Menu
CHIP Speedtest

Krátkodobé testy - komunikace

HDD MEDIA PLAYER RAPSODY N35-NDAS

Univerzální přehrávač

Počítače se v obývacích pokojích ještě ani neohřály a už jsou zde jednoúčelová zařízení, která je chtějí vytlačit zpět do pracoven, kanceláří či heren. Jedním z nich je i domácí centrum Rapsody N35.
Vratislav Klega

Zastavme se nejprve u značky Rapsody. Pokud již sami nevíte, že se jedná o produkt společnosti Umax, mnohdy se to ani nijak nedozvíte. Na přístroji ani na krabici totiž žádné odvolání na Umax nenajdete. Umax tak vypouští již druhou značku, od které se prakticky distancuje (první je Yamada). Stydí se snad jeden z nejstarších výrobců skenerů za své produkty?
Rapsody N35 je univerzální domácí centrum, které by mělo přehrát jakýkoliv multimediální obsah, který mu předložíte – audio, video i fotografie. A daří se mu to celkem dobře. Především podpora videa je na vysoké úrovni. Přehrávač si poradí s formáty DivX, XviD, MPEG, VCD, DVD, ISO, ale i s HD-WMV a dalšími běžnými formáty. V případě audia si poradí s formáty MP3, WMA, AAC, OGG, PCM, AC3 i DTS. Fotografie zobrazí jak ve formátu JPEG, tak ve formátu BMP.

Vybavení

Po otevření krabice nalezneme nezvyklé, ale praktické externí trafo a pouze základní kabely. Konektivita přístroje je pouze průměrná. Nechybí kompozitní i komponentní výstup, S-Video, a dokonce i DVI, což je jediný výstup s podporou HD. Reproduktory pak můžete připojit běžnými stereo cinch kabely, digitálně koaxiálem nebo optikou. V posledních dvou případech i s prostorovým zvukem 5.1. Bohužel chybí HDMI, přivítali bychom i D-Sub a stále hojně používaný Scart.
Kromě těchto rozhraní je přístroj vybaven i dvěma USB porty a jedním portem LAN, pro připojení do sítě.

Ergonomie

Přehrávač se vyznačuje jednou zajímavostí – přední panel je dotykový. To je určitě efektní, důležitější je však dálkový ovladač. Ten je kvůli řadě tlačítek méně přehledný, zase se však k většině funkcí dostanete stisknutím jednoho tlačítka a nemusíte procházet strukturovaná menu. Některá tlačítka ovladače jsou vyrobena z fosforeskujícího materiálu, takže pokud se nabijí světlem, dokáží ještě několik minut mírně svítit, díky čemuž je i ve tmě snadno rozpoznáte. Základní orientace v menu přístroje je jednoduchá a intuitivní, návod není potřeba – ten v angličtině, který jsme měli k dispozici, je stejně složitý a nepřehledný.

Přehrávání

N35 přehraje téměř vše. Přehrávat může z pevného disku, který není standardní součástí dodávky, z USB rozhraní nebo z LAN. Obsah pevného disku lze měnit (mazat a přidávat) z počítače, přes speciální aplikaci, která zařízení v síti identifikuje pomocí unikátního ID. Pokud ID neznáte, k přístroji se nepřipojíte. Vaše oblíbená multimédia však nemusíte nahrávat na vnitřní disk, přístroj přehrává multimediální obsah i ze sítě. Není třeba žádný stream server, stačí ve Windows sdílet složky a N35 automaticky zobrazí všechny soubory, se kterými si poradí.
Kvalita obrazu je na výborné úrovni, i DivX o nízkém bitrate se vyrovná výkonům nejlepších softwarových dekodérů. Zvuk však pokulhává. Analogový výstup je srovnatelný s integrovanými zvukovými kartami. Pokud máte reproduktory nižší třídy, nedostatky neodhalíte, vlastníte-li však reproduktory vyšší třídy s kvalitním D/A převodníkem, doporučujeme digitální připojení. Kritickým místem přehrávače jsou české titulky, především písmena jako š a ž. Po nastavení titulků do ISO 8859-2 však bylo vše v pořádku.
Zcela přístroj zklamal ve slideshow fotografií. Načítání JPG trvá neúměrně dlouho a samotná fotografie je pak zobrazena jen zlomek sekundy. Pokud jste zhýčkaní stolním DVD přehrávačem, který nabízí i efektní přechody, funkci raději ani nepouštějte. Příští verze firmwaru se na tuto oblast snad zaměří.

Jednoduše s chybami

Spíše než počítač v obýváku připomíná toto zařízení běžné video – a to jak vzhledem, tak ovládáním. Ani tomuto přehrávači se však nevyhýbá občasné zamrznutí. Jedná se ale o zcela nový přístroj a nová verze firmwaru by měla být k dispozici co nejdříve. Přivítali bychom podrobnější možnosti nastavení, rychlejší spouštění i opravu slideshow. Na internetu se přístroj prodává od 6000 Kč, k ceně však připočítejte ještě cca 1000 Kč za harddisk. Je třeba připomenout, že za tyto peníze nezískáte ani video, ani DVB-T tuner, to vše je třeba ještě přikoupit. Zařízení funguje jen jako přehrávač počítačových formátů. Plusem je podpora videa ve vysokém rozlišení, absence HDMI však tuto výhodu zcela zabíjí.
ALTERNATIVA: Netgear EVA700

SÍŤOVÝ PŘEHRÁVAČ
RAPSODY N35

HODNOCENÍ ***
INFO/ZAPŮJČIL www.umax.cz
CENA VČ. DPH 6 200 Kč
POMĚR CENA/VÝKON dobrý
TECHNICKÁ DATA
Procesor SEM621L
Paměť 64MB (RAM), 8MB (Flash)
Podpora formátů DivX, Xvid, MP3, JPG
Napájení externí trafo
Operační systém ucLinux
Rozměry 244 x 47 x 248 mm
Podporované OS Windows od 98 SE, Mac OS X, Linux


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení