Menu

Krátké testy

Nové produkty V TESTU

Přinášíme vám pravidelný měsíční průřez novým hardwarem a softwarem. Jedná se sice o krátké články, ale předcházejí jim dlouhé a pečlivé testy. Zájemce o konkrétní produkty jistě potěší i informace o zajímavých alternativách.

* Hardware: Luxusní notebook v barvě známé automobilové značky Asus Lamborghini VX2 rozhodně není pro každého, jeho vybavení ale odpovídá ceně. Vytknout se mu dá snad jen vyšší hmotnost (S90). Nový intelský čipset P35 je určen pro střední třídu základních desek a dorazil k nám na motherboardu MSI. Kromě jiného podporuje budoucí procesory Intel Core 2 Duo a paměťové moduly DDR3 (S91). Kategorii rodinných kompaktů zastupuje šestimegapixelový Panasonic DMC-LZ5 Lumix (S92). Bezpečnostní IP kameru NetRex si může pořídit téměř každý. Její funkce ji předurčují k tomu, že ji lze využít jako domácí alarm (S94).
* Software: Podařený prohlížeč Irfan View většina z nás zná, ve verzi 4.00 je ale určen i pro Windows Vista. Má několik dalších novinek, jako je např. automatická úprava barev a to, že místo pořízení snímku lze zobrazit v aplikaci Google Earth (S97). InfraRecorder je opensourcový vypalovací program, který si poradí i s filmovými DVD a svými funkcemi převyšuje možnosti většiny ostatních freewarových aplikací (S97). E-mailové řešení pro malou síť představuje Merak Mail Server 8.9.1 (S98). Úpravu instalačního DVD Windows Vista, oproštěnou o nepotřebné součásti, zvládá bezplatný nástroj vLite (S99).

Jak Chip hodnotí:

V krátkých testech se snažíme představovat zcela nové nebo zvláště zajímavé produkty. Testy jsou orientovány na praxi, chválíme dobré nápady, ale i nemilosrdně ukazujeme případné slabiny testovaného hardwaru nebo softwaru. Stanovujeme, jak si daný produkt stojí ve srovnání s konkurencí, a naznačujeme alternativy. Pro informaci uvádíme nejdůležitější technická data a funkce, abyste si i vy sami mohli udělat vlastní názor.

Hodnocení kvality Poměr cena/výkon
Výborný (100–90 bodů) Výborný (100–90 bodů)
Velmi dobrý (89–75 bodů) Velmi dobrý (89–75 bodů)
Dobrý (74–60 bodů) Dobrý (74–60 bodů)
Uspokojivý (59–45 bodů) Uspokojivý (59–45 bodů)
Dostatečný (44–20 bodů) Dostatečný (44–20 bodů)
Nedostatečný (19–0 bodů) Nedostatečný (19–0 bodů)

EPSON PERFECTION V 700 PHOTO

Skenování de luxe

Existují pomalé skenery s malým rozlišením (které se často nacházejí v multifunkčních zařízeních), a existují rychlé profesionální skenery, jako například testovaný Epson Perfection V700 Photo, který má špičkové parametry, řadu zajímavých funkcí a vysokou cenu.
Specialitou tohoto skeneru je duální snímací systém. Jedna čočka pro digitalizaci reflexních materiálů má maximální optické rozlišení 4800 dpi a druhá, určená pro snímání filmů, má maximální optické rozlišení 6400 dpi. Vysokou rychlost provozu zajišťuje mimo jiné samostatný ASIC procesor (zajišťuje zpracovávání dat přímo ve skeneru, a ne v počítači), díky němuž umí skener zpracovat stránku A4 v rozlišení 300 dpi za přibližně 15 sekund a v rozlišení 2400 dpi za něco málo přes minutu, což odpovídá udávané rychlosti 3,1 ms na řádku. Epson Perfection V700 je však určen hlavně pro digitalizaci filmového materiálu, k čemuž je vybaven i poměrně bohatým příslušenstvím v podobě čtyř nástavců pro 35mm diapozitivy, proužky filmu i větší předlohy až do velikosti 203 × 254 mm. Rychlou komunikaci s počítačem zajišťuje jak rozhraní USB 2.0, tak IEEE 1394 (FireWire). Součástí softwarové výbavy jsou kromě ovladače programy Epson Creativity Suite (pro náhled, ukládání a základní úpravu fotografií), Silverfast SE (úprava skenovaných diapozitivů), Adobe Photoshop Elements 3.0, ABBYY FineReader 6 a Newsoft Presto Biz LE.
Rychlost skenování, barevná přesnost a bohaté hardwarové i softwarové příslušenství předurčují tento skener hlavně pro nadšené fotoamatéry a poloprofesionální grafické úlohy. Pořizovací náklady jsou vyšší, to je však vzhledem k zaměření skeneru a bohaté výbavě pochopitelné.
Michal Bareš

VÝKONNÝ SKENER
EPSON PERFECTION V700 PHOTO

HODNOCENÍ výborný
INFO www.epson.cz  
CENA VČ. DPH 16 000 Kč
CENA/VÝKON dobrý
TECHNICKÉ ÚDAJE
Formát A4 (216 x 297 mm)
Optické rozlišení max. 4800 dpi (reflexní mat.), max. 6400 dpi (film)
Barevná hloubka 48 bitů
Rychlost 3,1 ms/řádka
Rozhraní USB 2.0, FireWire
Rozměry/hmotnost 503 x 308 x 152 mm / 6,6 kg
Operační systémy MS Windows 98 až XP64, MacOS 10,2 a vyšší

ASUS LAMBORGHINI VX2

Lamborghini po faceliftu

První generaci luxusního sportovního notebooku Asus Lamborghini VX1 jsme testovali před necelým rokem. Již tehdy jsme se pozastavovali nad tím, pro koho je vlastně tento přenosný počítač určen a kdo je ochoten utratit ohromné peníze za notebook, který si hraje na něco, čím není, a ani nemůže být. Do takové debaty se tedy již pouštět nebudeme.
Od minulé verze udělal Asus velký kus práce a v případě VX2 uvedl opravdu povedený notebook s bohatou výbavou a řadou luxusních funkcí a doplňků. Navíc je velmi rychlý, má výkonnou grafickou kartu, spoustu portů a tváří se i přes designové provedení dostatečně robustně. Naše výkonnostní testy potvrdily, že nová verze je o něco rychlejší než ta původní, a to přes hendikep náročnějšího operačního systému. První verzi jsme vyčítali, že se prodávala bez operačního systému, tentokrát to Asus napravil až moc a zvolil „nejnabušenější“ a nejdražší verzi Vista Ultimate. Jelikož je ale VX2 s OS levnější než VX1 bez něj, nelze Asusu nic vyčítat, i když kombinace s Windows XP by přinesla vyšší výkon. Pro zájemce o upgrade jsou na stránkách Asusu k dispozici veškeré ovladače pro XP.
Hlavní dojem z používání Asusu Lamborgini VX2 zní „Luxus téměř k neunesení“. Klávesnice je pohodlná, tlačítka jsou dostatečně velká a mají příjemný zdvih. Líbil se nám velký Enter i Backspace, ale již snad posté kritizujeme prohozenou dvojici tlačítek Ctrl a Fn. Osobně bychom dali přednost hmatovému oddělení čtveřic funkčních kláves. Na tyto drobnosti ale zapomenete, jakmile položíte zápěstí na příjemnou, kůží potaženou plochu před klávesnicí. Kůže je specialitou Asusu a ukazuje se, že je to dobrý a rozhodně příjemný nápad. Příliš vtíravě nepůsobí ani diody umístěné nad klávesnicí. Touchpad je dostatečně velký, jeho klávesy by mohly být vyšší, ale to by kazilo čistotu linii.
Ozdobou tohoto notebooku je 15,4“ displej s ohromným rozlišením 1400 × 1050 bodů. Vzhledem k designovému pojetí stroje ani nelze displeji vyčítat povrch lesklý jako zrcadlo. Chválíme jeho jas a velké úhly pohledu. Nad displejem je umístěna 1,3MP kamerka, kterou lze otočit o 180 stupňů.
Na levém boku notebooku najdeme všechny videovýstupy, dvojici USB portů a optickou mechaniku, která k nám však dorazila s odpadávajícím čelem – trochu ostuda, která však asi byla způsobena v některé redakci, která notebook testovala před námi. Na pravoboku se nachází jeden USB a FireWire port, slot pro Express Card, čtečka karet, zvukové konektory a napájení. Na zadní hraně nemá notebook žádný konektor, jen bezpečnostní Kensington Lock. Výdrž na baterie je i přes stejnou baterii o něco delší než u předchozího modelu a činí téměř přesně 3 hodiny.
Celkový dojem z notebooku je příjemný – od ušlechtilých linií a materiálů až po výkon mu nelze nic vyčítat, a navíc zde najdeme řadu příjemných drobností. Na přenášení je podle nás tento notebook moc velký a těžký, ale jako náhrada desktopu je vynikající. Otázkou jen zůstává, proč zbytečně platit peníze za logo sportovního vozu, když by se tento notebook dokázal odlišit i bez něj. Jedna estetická výtka nakonec – kde byl hlavní designér v okamžiku, kdy někdo dospodu notebooku nalepil tu nevkusnou imitaci ráfku, která sem nepatří ani barevně, ani funkčně, ani co se týče kvality materiálu?
Michal Bareš

VÝKONNÝ STYLOVÝ NOTEBOOK
ASUS LAMBORGHINI VX2

HODNOCENÍ výborný
INFO www.asus.cz 
CENA VČ. DPH 75 000 Kč
CENA/VÝKON horší
TECHNICKÉ ÚDAJE
Procesor/frekvence Intel Core 2 Duo T 7400/2,16 GHz
Operační paměť/max. 2048 MB/2048 MB
Pevný disk/kapacita Seagate 5400.3/160 GB
Optická mechanika LG GMA-4084 Dual Layer
Displej/typ/velikost/rozlišení TFT/15,4/1400 x 1050 SXGA
Grafická karta/paměť GeForce Go 7700/512 MB
Porty a rozhraní 3? USB, mini FireWire, D-Sub, mikroDVI, audio in/out, Express Card, S-Video, LAN, modem
Baterie typ/kapacita [mAh]/napětí [V] Li-Ion/5200/14,8
Síťová karta LAN/WLAN Realtek Gigabit RTL8168/ Intel Pro Wireless 3945ABG
Další vybavení Bluetooth, IrDA, čtečka pam. karet, 1,3MP kamerka, taška, BT myš, obal
Rozměry/hmotnost 365 x 266 x 35-42 mm/ 3220 g (adaptér 382 g)
Operační systém MS Windows Vista Ultimate

NAMĚŘENÉ ÚDAJE

3DMark 2001 [body] 18143
3DMark 2003 [body] 8553
3DMark 2005 [body] 3841
3DMark 2006 [body] 2340
Převod do DivX [m:s] 9:04
Převod WAV-MP3 [m:s] 1:40
Cinebench [body] 653
Provoz na akumulátor [h:m] 3:01

MSI P35 PLATINUM

Medvědí jezero

Těsně před uzávěrkou tohoto čísla jsme měli možnost otestovat úplně nový čipset Intel P35 (kódově označovaný Bearlake), který k nám dorazil jako součást základní desky MSI P35 Platinum. Nový čipset je určen pro střední třídu desek, takže se s ním od nynějška budeme potkávat dost často. Obsahuje řadu novinek, počínaje podporou pro budoucí procesory Intel Core 2 Duo vyrobené 45nm technologií (kódová označení Wolfdale a Yorkfield). Podporuje rovněž paměťové moduly DDR3, ale jelikož ty se zatím špatně shánějí, otestovali jsme desku určenou pro stávající paměťové moduly DDR2. Dalšími inovacemi jsou podpora rychlejší sběrnice PCI Express 2.0 a modernizovaný southbridge ICH9.
Společnost MSI nám tuto desku nabídla jako první, takže jsme rádi využili možnosti podívat se na ni. Kromě desky samotné je v balení kompletní sada kabelů (ocenili bychom navíc jeden eSata kabel), podrobný instalační manuál, CD a dvojice konektorových panelů (6x USB, 1x FireWire). Na desce nás na první pohled zaujalo zatočené a jakoby ostny osazené pasivní chlazení čipsetu, které vypadá originálně, ale při neopatrné montáži (a hlavně demontáži) chladiče CPU vám může poškrábat prsty. Kromě toho je ale dobře dimenzované a pohodlně uchladí vše, co má. Panel I/O konektorů má novou podobu a najdeme na něm kromě dvou PS/2 konektorů a gigabitového Ethernetu i šestici USB portů, jeden FireWire, dva eSATA, SPDIF a šestici zvukových konektorů. Layout samotné desky neskrývá žádné záludnosti, jen konektor pro připojení kabelu FDD je na náš vkus dost daleko od potenciální mechaniky (ale kdo dnes používá „disketovku“?). Udivilo nás umístění osmipinového sekundárního napájecího konektoru, který se nachází mezi trubkami heatpipu, což znesnadňuje hlavně jeho odpojení.
Po nastartování nás přivítal klasický AMI BIOS, který vypadá stejně jako u starších desek tohoto výrobce. Během testování jsme instalovali hned dvě revize BIOS a očekáváme, že se jich ještě pár objeví. Možnosti přetaktování jsou zatím omezené, to se ale jistě v některém příštím updatu vylepší, koneckonců jde o úplnou novinku.
Měli jsme k dispozici první a zatím jediný vzorek tohoto čipsetu. Výsledky ukazují velmi podobný výkon, jaký poskytuje starší čipset P965, ale jeho hlavní výhody se ukáží v budoucnu po rozšíření DDR3 pamětí, po přechodu na 45nm procesory s frekvencí FSB 1333 a po uvedení karet standardu PCI Express 2.0.
Michal Bareš

ZÁKLADNÍ DESKA
MSI P35 PLATINUM

HODNOCENÍ velmi dobrý
INFO www.msicomputer.com 
CENA VČ. DPH cca 4 500 Kč
CENA/VÝKON horší
TECHNICKÉ ÚDAJE
Čipset/patice Intel P35/LGA775
Podpora procesorů Celeron D, Pentium D, Pentium 4, Core Duo, Core 2 Duo (až 1333 MHz FSB)
Vstupy a výstupy 2x PS/2, 12x USB, 2? FireWire, 2x eSATA, Gigabit, 6x audio, SPIDIF
Sloty 2x PCI Express x16, 2x PCI Express x1, 2x PCI
Paměti 4x DDR2 533/667/800 MHz, max. 8 GB
FSB 400/533/800/1066 MHz

PANASONIC DMC-LZ5 LUMIX

V optice je síla

Díky široké nabídce digitálních přístrojů se čím dál tím více lidí zabývá fotografováním. Stále se však najde i nepřehlédnutelné množství těch, pro které je fotoaparát pouze prostředkem k dokumentaci. Šestimegapixelový Panasonic DMC-LZ5 Lumix je právě jedním ze zástupců kategorie rodinných kompaktů.
Plastové tělo přístroje a lacině vypadající ovládací prvky vás ve spojení se dvěma tužkovými bateriemi, ze kterých přístroj žije, asi na první pohled moc nenadchnou. LZ5 však není žádné ořezávátko. Jeho sílá spočívá v jednoduchosti a kvalitní optice. V přepočtu na klasický kinofilm totiž disponuje rozsahem 37 – 222 mm, tedy šestinásobným zoomem, který je doplněn ještě čtyřnásobným digitálním. Velmi slušná světelnost 2,8 – 4,5 vám rozhodně nebude svazovat ruce a záleží jen na daných podmínkách a také na faktu, jak se dokážete poprat s technikou.
Čip je klasický CCD s šesti miliony efektivních bodů a zejména ve velmi špatných světelných podmínkách záleží na tom, jaké parametry zvolíte. Ve většině případů byl totiž software přístroje chytřejší a málokterý z našich mnoha experimentů přinesl lepší výsledek než automatický režim, nebo dokonce některá z přednastavených typových scén. Ovládání přístroje ani přes malé množství tlačítek nepatří k nejintuitivnějším, nicméně po pár desítkách snímků víte již přesně, kam sáhnout. Menu v češtině je rozhodně ku prospěchu a mile překvapeni budete také množstvím nastavení. Jde například o volbu formátu (4 : 3, 3 : 2 či 16 : 9), režimy ostření včetně tzv. superrychlého a samozřejmě i klasické korekce v podání vyvážení bílé (ručně lze nastavit i hodnotu teploty bílé ve stupních Kelvina). Samozřejmostí je korekce expozice, volba citlivosti (80, 100, 200, 400, ve vysoké citlivosti také 800 a 1600), samospoušť (2 nebo 10 s) a třeba i barevné korekce. Budete-li si hrát, jistě oceníte také možnost zobrazení histogramu a rychlé zobrazení poslední fotografie.
Tento starší model rozhodně nepředstavuje technologický výkřik, ale pokud chcete mít kvalitní fotky z dovolené či zdokumentovat přírůstek do rodiny, určitě nebudete litovat.
Radoslav Holan

KOMPAKTNÍ DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT
PANASONIC DMC-LZ5 LUMIX

HODNOCENÍ velmi dobrý
INFO www.panasonic.cz  
CENA VČ. DPH 4900 Kč
CENA/VÝKON výborný
TECHNICKÉ ÚDAJE
Čip 6,0 Mpx CCD s filtry s primárními barvami
LCD 2,5 “ 85 000 pixelů (TFT, zobrazení 100% obrazu)
Paměťové médium interní paměť 14 MB, SD (Secure Digital)/MMC (Multi Media Card)
Napájení přiloženy 2? Oxyride AA baterie
Rozměry 100 x 62 x 45 mm
Hmotnost 186 g (234 g s bateriemi)
Závěrka 8 s – 1/2000 s (v programu „hvězdná obloha“ až 60 s)
Rozlišení 4 : 3 – 2816 x 2112, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480
3 : 2 – 2816 x 1880, 2048 x 1360
16 : 9 – 2816 x 1584, 1920 x 1080
Objektiv Lumix DC Vario, 8 čoček v 7 skupinách, rozsah 6,1 mm –36,6 mm (ekv. 35 mm 37 mm – 222 mm)
Citlivost auto, 80, 100, 200, 400 (800, 1600)
Režimy auto, programy: makro, snadný (srdíčko), vysoká citlivost, portrét, jemná pleť, dítě 1, 2, sport, krajina, noční krajina, švenk pro sport, noční portrét, ohňostroj, party, světlo svíček, potraviny, noční obloha (15/30/60 s), sníh, videoklipy (na otočném voliči programů – 640 x 480, 320 x 240)
Vestavěný blesk auto, auto s redukcí jevu červených očí, synchronizace na dlouhé časy (s možností redukce jevu červených očí), nucený záblesk on/off

TECOM OFFICE VPRO

Intel vPro v praxi

Technologii vPro představil Intel teprve před nedávnem a my jsme měli možnost vyzkoušet ji na počítači zapůjčeném od firmy Tecom. Tato technologie klade důraz na zvýšení bezpečnosti a je určena hlavně pro pracovní počítače, lépe řečeno pro správce pracovních počítačových skříní, kterým usnadňuje vzdálenou správu, inventarizaci a celkovou podporu uživatelů. Nálepka vPro může být umístěna na počítačích obsahujících procesor Intel Core 2 Duo, čipovou sadu Intel Q965 Express, gigabitový síťový kontrolér Intel 82566DM a software Intel Active Management Technology. Tyto podmínky musí splňovat všechny počítače, které chcete prostřednictvím vPro spravovat a sledovat.
vPro jsme si vyzkoušeli na počítači Tecom s procesorem Core 2 Duo 6400, 1024 MB RAM, 80GB pevným diskem, vypalovačkou DVD disků a čtečkou paměťových karet. V podstatě se tedy jednalo o typický pracovní počítač s maximem integrovaných komponent. Systém pracoval bez problémů a poskytoval informace o hardwarové i softwarové konfiguraci, líbila se nám i detekce námi vytvořených hardwarových problémů. vPro je zajímavá technologie a „pod jednou střechou“ v podstatě zadarmo nahrazuje řadu proprietárních komerčních utilit.
Michal Bareš

KANCELÁŘSKÝ POČÍTAČ
TECOM OFFICE VPRO

HODNOCENÍ velmi dobrý
INFO www.tecom.cz  
CENA VČ. DPH 18 500 Kč
CENA/VÝKON dobrý
TECHNICKÉ ÚDAJE
Procesor/frekvence Intel Core 2 Duo E6400/2,13 GHz
Operační paměť/pevný disk. 1024 MB/ Seagate Barracuda 7200.10 80 GB
Základní deska/čipová sada Intel DQ965GF/Intel Q965
Porty a rozhraní 6x USB, FireWire, paralel, serial, 2x PS/2, audio in/out, LAN
Sloty 2x PCI, 1x PCI Express x16, 1x PCI Express x1

NETREX 207W

Velký bratr pracuje pro vás

Kamery nás vidí všude – na ulici, na pracovišti, na dálnici i při cestě MHD. Kamera může být opravdu skvělým pomocníkem pro každého z nás.
Vše má samozřejmě své výhody i nevýhody. Na jednu stranu se můžete cítit bezpečně, protože někdo bdí nad vaší bezpečností, na druhou stranu je zde etický problém, možnost zneužití a nepříjemný pocit přítomnosti „velkého bratra“. Etický problém si musí vyřešit každý sám, Chip vám však předvede službu, prostřednictvím které si i vy můžete pořídit „velkého bratra“.
IP kamery nezažívají takový boom, jak se původně očekávalo. Přitom možností a funkcí, které tyto přístroje nabízejí, je celá řada: automatická detekce pohybu, varování formou e-mailu, automatické nahrávání na FTP, rychlý přístup k obrazu z celého světa a řada dalších činností. Je velice populární sledovat oblíbenou sjezdovku na horách nebo dopravní situaci na dálnici. Domácí uživatelé však zůstávají stranou. Přitom by bylo praktické mít možnost sledovat i na dovolené svůj dům, hlídat chatu, garáž, nebo třeba jen sledovat z práce, zda chůva neprovádí ve vašem bytě nepřístojnosti.
Jedním z důvodů menšího rozšíření IP kamer je náročnost instalace. K provozu kamery je téměř nutností připojení k internetu s veřejnou IP adresou, při automatickém uploadu na FTP server je zase třeba počítat s několikagigabajtovým přenosem, který ukrojí z FUP, a konfigurace kamery také není snadnou záležitostí. Zajímavé řešení přinesla služba NetRex.
V nabídce má několik IP kamer, do kterých nahrává svůj vlastní firmware. Díky tomu je celá kamera na míru přizpůsobena službě.
K otestování jsme dostali model 207W, což je základní domácí IP kamera s podporou Wi-Fi. K dispozici jsou i kamery se zoomem, otáčením, napájením PoE a dalšími vymoženostmi včetně PIR čidla. Instalace je maximálně jednoduchá. Stačí připojit kameru do sítě a přihlásit se na webovou stránku. Po zalogování uvidíte připojenou kameru, a to bez jakéhokoliv dalšího nastavování! Stačí zadat aktivační kód a okamžitě vidíte obraz z kamery. Pro nastavení Wi-Fi je třeba zadat běžné parametry (SSID, šifrování). Veškeré nastavení probíhá na webu – a funkcí není málo. Samozřejmě je k dispozici živý pohled, tedy stream videa. Stisknutím jediného tlačítka je možné spustit nahrávání obrazu – nahraný obraz se ukládá na server.
Skvěle je vyřešena funkce Alarm. Lze třeba nastavit, že například každý den od 18.00 do 7.30 hodin bude alarm aktivní, a pokud se v obraze nebo přes PIR čidlo detekuje pohyb, pošle se vlastníkovi SMS zpráva či e-mail. Kromě toho se automaticky spustí nahrávání. Pokud chcete okamžitě vědět, co se v místě kamery děje, stačí vám i mobilní telefon s jednoduchým webovým prohlížečem. Služba má totiž stránku optimalizovanou pro mobilní telefony, takže v mobilu můžete vidět obraz z kamery, a to bez zbytečných webových doplňků. I z mobilu je možné spustit vzdálené nahrávání obrazu. Samozřejmě lze nastavit i automatické nahrávání ve zvolený den a čas. Na serveru je k dispozici prostor o velikosti 1 GB, což stačí na více než čtyři hodiny záznamu v nejlepší kvalitě.
Výhodou služby je technické provedení. Kamera může být připojena k jakémukoliv internetu – bez veřejné IP a třeba i přes pomalé GPRS. Snímkovací frekvence se automaticky přizpůsobí. Řešení je dobré pro uživatele s FUP. Pokud nejste přihlášeni ke službě na webové stránce, kamera neposílá prakticky žádná data. Obraz se začne posílat, až se někdo přihlásí k serveru.
Při objednání služby na 12 měsíců stojí provoz 297,50 Kč měsíčně, tedy 3570 Kč za rok. Na první pohled se jedná o vysokou částku, na druhou stranu je třeba vzít v úvahu možnosti, které služba nabízí, a to, že dokáže do určité míry nahradit třeba bezpečnostní službu, která je nepoměrně dražší. Navíc se do budoucna chystají další funkce, které by běžná IP kamera nikdy nabídnout nemohla.
SHRNUTÍ: Uvažujete-li o hlídání objektu, přenosu obrazu na web či jen sledování chodu kanceláře, může být NetRex tou správnou volbou.
ALTERNATIVA: Bezpečnostní agentura; alternativa k této službě není.
Vratislav Klega

KAMEROVÝ DOHLED
NETREX 207W

HODNOCENÍ velmi dobrý
INFO/ZAPŮJČIL www.netrex.cz  
CENA VČ. DPH 3 570 Kč ročně
POMĚR CENA/VÝKON dobrý
TECHNICKÁ DATA
Rozlišení 640 x 480
Stream MPEG-4, MJPEG
Rozhraní RJ-45, IEEE 802.11g (WPA, WPA2)
Objektiv 4 mm / F2.0, rozhled 55 stupňů
Osvětlení od 4 lux
Hmotnost 190 g
Rozměry 85 x 55 x 40 mm
Vyměnitelný objektiv Ne
Napájení 5,1 V, max 3,5 W

ZYWALL 2 PLUS

Křest ohněm

V jednom z loňských čísel Chipu jsme vám prostřednictvím vynikajícího firewallu ZyWALL 5 představili sérii produktů společnosti ZyXEL. Nyní se nám do ruky dostala jedna z dalších variant zmiňovaného produktu – ZyWALL 2 Plus.
Při loňském testování výše uvedeného produktu jsme byli mile překvapeni vynikajícím zpracováním. Naše představy o tomto produktu však tentokrát tak dobře naplněny nebyly. Oproti minulým modelům totiž tento firewall není vyroben z kovu, ale z plastu. Rozměry by podle našeho soudu mohly být menší a ve spodu umístěné protiskluzové nožičky jsou prakticky bez efektu. Informační diody blikají až příliš rušivě a rozptylují uživatele při práci. Na zadní straně jsme našli standardní vybavení: čtyřportový LAN switch, jeden vstup WAN, vstup pro záložní připojení, port pro připojení přídavné konzole, vstup pro napájení a resetovací tlačítko.
ZyWALL především slouží k ochraně před nebezpečnými útoky z internetu. Jedná se totiž o hardwarový firewall/router se čtyřportovým switchem, určený pro použití v domácím prostředí nebo v prostředí malé firmy. Někteří z uživatelů by mohli určitý nedostatek pociťovat v oblasti připojení k síti („pouze“ 100 Mb/s). Dnes jsou totiž veškeré počítače vybaveny sítovými kartami, které zvládají rychlost 10x vyšší, tedy 1 Gb. Mezi hlavní přednosti jistě patří podpora VPN s protokolem IPSec (ICSA certifikace). Pro komunikaci se vzdálenou sítí je ZyWALL schopen vytvořit až pět VPN tunelů s propustností až 24 Mb/s, které jsou chráněny šifrováním 3DES.
Funkce firewallu přináší řadu klasických i nadstandardních funkcí – od ochrany DoS a DDoS až po blokování obsahu, jako je Java, ActiveX, cookies, proxy, URL a webový obsah.
V případě výpadku internetu na WAN portu je ZyWALL vybaven záložním portem pro ISDN nebo analogový modem. Jakmile je připojení přes port WAN opět funkční, datový provoz se automaticky obnoví.
SHRNUTÍ: ZyWALL 2 plus na nás působil spíše jako běžný router s možností záložního portu při výpadku internetu s připojením přes WAN. Samozřejmostí je nadstandardní funkce firewallu. Chybělo nám však gigabitové připojení k síti a jakýkoliv přídavný modul pro Wi-Fi. Výhodou je dobrá podpora VPN. Cena kolem čtyř tisíc korun ovšem tolik nenadchne.
ALTERNATIVA: D-Link DFL-210
Jan Řezáč

FIREWALL
ZYWALL 2 PLUS

HODNOCENÍ dobrý
INFO/ZAPŮJČIL www.zyxel.cz  
CENA VČ. DPH 4 400 Kč
POMĚR CENA/VÝKON dobrý
TECHNICKÁ DATA
Rozměry 181 x 128 x 36 mm
Hmotnost 304 g
Porty 1x WAN, 4x LAN; 10/100 Mb/s
Záložní připojení RS-232 na RJ-45
Podpora VPN až 5 tunelů; max. 24 Mb/s
Firewall transparentní (Bridge mod), SPI, ochrana
DoS a DDoS, sledování útoků v reálném čase, blokování Java/ActiveX/cookies/proxy/URL/webového obsahu
Síťové funkce DHCP, PPPoE, PPTP

ALMEZA MULTISET 3.6

AUTOMATICKÁ INSTALACE

HODNOCENÍ velmi dobrý
INFO www.almeza.com  
VELIKOST SOUBORU cca 32 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/ME//2000/XP/2003
CENA 27,22 EUR
POMĚR CENA/VÝKON velmi dobrý

Instalace operačního systému, záplat, ovladačů a programů do počítače se skládá většinou z několika kliknutí na tlačítko „Další“, z vyplnění sériového čísla a hlavně z čekání. Především zbytečnému čekání se můžete vyhnout při použití programu Almeza MultiSet, který umí vytvářet skripty pro automatickou instalaci operačního systému Windows XP a dalších aplikací.
Pomocí nástroje Almeza MultiSet si můžete vytvořit instalační CD, DVD nebo USB flash disk, který bude obsahovat instalaci Windows XP s vyplněným registračním číslem a základním nastavením (jméno počítače, uživatel, lokální nastavení atd.), díky kterému nainstalujete operační systém jedním kliknutím. Stejně snadno v něm můžete vytvořit instalační balíčky záplat a aktualizací Windows XP, ovladačů pro hardware i nezbytného programového vybavení. Zatímco instalaci Windows XP je možné kompletně nastavit předem, další software je třeba nejdříve instalovat do počítače běžným způsobem, který program zaznamená v podobě skriptu pro další instalaci.
S aplikací Almeza MultiSet se pracuje snadno, a to i díky uživatelskému rozhraní v češtině a velmi názorné anglické nápovědě.
SHRNUTÍ: Almeza MultiSet vám může ušetřit mnoho času a práce, především při obnově počítače do výchozího stavu po zformátování pevného disku nebo při instalaci více strojů se stejnou konfigurací. Zkušební verze programu funguje 30 dní.
ALTERNATIVA: Instalaci operačního systému Windows umí upravit a zautomatizovat například program nLite, instalaci dalších programů lze „nahrát“ například pomocí aplikace nMacro Recorder.
Radek Kubeš

ANABUILDER 2.47.0

FOTKY VE 3D

HODNOCENÍ velmi dobrý
INFO http://anabuilder.free.fr
VELIKOST SOUBORU cca 11 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA freeware
POMĚR CENA/VÝKON výborný

Stereoskopické fotografie neboli anaglyfy vytvářejí dojem prostorového efektu pomocí optického klamu, který vzniká při pozorování obrázku složeného ze dvou vzájemně posunutých obrazů s barevným efektem. Při použití speciálních brýlí s červeným a modrým sklem vnímá každé oko pouze část obrazu, přičemž dochází k prostorovému dojmu. K vytváření stereoskopických fotografií slouží speciální software, jako je například aplikace AnaBuilder.
Prostorové obrázky se vždy skládají ze dvou fotografií, jejichž vzájemné posunutí v jednom obrazu vytváří prostorový efekt. Jsou dva způsoby, jak vytvářet anaglyfy pomocí programu AnaBuilder. Tím prvním a náročnějším je nafocení jedné scény s drobnou změnou úhlu pohledu a následné složení a doladění polohy snímků v AnaBuilderu. Snadnější je otevřít v programu dvakrát stejnou fotografii a pak jen vyladit posun dvou identických obrázků. Pro dosažení co nejlepšího efektu je aplikace vybavena i několika filtry a efekty, jejichž účinnost si můžete ihned vyzkoušet v náhledu. Jediné, co kromě programu AnaBuilder potřebujete, jsou zmíněné červeno-modré brýle. Program AnaBuilder vyžaduje ke svému běhu instalaci prostředí Java Virtual Machine, které najdete v rozšířeném instalačním balíčku na webu výrobce nebo na stránkách java.sun.com.
SHRNUTÍ: Stereoskopické fotografie jsou zábavným způsobem, jak vylepšit vlastní snímky. AnaBuilder vám bude při jejich tvorbě zdatným pomocníkem.
ALTERNATIVA: Vytváření stereoskopických fotografií je jednou z doplňkových funkcí komplexní aplikace pro správu a úpravy digitálních fotografií Zoner Photo Studio.
Radek Kubeš

ASHAMPOO CLIPFINDER 1.05

STAHOVAČ VIDEÍ

HODNOCENÍ dobrý
INFO www.ashampoo.com
VELIKOST SOUBORU cca 2,1 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2000/XP/Vista
CENA shareware, registrace zdarma
POMĚR CENA/VÝKON výborný

Ashampoo ClipFinder umí vyhledávat a stahovat videoklipy z populárních serverů, jakou jsou například YouTube, MySpace, VideU, ClipFish a další. Plnu verzi tohoto programu navíc můžete získat zcela zdarma.
K odstranění omezení zkušební verze stačí jen málo. Po instalaci přejděte na webovou stránku s registračním formulářem, vyplňte svůj e-mail a postupujte podle instrukcí ve zprávě zaslané na zadanou adresu. Jestliže jste si již někdy registrovali některou z plných verzí softwaru Ashampoo, které vám pravidelně nabízíme na Chip DVD, použijte již získané přihlašovací údaje a přejděte na stránku svého uživatelského účtu. Registrační klíč zdarma najdete po přihlášení pod odkazem Free (Freebie) Registration Keys.
Prvním krokem ke stažení videa z vašeho oblíbeného výměnného serveru je jeho vyhledání podle klíčových slov nebo i dalších kritérií (kategorie, délka videoklipu, hodnocení atd.). Nalezená videa je možné přímo v aplikaci Ashampoo ClipFinder přehrávat, můžete si ukládat odkazy na ně a samozřejmě je také stahovat na pevný disk. Videa se ukládají ve svém původním formátu (FLV), který můžete přehrávat přímo v programu Ashampoo ClipFinder nebo třeba v přehrávači FLV Player.
SHRNUTÍ Ashampoo ClipFinder je skvělý nástroj pro vyhledávání a ukládání videoklipů z oblíbených serverů. Díky jeho snadnému ovládání si můžete bez problémů vytvořit sbírku oblíbených videí přímo ve svém počítači.
ALTERNATIVA Ke stahování videí z YouTube slouží například nástroje iTube a YouTube Video Downloader, jakékoliv video z internetu stáhne program Replay A/V nebo WM Recorder.
Radek Kubeš

IRFANVIEW 4.00

PROHLÍŽEČ PRO VISTU

HODNOCENÍ velmi dobrý
INFO www.irfanview.com 
VELIKOST SOUBORU cca 1,1 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA freeware
POMĚR CENA/VÝKON výborný

S příchodem nového operačního systému Windows Vista se začaly objevovat aktualizované verze známých aplikací, které ve Windows Vista pracují. To je i případ oblíbeného prohlížeče obrázků a fotografií IrfanView v nové verzi, jejíž největší novinkou je právě podpora Visty. Drobných vylepšení je však více.
Velkou výhodou prohlížeče IrfanView je podpora značného množství grafických formátů (další rozšíření je možné pomocí plugin modulů), rychlost otevírání obrázků, nabídka základních možností pro úpravy obrázků (úpravy rozměrů, ořezávání, otáčení, korekce jasu, kontrastu i barev), konverze formátů, vytváření samospustitelných prezentací a další užitečné funkce. IrfanView je navíc pro nekomerční použití k dispozici zdarma a může fungovat bez instalace na přenosném USB flash disku. Pro tyto vlastnosti vám prohlížeč IrfanView pravidelně nabízíme na Chip DVD mezi programy tvořícími základní výbavu každého počítače.
K dalším novinkám v aktuální verzi patří například i automatická úprava barev při dávkovém zpracování, zobrazení místa pořízení snímku v aplikaci Google Earth na základě GPS souřadnic v EXIF, nové možnosti zobrazení a další drobnosti.
SHRNUTÍ: Velmi rychlý prohlížeč s bohatými možnostmi pro prezentaci a úpravy fotografií pokračuje v úspěšném vývoji. IrfanView je stále skvělým pomocníkem pro prohlížení digitálních fotografií i obrázků, s možností instalace na USB flash disk.
ALTERNATIVA: Freewarových prohlížečů obrázků je mnoho, například šikovný XnView, ForceVision, ImageViewer a další. Obrovské možnosti nabízí open-source grafický editor GIMP.
Radek Kubeš

INFRARECORDER 0.42.1.0

OPEN-SOURCE VYPALOVAČ

HODNOCENÍ velmi dobrý
INFO http://infrarecorder.sourceforge.net  
VELIKOST SOUBORU cca 2,9 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2000/XP/Vista
CENA open-source
POMĚR CENA/VÝKON výborný

Vypalovacích programů, které je možné používat zdarma, je celá řada, avšak takových, které si poradí i s filmovými DVD, již tolik není. Právě kopírování nebo vypalování filmových DVD ze souborů v příslušném formátu je hlavní předností aplikace InfraRecorder.
Mezi další výhody programu patří jistě i uživatelské rozhraní v češtině a také to, že InfraRecorder není třeba instalovat. Stačí jen rozbalit instalační balíček programu a spustit jej. Tato vlastnost InfraRecorderu umožňuje uživatelům přenášet vypalovací program na USB flash disku a používat jej na různých počítačích.
Kromě zmíněného formátu DVD Video zvládne InfraRecorder vytvářet i datové CD a DVD, hudební CD (z různých typů komprimovaných hudebních souborů) a CD s datovou i hudební stopou. Program umí také vytvářet i vypalovat ISO obrazy disků, mazat přepisovatelé disky a ukládat obsah hudebních CD na disk v různých formátech (WAV, MP3, OGG atd.).
Prostředí InfraRecorderu je rozděleno na dvě hlavní části – okno Průzkumníka a okno obsahu nového disku. Vypalování disků pomocí programu InfraRecorder je snadné, stačí jen zvolit typ disku a z horního okna přetáhnout soubory k vypálení do spodního okna s obsahem disku. Pak už jen kliknete na tlačítko pro vypálení disku.
SHRNUTÍ: InfraRecorder je komplexní vypalovací program, který svými funkcemi převyšuje možnosti většiny freewarových nebo open-source vypalovacích nástrojů.
ALTERNATIVA: Alternativou k InfraRecorderu jsou například freewarové vypalovací programy CDBurnerXP Pro, DeepBurner Free, Express Burn a další.
Radek Kubeš

MERAK MAIL SERVER 8.9.1

MAILSERVER ZDARMA

HODNOCENÍ velmi dobrý
INFO www.icewarp.cz
VELIKOST SOUBORU cca 29,3 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA freeware
POMĚR CENA/VÝKON výborný

Potřebujete-li pro malou síť, ať už ve firmě, nebo doma, e-mailové řešení, vyzkoušejte Merak Mail Server. Pro jednu doménu s nejvýše pěti uživateli (e-mailovými schránkami) je Merak Mail Server k dispozici zdarma, přičemž jsou v něm obsaženy všechny důležité komponenty pro provoz e-mailové komunikace ve vaší doméně.
Při instalaci máte na výběr mezi komponentami Mail Services, Control Services, AntiSpam, Anti-Virus, GroupWare a Instant Messaging/VoIP. Instalovat a používat můžete samozřejmě všechny současně. K bezplatnému využití mailserveru je třeba vaši kopii zaregistrovat pomocí formuláře na webových stránkách výrobce.
Merak Mail Server se velmi snadno spravuje, v administračním rozhraní aplikace můžete konfigurovat účty jednotlivých uživatelů a skupin, mailing listy, velikosti schránek, zabezpečení mailserveru před útoky z internetu, antispamový filtr, antivir a velké množství dalších parametrů. Nevíte-li si rady s nastavením, přijdou vám jistě vhod průvodce usnadňující vytvoření nových uživatelských účtů, domén nebo import kontaktů. Nápověda je však pouze v angličtině. Merak Mail Server nemusíte spravovat přímo na stroji, na kterém je nainstalován, k dispozici je webové rozhraní pro správu a rovněž i IceWarp Web Mail pro přístup ke schránce odkudkoliv pomocí internetu.
SHRNUTÍ: Merak Mail Server je dobře vybavené řešení mailserveru, vyniká snadnou obsluhou a bohatou nabídkou podrobných nastavení.
ALTERNATIVA: Mezi zdarma dostupné mailservery patří například také Post Office, Mail Enable Standard Edition nebo ArGo Soft Mail Server Free. Recorder.
Radek Kubeš

NORTON 360

KOMPLEXNÍ ZABEZPEČENÍ

HODNOCENÍ velmi dobrý
INFO www.symantec.cz  
VELIKOST SOUBORU cca 51 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP/Vista
CENA 49,99 EUR
POMĚR CENA/VÝKON výborný

Ochrana dat v počítači vyžaduje řadu speciálních nástrojů – antivir, firewall, antispyware a zálohovací aplikaci. To vše a ještě mnohem víc v sobě spojuje sada aplikací Norton 360.
Všechny nástroje ze sady Norton 360 se instalují automaticky, není možné vybrat si jen aplikace, které chcete používat. Funkce a nastavení programu Norton 360 jsou sdruženy do čtyř následujících oblastí: zabezpečení počítače, zabezpečení transakcí, zálohování a obnova a vyladění počítače.
Zabezpečení počítače zahrnuje kontrolu počítače na přítomnost virů a spywaru v reálném čase, firewall, kontrolu e-mailů, síťových adres nebo zranitelnosti internetového prohlížeče. Modul pro zabezpečení transakcí ověřuje pravost internetových stránek a chrání vás tak před phishingem. Funkce v modulu pro zálohování a obnovu vám umožní pravidelně ukládat vybrané soubory a složky do zvoleného umístění, kterým může být externí pevný disk, síťová jednotka, CD či DVD. Zajímavé jsou jistě i funkce ve skupině pro vyladění počítače. Zahrnují například vyčištění internetové historie, smazání dočasných souborů a defragmentaci pevných disků. Zkušení uživatelé pak mají k dispozici i podrobná nastavení aplikace nebo další moduly ke stažení.
SHRNUTÍ: Norton 360 představuje dobrý způsob, jak komplexně zabezpečit počítač, bez nutnosti instalovat a spravovat každou komponentu zvlášť.
ALTERNATIVA: Většinu funkcí programu Norton 360 lze získat například kombinací plných verzí z Chip DVD – Kasperski Anti-Virus, Outpost Firewall Pro, Ashampoo AntiSpyWare a Paragon Drive Backup.
Radek Kubeš

POWER MIXER 2.2

VYLEPŠENÉ OVLÁDÁNÍ ZVUKU

HODNOCENÍ dobrý
INFO www.actualsolution.com
VELIKOST SOUBORU cca 0,5 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA 18 USD
POMĚR CENA/VÝKON dobrý

Power Mixer je šikovná náhrada za fádní a nešikovné ovladače zvuku různých zařízení ve Windows. Kromě pohodlného ovládání zvukových zařízení nabízí i několik užitečných funkcí, které v operačním systému nenajdete.
Při instalaci nástroje Power Mixer si pouze zvolte verzi instalačního balíčku podle své verze Windows, vládu nad zvukovými zařízeními převezme Power Mixer od standardních ovladačů automaticky. Instalátor i uživatelské rozhraní programu jsou v češtině, nápověda je anglicky.
Power Mixer umožňuje především pohodlné ovládání zvukových zařízení, jako je přehrávač CD, WAVE dekodér, externí vstup zvukové karty, mikrofon atd. Různá zařízení je možné zobrazovat na speciálních ovládacích panelech, které umožňují nastavení hlasitosti a vyvážení. Pro každé zařízení si navíc můžete navolit klávesové zkratky na ovládání hlasitosti, ztišení a nastavení vyvážení.
Mezi užitečné funkce programu patří také 10pásmový ekvalizér a především profily nastavení zvuku. Profily obsahují přesné nastavení zvuku pro různé účely, můžete je libovolně upravovat, vytvářet nové a přiřazovat jim klávesové zkratky.
Další nastavení programu umožňují například měnit vzhled uživatelského rozhraní a ikony v oznamovací oblasti a další podrobnosti. Zkušební verzi aplikace Power Mixer můžete používat 14 dní bez funkčních omezení.
SHRNUTÍ: Power Mixer vám umožní pohodlnější ovládání hlasitosti a práci se zvukovými zařízeními ve Windows.
ALTERNATIVA: Náhradou za standardní ovladače hlasitosti ve Windows může být například aplikace Minimixer s možností uložení profilů.
Radek Kubeš

VLITE 0.95 BETA

ZAHOĎTE ZBYTEČNOSTI

HODNOCENÍ velmi dobrý
INFO http://vlite.net
VELIKOST SOUBORU cca 0,9 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP
CENA freeware
POMĚR CENA/VÝKON výborný

Standardní instalace operačního systému Windows obsahuje ve všech svých verzích, Vistu nevyjímaje, mnoho zbytečných součástí, které nejen prodlužují dobu instalace, ale také zabírají místo na disku. Instalátor operačního systému také vyžaduje interakci uživatele při zadávání licenčního klíče i různých nastavení. Jestliže se chystáte instalovat Windows Vista na více počítačů nebo častěji reinstalujete svůj stroj, můžete si pomocí nástroje vLite upravit instalační DVD Visty.
Aplikace vLite umí z instalačního DVD Windows Vista odstranit nepotřebné součásti, zároveň vás však upozorní na ty části, které by v instalátoru rozhodně chybět neměly. Při vytváření upraveného instalačního DVD vLite nejdříve zkopíruje celý obsah originálního DVD na pevný disk, uživatel si vybere verzi Visty, ke které vlastní licenci (na DVD jsou všechny verze), a následně může odebrat nepotřebné ovladače či aplikace z instalátoru. Instalaci operačního systému si můžete navíc ještě usnadnit tím, že do instalátoru přidáte ovladače hardwaru svého počítače, které byste po instalaci Windows museli doinstalovat zvlášť. Po skončení úprav vygeneruje vLite ISO obraz instalačního disku, ze kterého v libovolném vypalovacím programu vytvoříte instalační DVD.
SHRNUTÍ: Úpravou instalačního DVD Windows Vista nástrojem vLite nejen zrychlíte instalaci operačního systému, ale i ušetříte místo na pevném disku svého počítače.
ALTERNATIVA: Alternativa nástroje vLite pro Windows Vista zatím neexistuje, pro úpravu instalace operačních systémů Windows 2000, XP a 2003 Server je určena aplikace nLite od stejného autora.
Radek Kubeš

YOD‘M 3D

RUBIKOVA KOSTKA

HODNOCENÍ velmi dobrý
INFO http://chsalmon.club.fr  
VELIKOST SOUBORU cca 1,2 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2000/XP/Vista
CENA freeware
POMĚR CENA/VÝKON výborný

Líbí se vám 3D efekty pracovní plochy nových Windows Vista nebo některých distribucí Linuxu, ale nechcete přecházet na jiný operační systém? Snadná pomoc, vyzkoušejte program Yod‘m 3D.
Aplikace Yod‘m 3D přinese do vašeho počítače další tři nezávislé pracovní plochy, mezi kterými lze přecházet pomocí efektu rotující krychle. Jde o užitečné řešení, především pro uživatele, kteří pracují současně s velkým počtem aplikací.
Nástroj Yod‘m 3D není třeba instalovat, stačí jen rozbalit archiv s programem a spustit jej. Uživatelské rozhraní je přeloženo do mnoha jazyků včetně češtiny. Bez jakékoliv úvodní konfigurace máte ihned k dispozici čtyři nezávislé pracovní plochy, mezi nimiž přepínáte pomocí nastavitelné kombinace kláves. Při stisknutí zvolené kombinace se aktivní plocha trochu oddálí a zobrazí se prostorová krychle, se kterou můžete pomocí šipek otáčet. Možnosti nastavení programu nabízejí například volbu průhlednosti, rozsahu zoomu při rotaci krychle, pozadí i vykreslování textur. Díky průhledným stěnám krychle máte vždy přehled o otevřených aplikacích na každé pracovní ploše. Okna aplikací můžete velmi snadno přetahovat mezi plochami, nebo mezi nimi přepínat pomocí ikony Yod‘m 3D v oznamovací oblasti vedle hodin.
SHRNUTÍ: Yod‘m 3D je užitečný a velmi líbivý program, který vám usnadní práci s více aplikacemi ve Windows a obohatí vaši pracovní plochu o 3D efekty.
ALTERNATIVA: Nástrojů na vytvoření dalších pracovních ploch ve Windows je mnoho, jde například o Virtual Desktop Toolbox, Dexpot a další. Tyto programy však nenabízejí prostorový efekt při přepínání ploch.
Radek Kubeš


Dokumenty ke stažení