Menu
CHIP Speedtest

Krátkodobé testy - hardware

NOTEBOOKY MSI POWERBOOK M662 A M673

Variace na podobné téma

Intel, nebo AMDx Tuto otázku si zájemci o nový počítač kladou dost často. Měli jsme možnost otestovat dva téměř stejné notebooky od MSI, které obsahovaly nové procesory známých konkurentů.
Design těchto dvou notebooků je téměř stejný. Oba jsou vybaveny 15,4” širokoúhlým a lesklým displejem s rozlišením 1280 × 800 bodů (WXGA), oba mají numerickou klávesnici a vůbec vypadají na první pohled (až na barevný odstín) téměř stejně. Který z nich však je lepšíx Nemá cenu chodit okolo horké kaše – lepší poměr ceny k výkonu nabízí notebook M673 (ten s AMD). Je zde však pár háčků.
Vždy záleží na tom, co od notebooku očekáváte. Pokud vám jde pouze o výkon CPU, pak Intel Core 2 Duo T5500 je rychlejší než Turion64 X2 TL50, ačkoliv jsou oba taktovány na stejné frekvenci. Je však také o dost dražší, takže za ušetřené peníze dostanete navíc dedikovanou grafickou kartu GeForce nVidia Go7400 a ještě něco ušetříte – a to už stojí za zamyšlení. I když jsou oba notebooky téměř ideální pro kancelářskou práci (širokoúhlý displej a numerická klávesnice přímo křičí „Excel, Excel“), opravdoví profesionálové se bojí volit MSI kvůli servisu. Ten není horší než u jiných „méně značkových“ notebooků, opravu do druhého pracovního dne však nečekejte. Pokud ale na notebooku kriticky nezáleží vaše práce, asi ani nebudete chtít maximální výkon a smíříte se s výkonem velmi solidním a s možností hrát ve volném čase i náročné hry.
Model s Intelem (M662) se méně zahřívá a vydrží o něco málo déle na baterie, což je zároveň daň za výkonnější grafiku u notebooku s Turionem. Dvacetiminutový rozdíl vás nezabije, zvláště když notebooky vydrží v jednom případě méně než dvě hodiny a ve druhém o něco více. Pro mobilní práci je to stejně málo.
Nyní ale k těm příjemnějším stránkám. Klávesnice jsou nejen osazeny numerickou částí, ale docela dobře se na nich i píše. U obou máme výhrady k příliš malým kurzorovým klávesám a k miniaturní tečce (také by bylo možné prohodit klávesy Fn a Ctrl), jinak jsou však obě docela dobře navrženy. Zatratit by ale zasloužilo vypínací tlačítko, hlavně jeho intenzivní, jasně modré podsvícení, které v noci působí doslova bolest.
Na dobré úrovni je portová výbava. Zvláště u modelu M673 oceňujeme DVI výstup. Jinak je zde čtveřice USB konektorů (dva napravo, dva nalevo), miniaturní FireWire port, modem, síťová karta, čtečka paměťových karet, S-Video, PCMCIA 2.1, zvukové konektory, a dokonce dva Kensington zámky proti zcizení. Oproti specifikacím výrobce jsme nenašli vypínač bezdrátové komunikace. DVD vypalovačka je umístěna na levém boku pod zápěstím.
S ohledem na širokoúhlý displej a numerickou klávesnici působí rozměry notebooků příjemně kompaktně. Stejně tak je dobrá i hmotnost mezi 2,6 a 2,8 kg. Příjemná je koneckonců i cena, upozorňujeme však, že ani u jednoho z modelů nezahrnuje operační systém. Celkový dojem je (hlavně u modelu M673) velmi dobrý, škoda jen zbytečných drobností, jejichž doladění by pro výrobce nepředstavovalo žádné náklady navíc (za možnost deaktivovat podsvícený vypínač by uživatel po půlnoci možná i rád zaplatil).
Michal Bareš

NOTEBOOK
MSI POWERBOOK M662

HODNOCENÍ ***
INFO www.msi.com.tw / www.bgslevi.cz  
CENA VČ. DPH 26 160 Kč
CENA/VÝKON dobrá
TECHNICKÉ ÚDAJE
Procesor/frekvence/L2 cache Intel Core2 Duo T5500/1,66 GHz
Operační paměť/max. (MB) 1024 MB
Čipová sada Intel 945GM
Pevný disk/kapacita Fujitsu MHV2100BH PL/100 GB
Přenosová rychlost (KB/s)/přístupová doba (ms) 31781/18,3
Optická mechanika Philips DVD-RAM SDVD8821
Displej – typ/velikost/rozlišení TFT/15,4“/1280 x 800
Grafická karta/paměť Intel 945GM Express/sdílená
Reproduktory/mikrofon/regulátor hlasitosti ano/ano/–
Počet programovatelných tlačítek 4
Polohovací zařízení touchpad
Porty, rozhraní 4x USB, FireWire, S-Video, D-Sub
Baterie – typ/kapacita (mAh)/napětí (V) Li-Ion/4400 mAh/10,8V
Modem Agere Systems HDA
Síťová karta LAN/WLAN Realtek RTL8168 gigabit, Intel Pro Wireless 3945 ABG
Další vybavení 1,3MP kamera, čtečka karet SD, MMC, MS Pro, xD
Operační systém v ceně –
Rozměry notebooku (mm) 364 x 260 x 33
Hmotnost notebooku/adaptéru (g) 2596/412

NOTEBOOK
MSI POWERBOOK M673

HODNOCENÍ ****
INFO www.msi.com.tw / www.bgslevi.cz 
CENA VČ. DPH 24 978 Kč
CENA/VÝKON velmi dobrá
TECHNICKÉ ÚDAJE
Procesor/frekvence/L2 cache AMD Turion64 X2 TL-52/1,66 GHz
Operační paměť/max. (MB) 1024 MB
Čipová sada Nvidia GeForce Go6100
Pevný disk/kapacita Toshiba MK1234GSX/100 GB
Přenosová rychlost (KB/s)/přístupová doba (ms) 29771/18,1
Optická mechanika Optiarc DVD RW AD-7530A
Displej – typ/velikost/rozlišení TFT/15,4“/1280 x 800
Grafická karta/paměť Nvidia GeForce Go7400
Reproduktory/mikrofon/regulátor hlasitosti ano/ano/–
Počet programovatelných tlačítek 4
Polohovací zařízení touchpad
Porty, rozhraní 4x USB, FireWire, S-Video, DVI
Baterie – typ/kapacita (mAh)/napětí (V) Li-Ion/4400 mAh/11,1 V 
Modem Agere Systems HDA
Síťová karta LAN/WLAN Realtek RTL8168 gigabit, 802.11 g MiniPCI
Další vybavení 1,3MP kamera, čtečka karet SD, MMC, MS Pro, xD
Operační systém v ceně –
Rozměry notebooku (mm) 364 x 260 x 33
Hmotnost notebooku/adaptéru (g) 2739/414

KYOCERA ECOSYS FS-1030D

Stačí nasypat toner

Tiskárny Kyocera mají pověst spolehlivých a kvalitních zařízení s nízkými provozními náklady. Mívají ovšem vyšší pořizovací cenu, což je diskriminuje v masovějším proniknutí na trh koncových zákazníků. Právě pro ně a pro menší kanceláře je určen model FS-1030D, který jsme měli možnost vyzkoušet.
Již v základní verzi se jedná o velmi slušně vybavenou tiskárnu. Poměrně malý stroj nabízí ve standardní výbavě paralelní i USB připojení, lze dokoupit síťové rozhraní. V základu je duplexní tisk a dva zásobníky na papír (hlavní pro 250 listů a multiformátový pro 50 listů). Instalace ovladačů proběhla bez problému. Po zasunutí tonerové kartridže je třeba počkat cca čtvrt hodiny, než se toner částečně přesune ze zásobníku do útrob tiskárny. To se ale provádí pouze při prvním spuštění stroje. Jediným spotřebním materiálem je v tomto případě toner, fotoelektrický válec má životnost tiskárny a nelze jej vyměnit, takže po cca 100 000 výtiscích je třeba se ohlédnout po novém stroji. Pokud bychom počítali tiskové náklady pouze podle ceny zásobníku, vyšlo by nám výborných cca 37 haléřů na jednu stranu v 5% pokrytí. Pokud bychom však počítali s tím, že tiskárna nepřežije 100 000 výtisků, mohli bychom k tomuto údaji připočítat ještě amortizaci v hodnotě dalších 9 haléřů (9000 Kč /100 000 výtisků).
Díky vysokému rozlišení 1200 dpi je kvalita textu i obchodní grafiky nadprůměrná. V nejlepší kvalitě jsme naměřili 18 stran za minutu, což je rovněž velmi dobré. Ekologický a ekonomický provoz se týká i nízké spotřeby cca 4 W v klidovém režimu a 370 W za provozu.
Kyocera FS-1030D zaujme především bohatou výbavou včetně standardního duplexu, velmi slušnou kvalitou tisku a rozumnými tiskovými náklady. Rychlostí konkurenci nepřevyšuje, při práci však nezdržuje. Je ideální pro uživatele, kteří vytisknou měsíčně minimálně 1000 – 2000 stran a dávají přednost nízkým nákladům před okamžitou úsporou při pořízení.
Michal Bareš

ČB LASEROVÁ TISKÁRNA
KYOCERA ECOSYS FS-1030D

HODNOCENÍ ****
INFO www.kyocera.cz  
CENA VČ. DPH 9000 Kč
CENA/VÝKON velmi dobrá
TECHNICKÉ ÚDAJE
Rychlost tisku 22 stran A4 za minutu
Rozlišení 1200 dpi (1800 x 600)
Provozní náklady 0,37 (resp. 0,46) Kč vč. DPH
Toner cena / kapacita 2650 Kč / 7200 stran
Rozhraní USB 2.0, paralelní port
Jazyk tiskárny Prescribe IIe/IIc
Max. zátěž 20 000 str./měsíc
Kapacita zásobníku 250 + 50 listů A4
Rozměry / hmotnost 378 x 375 x 235 mm / 10,5 kg

Pro Vistu a pro zábavu

MICROSOFT WIRELESS ENTERTAINMENT DESKTOP 7000

S uvedením Visty představil Microsoft i řadu desktopů uzpůsobených k využití nových funkcí tohoto systému. Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000 má neotřelý a zajímavý design, spoustu speciálních tlačítek a držadlo na přenášení, chybí mu však numerická klávesnice. Spíše než klávesnici připomíná velké dálkové ovládání, a možná i proto se hodí spíše do obývacího pokoje. Na ovládání multimédií je šikovný a hodí se i na seznámení s novými funkcemi systému Vista, protože snad každá nová atrakce má dedikované tlačítko. My jsme s desktopem pracovali na systémech XP i Vista, přičemž jsme na něm hlavně psali. Tlačítka připomínají notebookovou klávesnici, jsou nízká a velká a píše se na nich příjemně. Jak jsme ale již uvedli, chybí numerická část, což je naše největší výtka. Zajímavým řešením je provedení funkčních kláves formou dotykových plošek. Při kancelářské práci to nijak nevadí, například u her však snadno dojde k jejich nechtěné aktivaci. Líbil se nám segment, který může fungovat podobně jako touchpad. Položíte-li na něj prst a pohybujeteli s ním, hýbe se i kurzor.
Připojení k počítači je s ohledem na bluetoothové řešení snadné. Ke zprovoznění není potřeba instalovat ovladače (doporučujeme je nainstalovat, protože aktivují některé speciální funkce) ani zařízení párovat. Ergonomie myši není extrémní, mohou ji však snadno používat i leváci. Kromě čtyřsměrného rolovacího kolečka obsahuje i boční tlačítka. Budete-li ale používat desktop tak, jak to designéři výrobce zamýšleli, možná ji ani nebudete potřebovat.
Shrnutí: Bezdrátová sada určená především pro provoz ve stylu Media Center PC. Má výrazný design spolu s množstvím speciálních tlačítek, z hlediska kancelářské práce však klávesnici diskvalifikuje absence numerické části. S ohledem na možnosti je cena dost vysoká.
Michal Bareš

MULTIMEDIÁLNÍ KLÁVESNICE
MS WIRELESS ENTERTAINMENT DESKTOP 7000

HODNOCENÍ ***
INFO www.microsoft.cz  
CENA VČ. DPH 3560 Kč
CENA/VÝKON dobrý
TECHNICKÉ ÚDAJE
Rozhraní USB Bluetooth 2,4 GHz
Počet kláves 97
Rozměry a hmotnost 450 x 195 x 16 mm / 790 g
Dosah 10 metrů
Rozlišení myši 1000 ppi
Ovladače Windows, MacOS X


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení