Menu
CHIP Speedtest

Chip top 10

05.07.2008 00:00 | Pavel Trousil 0

Chip top 10

Jak zjistíte v našem přehledu, ceny LCD monitorů se opět pohnuly směrem dolů. Jsou již tak nízké, že patrně přesvědčí i majitele ještě funkčních a dobrých CRT monitorů k jejich výměně za štíhlejší a modernější model, postavený na nové technologii. Nabízíme vám jako jediní přehled monitorů snad všech obvyklých úhlopříček (17, 19, 20 i 24 palců), takže každý z vás si jistě vybere ten správný kus. Populární jsou nyní širokoúhlé varianty monitorů, ale tradiční rozměr 4 : 3 má také něco do sebe. 17palcové monitory v nabídce výrobců pomalu končí, takže některé modely jsme už museli z našeho seznamu vypustit, protože se neprodávají. Minimem tedy zanedlouho bude 19 palců. Ceny takových monitorů nejsou o mnoho vyšší.
Nechybí ani tradiční přehled nejčastěji dokupovaných komponent, tedy pevných disků (jak interních, tak externích) a optických mechanik, k nimž už teď patří i mechaniky Blu-ray. S výběrem grafické karty vám pomůže náš přehled procesorů a GPU, který je na straně 68.
Nováčkem v našem Chip top 10 je přehled digitálních fotoaparátů. Jejich podrobnější test chystáme do čísla, které vyjde před prázdninami, kdy se potřeba zdigitalizovat zajímavý okamžik stává naléhavější. V příštím čísle vám mimo jiné přineseme test W-LAN routerů 802.11n, které jsou nyní velice populární. Zasíťovat si kancelář nebo i byt bez kabelů je totiž velmi šikovné a rychlost 802.11n je dostatečná. Rozdíly mezi routery jsou však docela velké. Podíváme se i na televizní tunery – díky nim si z počítače můžete udělat televizi, video i nahrávací studio.
Pavel Trousil

Blu-ray vypalovačky

Ačkoli je Blu-ray technologie zbrusu nová, nevyprodukovaly vypalovačky v testu ani jediný vadný disk. Velkým nedostatkem jsou samozřejmě vysoké ceny: při ceně cca 20 000 Kč za mechaniku a 400 Kč za nejlevnější Blu-ray disk je toto řešení velmi drahou metodou archivace dat.

DVD vypalovačky

Vypadají sice stejně, ale jsou mezi nimi rozdíly – v rychlosti, kompatibilitě, spolehlivosti i ve funkcích. Některé například podporují funkci Light Scribe, která umožňuje potisk médií. Důležitá je i hlučnost mechanik, kterou jsme také změřili.

Monitory LCD 17"

17“ LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům – a není divu. 15“ monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17“ modelů velmi dobrý. Ceny jsou příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 4000 Kč s daní.

Monitory LCD 19"

Konečně jsme se dočkali znatelného poklesu cen TFT monitorů – devatenáctipalcové modely už lze pořídit za ceny od 6000 Kč. Kdo chce něco udělat pro své oči, pořídí si místo 17“ TFT monitoru raději devatenáctipalcový. Oba sice mají stejné rozlišení (1280 x 1024 pixelů), ale „devatenáctka“ oněch 1,3 milionu obrazových bodů zobrazuje na ploše o 25 % větší. Díky tomu lze od displeje dodržet větší odstup a práce s ním pak méně namáhá zrak.

Monitory LCD 20"

Širokoúhlý obraz je momentálně v módě. Čím větší, tím lepší. Stále více uživatelů proto v případě TFT monitorů sází na 20palcové modely formátu 16 : 10. Ty totiž nabízejí vysoké rozlišení 1680 x 1050 obrazových bodů za ceny, které začínají už na 8000 Kč. 20palcové TFT monitory nabízejí o 35 procent víc obrazu než klasické 19palcové monitory, a přesto nejsou o moc dražší.

Monitory LCD 24"

24palcové TFT displeje nabízejí s rozlišením 1920 ? 1200 téměř dvakrát více místa než 17- či 19palcové modely. Otestovali jsme pro vás šest těchto monitorů, tedy v podstatě všechny modely dostupné na našem trhu.

Webkamerky

S rozvojem a zlevněním internetu a aplikací jako Skype nebo ICQ roste obliba webových kamer, které zprostředkují vizuální komunikaci. Testovali jsme webové kamery různých cenových kategorií i provedení a produkty z tohoto přehledu se řadí k těm lepším a dražším, které jsou k dostání.

USB disky

Místo dochází i u pevných disků notebooků, a to často ještě rychleji. U nich však disk nevyměníte tak snadno. Jednodušší a rychlejší je připojit externí pevný disk, který si vystačí s rozhraním USB a nepotřebuje další napájení. Snadno se přenáší a vejde se na něj i přes 100 GB.

Pevné disky

Žijeme v době DivX, HD filmů, MP3 souborů a fotografií s vysokým rozlišením, a tak se pevné disky rychle plní. Pro ty, kteří shánějí nový pevný harddisk, tu máme přehled interních pevných disků, a to jak s rozhraním PATA, tak s novějším rozhraním SATA, které je mnohem výhodnější. Instalací nového disku můžete prodloužit životnost počítače.

Digitální fotoaparáty

Digitální fotoaparáty mobilních telefonů zatím neposkytují dostatečně kvalitní obrázky, takže pro běžné focení jsou vhodné kompaktní digitální fotoaparáty. Na vrcholu našeho žebříčku jsou samozřejmě ty lepší, a často tedy i dražší modely.

Desetimegapixelové DSLR

a zaostřováním. kreativní fotografování s ručním nastavením předností všechny důležité předpoklady pro fotoaparátům kromě řady technických fotoaparátů nabízí oproti kompaktním téměř nezbytností. Královská třída digitálních Single Lens Reflex“) fotoaparát je pro vás je vaším vážným hoby, DSLR („Digital fotografem, ale digitální fotografování Pokud nejste pouze příležitostným senzoru.

VoIP telefony

Rozhodnete-li se pro VoIP telefonii, jedním ze zásadních kroků je výběr telefonního aparátu. Koupě samotného telefonu pro internetové volání skýtá řadu výhod. Oproti softwarovému řešení s USB telefony nemusíte mít stále zapnutý počítač a voláte stejným způsobem, na jaký jste byli zvyklí u O2.

Klávesnice a myši

Propletenec kabelů na stole patří minulosti – v kurzu jsou elegantní dvojičky bezdrátových myší a klávesnic. A náš test ukázal, že vzdor velkým kvalitativním rozdílům nejsou tyto stolní soupravy nijak drahé.

Mobilní telefony s fotoaparátem

Možnost pořídit momentku opravdu kdykoliv a kdekoliv – to nabízí mobilní telefon vybavený kvalitním fotoaparátem. My jsme vyzkoušeli ty fotomobily, které překračují hranici tří megapixelů.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Dokumenty ke stažení

Komentáře

K tomuto článku dosud nebyly žádné komentáře přidány.