Menu

Jaký byl CeBIT 2007

Jaký byl CeBIT 2007 

Letošní CeBIT byl trochu menší. V Hannoveru předvedlo své produkty 6000 firem, tedy asi o 300 méně než vloni. Vzdor tomu má evropský CeBIT ještě pořád více vystavovatelů než americký Computex (1300) a CES (2700) dohromady – a zůstává tak i nadále nejdůležitějším veletrhem IT branže. O nejzajímavějších novinkách a trendech CeBITu 2007 se dozvíte právě zde.
Niels Held

Internet

Web 2.0 se neustále zlepšuje. Mnoho oblíbených webových stránek je už dnes možno personalizovat –News na úvodní stránce Googlu stejně jako zprávy na stránce Microsoftu MSN. Ale to je teprve začátek. Co všechno nás v roce 2007 ještě čeká, teď svou službou „Pipes“ předvádí Yahoo: „Mash-Ups“, tedy propojení různých internetových služeb, které lze několika kliknutími myší přizpůsobit vlastním potřebám. Během pěti minut si tak můžete sestavit třeba vlastní porovnání cen na eBay, přehled zpravodajství nebo si shromáždit všechny zprávy o novém Audi A5 na vlastní stránce. Ale ani ten, kdo nerad „bastlí“, nepřijde zkrátka: může si „live“ prohlížet nejnovější obrázky ve Flickru, vybírat si z hudebních „playlistů“ ve Finetune nebo si objednat film „on demand“ – z internetu se stává geniální zábavní médium.

Videokomunita

Poprvé peníze pro filmaře

YouTube a jeho konkurenti letos poprvé platí svým aktivním uživatelům. Jde o čistý obchod: kdo na portál přidá svůj film, dostane peníze. Čím vícekrát bude film stažen, tím větší bude prémie. Německý Vodafone předvedl na veletrhu svůj „mobilní videoportál“ – do něj mohou uživatelé vkládat své klipy z cest pořízené mobilním telefonem a doufat, že na ně klikne co nejvíce surfařů.

Software on demand

Konec CD & DVD

Širokopásmový internet dokáže víc, než jen otvírat webové stránky. Stahování her a programů ukazuje už nyní, že software je možné jednoduše nakupovat na webu. Analytici dokonce spekulují o tom, že Windows Vista by se mohla stát posledním operačním systémem Microsoftu dodávaným na datových nosičích. Jedno je však jisté – v roce 2007 se bude software nakupovat v obchodech ještě méně než dříve.

HDTV

Větší a ostřejší. Ploché televizory jsou dnes většinou „HD ready“, zvládají tedy přinejmenším vysoké televizní rozlišení ve variantě 720p. Heslem veletrhu se však už stalo „Full-HD“, tedy plné HDTV rozlišení 1920 ? 1080 pixelů. To však zatím v oblasti televizního příjmu zůstává šedou teorií: moderní panely sice dokážou zobrazit režim 1080p, jen málo jich však disponuje vhodným přijímacím zařízením. Potvrzují to výjimky, například od firmy Sharp. LCD panely už se bez námahy přehouply přes metrovou hranici úhlopříček (při 40“) a spějí dále směrem ke 46 a 52 palcům (117 a 132 cm). Výrobci plazmových displejů proto především sázejí na 50 palců, kde ještě vidí cenovou výhodnost – a kde v disciplíně „Full HD“ dokážou držet krok. Trendy širokoúhlého formátu a HD dominují i mezi novinkami v oblasti videokamer a monitorů.

Garmin nüvi 670T

Navigace s přidanou hodnotou

Aby výrobci navigačních systémů dokázali čelit narůstající konkurenci mobilů s GPS, integrují do svých přístrojů stále více funkcí. Například Garmin nüvi 670T tak v sobě zahrnuje také FM transmitter, který do stereoautorádia posílá na VKV hudbu, zvukové knihy nebo telefonní hovory.
Cena: cca 700 eur
Dostupnost: ihned

Panasonic TH-50PF9EK

Profesionální plazma

Plné HDTV rozlišení dvou milionů pixelů je u Panasonicu k dispozici – pro začátek – jen v profesionální oblasti: model TH-50PF9EK nemá ani modul pro TV příjem, ani reproduktory, ty se však pro náročné sestavy domácího kina tak jako tak pořizují extra. Přístroj zato disponuje všemi důležitými vstupy. Spotřebitelská verze má přijít na trh až v červnu letošního roku.
Cena: cca 5800 eur
Dostupnost: ihned

Mobilita

Dočkali jsme se. Poté, co Intel do své mobilní platformy Centrino integroval nový standard 802.11n, brzy se začnou prosazovat notebooky s WLAN o rychlosti až 300 Mb/s. Pro mobilní surfování však WLAN pozvolna ztrácí na významu: četní výrobci notebooků vybavují své přístroje přijímačem UMTS/HSDPA, který spojení do internetu zřizuje prostřednictvím mobilních sítí. A ještě jedna vymoženost bude u přenosných počítačů k vidění stále častěji: tzv. sideshow displej. Ten na noteboocích s Windows Vista zobrazuje termíny, maily nebo fotky dokonce i při vypnutém počítači. Spektrum funkcí se rozšiřuje i u mobilních telefonů – v daleko větší míře přicházejí s integrovanou GPS navigací. Pro výrobce dedikovaných navigačních systémů to zatím důvod ke starostem neznamená – telefonům dosud chybějí vlastnosti důležité pro nasazení v autě, například lokalizace výskytu dopravních zácp.

Sony Ericsson K810i

Víc foťák než telefon

U nových fotomobilů ženou výrobci do výše nejen počet pixelů – nejnovější přístroje se obsluhují skoro jako opravdové digitální fotoaparáty. Například u modelu Sony Ericsson K810i v režimu fotografování umožňují čtyři číslicové klávesy přístup k nejdůležitějším nastavením. A poprvé je v mobilu také obrazový stabilizátor.
Cena: cca 400 eur
Dostupnost: 2. čtvrtletí 2007

Toshiba Portégé R400

Čtení mailů bez bootování

Zatímco si mobilní telefony osvojují stále více funkcí z notebooků, Toshiba se vydala opačným směrem – a svému Portégé R400 dopřála „Active Notification“. Tato technika, podobně jako u Blackberry, automaticky stahuje maily do notebooku – přes UMTS. Displej na čelní stěně zobrazuje maily a termíny i v režimu standby.
Cena: cca 3300 eur
Dostupnost: ihned

Sony HDR-UX7

HDTV vlastnoručně

Sony boří hranice normálních televizních norem: videokamera HDR-UX7 zaznamenává na DVD nejen v rozlišení 1440 ? 1080 pixelů, ale také v rozšířeném barevném prostoru („xv Color“). Dají se tak zobrazovat sytější barvy než dosud, například tyrkysová nebo temná červeň; odpovídající televizory se připravují. Reprodukci z DVD umožní Blu-ray přehrávače.
Cena: cca 1400 eur
Dostupnost: od dubna 2007

Asus Lamborghini VX2

Notebooky s rychlou WLAN

WLAN standard 802.11g je starý už téměř čtyři roky – teď konečně jako jeden z prvních přichází Asus s notebookem vybaveným až šestkrát rychlejší technikou 802.11n. Ale i jinak je přístroj na výši doby: nechybí grafika GeForce 7700, 160GB pevný disk, webová kamera ani snímač otisků prstů.
Cena: cca 3000 eur
Dostupnost: 2. čtvrtletí 2007

PC Technika

V oblasti techniky pro PC se snad vše podřizuje novému operačnímu systému od Microsoftu Windows Vista. Pro jeho poprvé integrované grafické rozhraní DirectX10 budou nově vznikat různé výkonné grafické karty na bázi GPU od nVidie a ATI; první cenově přijatelné modely už jsou za dveřmi. Z nových Windows profitují také výrobci základních desek. K dispozici už jsou motherboardy s přídavnou flash pamětí, která má umožnit rychlejší spouštění počítače i programů. Největší výrobce CPU, Intel, se letos spíše soustředí na péči o stávající modely – zato AMD chce koncem roku svému konkurentovi odpovědět v podobě vlastního čtyřjádrového procesoru. V technice pamětí se rovněž odehrává spíše evoluce než revoluce: zatímco klasické pevné disky s magnetickou pamětí uskladňují díky technice perpendikulárního zápisu stále více dat, jsou disky SSD (Solid-State Disks), založené na flash paměti, především cenově atraktivnější.

Asus Vista Edition

Větší výkon s flash modulem

Speciální základní desky pro Vistu nabízí Asus. Nové modely „Vista Edition“ P5B (Intel) a M2N (AMD) disponují 512 MB flash paměti pro (trochu spornou) zrychlovací funkci „Ready-Boost“ ve Vistě. Ve variantě Premium je k základním deskám přiložen externí displej, který zobrazuje maily, termíny a diashow i při vypnutém počítači.
Cena: cca 250 eur
Dostupnost: ihned

Hama Solid-State Disk

Lidový pevný disk

V noteboocích se pevné disky založené na flash paměti těší stále větší oblibě – jsou nárazuvzdorné a spotřebují mnohem méně proudu než běžné disky. Kromě firem jako Samsung a Seagate vstupují na trh i další výrobci, například Hama; její nejmenší 4GB disk je k dostání už za 100 eur.
Cena: od cca 100 eur
Dostupnost: od dubna 2007

Intel „Penryn“

Smrštěný Core 2

Pro své nové procesory (kódové jméno „Penryn“) přestavil Intel svou výrobní technologii z 65 na 45 nanometrů. Její výhodou jsou menší tepelné ztráty a nižší spotřeba proudu. Nové dvoua čtyřjádrové procesory mají navíc dostat větší cache a 50 nových instrukcí pro multimédia.
Cena: zatím nestanovena
Dostupnost: od podzimu 2007

Hitachi DeskStar 7K1000

Datový tanker

Svým pevným diskem DeskStar 7K1000 dosáhl Hitachi jako první výrobce na světě hranice jednoho terabajtu (1000 GB).
Přesto není DeskStar díky perpendikulární technice větší než běžné 3,5“ pevné disky. A poněvadž se dodává jak v provedení SATA, tak i pro starší připojení IDE, hodí se bezmála do každého počítače.
Cena: cca 400 eur
Dostupnost: ihned

Grafické karty pro DirectX10

3D v plném lesku

Grafické rozhraní DirectX10 ve Vistě má povýšit hry na vizuální událost.
V podobě nVidia GeForce řady 8x00 jsou odnedávna k dispozici vhodné grafické karty, které mají zastínit vše, co zde až dosud bylo. Konkurenční ATI bude kontrovat řadou Radeon X2x00 – první nepotvrzené testy naznačují výkony ještě vyšší.
Cena: zatím nestanovena
Dostupnost: 2. čtvrtletí 2007

HD-DVD & Blu-ray

Není sporu, že ze dvou různých systémů pro tentýž účel je jeden navíc. Dosud však nikdo nedokáže s jistotou říci, který to je. HD-DVD umožňuje vyrábět filmy ve vysokém rozlišení relativně levně a se současnými lisovacími stroji. Blu-ray Disc zase nabízí větší kapacitu. Oba systémy pak v minulém roce společně trpěly nedostatkem modrých laserových diod, které se používají pro čtení dat u kotoučků obou typů. A ani rok 2007 nezačal příliš uspokojivě: bezpečnostní systém AACS, společný oběma systémům, byl prolomen; první pirátské kopie se už objevily v podobě souborů na BitTorrentu. K uskutečnění ambice nahradit DVD tedy mají oba systémy ještě hodně daleko. Tím se ovšem jejich protagonisté nedávají odradit a usilovně dále pracují. Ze střetu obou systémů se už první firmy pokoušejí najít východisko – v podobě přehrávačů pro oba formáty (LG) nebo disků v duálním formátu pro všechny přehrávače (Warner).

LG Super Multi Blue

Jeden přístroj pro Blu-ray i HD-DVD

LG Electronics rozvíjí „supermultikoncept“: BH-100 je první pokojový přehrávač, který umí číst disky Blu-ray i HD-DVD. Nesplňuje však specifikace týkající se interaktivity HD-DVD, a nesmí proto nést toto logo. Pro PC se kromě toho dodává model GGW-H10N, v němž je možné Blu-ray také vypalovat, stejně jako všechny varianty DVD a CD.
Cena: cca 1200 eur
Dostupnost: ihned

Samsung BD-P1200

Blu-ray podruhé

Už druhý Blu-ray přehrávač představil Samsung. Nový model BD-P1200 předčí svého předchůdce lepším škálováním standardních DVD díky čipu Silicon Optix. Prostřednictvím své přípojky HDMI si s televizorem nebo AV zařízením vyměňuje řídicí příkazy, takže stačí dálkové ovládání.
Cena: cca 1000 eur
Dostupnost: od června 2007

Sony PS3

Hry v HD

PlayStation 3 firmy Sony není jen dosud nejlevnějším přehrávačem Blu-ray disků, ale také prvním, který podporuje internetovou službu BD-Live. Tato na Javě založená platforma má HD disky obohatit o interaktivní prvky, například hry na námět filmu, přídavné scény nebo později vyrobené synchronní verze. Prostřednictvím nejnovější verze HDMI 1.3 lze realizovat rozšířený barevný prostor až s 16 bity pro jednu barvu.
Cena: cca 600 eur
Dostupnost: ihned

Philips SWW 1800

High Definition bezdrátově

HD filmy chráněné proti kopírování je nyní možné z přehrávače do televizoru posílat bez kabelu: „Wireless HDMI“ zavádí mimo jiné Philips ve svém SWW 1800. Aby dokázal přenést potřebných cca 5 Gb/s, využívá pásmo Ultra Wide Band (UWB) – WLAN a jiné přijímače tím nejsou rušeny, neboť signál se pohybuje pod prahem šumu. To ovšem omezuje dosah HDMI vysílání na jednu místnost.
Cena: cca 300 eur
Dostupnost: podzim 2007

Toshiba SD-H903

Vypalování HD-DVD

První vypalovačka HD-DVD, Toshiba SD-H903, přichází jen s omezenými schopnostmi: zapisuje jen na HD-DVD-R (15 a 30 GB), nikoli na přepisovatelná média HD-DVD-RW a HD-DVD-RAM; navíc umožňuje jen základní přenosovou rychlost, tedy 35 Mb/s. Pokud jde o DVD, zdá se jednotka vyzrálejší: zde zpracovává všechny varianty, včetně DVD-RAM a dvouvrstvých disků.
Cena: cca 500 eur
Dostupnost: ihned

Domácí sítě

Zábavní elektronika a IT vyrůstají pospolu. Už brzy mají v našich domovech nové multimediální boxy dodávat filmy, fotky a hudbu všem připojeným PC a plochým televizorům. Různí výrobci kolem Microsoftu přitom sázejí na výkonné standardní počítače, zatímco dodavatelé klasických bezdrátových technologií přísahají na „inteligentní“ miniboxy ve formátu routeru. Ale i pravé směrovače umějí více, než jen propojit počítače. Dnes už dorůstají ve víceúčelové přístroje, které v sobě integrují techniku DECT, IP telefonii a vysokorychlostní přenos dat. V celém tomto konvergenčním shonu přesto ještě zbývá místo i na speciální řešení, například na přístroje, které se starají o bezkabelový přenos hudby – a to po celém domě.

4G-Systems XSBoxR4

Highspeed bez DSL

Kdo nemá přístup k internetu kvůli nedostupnosti DSL, toho potěší XSBoxR4 od firmy 4G-Systems. Router zřídí připojení na web prostřednictvím rychlého mobilního standardu HSDPA, přenosová rychlost dosahuje až 3,6 Mb/s – za jistých podmínek je možných až 7,2 Mb/s. Připojení k PC obstarává WLAN nebo Ethernet; přístroj připojí k internetu až 250 počítačů.
Cena: zatím nestanovena
Dostupnost: 2. čtvrtletí 2007

Netgear EVA8000

Domácí bavič

Svým streamovacím klientem EVA8000 chce Netgear překlenout vzdálenost mezi PC a obývacím pokojem. V počítačích nebo pevných discích připojených do sítě (NAS) přístroj automaticky vyhledá videa, písničky a fotografie a přehrává je na televizoru; přes HDMI lze reprodukovat filmy až do rozlišení 1080p. Jako alternativní zdroj slouží přímo připojené pevné disky, USB paměti nebo MP3 přehrávače (iPod).
Cena: cca 350 eur
Dostupnost: 2. čtvrtletí 2007

Microsoft Home Server

Rodinný server

Microsoft má v úmyslu konečně etablovat servery i v soukromých domácnostech. Windows Home Server automaticky zálohuje připojené počítače, slouží jako tiskový server pro společnou tiskárnu a každému členu rodiny poskytuje fotky, filmy a hudbu. Po internetu může uživatel v přístroji ukládat a vyvolávat data i v případě, že se pohybuje mimo domov. Prozatím je software k dostání jen s odpovídajícím počítačem, jakým je například MediaSmart od HP.
Cena: od 600 USD (HP server)
Dostupnost: 3. čtvrtletí 2007

AVM FritzBox 7270

Přípojka pro všechno

AVM dále zdokonaluje své FritzBoxy. Ve špičkovém modelu 7270 je poprvé zabudován WLAN modul standardu 802.11n, modem pro ADSL2+ a VDSL, který dovoluje internetová připojení o rychlosti až 50 Mb/s. Integrovaný telefonní adaptér (VoIP, ISDN a analogový) umožňuje provozovat až šest bezšňůrových telefonů DECT, přes TAE konektor lze připojit i starší analogové modely.
Cena: cca 250 eur
Dostupnost: 2. čtvrtletí 2007

Creative X-Fi Wireless

Hudba pro celý dům

O přísun hudby do všech pater se postará X-Fi Wireless od firmy Creative. Dokovací stanice pro iPod vysílá zvuk z MP3 přehrávače do až čtyř přijímačů v domě, podle volby buď současně, nebo pouze do vybraných pokojů. Speciální algoritmy přitom mají zvuk komprimovaných audiosouborů znovu povýšit na úroveň CD. Reprodukci realizuje hi-fisouprava nebo sluchátka.
Cena: zatím nestanovena
Dostupnost: od dubna 2007

Software

Takt udává Vista. Na CeBITu dominovaly produkty určené pro nový operační systém. Nejdůležitější zřejmě bude antivirový software, neboť ke komplexnímu zabezpečení tato komponenta ve Vistě chybí. Nové plug-iny jsou k dispozici také pro rozšíření mediálního centra Visty – bohužel však zatím nepodporují Blu-ray a HD-DVD. A je tu také něco, co by konečně mohlo softwarovou branží trochu zamíchat: Web 2.0. Cestu od obyčejného „desktopu“ k aplikacím založeným na webu už nastoupily Google a Microsoft, nyní je začínají následovat „klasické“ softwarové firmy. Pro budoucnost se však zdá slibnější jiný trend: inteligentní software, který vyřizuje komplexní úlohy plně automaticky. Příklady na CeBITu sahaly od samočinně se organizujících multimediálních databank až po automatické zaznamenávání a stručné přehledy sportovních událostí v televizi.

Fraunhofer Acemedia

Chytrý pořádek

Acemedia identifikuje náměty obrázků a jejich soubory označuje pomocí „tagů“.
Software rozeznává osoby, rozlišuje obrázky pořízené v exteriéru a interiéru a oddělí mořskou pláž od siluety velkoměsta. Podle vyjádření autorů bude trvat ještě nejméně rok, než produkt přijde na trh, ale nejpozději v roce 2008 už bude možné uspořádat fotky pouhým stiskem tlačítka.
Cena: zatím nestanovena
Dostupnost: 2008

AntiVir Personal Edition

Bezplatná ochrana pro Vistu

Kdo si čerstvě nainstaloval Vistu, stojí před velkým problémem: nemá virový skener. Objevila se už sice komerční řešení, avšak freeware na sebe dával dlouho čekat – až do CeBITu, na němž svůj známý AntiVir v provedení pro Vistu představila Avira. Placená varianta AntiVir Premium obsahuje navíc antispamový filtr schopný učení a modul, který vyhledává a odstraňuje rootkity.
Cena: freeware
Dostupnost: od dubna 2007

Magix myGoya

Univerzální internetový nástroj

Magix předvedl na CeBITu multimediální ovládací prostředí jako on-line řešení, které budou moci využívat všichni zájemci. Zjednodušeně si jej lze představit jako osobní internetovou databázi dostupnou odkudkoliv. Přístup se dá vyvolat prakticky na libovolném počítači. Použití služby je v základních funkcích bezplatné – včetně 1GB webového paměťového prostoru pro maily a soubory. Základem jsou typické webové funkce jako sdílení souborů, chat a e-mail plus nasazení programu myGoya jako multimediálního přehrávače. V nejbližší budoucnosti je v plánu obrazový editor a kancelářská platforma s textovým editorem a tabulkovým procesorem.
Cena: freeware
Dostupnost: od května 2007

ESET Smart Security

Komplexní zabezpečení

Eset představil na CeBITu beta verzi zcela nového produktu ESET Smart Security. Jedná se o komplexní bezpečnostní balík, který kromě ochrany před virovými infiltracemi a spywarem nabídne také firewall a modul chránící před spamem. Jednotlivé moduly spolu dokáží efektivně komunikovat, čímž se zvyšuje účinnost ochrany a snižuje zátěž systémových zdrojů.
Cena: nebyla stanovena
Dostupnost: od srpna 2007

CyberLink Media Deluxe

Multimédia ve Vistě

Balík Media Deluxe rozšiřuje mediální centrum ve Vistě o důležité funkce: importní filtr pro HDV a DV materiál, modul pro authoring DVD a vypalování nebo třeba videoeditor, který se dá řídit dálkovým ovládáním. Nejzajímavější je Magic Sports 3.5, modul, který zaznamenává sportovní události, analyzuje je a na přání sestavuje jejich stručný přehled.
Cena: od 50 eur
Dostupnost: od března 2007

Ulead DVD MovieFactory 6

High Definition totálně

Nástroj MovieFactory jako první střihový program podporuje pokročilé kamery AVCHD od firmy Sony. Software samozřejmě kromě DVD vypaluje i nové formáty Blu-ray a HD-DVD a nabízí rozšířené authoringové funkce pro animovaná menu. Novinkou je rovněž ochrana heslem pro vypálená data a kompletní podpora DivX včetně titulků.
Cena: od 30 eur
Dostupnost: od března 2007


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení