Menu
CHIP Speedtest

Krátké testy - software

Krátké testy

ADOBE AUDITION 2

ZVUKOVÝ DOPROVOD

HODNOCENÍ ***
VÝROBCE Adobe
INFO www.adobe.com
VELIKOST SOUBORU cca 360 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP
CENA 299 USD

Aby byly pokryty všechny možné typy práce s médii, potřeboval gigant Adobe do své stáje už jen software pro zpracování zvuku. Vývoj nové aplikace je však příliš drahý a její uchycení na trhu víc než nejisté (viz Mackie Tracktion), a tak se společnost Adobe rozhodla pohltit někoho, kdo má již notný kus cesty za sebou. První liga už však byla rozebrána stabilními producenty (Steinberg, Cakewalk, Digidesign), a tak museli pánové z Adobe lovit v trošku hlubších vodách. Ulovili Cooledit Pro, který dal vzniknout první verzi Adobe Audition. Oproti této verzi, která byla čistým otiskem Cooleditu, doznala verze Audition 2 značných změn.
Práce s programem je jednoduchá a intuitivní. Prakticky vše se může odehrávat v jednom okně, které nabízí jednotlivé stopy, ovládání přehrávání a správu pohledů. Ze stejného okna můžete importovat WAV soubory (ale též MP3 a další formáty) do projektu, libovolně v něm přesouvat mezi stopami a v čase, stříhat, krátit, editovat... Audition podporuje i import videosouborů, takže lehce vytvoříte „soundtrack“.
Ve fázi nabírání audiomateriálu a jednoduché editace je na tom Audition 2 ještě velice dobře. Horší je to v případě, když chcete mix složitější, když chcete pracovat s efekty. Sada, kterou je program Audition vybaven, není nikterak zvlášť dobrá. Efekty sice plní své základní funkce, ale jejich ovládání je tristní. Většina z nich postrádá jakékoliv „grafické prostředí“, které by práci s nimi ulehčovalo. Jediným skutečně dobrým efektem je Multiband Compresor, který pro Adobe vyvinula firma iZotope, zabývající se masteringovými efekty. Je však nutné konstatovat, že co se týče typů efektů, jsou zastoupeny všechny stěžejní plug-iny, parametrický ekvalizér, dynamické efekty, reverby, delaye, takže pokud si zvyknete na jejich strohé prostředí a omezené možnosti, nemusíte, přestože je to možné, sadu ničím doplňovat. Audition 2 podporuje DirectX a VST plug-iny. Budete-li je však kupovat, riskujete, že se dostanete na dvou- až trojnásobnou sumu. Freewarové plug-iny málokdy stojí za námahu, i když jich na netu můžete najít požehnaně, a musíte být důslední ve výběru.
Kde ovšem konkurence nechává Audition daleko za sebou, to je oblast MIDI. Nulová podpora virtuálních instrumentů jakéhokoliv druhu (s výjimkou ReWire – tedy z další spuštěné aplikace) zabraňuje tomuto programu vstoupit mezi hudební skladatele. Hudební doprovod tedy vytvoříte jen z toho, co nahrajete nebo vytvoříte ze smyček. Ani editace MIDI není na vysoké úrovni.
I přes pár závažných nedostatků není Audition rozhodně špatný program. Je vhodný pro ty uživatele, kteří se zvukem začínají nebo se v něm nechtějí „moc šťourat“. Přes všechny mýty neexistuje jeden nejlepší multitrack editor. Kvalita výsledku závisí především na uživateli. Ten by si měl vybrat nástroj, který mu nejvíc vyhovuje. Kdybych se já osobně měl rozhodnout, zda investovat do Auditionu, asi bych spíše sáhl po konkurenci.
SHRNUTÍ: Adobe Audition je velice slušný nástroj, pokud si ho uživatel pořídí jako doplněk kreativního balíku Adobe.
ALTERNATIVA: Záleží na způsobu a cíli vaší práce, ale konkurence je pestrá: Steinberg Cubase 4, Steinberg Nuendo, Cakewalk Sonar, Mackie Tracktion, Magix Samplitude.
Jakub Tureček

CRYPTIC DISK 2.4.9.0

DATA V BEZPEČÍ

HODNOCENÍ ****
VÝROBCE EXLADE, Inc.
INFO www.exclade.com  
VELIKOST SOUBORU cca 2,6 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2000/XP/2003
CENA 49,95 USD

Řada uživatelů uchovává v počítačích důležitá data, aniž by je jakkoliv chránila před odcizením a zneužitím. Přitom je to tak jednoduché – stačí použít aplikaci na vytvoření šifrovaného oddílu disku, která nedovolí přístup k datům bez znalosti hesla.
Hlavní výhodou aplikace Cryptic Disk pro méně zkušené uživatele je uživatelské rozhraní programu v češtině a velmi snadné ovládání.
Cryptic Disk neumožňuje zašifrování diskového oddílu, ze kterého se spouští operační systém, ani vyváření nových oddílů pevných disků. Máte-li tedy v počítači jen jeden pevný disk, vytvořte si na něm oddíl pro data, nejlépe třeba pomocí programu Paragon Hard Disk Manager, jehož plnou verzi najdete na lednovém Chip DVD. Další disky, USB flash disky a další paměťová zařízení můžete šifrovat přímo.
Při vytváření šifrovaného oddílu na disku, který je navíc pro všechny kromě vás skrytý, stačí jen určit uživatelské jméno a heslo, program vygeneruje šifrovací klíč a vytvoří skrytý disk. Pamatujte na to, že veškerá data, která se v diskovém oddílu nacházejí, budou smazána, není tedy možné zašifrovat stávající obsah oddílu. Vytvořený disk se připojí pouze po zadání hesla a umožní vám uložit na něj šifrovaná data.
SHRNUTÍ: Chcete-li udělat něco pro bezpečnost svých dat, je pro vás Cryptic Disk skvělou volbou. Důležité je pouze nezapomenout heslo.
ALTERNATIVA: Podobnou funkci zastane mnoho různých aplikací, například i CryptoExpert 2006 Professional, který vytváří na pevném disku samostatné šifrované kontejnery o zvolené velikosti.
Radek Kubeš

NMACRO RECORDER 1.1

MAKRA PRACUJÍ ZA VÁS

HODNOCENÍ ****
VÝROBCE NKProds, Boghiu Andrei
INFO www.nkprod.ro  
VELIKOST SOUBORU cca 0,4 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA freeware

Stejně jako je v aplikacích Microsoft Office možné použít makra pro automatizaci práce s dokumenty, můžete si pomocí sekvencí předdefinovaných kroků usnadnit také práci s operačním systémem i s dalšími aplikacemi. Jednou z aplikací umožňujících makra nahrávat je nMacro Recorder.
Vytvoření vlastního makra pro obsluhu libovolné aplikace je snadná záležitost trvající jen okamžik. Nejdříve si zvolte, jak se bude spustitelný soubor s vaším makrem jmenovat, kde bude uložený (ideálně asi na ploše Windows, v zájmu snadného spuštění), zda bude k jeho vykonání třeba zadat heslo a jestli bude po dobu vykonávání makra zablokována klávesnice a myš. Dále si vyberte, bude-li před vykonáním makra zobrazen nějaký informační text, změněno rozlišení displeje a minimalizována nebo zavřena všechna okna s aplikacemi. Můžete si také zvolit, které aplikace budou při průběhu makra spuštěny. Úkony provedené po vykonání makra mohou zahrnovat například vrácení rozlišení monitoru na původní hodnoty, zobrazení informačního textu, spuštění vybraného programu nebo vypnutí počítače. Samotné makro vytvoříte stisknutím tlačítka record a provedením úkonů. Program nMacro Recorder nahraje celý postup vaší činnosti a uloží jej jako spustitelný soubor pro další použití.
SHRNUTÍ: Program nMacro Recorder je šikovný nástroj na automatizaci rutinních činností při práci s počítačem, se kterým si poradí i méně zkušení uživatelé.
ALTERNATIVA: Podobnou funkci jako nMacro Recorder mají například programy EZ Macros, Macro Express, Macro Recorder a další.
Radek Kubeš

PHOTOBIE 3.2

PHOTOSHOP ZDARMA?

HODNOCENÍ ***
VÝROBCE Photobie Design
INFO www.photobie.com  
VELIKOST SOUBORU cca 2,5 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2000/XP/2003
CENA freeware

Photobie je další z řady grafických editorů, které zvládnou středně pokročilé operace s digitálními fotografiemi či obrázky a přitom jsou k dispozici zdarma.
V editoru Photobie můžete pracovat s běžnými formáty bitmapové grafiky, jako je JPG, BMP, GIF, PNG či TIFF, k výstupním formátům patří navíc ještě i vlastní formát aplikace Photobie pro rozpracovanou grafiku a animovaný GIF. Pro práci s bitmapovou grafikou vám editor Photobie nabízí především práci s vrstvami, filtry, standardní kreslicí nástroje (štětce, pero, sprej, geometrické tvary…), nástroje pro výběry částí obrazu (laso, magická hůlka) a další pomůcky (rozmazání, výplň atd.). Připraveny jsou samozřejmě také nástroje na změnu velikosti, ořezávání, otáčení či převracení obrazu a úpravu jasu, kontrastu i barev. Z dalších funkcí jmenujme ještě například podporu filtrů z grafického editoru Adobe Photoshop, nástroj na vytváření animací ve formátu GIF, které se výborně hodí na internetové stránky, snímání obrazovky nebo přidávání rámečků.
Grafický editor Photobie samozřejmě nedisponuje takovým množstvím funkcí jako profesionální bitmapové editory a ani jeho ovládání není tak intuitivní, jak jsme zvyklí z komerčních aplikací (přestože jej usnadňuje několik klávesových zkratek), přesto se jedná o zajímavý grafický editor.
SHRNUTÍ: Photobie je vcelku zdatný grafický editor, se kterým se můžete pustit i do odvážnějších úprav digitálních fotografií.
ALTERNATIVA: Z řady bitmapových grafických editorů, které je možné používat zdarma, jmenujme například open-source editor Gimp.
Radek Kubeš

PRINT2FLASH 2.3

BLESKOVÁ TISKÁRNA

HODNOCENÍ ****
VÝROBCE Print2Flash Software, Inc.
INFO www.print2flash.com  
VELIKOST SOUBORU cca 1,7 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2000/XP/2003
CENA 60 USD

Formát Flash je určen především pro tvorbu graficky efektních internetových stránek a aplikací. Má své výhody (naprostá volnost při grafickém návrhu) i nevýhody (nemožnost indexovat obsah). Zobrazení obsahu ve formátu Flash zvládnou všechny běžné internetové prohlížeče, na jeho vytváření je však potřeba použít speciální aplikace. Nástroj Print2Flash pracuje jako virtuální tiskárna, která přemění na formát Flash soubory s libovolným obsahem.
Vytváříte-li webové stránky, na které chcete umístit různé typy dokumentů, k jejichž zobrazení je třeba použít speciální aplikace (technické výkresy, různé typy dokumentů atd.), bude se vám Print2Flash hodit. Výhodou je také ochrana dokumentů ve formátu Flash před kopírováním textu.
Print2Flash se instaluje jako běžná tiskárna, k převodu souborů na formát Flash tedy stačí „vytisknout je“ z libovolné aplikace podporující tisk. Výstupním formátem může být soubor ve formátu SWF nebo HTML stránka, které obsahují základní navigační prvky pro prohlížení dokumentu, jejichž složení si můžete určit.
Print2Flash můžete testovat 30 dní, není přitom možné měnit všechna nastavení vytvářeného dokumentu, do kterého je navíc vkládáno reklamní oznámení.
SHRNUTÍ: Print2Flash je užitečný nástroj především pro tvůrce webu, kterým umožní snadno vystavit různé typy dokumentů.
ALTERNATIVA: K převodu různých typů dokumentů na formát Flash je možné použít speciální konverzní aplikace, jako například PPT to SWF Scout pro prezentace, nebo SWF Printer.
Radek Kubeš

SUMATRAPDF 0.4 BETA

NÁHRADA ZA OBRA

HODNOCENÍ ****
VÝROBCE Krzysztof Kowalczyk
INFO http://blog.kowalczyk.info  
VELIKOST SOUBORU cca 1 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA freeware

Formát PDF od společnosti Adobe je v „počítačovém“ světě velmi oblíbený. Popularita tohoto formátu jistě vychází z jeho přenositelnosti mezi platformami (dokument v PDF je možné otevřít ve Windows, Linuxu či Mac OS X a vždy vypadá stejně), možností ochrany obsahu (uzamčení proti kopírování, úpravám, tisku atd.) i vhodnosti k profesionálnímu tisku (jako náhrada za PostScript a další méně obvyklé tiskové formáty). Na aplikace, které umí soubory ve formátu PDF vytvářet či prohlížet, měla dlouho monopol společnost Adobe. Tomu je však již konec – PDF soubory umí vytvářet například open-source aplikace PDF Creator, která se instaluje jako virtuální tiskárna, nebo balík OpenOffice.org.
K prohlížení PDF dokumentů slouží standardně robustní aplikace Adobe Reader, která je sice k dispozici zdarma, zabírá ovšem desítky MB na pevném disku a je velmi pomalá. Alternativní prohlížeče, jako je SumatraPDF, jsou oproti originálu podstatně svižnější.
SumatraPDF slouží pouze k rychlému prohlížení PDF dokumentů v různých typech zobrazení, neumí kopírovat text dokumentu ani jej upravovat. Přesto má své nesporné výhody, mezi které patří rychlost, snadná přenositelnost a minimální nároky na systémové zdroje.
SHRNUTÍ: SumatraPDF je jednoduchý a velmi rychlý prohlížeč dokumentů ve formátu PDF, kterému chybí jen možnost kopírování textu.
ALTERNATIVA: Další alternativní aplikací, která si poradí s formátem PDF, je
freeware Foxit PDF Reader. Je rovněž možné jej instalovat na USB flash disky.
Radek Kubeš

SYSJEWEL 2.1

POZNEJTE SVŮJ POČÍTAČ

HODNOCENÍ ***
VÝROBCE Rajeev R. Nair
INFO www.sysjewel.com  
VELIKOST SOUBORU cca 1,8 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA freeware

SysJewel patří do skupiny diagnostických programů, které dokáží přesně určit hardwarovou konfiguraci počítače, aniž by jej bylo nutné rozebírat a zkoumat jednotlivé komponenty. Dokonalá znalost hardwaru vašeho stroje se vám velmi hodí, především při instalaci příslušných ovladačů nebo při přetaktovávání komponent.
Diagnostický program SysJewel během chvilky zanalyzuje váš počítač a zjistí podrobnosti o základní desce, BIOS, operačních pamětech, procesoru, pevných discích, grafické kartě, síťových adaptérech, sběrnicích, portech, vstupních zařízeních, tiskárnách, displeji nebo chladicím systému počítače. Informace poskytované aplikací SysJewel jsou velmi podrobné, dobře vám tedy pomohou nejen při instalaci hardwaru, ale i při hledání původu případných potíží.
Aplikace umí o systému zjistit i další podrobnosti, například o běžících procesech, službách, uživatelích a nastavení operačního systému, o programovém vybavení počítače, sdílených souborech, naplánovaných úlohách, registru Windows nebo instalovaných kodecích.
Všechny informace můžete zjišťovat nejen o svém počítači, ale také o dalších strojích v síti, znáte-li jejich IP adresu, uživatelské jméno a heslo.
SHRNUTÍ: SysJewel vám poskytne velmi přesný přehled o hardwarovém i softwarovém vybavení vašeho počítače, případně i dalších počítačů v síti, chybí však možnost exportu zjištěných informací.
ALTERNATIVA: Váš počítač zdarma diagnostikují také například aplikace SiSoftware Sandra Lite, Fresh Diagnose, Everest Home Edition a další.
Radek Kubeš

WINLEX 2007

Jménem zákona

HODNOCENÍ ****
VÝROBCE Stormware, s. r. o.
INFO www.stormware.cz
VELIKOST SOUBORU cca 335 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/ME/2000/XP
CENA 2 368 Kč

Winlex 2007 je soubor více než 2700 zákonů a právních předpisů platných v ČR, který pokrývá především oblast daňového, obchodního, občanského a pracovního práva. Svým zaměřením se tedy nejvíce hodí pro využití ve firmách. Databázi zákonů a dalších přepisů doplňují vzory nejčastěji používaných smluv, komentáře právníků a judikáty (dřívější rozhodnutí soudů).
Vyhledávání zákonů v aplikaci Winlex 2007 je možné buďto pomocí klíčových slov (fulltextové vyhledávání), nebo na základě kritérií v rejstříku hesel. Provázanost jednotlivých právních norem zajišťují hypertextové odkazy, pomocí kterých můžete snadno procházet související zákony, paragrafy či komentáře. Nejčastěji používané dokumenty můžete zařadit mezi oblíbené položky a mít tak k nim snazší přístup. K dokumentům můžete rovněž vkládat vlastní poznámky.
Nabídka smluv pokrývá většinu běžných činností firmy, připravené texty můžete snadno zkopírovat do libovolného textového editoru, doplnit a vytisknout k podpisu.
Součástí ceny programu Winlex 2007 je také aktualizace databáze po dobu jednoho roku od zakoupení licence. Zákony a další předpisy jsou aktualizovány třikrát ročně, kromě nových a novelizovaných zákonů přidávají aktualizace také nové vzory smluv.
SHRNUTÍ: Winlex 2007 je užitečný soubor nejdůležitějších zákonů a právních norem pro podnikání, který se vyznačuje pohodlným vyhledáváním.
ALTERNATIVA: Podobných souborů zákonů a dalších právních předpisů existuje celá řada, například nedávno testovaný Jurisdicon for Microsoft Office 2003.
Radek Kubeš

ZIGZAG CLEANER PLUS 1.3

MOCNÁ GESTA

HODNOCENÍ ****
VÝROBCE UNIPHIZ Lab
INFO www.uniphiz.com  
VELIKOST SOUBORU cca 0,3 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/ME/2000/XP
CENA 15 USD

Oblíbili jste si ovládání internetového prohlížeče Mozilla Firefox pomocí gest (nebo chcete-li symbolů) nakreslených myší a schází vám podobná funkce v operačním systému Windows? Pak tedy vyzkoušejte jednoduchou aplikaci Zigzag Cleaner Plus, která nabízí ovládání některých funkcí Windows pomocí symbolů kreslených myší na pracovní ploše.
Malý prográmek Zigzag Cleaner Plus se rychle nainstaluje a po spuštění běží na pozadí operačního systému. V aplikaci najdete celkem deset symbolů, kterým je možné přiřadit konkrétní akce. Ve výchozím nastavení se jedná například o minimalizaci a maximalizaci všech otevřených oken, otevírání a zavírání CD/DVD mechaniky, spouštění spořiče obrazovky i dalších aplikací, práci se schránkou nebo pohyb v dokumentech. Ke každému symbolu je však možné přiřadit některou z mnoha dalších desítek akcí, které máte v nastavení na výběr. Gesta se kreslí levým tlačítkem myši, u každého z nich lze nastavit parametry velikosti a proporcí a také maximální dobu na vykreslení symbolu.
Názorná nápověda vám poradí, jak symboly myší kreslit, pro zvládnutí techniky stačí krátký trénink. Testovací verze programu umožňuje používat pouze dva různé symboly, ke kterým si ovšem můžete přiřadit vlastní akce.
SHRNUTÍ: Ovládání Windows pomocí kreslení myší je velmi pohodlný způsob práce, je ovšem třeba si na něj zvyknout a natrénovat si příslušné pohyby.
ALTERNATIVA: Nabídka podobných programů není příliš široká, k dispozici je ovšem například freewarová aplikace StrokeIt.
Radek Kubeš


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení