Menu

Mailbox

Mailbox

Počítačové tajnosti

„Když čtu v nějakém časopisu slovo tajnost nebo tajemství, jsem většinou velmi skeptický. Nicméně ve vašem případě máte pravdu: Kdo by hádal, že zrovna tak rozšířený ovladač jako nVidia může nepříjemně brzdit vypalovací program Nero? To jsem doposud nikde nečetl.“
Tajnosti Nera, Chip 3/07, str. 128
Tomáš Fridrich (e-mail)

Pište si, volejte, bavte se…

Srovnávací test instant Messenger, Chip 3/07, str. 104

Ve vašem testu vyhrál jako nejlepší IM klient Trillian. Podle mých praktických zkušeností však naprosto vyhrává Skype. Když máte například v zahraničí nějakého obchodního partnera, musíte ho nejprve přesvědčit, aby si na svůj PC nainstaloval Trillian. Ale myslím, že byste nepochodili – jejich správce sítě (mnohdy externí firma) by musel otevřít v podnikovém firewallu komunikační porty. To může být především u větších firem velmi zdlouhavé a často téměř neproveditelné. Naproti tomu u Skypu se nic takového dělat nemusí. A je možné ho nainstalovat i na PC s omezeným oprávněním (vleze si do složky Documents and Settings, která je vždy přístupná). Internetové nastavení proxy si převezme z Internet Exploreru nebo Firefoxu. Externí firma se to nedozví – a přímý nadřízený je rád, že jeho zaměstnanci šetří. A pokud není ochotný ani sám uživatel na druhé straně, lze využít službu Skype Out a za hodinovou konferenci třeba do USA zaplatit pouze jedno euro.
Samozřejmě pokud budu telefonovat jen mezi kamarády, kteří jsou pány svého počítače, tak Trillian – proč ne…
Ing. František Návara (e-mail)
Účelem testu bylo objektivně porovnat IM klienty a sítě, bez primárního zaměření na některou z forem komunikace (text/hlas/video). Skype In/ Out je velmi specifická služba, která se někomu hodí a někomu nikoliv. Hlasový chat zvládne Trillian stejně jako Skype. To, že Skype projde bez potíží firewallem i proxy servery, je často považováno za jednu z jeho největších hrozeb. Ne všichni domácí či firemní uživatelé mají svůj PC zabezpečen na takové úrovni, aby nehrozilo nebezpečí viru nebo spywaru šířeného po síti Skype (viz například problémy s viry na ICQ). IM klient Trillian má několik velmi zajímavých vlastností (vyjmenovaných v testu), díky kterým se stal vítězem testu IM klientů. Jestliže je vaším favoritem Skype, rozhodně vám nebudeme jeho používání rozmlouvat, jedná se skutečně o velmi zajímavou IM síť (o čemž ostatně svědčí i druhé místo ve srovnávacím testu).
redakce Chipu

Termíny vydávání Chipu

Z jakého důvodu neuveřejňujete ve vašem časopisu výhledový kalendář s termíny, kdy Chip vyjde? Je jasné vždy jenom příští číslo. Rád bych znal celoroční přehled. Zveřejníte ho?
Arnošt Velička (e-mail)
Na Chip DVD 2/07 máme malou pomůcku: v rubrice Chip Plus najdete program Svátky a výročí, kde jsou i termíny vydání všech časopisů z našeho vydavatelství.
redakce Chipu

Přepněte na autopilota

Automatizace PC, Chip 2/07, str. 114

Váš článek mi velmi pomohl. Mám na počítači nainstalován AVG a Spy Sweeper. Dost mi vadilo, že jsem je zapínal pouze tehdy, když jsem si náhodou vzpomněl, nebo jsem je nechal běžet na pozadí, což trochu brzdilo výkon počítače. Nastavil jsem si tyto úkony na noc, ale vzhledem k tomu, že AVG běží různě dlouho a Spy Sweeper také, musel jsem jejich činnost naplánovat s dost velkou rezervou. Existuje pro tyto dva programy rovněž nějaký příkaz s parametrem? Pak by bylo snadné vytvořit .bat soubor, provést vše pěkně po pořádku a na konci počítač vypnout.
Pavel Šíp
AVG se umí spouštět z příkazové řádky, stačí spustit proces avgscan. Parametry získáte, pokud napíšete „avgscan -?“ Naše doporučení na optimální konfiguraci: „avgscan C: /smart /arc /log /mem /clean“ Spy Sweeper bohužel tuto funkci nemá, tam se můžete spolehnout jen na automatické nastavení testování.
redakce Chipu

Redakční opravy

Uspořádejte si své digitální vzpomínky, Chip 2/07, str. 122

V testu programů pro správu fotografií jsme neohodnotili některé přídavné funkce programu Zoner Photo Studio 9 (volný prohlížeč na CD, hosting na www.foto24.cz v ceně, 3D fotografie, tvorba webových galerií se stromovou strukturou, podpora GPS se zobrazováním na on-linea off-line mapách).
V kategorii Editace fotografií měl tento produkt získat 85 bodů namísto 80 bodů a za speciální funkce 95 bodů namísto 79. Tím se posunul před nástroj Picasa a celkově se dělí o druhé místo s produktem Corel Photo Album.
Za chyby se omlouváme čtenářům i výrobci programu.
redakce Chipu

Chip Help
Dopisy
Redakce Chip
Na Florenci 19
110 00 Praha 1
Fax: 225 018 500
E-mail: chip@chip.cz
Předplatné
Chip – předplatné
Na Florenci 19
110 00 Praha 1
Tel: 225 018 942
Fax: 225 018 900
E-mail: abonence@vogelburda.cz
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628
Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Komunikace:
jan.rezac@chip.cz, 225 018 622
Software:
michal.cerny@chip.cz, 225 018 641
Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 158
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení