Menu

Nikdy více problémy s PC

Nikdy více problémy s PC

Velká revize: aktualizujte Windows skutečně pořádně, zbavte se nežádoucích procesů a vyčistěte disk - jediným nástrojem.
Markus Hermannsdorfer, Vratislav Klega

V tomto článku najdete:

Osm kroků k získání perfektního systému
Kompletní aktualizace
74 systémových nástrojů od Microsoftu

Nejen auto, ale také Windows musí pravidelně na prohlídku. Neběží v systému zbytečné procesy? Nebrzdí nepotřebné soubory váš pevný disk? Je připojení k internetu skutečně tak rychlé, jak byste chtěli? Chip vám přináší nástroj (samozřejmě zdarma na DVD), který provede revizi vašich Windows.
CHIP System-Check-Tool: Prozkoumá hardware, uzavře bezpečnostní mezery, vyčistí harddisk, stáhne aktualizace a ještě mnoho dalšího. Tento nástroj byl vyvinut speciálně pro potřeby čtenářů Chipu. Jak program správně používat, to se dočtete na následujících stránkách.

74 systémových nástrojů od Microsoftu: Nastanou speciální případy, při kterých pomohou jen specializované nástroje vyvinuté pro Windows. 74 nejdůležitějších pomocníků pro tuning systému vám přinášíme na Chip DVD.

Osm kliknutí pro výkonnější počítač

Nástroj CHIP System-Check-Tool, který byl vytvořen exkluzivně pro čtenáře Chipu, prověří všechny relevantní oblasti Windows a pomůže s tuningem.
Start: Jelikož je nástroj programován s podporou . NET, je třeba, aby byl na vašem počítači nainstalován NET-Framework, a to alespoň verze 2.0. V rubrice Servis na Chip DVD naleznete NET-Framework verze 3.0. Budete jej potřebovat i pro jiné programy pod Windows. Až budete mít Framework nainstalovaný, můžete se pustit do instalace programu CHIP System-Check-Tool, který je rozdělen na osm následujících částí:
1 Úvod: Výchozí obrazovka systému, která slouží jako rozcestník programu. Z tohoto místa se dostanete ke všem nástrojům této aplikace.
2 Aktualizace Windows: Zde zkontrolujete, zda jsou všechny důležité aktualizace Windows XP nainstalovány. Po spuštění aplikace klikněte na položky Update Windows a Nastavení. Zde, mimo jiné, nastavíte svou proxy. Poté klikněte na tlačítko Najít updaty. Během několika minut se zobrazí nabízené aktualizace.
3 Systémové procesy: Po kliknutí na nabídku Systémové procesy uvidíte seznam všech procesů, které v současnosti běží na vašem počítači, jejich stručný popis, kde jsou uloženy, nakolik zatěžují CPU a kolik kB ukousnou z operační paměti. Pokud si nejste jisti, co ten který proces dělá, zadejte jeho název do vyhledávání na stránce www.processlibrary.com. Zde se dozvíte veškeré informace o tomto procesu. Pokud se vám nezamlouvá, kliknutím na tlačítko Proces ukončit jeho činnost zastavíte.
4 Čištění: V této části vám průvodce pomůže s odstraněním souborů, které váš operační systém již nevyužije a které zbytečně blokují místo na pevném disku. Stačí kliknout na tlačítko Další.
5 Optimalizace: Získejte ze svého ADSL maximum! Klikněte na ADSL - Nastavení a u všech hodnot zvolte nabídku Automatická optimalizace. A nejde o žádné šarlatánství - vše, co se mění, tedy RWIN, MTU, TTL, je přímo v programu detailně popsáno a princip zrychlení je vysvětlen. Po kliknutí na položku Internet Explorer je možné provádět další optimalizace.
6 Info o HW: Zde naleznete informace o CPU, operační paměti a dalších hardwarových komponentách instalovaných ve vašem počítači.
7 Info o SW: Jedním kliknutím se dostanete na domovskou stránku prohlížečů Firefox, Internet Explorer i Opera. Také se dozvíte, které audio- nebo videokodeky jsou na vašem počítači nainstalovány.
8 Systémové nástroje: Pro optimalizaci Windows jsou připraveny čtyři důvěrně známé nástroje od Microsoftu: Defragmentace pro zvýšení výkonu pevného disku, Správa disků pro práci s diskem a partition, Záloha dat pro bezpečné vytvoření kopií souborů a Obnovení systému pro případ, že se něco nepovede.

Chip DVD

Vložit, spustit, vyčistit: S naším Chip DVD uzavřete bezpečnostní mezery, vysvobodíte Windows ze zajetí balastu a „vytuníte“ připojení k internetu. Jak to všechno provedete, to se dozvíte na následujících stránkách.
1 Vše nadosah
Instalaci programu proveďte z Chip DVD. Nástroj naleznete v rubrice Testy a návody. Instalace se spouští tlačítkem Instalovat. Čeština se dá najít pod tlačítkem Umístěni na DVD, soubor cestina.exe. Po spuštění aplikace CHIP System-Check-Tool vás přivítá úvodní obrazovka, která slouží jako rozcestník. Naleznete zde odkazy na všechny funkce a nástroje, které program nabízí. Kromě toho slouží jako jednoduchý informační portál.
2 Windows kompletně aktuální
Klikněte na tlačítko Update Windows Najít updaty. Během několika minut se zobrazí všechny aktualizace, které jsou pro váš počítač k dispozici. A to i ty, které se standardně neinstalují a pro běžného uživatele jsou skryté. Klikněte na Vybrat vše, tím vyberete všechny aktualizace. Upozornění: Text se nijak nevybarví, pouze se stane tučným, pokud už nebyl dříve automaticky vybrán. Poté klikněte na Instalovat aktualizaci.
3 Ukončení nežádoucích procesů
V této části se řeší brzdy systému. Na našem testovacím počítači běžel například proces ctfmon.exe, který patří k Microsoft Office. Na našem počítači však žádný Office instalován nebyl! Proto jsme proces označili a klikli jsme na tlačítko Proces ukončit. Díky tomu, že se zobrazuje i cesta k procesu, snadno jsme jej smazali z pevného disku. Máte-li v systému podobné procesy, rovněž se jich zbavte. Pro systém je to jen přítěž.
4 Odpad z disku pryč!
Klikněte na nabídku Čištění, zvolte disk nebo partition a klikněte na tlačítko Další. Nástroj začne vyhledávat nepotřebné soubory. Po dokončení se zobrazí strukturovaný seznam se soubory ke smazání. Chcete-li se podívat na to, o jaké soubory se jedná, vyberte odpovídající část a klikněte na položku Detaily. Kliknutím na tlačítko Dokončit budou nadbytečné soubory odstraněny.
5 Zrychlení Windows a internetu
Pokud jsou brzdy systému a nechtěný odpad na disku odstraněny, můžete dále „přitlačit na pilu“. Klikněte na tlačítko Optimalizace a odstraňte všechny nepotřebné programy, které se zavádí spolu se systémem. To brzdí bootování a zabírá operační paměť. Dále klikněte na položku ADSL-Nastavení a zvyšte rychlost připojení k internetu. Nakonec zvolte nabídku Internet Explorer a nastavte si rychlejší načítání webových stránek.
6 Zobrazení hardwarových komponent
Pokud se systém vleče šnečím tempem, bude zdrojem problémů hardwarová výzbroj počítače. K odhalení problému musíte nejprve vědět, jaké hardwarové komponenty vlastně máte. Právě tuto informaci se dozvíte po kliknutí na tlačítko Info o HW.
7 Verze prohlížeče a instalované kodeky
Chcete přestoupit na Firefox či Operu? Chcete zjistit nejnovější verzi Internet Exploreru? Potom klikněte na tlačítko Info o SW. V části Kodeky dostanete podrobné informace o kodecích nainstalovaných v počítači. Nemusíte mít strach, že se zobrazí jen název knihovny. Nechybí konkrétní popis, jako Windows Media Audio Codec (WMA) nebo Fraunhofer IIS MPEG Layer-3 Codec (MP3).
8 Nastavení bodu obnovy
Dostali jste Windows konečně do skvělé kondice? Využijte toho! Klikněte na nabídku Systémové nástroje, vyberte Obnovení systému a v průvodci vyberte položku Vytvořit bod obnovení. Tím vytvoříte zálohu systémových částí Windows - až se pak něco pokazí, můžete se k tomuto perfektnímu stavu zase vrátit.

Ovladače vždy aktuální

Pokud chcete mít vždy aktuální ovladače hardwaru, musíte pravidelně kontrolovat stránky výrobce. Mít aktualizované ovladače je základ svižné práce. Hledání ovladače je však někdy příliš složité, obzvláště, když neznáte přesnou konfiguraci hardwaru. Máme však jednoduché řešení. Z Chip DVD si nainstaluje program DriverGuide Toolkit. Po spuštění se zobrazí seznam nainstalovaného hardwaru. V plné verzi programu by stačilo kliknout pravým tlačítkem na příslušnou hardwarovou komponentu a zvolit Search … for driver. To ovšem v shareware verzi nefunguje, proto je nutné použít alternativní řešení. Pravým tlačítkem myši klikněte na příslušný hardware a zvolte Copy to clipboard / Driver name. Do schránky se vloží přesná specifikace příslušného hardwaru. Pak jen stačí do Googlu vložit „driver + obsah schránky“ a na prvních pozicích zaručeně naleznete ovladač pro vaše zařízení.

74 nejlepších nástrojů od Microsoftu

Pro optimalizaci systému je rovněž možné použít nástroje od Microsoftu. Ty sice nejsou tolik propagovány jako jiné produkty tohoto softwarového gigantu, kvalitou však předčí nejeden komerční produkt. Důvodem je to, že Microsoft samozřejmě dobře zná jádro systému a utility pro optimalizaci jsou napsány na míru systému. Přístup ke kódům Windows žádný jiný výrobce nemá, což Microsoft značně zvýhodňuje. V tabulce vám nabízíme stručný přehled programů, podrobný popis každého nástroje naleznete na Chip DVD.
Všechny programy jsou zadarmo!

SOUBOROVÉ A DISKOVÉ UTILITY

1 ACCESCHK 2.0
2 ACCESSENUM 1.3
3 CACHESET 1.0
4 CONTIG 1.53
5 DISKEXT 1.0
6 DISKMON 2.01
7 DISKVIEW 2.21
8 DU 1.3
9 EFSDUMP 1.02
10 FAT32 FOR WINDOWS NT 4.0 1.06
11 FILEMON 7.03
12 FUNDELETE 2.02
13 JUNCTION 1.03
14 LDMDUMP 1.02
15 MOVEFILE 1.
16 NTFSCHK 1.0
17 NTFSDOS 3.02
18 NTFSDOS PROFESSIONAL 4.01
19 NTFS FOR WINDOWS 98 2.0 READ-ONLY
20 NTFSINFO 1.
21 NTFSFLP 1.0
22 NTRECOVER 1.0R
23 PAGEDEFRAG 2.32
24 PENDMOVES 1.02
25 PSFILE 1.01
26 PSTOOLS 2.34
27 REMOTE RECOVER 2.0
28 SDELETE 1.4
29 SHAREENUM 1.6
30 SIGCHECK 1.3
31 STREAMS 1.53
32 SYNC 2.2
33 VOLUMEID 2.0

SÍŤOVÉ UTILITY

34 ADRESTORE 1.1
35 HOSTNAME 1.0
36 TCPVIEW 2.4
37 TCPVCON 2.34
38 TDIMON 1.01
39 WHOIS 1.01

SPRÁVA PROCESŮ

40 FROB 1.6A
41 HANDLE 3.2
42 LISTDLLS 2.25
43 PMON 1.0
44 PORTMON 3.02
45 PSKILL 1.11
46 PSLIST 1.27
47 PSSERVICE 2.2
48 PSSUSPEND 1.05
49 REGMON 7.03

BEZPEČNOSTNÍ UTILITY

50 AUTOLOGON 2.1
51 AUTORUNS 8.53
52 LOGONSESSIONS 1.1
53 NEWSID 4.10
54 PROCESS EXPLORER 10.2
55 PSEXEC 1.72
56 PSLOGGEDON 1.32
57 PSLOGLIST 2.63
58 ROOTKITREVEALER 1.7
59 TOKENMON 1.01

SYSTÉMOVÉ INFORMACE

60 CLOCKRES 1.0
61 CPUMON 2.0
62 LIVEKD 3.0
63 LOADORDER 1.0
64 PROCFEATURES 1.1
65 WINOBJ 2.15

OSTATNÍ UTILITY

66 BGINFO 4.0
67 BLUESCREEN 3.2
68 CTRL2CAP 2.0
69 DEBUGVIEW 4.62
70 HEX2DEC 1.0
71 REGDELNULL 1.1
72 REGJUMP 1.01
73 STRINGS 2.3
74 ZOOMIT 1.15


Dokumenty ke stažení