpřístupní všechny důležité funkce Photoshopu. Žádného předchůdce nemá ani funkce Device Central, která umožňuje vytváření, testování a prohlížení obsahů určených speciálně pro mobilní přístroje s malými displeji.
Zdařilá je volba Quick Selection Tool. Ta uživateli umožňuje ještě rychleji vybírat v obrazu osoby nebo objekty, chce-li je například „osvobodit“ od pozadí. Výhody přináší také Filter-Gallery: poskytuje seznam všech filtrů a jejich efekt ihned předvede v reálném čase. Přitom se docela rychle zviditelní i změny v nastavení filtrů.
Program se choval stabilně, celkový pozitivní dojem jen občas kazily chybové zprávy. Lze říci, že nový Photoshop působí solidním dojmem, který však vzhledem k nepříliš velkému počtu inovací ještě asi ke koupi finálního produktu velkou motivací nebude.
Info: www.adobe.com

PROGRAMY NA SÍTI

Microsoft plánuje vyvíjet internetový software

„Úspěch Googlu při získávání reklam otevřel Microsoftu oči,“ prohlásil nový hlavní softwarový architekt Microsoftu Ray Ozzie. Microsoft však plánuje víc než jenom napodobovat Google produkováním desktopových programů či kopírováním jeho vyhledávacího modelu – chce přijít s internetovým softwarem. Probíhající přelom v oblasti informatiky přirovnal Ray Ozzie ke změně, jaká nastala v začátcích PC éry v 80. letech 20. století. Microsoft by měl nejprve nabídnout soudržný balík programů určených pro internet, Ozzie však blíže nespecifikoval, kdy by se tak mohlo stát. Google mezitím rozšiřuje svoji nabídku z vyhledávacích služeb na volně dostupné internetové programy podobné Wordu a Excelu. Namísto výhradně internetových programů Microsoft plánuje dodat na trh softwarový balík pro PC, který by sdružoval internetové služby a integroval je se stále více se rozvíjejícími mobilními zařízeními.
Info: www.microsoft.com  

VYTVÁŘENÍ DVD

Corel uvádí Ulead DVD MovieFactory 6 Plus

Společnost Corel oznámila vydání aplikace Corel Ulead DVD MovieFactory 6 Plus. Nová verze DVD MovieFactory je prvním produktem pro neprofesionální tvůrce, který při vypalování DVD nabízí kvalitu High-Definition, a je zároveň prvním produktem vydaným ze společného portfolia Corel – InterVideo – Ulead.
Nové schopnosti programu dávají vzniknout videím a fotografiím a umožňují vytvářet efekty hollywoodských měřítek. Corel Ulead DVD MovieFactory 6 Plus je stále stejně uživatelsky přívětivý jako jeho předchozí verze. Bez nutnosti dlouhého učení a seznamování se s programem mohou uživatelé vytvářet DVD projekty profesionálního vzhledu, ke kterému jim dopomůže i standard HD DVD. High-Definiton videa je možné vypalovat přímo na Blu-ray disky. Program zároveň obsahuje i kompletní free verzi softwarového přehrávače WinDVD a free verzi produktu DVD Copy, který umožňuje kopírování videí a hudby.
Aplikace podporuje všechny běžné formáty a uživatelé tak mohou importovat, editovat a konvertovat HDV, DivX nebo AVCHD. Výstupy mohou být v podobě HD DVD, Blu-ray disků nebo tradičních DVD Video disků. DVD MovieFactory 6 Plus obsahuje také kompletní sadu nástrojů pro vypalování (CD, DVD, HD DVD a Blu-ray).
Anglická verze je dostupná u všech velkých prodejců nebo přímo na www.corel.com. Doporučená maloobchodní cena je 29,95 EUR za standardní verzi a 59,95 EUR za verzi Plus. Pro uživatele předchozích verzí je k dispozici rovněž update.
Info: www.corel.com  

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Dokumenty ke staženíKomerční sdělení


Vyšel nový Chip! Nedostanete se do trafiky?

Objednejte si ho až domů. Poštovné zdarma.
Objednat aktuální číslo DIGI HNED