Menu
CHIP Speedtest

Mobilní Barcelona

Mobilní Barcelona

Uprostřed měsíce února spojili zástupci našeho vydavatelství příjemné s užitečným a vydali se do španělské Barcelony, kde se konala patrně nejdůležitější událost „mobilního“ světa – světový kongres 3GSM.

Tato akce je velmi důležitá pro všechny firmy, které mají něco společného s mobilními telefony. Své zastoupení zde mají jednak výrobci mobilních telefonů, kteří si pro toto setkání připravují představení celé řady novinek, jednak mobilní operátoři a další firmy, které nabízejí různé aplikace nebo obsahové vybavení pro mobilní telefony. Nejedná se však o výstavu „pro každého“: už kvůli opravdu vysokým cenám vstupného se zde potkávají skuteční odborníci a vystavují zde firmy, které představují špičky ve svém oboru. Podívejme se, jaké zajímavosti pro nás některé z firem přichystaly a na co se můžete za nějakou dobu těšit i u nás.

Nokia N77: Televize v mobilu

I u nás by měl být v dohledné době (v závislosti na legislativních změnách) dostupný příjem televizního vysílání v mobilu a výrobci na to začínají reagovat vyvíjením přístrojů, které tento příjem umožňují. Firma Nokia tak přichází s modelem N77, který je vybaven speciální TV klávesou, jež umožňuje přímý přístup k internetové televizi. Nová Nokia si také dokáže pamatovat kanál, který jste sledovali před vypnutím televize. Dále si můžete nastavit časový spínač, který vás upozorní na chvíli, kdy začne zvolený program, a umožní vám spustit jej jediným stiskem tlačítka. Přes Electronic Service Guide, který je součástí mobilní TV aplikace, můžete vyhledávat informace o programu až na sedm dnů dopředu, procházet televizními kanály, kupovat si nové kanály a vybírat si tak TV program, který vás nejvíce zajímá.
Kromě příjmu televize dokáže tento model snad úplně všechno. Pracuje v 3G sítích, zvládá i technologii EDGE a díky vnitřní paměti až 2 GB umožňuje nahrát opravdu velké množství dat – třeba MP3 skladeb.

Motorola Z6: Muzika na Linuxu

Jeden z mnoha telefonů, které představila společnost Motorola, slouží, jak je již z názvu patrné, hlavně k přehrávání hudby. Tvarově se jedná o klasický malý vysouvací telefon, který běží pod operačním systémem Linux. Přístroj má maximální vnitřní paměť 64 MB, ale pomocí paměťových karet typu MicroSD ji můžete pro své songy rozšířit až na 2 GB. Mobil se prodává v černé a lesklé šedé barvě.

MOTO q9: Kancelář do kapsy

Další mobilní telefon značky Motorola, MOTO q9, disponuje plnohodnotnou klávesnicí, takže je dopředu jasné, že půjde o „manažerský“ mobil, který bude usnadňovat zejména psaní a posílání e-mailů. Tento mobil využívá na rozdíl od ostatních nováčků operační systém Windows Mobile, a to ten nejnovější – pořadové číslo 6.

LG – hlavně atraktivní mobily

Bohatě navštívenou tiskovou konferenci zažila také společnost LG. Asi největším tahákem byly dva mobilní telefony, které se kromě solidního vybavení vyznačují hlavně atraktivním vzhledem. Lze říci, že tyto nové modely navazují na velmi úspěšný mobilní telefon LG Chocolate. Tento mobil sice lákal svým vzhledem (šlo o štíhlý vysouvací model s dotykovým displejem, vyvedený v černé, béžové nebo vínové barvě), ale na druhou stranu mu byl vytýkán nedostatek vyspělých technologií. To už u jeho dvou nástupců LG Prada a LG Shine neplatí.

NOKIA 6110

Mobil s navigací

Stále více se na trhu objevují mobilní zařízení s implementovanou GPS navigací. To potvrzuje i mobilní telefon Nokia 6110, který byl představen na světovém kongresu 3GSM v Barceloně. Telefon je vybaven plnohodnotnou 3D navigací, která funguje na principu výběru nejlepší trasy pro auto nebo pro pěší. Nechybí ani vyhledávání bodů zájmů (points of interests). Klasické hlasové pokyny a odbočovací šipky na mapě zajišťují nalezení vhodné trasy. Navigační software je k telefonu dodáván na paměťové kartě. Telefon dále nabízí atraktivní datové funkce HSDPA pro rychlý přístup k internetu – spolu s využíváním GPS služeb tak máte skvělý prostředek pro aktuální přehled na cestách. Telefon pohání operační systém Symbian 9.1.
Info: www.nokia.cz  

MIO DIGIWALKER H610

GPS „osobáček“

Nová osobní cestovní navigace ze stáje Mio nese název DigiWalker H610 a je určena pro zcela běžného uživatele se standardními požadavky. Pojďme si ji blíže představit. Jedná se o krabičku kapesní velikosti (87 ? 60 ? 22 mm) s 2,7palcovým dotykovým displejem a 1GB pamětí. Vedle standardních navigačních funkcí nabízí multimediální přehrávač a pro chvíle nudy hry. Prostřednictvím Bluetooth se můžete spojit s mobilním telefonem, k počítači se zase můžete připojit pomocí USB, čímž můžete svá data a kontakty synchronizovat s MS Outlookem. Mapová výbava je velice slušná, uživatel zde najde mapy 27 zemí Evropy. Dodávaný software WorldMate poskytuje informace o počasí, kurzech, mírách a předvolby. Jako raritu si můžete spustit funkci pro přepočítání velikostí oblečení, to pro usnadnění nakupování v zahraničí. Tato navigace získala v Číně ocenění za design, a to jistě i díky vyměnitelným krytům.
Info: www.mio.cz

SKYPE 3.1

Update trošku jinak

V půli března představil Skype svoji novou verzi 3.1, která by se měla soustřeďovat na zatím relativně nevšední funkce. Jedná se o SkypeFind a Skype Prime (Beta). Společnost uvádí, že nové funkce umožní uživatelům vzájemně sdílet své vědomosti, čímž se má Skype posunout dále za hranice nástroje určeného pouze pro hlasové hovory a videohovory. A o co tedy konkrétně jde? Funkce SkypeFind má být průvodcem, jehož obsah vytváří přímo uživatelé, kteří tak mohou hodnotit, recenzovat a sledovat své oblíbené firmy bez ohledu na to, kde žijí. Uživatelé Skype totiž rádi vzájemně sdílejí vědomosti a zážitky, které mohou být pro ostatní skutečně užitečné. Používání této funkce lze spojit s hodnocením libovolných objektů zájmu. Pokud chcete v zahraničí navštívit libovolné místo nebo sídlo, stačí se přihlásit ke Skypu, kliknutím aktivovat SkypeFind a hned máte k dispozici doporučení přímo od uživatelů Skypu. Funkce SkypePrime funguje na podobném, ale odbornějším principu na komerční bázi.
Info: www.skype.com


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení