Menu

Co dělat, když Nero stávkuje

Co dělat, když Nero stávkuje

Syčení místo hudby, nemožnost otevřít stažený film, zničené médium - ani Nero není dokonalé. S našimi tipy však odstraníte nežádoucí chyby, a dokonce zachráníte soubory ze zničeného disku.
Markus Mandau, Vratislav Klega

V tomto článku najdete:

Odstranění problémů
Rozšíření funkcí
Analýza vypalovačky i média
To nejlepší z nové verze

Nero má obrovské množství funkcí, které můžete využívat. Vypalovací balík nabízí dokonce tolik funkcí, že zvládne téměř cokoli - jen ne vždy zcela správně. Nesrozumitelná chybová hlášení, přerušení vypalování nebo zničení média - ani to není bohužel nic neobvyklého. My vám prozradíme některé malé tipy, které vám v těchto případech pomohou.
Některé problémy s vypalováním řeší program Nero dokonce sám: nástroj zjišftuje, jak dobře vypalovačka provádí svou práci, a poskytuje informace o kvalitě vypáleného disku - tak lze předcházet ztrátě dat. Navíc Nero je v současnosti jediným nástrojem, který dokáže vypalovat Blu-ray dvojnásobnou rychlostí. Ještě více funkcí nabízí nový update Nera, který naleznete na Chip DVD. V případě ostatních problémů pak pomohou freewarové nástroje.

CHYBA VYPALOVÁNÍ

Když Nero chybuje

Nero vypaluje bez problémů, najednou však dojde k přerušení vypalování. Následkem je zničené médium a chybové hlášení. Tak většinou začínají nemoci Nera.

Nalezení konfliktního ovladače

Nástroje: Poznámkový blok, Roxio Zap
Nero již nechce vypálit žádné médium nebo vypalování trvá neúměrně dlouho. Tento symptom ukazuje na jasný problém: na konflikt ovladače, a to většinou aktuálního se starým ovladačem Roxio, který v mnoha případech instaluje na PC již výrobce, a to jako OEM.
TIP: Otevřete C:Documents and Settings (jméno uživatele)Local SettingsData aplikacíAheadNero Burnig ROM. Zde naleznete soubor NeroHistory.log. Otevřete jej v Poznámkové bloku a nalezněte položku „Existing Drivers“. Pokud naleznete pod tímto řádkem záznam „File 'DriversCDRALW2K. SYS'“, máte v systému nainstalován starý ovladač Roxia, který je zřejmě zdrojem problémů.
Jako první krok se pokuste korektním způsobem odinstalovat všechny produkty společnosti Roxio a Sonic (používají totiž stejný ovladač). Pokud není v systému nainstalován žádný jiný vypalovací program, může nežádoucí ovladač zůstat viset v systému a nelze jej odstranit. To se stává nejčastěji u starých verzí programu Easy CD/DVD Creator. Abyste tedy ovladač skutečně odstranili, spusťte z Chip DVD RoxioZap. Program se zeptá, zda skutečně chcete odinstalovat program. Klikněte na Ano. V dalším kroku klikněte na I Agree. Celý proces trvá jen zlomek sekundy, pak vás program vyzve k restartu systému. Po znovuspuštění již bude vše v pořádku.

Nero nemaže žádné RW

Nástroj: Nero CD-DVD Speed
Aby bylo možné zapsat na DVD-RW soubory, je třeba jej nejprve smazat. To jde velice jednoduše v programu Nero Burning ROM, volbou Vypalovačka / Vymazat přepisovatelný disk. Standardně dojde ke smazání, v případě problémů se však nic nestane, nebo dostanete chybovou hlášku, že „Tento disk“ není přepisovatelný.
TIP: Nero před samotným mazáním načítá ATIP (Absolute Time in PreGroove) z RW média. V ATIP jsou uloženy důležité informace o médiu, jako například maximální rychlost vypalování. Pokud nemůže Nero ATIP informace načíst, brání se program vůbec přistupovat na toto médium. Příčinou je to, že nástroje na kopírování her, jako je například CloneCD, Daemon Tools nebo Alcohol, upravují ATIP-Hider tak, aby obešly kopírovací ochrany.
Řešením je odinstalování těchto programů. To však zřejmě nechcete. Je zde tedy elegantnější řešení: z balíku Nero spusťte nástroj Nero CD-DVD Speed. V menu zvolte Další / Vymazat disk… Pak už jen stačí kliknout na Vymazat. Důvod: Nero CD-DVD Speed nebere v potaz, co je uloženo v ATIP, disk tedy bez odmlouvání smaže. Nyní můžete RW v Neru zase vypálit.

Nero zabraňuje přístupu k souborům

Nástroj: Nero General CleanTool
Dáte pálit DVD, vše je v pořádku dokončeno, zavřete program a vytáhnete médium. Poté chcete z pevného disku vypálené soubory smazat. Windows však zobrazí chybovou hlášku, že tyto soubory jsou ještě používány.
TIP: S tímto fenoménem bojuje řada uživatelů. Dopátrat se kořenů tohoto problému nebylo vůbec jednoduché. Na vině je přerušená instalace Nera. Následkem je to, že program Nero.exe se pustí v systému vícekrát. I když zavřete jednu instanci Nera, ostatní zůstanou spuštěné, aniž byste je viděli, a brání přístupu k souborům.
Pomocí Správce úloh můžete sice Nero.exe manuálně ukončit, jako permanentní řešení to však není pohodlné. Problém tedy odstraní až zcela nová instalace. Předtím ovšem odstraňte současnou instalaci - s tím vám pomůže General Clean Tool, který naleznete na Chip DVD. Program stačí spustit, zatrhnout současnou instalaci Nera, označit položku Clean All a kliknout na tlačítko Clean. Po nové instalaci Nera bude již vše v pořádku.

NERO JAKO ZKOUŠEČKA

Dvakrát měř, jednou vypaluj

Pokud se vynoří další problémy, pomohou výkonné nástroje z balíku Nero. Jedním z nejlepších je Nero CD-DVD Speed, který kontroluje schopnosti nejen vypalovačky, ale také vloženého média.

Kontrola starých disků

Nástroj: Nero CD-DVD Speed
CD a DVD stárnou mnohem rychleji, než si myslíme. Obzvláště to platí pro levná média, jejichž životnost je pouze kolem jednoho roku! Přestože nelze jednoznačně určit datum totálního poškození, ztráta dat je nevyhnutelná.
TIP: Nero CD-DVD Speed kontroluje kvalitu disku a hledá chyby. V případě zvýšeného výskytu vážných chyb ještě budete mít čas přenést soubory na jiné médium.
Nástroj Nero CD-DVD Speed naleznete v nabídce Start mezi ostatními programy Nera ve složce Nástroje. Spusťte jej a v menu zvolte Soubor / Možnosti. V menu nalezněte položku Kvalita disku a zaškrtněte volbu Zobrazuj na pozadí meze chyb.
V grafu hlavního okna se pak zobrazuje, zda jsou chyby C2/Pif pro CD a DVD ještě v limitu. Vysvětlení: CD a DVD mají dvoustupňovou korekturu chyb, aby bylo možné zachovat integritu dat i u mírně poškozeného disku. U CD se chyby ve druhém stupni - tedy krok před definitivní ztrátou dat -nazývají C2. U DVD se označují jako chyby Pif. Proto je tak důležité, aby počet těchto chyb byl v odpovídajícím limitu.
Test spustíte následujícím způsobem: Vložte disk do jednotky a zvolte záložku Kvalita disku. Jakmile se médium načte a pokud vaše jednotka tuto funkci podporuje, tlačítko Začátek se zpřístupní. Klikněte tedy na něj. Začne se vykreslovat graf, jako vidíte na obrázku. Ve vrchní části se zobrazují chyby C1/PIE. To je teprve první stupeň opravy a na počtu chyb vlastně vůbec nezáleží - o kvalitě média nic klíčového nevypovídají, i přes jejich větší množství tedy buďte bez obav. Ve spodní části okna se nachází chyby C2/PIF. Dokud žlutý sloupec zůstává v zelené části, je ještě vše v pořádku. Jakmile zabrousí do červené oblasti, je načase provést zálohu disku. Stejně tak buďte pozorní, pokud má žlutý graf souvislé oblasti místo zákmitů.
Nakonec ještě nástroj zobrazí hodnocení. Pokud je vše v pořádku, dostane disk ohodnocení 100. Jakákoliv vážnější chyba hodnocení snižuje, pokud však klesne na hodnotu 10, je poslední možnost, jak data z disku zachránit. Později už by disk nemusel být čitelný.
Pokud váš disk oznámí chybu PO, připravte se na nejhorší. Naštěstí pro vás máme řešení - najdete je v tipu s názvem Přečtení poškozeného média na straně 114.

Kvalita ripování

Nástroj: Nero CD-DVD Speed
Během ripování svých hudebních CD se často setkáváte s chybami ve skladbách. Přitom chyba nemusí být na straně média. Zdrojem problémů může být špatné nastavení čtení u vaší vypalovačky.
TIP: Nero CD-DVD Speed umí ripovací funkce vaší jednotky výborně otestovat. Vytvoření testovacího CD: Vložte do své vypalovačky prázdné CD. Spusťte program Nero CD-DVD Speed a zvolte v menu Další / Test kvality pokročilého čtení hudby / Vytvořit testovací CD. V nově otevřeném okně odškrtněte položku Simulovat a klikněte na Začátek. Tím dojde k vytvoření testovacího disku. Na konci program potvrdí úspěšné vypálení disku -tuto hlášku potvrďte kliknutím na OK a zavřete okno.
Testování kvality: V menu zvolte Další / Test kvality pokročilého čtení hudby / Spustit test. V nově otevřeném okně klikněte na Začátek. Test může trvat až jednu hodinu, na jeho konci se zobrazí podrobné výsledky testování.
Pokud se při čtení objeví chyby v datech, znamená to, že jednotka nesmí číst hudbu přímo, ale musí používat opravné protokoly. To naštěstí není problém. Velkým problémem by byla chyba v synchronizaci. To by znamenalo, že při snaze opravit chybu byla použita chybná data, což se ve výsledku projeví jako syčení, praskání či chrčení v nahrávce.
Objeví-li se chyby v synchronizaci a disk není viditelně poškozen, doporučujeme použít ke grabování jinou jednotku. Jsou-li chyby pouze v datech, pomoc je snadná. Spusťte Nero Burning ROM, z menu zvolte Doplňky / Uložit stopy, pokračujte kliknutím na Možnosti a zatrhněte políčko Korekce přeskakování, které je standardně vypnuté. Kliknutím na Spustit se rozběhne samotný proces ripování.

POMOC SPECIALIZOVANÝCH NÁSTROJŮ

Co Nero neumí

Vypalovací balík sice spojuje obrovské množství funkcí, nemůže však pochopitelně umět úplně všechno. Prozradíme vám, které aplikace rozšíří možnosti Nera o funkce, jež standardně nenabízí.

Vypalování videa z YouTube

Nástroje: Orbit, FLV Extract, Nero Vision
Filmy uložené na nejoblíbenějším videoportálu YouTube jsou ve flashi. Pokud chcete z takového videa vytvořit DVD Video, je třeba je převést do běžnějšího formátu.
TIP: Nejprve si nainstalujte . NET-Framework, alespoň ve verzi 2.0. Na Chip DVD naleznete verzi 2.0 i 3.0.
Dále nainstalujte program Orbit z Chip DVD. Pomocí tohoto nástroje stáhnete video ve formátu flash právě ze serverů, jako je YouTube. Po nainstalování se v SystemTray objeví nová ikona se šipkou dolů. Dvakrát na ni klikněte, otevře se nové okno. Zde zvolte Tools / Grab video. Ve webovém prohlížeči zkopírujte celou adresu z YouTube, tedy například http://www.youtube.com/watch?v=E9u-Bsmrvm0. Vložte ji do prvního řádku v nově otevřeném okně aplikace Orbit a potvrďte. Během několika sekund se načte celá stránka a aplikace automaticky vyhledá vhodné video. Pokračujte kliknutím na tlačítko Download. Otevře se nové okno, ve kterém zvolíte, kam se má soubor FLV (flash video) uložit. Vyberte tedy odpovídající cestu a klikněte na OK. Tím stáhnete celé video do složky na svém počítači. Nyní je ještě třeba převést video z flashového formátu do běžného AVI.
Z Chip DVD zkopírujte na pevný disk svého počítače složku s programem FLV Extract. Dvojitým kliknutím na FLVExtract.exe program spusťte.
Otevře se malé okno - na to stačí přetáhnout soubor FLV, který jste si uložili. Bez dalších upozornění se ve složce se souborem FLV vytvoří soubory AVI, MP3 a TXT. AVI obsahuje celý film - tedy video i zvuk, v souboru MP3 je extrahována pouze zvuková stopa a v TXT souboru jsou synchronizační informace, které nebudete potřebovat.
Spusťte Nero Vision a hned v prvním okně klikněte na Vytvořit DVD / DVDVideo. V dalším okně klikněte na Přidat videosoubory a vyberte vytvořený AVI. Soubor se přidá tak, jak je na YouTube. Pokud jej chcete ještě upravit, sestříhat, dodatečně ozvučit či v případě více filmů přidat přechody, klikněte na tlačítko Upravit film. Po dokončení průvodce a vypálení budete mít v ruce DVD, které obsahuje videa z YouTube a které přečte každý přehrávač disků DVD, tedy i bez podpory Xvid či DivX.

