Menu
CHIP Speedtest

Konec nudy...

Konec nudy...

Pro řadu běžných surfařů je internet nudným místem, určeným pouze teenagerům nebo nadšencům dychtícím po informacích. Není však většího omylu...
Petr Kratochvíl

Začalo to naprosto nenápadně. Známý si pořídil internet a po pár dnech znuděně telefonoval, co na tom internetu vlastně vidíme. Přečte si iDnes a Blesk, prohlédne televizní program, zkontroluje předpověď počasí a vypíná počítač. Zbytek internetu je pro něj jen zábava pro teenagery. Nedělám si iluze, že by na několik stránek bylo možné vměstnat odkazy byť na jediné procento zábavy na internetu, věřím však, že i ten zlomek, který vám nyní představíme, vám zpříjemní řadu večerů.

Co je psáno, to je dáno...

Nudí vás standardní média, která postrádají smysl pro humor nebo opravdu nezávislý názor? Pak by vám možná mohl vyhovovat pravidelný občasník D-fens (www.dfens-cz.com), který nabízí jak zajímavé názory z jiných úhlů pohledu, tak zábavné glosy na téma „život kolem nás“. Na tomto webu vznikla protestní akce proti kontroverznímu silničnímu zákonu (411/2005 Sb.), zde se zrodil i pokus o vzpouru proti zkrácení platnosti dálničních známek. Nad řadou článků budete zuřit, s mnoha názory nebudete souhlasit, ale rozhodně se zde nebudete nudit. Z jiného soudku je magazín Strach (www.strach.cz) – ten se v žádném případě nesnaží hrát na objektivní médium a v žádném případě zde nenajdete nezávislé zpravodajství. Zato se však dozvíte, jak je to s nelegálním softwarem na ministerstvu a zda se z Večerníčka opravdu stane nezaměstnaný. Ještě drsnější humor, určený nejprotřelejší skupině surfařů, najdete na serveru Kompost (www.kompost.cz). Tomu totiž opravdu není nic svaté a nemalá část obsahu se za kompost dá skutečně označit. Cílem posměšků jsou především politici, rádobycelebrity českého internetu a typické české „nápady“. Na závěr se nelze nezmínit o databázi vtipných útržků komunikace (ICQ, IRC...), v níž najdete více než dva tisíce vtipných rozhovorů „ze života“. Na své si zde přijdou jak počítačoví nadšenci, tak milovníci (cizích) trapasů nebo absurdit běžného života. Lamer (www.lamer.cz) nabízí i možnost ohodnocení vybraných „hlášek“, zobrazení těch nejlépe hodnocených nebo nejnovějších přírůstků do databáze.

Zájmové záležitosti

Své gigabajty zábavy a informací si na internetu najdou přívrženci všeho možného. Je zcela nemožné se o všech oblastech byť jen zmínit, proto nahlédneme jen do dvou z nich. Na své si přijdou například milovníci spáleného benzinu (případně nafty) nebo milovníci vláčků. O tom, že už nejde o amatérskou zábavu, je možné se přesvědčit na řadě webů. Klasickou ukázkou je právě „autooblast“, kde spousta zdarma dostupných magazínů (Auto.cz, Autorevue.cz) překonává své papírové (placené) konkurenty.
Na jiných serverech se zase dozvíte oborové (i zábavné) informace, které byste jinde hledali velmi těžko. Typickým příkladem mohou být například weby Želpage (www.zelpage.cz) nebo Vlaky (www.vlaky.net). Na obou se vám dostane neuvěřitelného množství zajímavých informací i krásných fotografií. V případě, že máte jiný objekt zájmu, stačí jen potrápit Google výrazem „moje záliba“, a pak už můžete trávit hodiny „listováním“ žánrovými weby.

Kluby

Specifickou oblastí zábavy jsou kluby na diskusních serverech. Serverů na českém webu najdete celou řadu, ale jen pár jich stojí za návštěvu. Při návštěvě klubu máte obvykle na výběr dvě cesty. První z nich bude vyhovovat naprosté většině návštěvníků: z homepage serveru přímá volba klubu podle své chuti a nálady. V klubu se pak můžete ponořit do čtení diskusí na vybrané téma, prohlížení tematických obrázků nebo přehrávání vybraných videí. Druhou možností je registrace, která nabídku ještě rozšíří. Pod pojmem registrace nehledejte nic „zvědavého“. Ve většině případů stačí jen zadat e-mail, jméno a zvolit heslo. S nálepkou registrovaného uživatele se vám nejen rozšíří nabídka klubů, ale ve většině z nich budete moci i uplatnit své příspěvky a diskutovat na zvolená témata. Jak lze očekávat, nabídka témat je obrovská – od bezcílného tlachání o politice až po seriózní debatu o fyzice – a pro méně odolného uživatele může jít o návykovou záležitost.
Obsah jednotlivých diskusních serverů je podobný, proto „pro ilustraci a na ochutnávku“ naznačíme jen drobek z obsahu jednoho z nich. Kde jinde začít než u vtipů (www.okoun.cz/boards/ftipy). Zde nenajdete přehledné třídění nebo žebříčky oblíbenosti jako u specializovaných webů, ovšem za svou snahu jste oceněni opravdu „kvalitní úrodou“ těch nejlepších (a přitom relativně neznámých) kousků. Dalším, logicky navazujícím klubem jsou ujeté fotky (www.okoun.cz/boards/ujete_fotky), které návštěvníkům nabídnou zajímavé „fotoúlovky“, často i s vtipným komentářem. Každý, kdo uvažuje o přispívání do některého „vtipného“ klubu, by měl nejprve navštívit Století (http://www.okoun.cz/boards/stoleti________), kde najde „nejprofláknutější“ příspěvky, kterých je lepší se vyvarovat. A co by to bylo za přehled zábavy, kdyby v něm chyběly vnadné ženy. Nejen jedinci s mimořádně vyvinutým smyslem pro estetiku by měli navštívit klub Sexy kočky (www.okoun.cz/boards/sexy_kocky).

Veselé obrázky

Máte-li poštovní schránku a pár aktivních přátel s e-mailem, určitě se vám pomalu plní více či méně vtipnými obrázky. Zvídavý člověk si tak nemůže nepoložit otázku, odkud se berou. Vzhledem k tomu, že zde neplatí univerzální odpověď (jsou z mého Jaru...), je záhada na světě. My vám ji však pomůžeme vyřešit. Existují desítky zdrojů, jejichž autoři si navzájem obrázky vyměňují a šíří je dál. Jedním z nejrozsáhlejších (a hlavně nejvíce aktualizovaných) zdrojů u nás je Roumenův Rouming (http://kecy.roumen.cz/), který vás každý den zahrne několika desítkami více či méně vtipných obrázků. Jestliže se vám nechce denně probírat hromady, navštivte raději už zmiňovaný klub „Ujeté fotky“, kde najdete výběr toho nejlepšího, často s vtipnými poznámkami nebo s vysvětlením. Do podobné kategorie jako Rouming patří i Fudge.cz – zde však kromě obrázků najdete i humorná videa, citáty nebo esemesky.

Multimédia aneb Konec ticha

Do multimediální kategorie lze zařadit i servery nabízející humorná nebo zvláštní videa. Sem patří jak zmiňovaný server Fudge či klub „Ujetá videa“, tak především v Chipu již představený YouTube. My se proto zaměříme jiným směrem. Ryze českou zábavu nabízí server Meteleskublesku.cz. Najdete zde totiž informace, fotografie a především audioukázky z nejoblíbenějších českých komedií. Ty je možné si i stáhnout, což kreativnějším jedincům nabízí netušené možnosti.

ODKAZY

Obrázky, videa, humor

http://kecy.roumen.cz/
www.fudge.cz
www.ateo.cz
www.okoun.cz/boards/ujete_fotky

Informace a dezinformace

www.dfens-cz.com
www.strach.cz
www.lamer.cz
www.kompost.cz

Hudba a zvuk

www.meteleskublesku.cz
www.radio1.cz/odvaznepalce

Diskusní kluby

www.okoun.cz
www.lopuch.cz
www.lapiduch.cz
www.mageo.cz

Zaujalo nás na Okounu

www.okoun.cz/boards/ftipy
www.okoun.cz/boards/ujete_fotky
www.okoun.cz/boards/sexy_kocky
www.okoun.cz/boards/stoleti____
www.okoun.cz/boards/industrialni_stavby
www.okoun.cz/boards/zapady_slunce
www.okoun.cz/boards/banky

Králové Photoshopu

Zvláštní kapitolu v naší „encyklopedii zábavy“ tvoří kontroverzní Kartinki (www.kartinki.cz). Jde o tým vtipálků, kteří vytvářejí více či méně vtipné montáže a úpravy obrázků s různou tematikou. A proč kontroverzní? Celé řadě obrázků a montáží se nedá upřít vtip a nadhled, některé z nich bych se nebál označit za geniální. Zajímavé také je, že na nemalou část z nich jste mohli narazit v bulvárních denících, které stránky Kartinek občas „vykrádají“ s lakonickým uvedením zdroje „internet“. Druhou stranou mince je, že část montáží je na hraně (nebo i za ní) vkusu a tolerance. Část obsahu také byla na popud policie stažena. Přesto lze návštěvu stránek doporučit – především ve starších galeriích najdete neuvěřitelné perly, které jedincům s širším záběrem znalostí poskytnou hodiny dobré zábavy. Pokud však nepatříte mezi tolerantní jedince nebo se hodiny smějete estrádě Petra Novotného, zkuste se pobavit v jiné části internetu...


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení