Menu
CHIP Speedtest

Multimédia v celé síti

05.07.2008 00:00 | Vratislav Klega 0

Multimédia v celé síti

Modul Nero MediaHome je technologicky nabitý, certifikovaný UPnP mediaserver, který slouží ke komfortnímu sdílení multimédií v celé lokální síti. Možnosti tohoto programu zatím nebyly doceněny, nebude však trvat dlouho a UPnP se stane další masovou technologií určenou do obývacích pokojů.
Vratislav Klega

V tomto článku najdete:

Aplikace Nero MediaHome
Správná konfigurace
Jak na Nero MediaHome

O aplikaci Nero MediaHome se toho mnoho nedočtete. Nikde není příliš propagována, nikde nejsou vyzdvihovány její vlastnosti, nikdo v davovém šílenství neshání UPnP přehrávače. Proč tomu tak je? Je to neznalostí technologie nebo snad malou nabídkou přehrávačů na trhu?
Představte si, že sedíte v obýváku, v televizi jako obvykle nic není a vtom vás napadne, že máte v počítači hromadu skvělých filmů, které chcete zhlédnout. Patrně začnete uvažovat:
Budu se dívat na film na počítači? To je nepohodlné, raději se dívám v obýváku. To ale budu muset nastavovat výstup z grafické karty do televize. Minule to dopadlo tak, že jsem musel stahovat nové ovladače pro grafickou kartu, konfigurovat rozlišení televize, shánět potřebné kabely pro přenos zvuku, a než jsem všechno zprovoznil, bylo dávno po půlnoci a výsledkem byl neostrý, blikající obraz a šum z reproduktorů, na jehož původ jsem dodnes nepřišel. Má to vůbec cenu?
Pak si však vzpomenete, že máte nainstalován balík Nero a že je v něm nějaký program pro šíření multimediálního obsahu. A v obchodě jste náhodou viděli UPnP klienta, který nabízel vše, co jste potřebovali.

O týden později

Po celodenní práci usedáte na pohodlnou pohovku a berete do ruky nové dálkové ovládání značky Philips. Spouštíte svůj nový SLM 5500. Ten se připojí k domácí síti a již si můžete přehrávat desítky filmů, stovky skladeb a tisíce fotografií – vše je umístěno na pevném disku v počítači. Stisknete jen tlačítko na dálkovém ovladači a na televizi se spouští film, z reproduktorů se line čistý zvuk. Vše je tak snadné…

NERO MEDIAHOME

Jak na to…

I tak by mohl vypadat váš večer, pokud využijete technologii UPnP. Ukážeme vám, jak na to.
V nabídce Start vyhledejte programy Nero, zvolte Sdílení a spusťte Nero MediaHome. Dáváte-li přednost spuštění přes StartSmart, zvolte záložku Další a vyberte Sdílet vaši hudbu, fotky a videa.
Spustí se aplikace MediaHome. V levé části se nachází šest ikon s nastavením. Na každou položku se nyní podíváme trochu podrobněji.
SDÍLENÉ ADRESÁŘE: Zde volíte, které složky chcete mít dostupné v celé síti. Standardně se sdílí veškerý multimediální obsah indexovaný aplikací Nero Scout. Pokud chcete sdílet vlastní složky, klikněte na Sdílet pouze jednotlivé složky, dále na Přidat sdílení… a vyberte složky, které chcete sdílet.
NASTAVENÍ: V tomto okně volíte preference programu. Doporučujeme zaškrtnout všechny položky ve spodní části okna, tak jak vidíte na obrázku.
SÍŤ: Pokud máte v počítači více síťových karet (např. bezdrátových), můžete zvolit, na které bude program šířit multimediální obsah. Vyberte jen ta síťová připojení, u nichž je sdílení skutečně potřebné.
PŘEKÓDOVÁNÍ: Zde doporučujeme ve všech volbách zvolit položku Autodetekce. Program bude kvalitu kódování obsahu dynamicky přizpůsobovat aktuální dostupné rychlosti. Pokud bude klient připojen Wi-Fi sítí, bude kvalita nastavena podle propustnosti. Máte-li drátové rozvody, ideálně o rychlosti 100 Mb/ s, bude vše v původní kvalitě bez komprese. Pokud ponecháte autodetekci, máte zároveň zajištěnu plnou kompatibilitu s libovolným UPnP klientem.
TV: MediaHome umí dokonce streamovat televizi! Používáte-li Nero Home, můžete sledovat televizi i na počítači, který není vybaven televizním tunerem.
STAV: Na tomto místě se zobrazuje statistika serveru – připojení klienti, přenesená data atd.
Aby se vše spustilo, je třeba kliknout ve spodní části okna na tlačítko Spustit server. Nyní můžete program minimalizovat, ikona zůstane v system tray.
Server máte v provozu, nyní je třeba spustit klienta. Nero Home funguje jako poměrně kvalitní UPnP klient, ovládání je navíc extrémně jednoduché.
Spusťte Nero Home a otevřete položku Zařízení, jejímž symbolem je CD. Ze seznamu vyberte Síť MediaHome. Během několika sekund se otevře seznam dostupných sítí (na každém počítači v síti může běžet jedna) – z něj si vyberte tu požadovanou. Zobrazí se složky, které jste si nasdíleli. Pokud jste ponechali výběr na aplikaci Nero Scout, vidíte nyní přehledný seznam. Dále pokračujete stejně jako při přehrávání z lokálních disků.
Klientem nemusí být nutně jen software v počítači, ale třeba i zmíněný přehrávač. Na našem trhu je však chudý výběr. Jedním z mála produktů je např. Philips SLM 5500, který lze do sítě připojit ethernetovým kabelem (RJ45), ale také bezdrátově pomocí Wi-Fi (802.11b,g). Podporuje všechny běžné formáty: DivX 3.11, 4, 5, MPEG-1, 2, 4, XviD, WMV, WMV-DRM, MP3, PCM, WAV, WMA,WMA-DRM a samozřejmě JPEG pro zobrazení fotografií. Zařízení připojíte k televizoru analogově i digitálně kabelem SCART, zvuk je možné rovněž vyvést analogově i digitálně. Cena v internetových obchodech se pohybuje kolem 6000 Kč.

Problémy programu Nero MediaHome

PROBLÉM: Na klientském počítači nemohu najít síť MediaHome.
ŘEŠENÍ 1: Nejprve se ujistěte, že jste server skutečně spustili. Ke spuštění je nutné kliknout na nenápadné tlačítko Spustit server.
ŘEŠENÍ 2: Počítač je v jiné subsíti. Na obou počítačích si zjistěte IP adresu: Start / Spustit…/ cmd / ipconfig. První tři čísla si musí odpovídat. Tedy např. 192.168.0.5 a 192.168.0.13 je v pořádku. Pokud se v prvních třech číslech IP adresy neshodují, je třeba nastavit síť tak, aby počítače byly ve stejné subsíti.
ŘEŠENÍ 3: Služba je blokována ve firewallu. Aplikaci MediaHome povolte přístup k síti.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Dokumenty ke stažení

Komentáře

K tomuto článku dosud nebyly žádné komentáře přidány.