Menu

Chip top 10

Chip top 10

K pevným diskům (interním i externím) nám v tomto čísle přibyly i USB flash disky. Jejich hlavní výhodou jsou velmi malé rozměry, nízká hmotnost a snadnost použití. Kdo by si ještě vzpomněl na klasickou disketu? Ještě že už je jejich éra u konce. Dejte si však pozor na to, jaký disk si vyberete. Některé jsou z hlediska své rychlosti bohužel s disketou srovnatelné…
Přehled LCD monitorů je – jak doufáme – pro vás také užitečný. V příštím čísle vám navíc poradíme, pro jaký formát se rozhodnout, v jakém případě se hodí širokoúhlé displeje a jaká plocha je pro vás ideální. Čeká nás také tradiční test počítačů za vysvědčení. Tentokrát však budeme testovat počítače přenosné. Studenti jim totiž stále častěji dávají přednost, a tak jsme se museli tomuto trendu přizpůsobit i my. Cenový limit bude opět dost nízko, a tak jsme zvědavi, jaké modely se nám v testlabu objeví.
V tomto čísle vás snad potěší test hybridních televizních tunerů a multimediálních počítačů s operačním systémem Windows XP Media Center Edition, nebo Windows Vista. Oblast spotřební elektroniky stále více prorůstá s oblastí počítačů. Aktualizované přehledy se pak v dalších číslech objeví i v tomto přehledu. Náš top 10 by se měl také časem rozšířit o testy barevných tiskáren, a to inkoustových i laserových.
Pavel Trousil

Černobílé laserové tiskárny

Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.

Desetimegapixelové DSLR

Pokud nejste pouze příležitostným fotografem, ale digitální fotografování je vaším vážným hoby, DSLR („Digital Single Lens Reflex“) fotoaparát je pro vás téměř nezbytností. Královská třída digitálních fotoaparátů nabízí oproti kompaktním fotoaparátům kromě řady technických předností všechny důležité předpoklady pro kreativní fotografování s ručním nastavením a zaostřováním.

Blu-ray vypalovačky

Ačkoli je Blu-ray technologie zbrusu nová, nevyprodukovaly vypalovačky v testu ani jediný vadný disk. Velkým nedostatkem jsou samozřejmě vysoké ceny: při ceně cca 20 000 Kč za mechaniku a 400 Kč za nejlevnější Blu-ray disk je toto řešení velmi drahou metodou archivace dat.

Mobilní telefony s fotoaparátem

Možnost pořídit momentku opravdu kdykoliv a kdekoliv – to nabízí mobilní telefon vybavený kvalitním fotoaparátem. My jsme vyzkoušeli ty fotomobily, které překračují hranici tří megapixelů.

Digitální fotoaparáty

Digitální fotoaparáty mobilních telefonů zatím neposkytují dostatečně kvalitní obrázky, takže pro běžné focení jsou vhodné kompaktní digitální fotoaparáty. Na vrcholu našeho žebříčku jsou samozřejmě ty lepší, a často tedy i dražší modely.

DVD vypalovačky

Vypadají sice stejně, ale jsou mezi nimi rozdíly – v rychlosti, kompatibilitě, spolehlivosti i ve funkcích. Některé například podporují funkci Light Scribe, která umožňuje potisk médií. Důležitá je i hlučnost mechanik, kterou jsme také změřili.

Monitory LCD 17"

17“ LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům – a není divu. 15“ monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17“ modelů velmi dobrý. Ceny jsou příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 4000 Kč s daní.

Monitory LCD 19"

Konečně jsme se dočkali znatelného poklesu cen TFT monitorů – devatenáctipalcové modely už lze pořídit za ceny od 6000 Kč. Kdo chce něco udělat pro své oči, pořídí si místo 17“ TFT monitoru raději devatenáctipalcový. Oba sice mají stejné rozlišení (1280 . 1024 pixelů), ale „devatenáctka“ oněch 1,3 milionu obrazových bodů zobrazuje na ploše o 25 % větší. Díky tomu lze od displeje dodržet větší odstup a práce s ním pak méně namáhá zrak.

Monitory LCD 20"

Širokoúhlý obraz je momentálně v módě. Čím větší, tím lepší. Stále více uživatelů proto v případě TFT monitorů sází na 20palcové modely formátu 16 : 10. Ty totiž nabízejí vysoké rozlišení 1680 x 1050 obrazových bodů za ceny, které začínají už na 8000 Kč. 20palcové TFT monitory nabízejí o 35 procent víc obrazu než klasické 19palcové monitory, a přesto nejsou o moc dražší.

Monitory LCD 24"

24palcové TFT displeje nabízejí s rozlišením 1920 x 1200 téměř dvakrát více místa než 17- či 19palcové modely. Otestovali jsme pro vás šest těchto monitorů, tedy v podstatě všechny modely dostupné na našem trhu.

Webkamerky

S rozvojem a zlevněním internetu a aplikací jako Skype nebo ICQ roste obliba webových kamer, které zprostředkují vizuální komunikaci. Testovali jsme webové kamery různých cenových kategorií i provedení a produkty z tohoto přehledu se řadí k těm lepším a dražším, které jsou k dostání.

Klávesnice a myši

Propletenec kabelů na stole patří minulosti – v kurzu jsou elegantní dvojičky bezdrátových myší a klávesnic. A náš test ukázal, že vzdor velkým kvalitativním rozdílům nejsou tyto stolní soupravy nijak drahé.

USB disky

Místo dochází i u pevných disků notebooků, a to často ještě rychleji. U nich však disk nevyměníte tak snadno. Jednodušší a rychlejší je připojit externí pevný disk, který si vystačí s rozhraním USB a nepotřebuje další napájení. Snadno se přenáší a vejde se na něj i přes 100 GB.

USB flash disky

Cena USB flash disků strmě klesá. Na trhu lze sehnat desítky modelů lišících se tvary, kapacitou či přidanými funkcemi. Bohužel se však liší i rychlostí, takže můžete být nepříjemně překvapeni, jak pomalé jsou některé z nich.

Pevné disky

Žijeme v době DivX, HD filmů, MP3 souborů a fotografií s vysokým rozlišením, a tak se pevné disky rychle plní. Pro ty, kteří shánějí nový pevný harddisk, tu máme přehled interních pevných disků, a to jak s rozhraním PATA, tak s novějším rozhraním SATA, které je mnohem výhodnější. Instalací nového disku můžete prodloužit životnost počítače.


Dokumenty ke stažení