Menu

Mailbox

Mailbox

IPv6: 340 sextilionů IP adres

Dal jsem si práci a zkusil jsem přepočítat počet nových IP adres, které nabízí nový internetový protokol IPv6. Vzhledem k nedostatku míst, které kalkulačka ve Windows nabízí, jsem musel použít Java program BigAl 2.3.1. Správné číslo (počet možných IP adres) je 340.282.366. 920.938.463.463.374.607.431.768.211.456.
Jiří Filip (e-mail)
Rychlé a bezpečné surfování, Chip 5/07, str. 108

Záchranný disk s jádrem Windows Vista

Vista na DVD Chip 5/07, str. 116

Upoutal mě článek Vista na DVD, ale DVD podle návodu jsem nevyrobil. Proces mi skončil hláškou o neexistenci souboru bcdedit. exe v lokaci C:TempWinBuilder TargetMountwindowssystem32 bcdedit.exe a zastavením buildování image. Četl jsem všechny příspěvky a postupuji rozhodně správně. OS, na kterém to provádím, je Vista Ultimate. Ani v příspěvcích vystavený ISO image není plně funkční (lze z něj nabootovat, ale kromě nastavování sítě nic víc, co je v článku popisováno). Nebylo by možné správný image s podporou češtiny (nejen DE/EN) vystavit někde na www.chip.cz? Určitě by to potěšilo řadu předplatitelů, kteří se s tím bez úspěchu perou.
Ladislav Rudišar (e-mail)
Kdyby bylo možné vystavit hotový image, tak bychom jej dali na Chip DVD, licenční podmínky Microsoftu nám to však bohužel zakazují. Ujistěte se, zda máte soubor bcdedit.exe ve zmíněné složce, pokud ne, zkuste WinBuilder znovu nainstalovat.
Doporučuji podívat se na www.chip.cz/diskuze do tématu Chip DVD. Pokud popíšete svůj problém, možná se ozve někdo s identickou chybou.
redakce Chipu

Outpost Firewall

Placený update na novou verzi Chip DVD 5/07

Po vyzkoušení Outpost 3 na DVD v Chipu 5/07 jsem si na www.sw.cz (použil jsem odkaz přímo z Chip DVD) objednal update na verzi 4 s tříletou platností. Nyní se však ukazuje, že se nejedná o update verze 3 z Chip DVD, ale je nutno nejdříve koupit plnou verzi Outpost Firewall 4 Pro a až potom je možno použít tento update. To však není nikde zmíněno, ani v Chipu, ani na www.sw.cz.
Roman Buček (e-mail)
Vysvětlení postupu je přímo v textu shopu www.sw.cz/internet-a-site/bezpecnost/proxy-a-firewall/outpostfirewall-pro-update-na-dalsi3-roky.
Upozornění pro čtenáře Chipu: Pro uplatnění upgradu z verze Outpost Firewall 3 na verzi 4 je nutné vložit do poznámky vygenerované licenční číslo, které získáte na základě registrace Outpost Firewallu 3 z Chip DVD 5/07.
redakce Chipu

Ashampoo AntiSpyWare

Spam na Ashampoo? Chip DVD 4/07

Po instalaci produktu AntiSpyWare a zaregistrování s vyplněním dotazníku na www.ashampoo.com mi začaly chodit nabídky na zakoupení produktů Ashampoo se 75% slevou, avšak s odkazem nikoliv na www.ashampoo.com, ale na www.rAshampoo.com. Na dotaz o správnosti URL od Ashampoo žádná odpověď nepřišla, proto se obracím na vás, zda nejde v tomto případě o phishing.
Ivo Klimpera (e-mail)
Je velice nepravděpodobné, že by šlo o oficiální nabídku Ashampoo. Osobně jsme se s tímto spamem nesetkali, i když máme na Ashampoo registraci kvůli testování námi zařazovaných produktů. Půjde tedy nejspíše o nějakou shodu událostí. Každopádně na tyto nabídky nereagujte.
redakce Chipu

Budoucí podoba, morphing

Mám 16letou sestřenici, která si nedá říct a kouří a pije, jako by neexistoval zítřek. Chtěl bych ji konfrontovat s tím, jak bude při takovém životním stylu vypadat za 20 let, pokud s tím nepřestane. Existuje nějaký program, který umožňuje generovat budoucí podobu člověka za několik roků z obyčejné digitální fotografie? Existuje takový software, nebo je to pouze výmysl Hollywoodu? (Pokud nic takového neexistuje, tak ji asi přehnu přes koleno, jinak to nepochopí.)
Jaroslav Truchlý (e-mail)
Tento typ programů opravdu není výmyslem Hollywoodu, v praxi ho používá například policie. Jedná se však o specializovaný software, ke kterému se normální člověk nedostane. (Např. www.guardia.com/howdoesitwork/index.htm) Na trhu však existuje celá řada programů, které tento úkol také zvládnou. Jedním z příkladů může být FaceGen (www.facegen.com), který dokáže vytvořit i 3D model z fotografie. Bohužel nejde o utilitku na hraní, ale o software pro profesionály (na generování obličejů), čemuž odpovídá i cena. Na webu je k dispozici i demoverze, ovšem zda ta obsahuje vámi žádanou funkci, to bohužel netušíme...
Pokud však nejste příliš náročný, sestřenici chcete skutečně vyděsit a nechcete do toho investovat ani korunu, zkuste projekt Porenut (http://porenut.cs.unibas.ch), vytvářený na univerzitě v Basileji. Kvalit profesionálních nástrojů nedosahuje, s trochou umu však dívku bez problémů vyděsí. Doporučit koneckonců můžeme i techniku morphingu - vyhledejte si nějakou „příhodnou“ fotografii (někteří zlí jazykové v naší redakci navrhují fotku matky nebo tchyně) a pomocí vhodného programu do ní přetransformujte obrázek své 16leté sestřenice. Třeba to pomůže.
Vhodným programem by mohl být např. Abrosoft FantaMorph, který najdete buď na adrese www.fantamorph.com, nebo na Chip DVD 9/06 (v adresáři s instalací programu naleznete i českou lokalizaci).
redakce Chipu

Chip Help
Dopisy
Redakce Chip
Na Florenci 19
110 00 Praha 1
Fax: 225 018 500
E-mail: chip@chip.cz
Předplatné
Chip – předplatné
Na Florenci 19
110 00 Praha 1
Tel: 225 018 942
Fax: 225 018 900
E-mail: abonence@vogelburda.cz
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628
Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Komunikace:
jan.rezac@chip.cz, 225 018 622
Software:
michal.cerny@chip.cz, 225 018 641
Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 158.
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.


Dokumenty ke stažení