Přečtení poškozeného média

Nástroje: IsoPuzzle 1.4, Nero Image Drive
CD a DVD se velice často používají k archivaci důležitých dat, ovšem levná média nemají životnost ani jeden rok. Co dělat, když za vámi netrpělivě přešlapuje vyslanec finančního úřadu a čeká, až mu předložíte čtyři roky staré účetnictví? Pusťte se do opravy způsobem, kterému asi nebude rozumět, ale výsledky ho uspokojí.
TIP: Co nezvládá Nero, to dokáže freewarový IsoPuzzle. Vytvořte si na pevném disku adresář IsoPuzzle a zkopírujte tam tento program. Dále si otevřete složku C:Program FilesNeroNero 7Core a zkopírujte z ní knihovnu wnaspi32.dll, rovněž do složky IsoPuzzle. Poškozené médium vložte do jednotky a spusťte IsoPuzzle.
Jednoduché čtení: Při běžné záchraně nástroj postupuje tak, že z poškozeného média vytváří na pevný disk ISO image, což je identický postup, jaký používají profesionální záchranářské firmy. V prvním řádku programu zvolte zdrojovou jednotku, ve druhém nastavte cílový adresář. Po kliknutí na tlačítko Start se program zeptá na název vytvářeného ISO image. Po zadání se celý proces opravy rozběhne. Připravte se na to, že načítání může trvat mnoho hodin, proto doporučujeme v části On Completion zatrhnout položku Shutdown - jakmile bude proces dokončen, počítač se vypne.
V tomto nastavení se médium čte a v případě, že narazí na nečitelný sektor, nesnaží se jej opravit, ale jednoduše jde dále. Sektor ve výsledném image nebude čitelný. Tento druh opravy se hodí především pro méně poškozené disky, které obsahují soubory se samoopravitelnými kódy - tedy například různé archivy doplněné o kontrolní součty a redundanci. Násobné čtení: Jednoduché čtení zvládá i řada obdobných programů. Pokud sektor nepřečtou, vzdávají se. Ne však IsoPuzzle, který dává diskům další šanci. Pokud máte v jiném počítači jinou jednotku, ideálně od zcela jiného výrobce, postupujte následujícím způsobem:
V adresáři s vytvořeným ISO image naleznete i soubor s koncovkou . FLG. Tento soubor zkopírujte na druhý počítač a spusťte IsoPuzzle. Do jednotky na druhém počítači vložte poškozený disk a do řádku Destination vložte umístění FLG souboru, který jste zkopírovali do druhého počítače. Pokračujte kliknutím na Start. Druhý počítač nyní vytvoří soubor s koncovkou IMP.
Zkopírujte IMP soubor zpět na první počítač, v programu IsoPuzzle klikněte na Import File a vyberte IMP soubor, který vytvořil druhý počítač. Celý postup dokončete kliknutím na Start. Program nyní do výsledného ISO zakomponuje i IMP.
Vysvětlení: Každá jednotka má jiné vlastnosti čtení, tedy to, co je pro jednu jednotku nečitelné, může druhá bez problémů přečíst. To platí nejen napříč výrobci, ale i jednotlivými kusy mechanik. První počítač do souboru FLG zapíše, které oblasti jsou pro něj nečitelné. Druhý počítač se pokusí tyto oblasti přečíst, a pokud je přečte, uloží správné hodnoty do souboru IMP. Tento postup můžete pochopitelně provést na celé řadě počítačů a jednotek. Pak je vlastně vytvořen celý image. Celý obraz je pak poskládaný z malých kousků - odtud název puzzle.
Záchrana dat: Abyste nyní získali důležité soubory zpět, otevřete vytvořený ISO v programu Nero Image Drive a soubory zkopírujte obvyklým způsobem, třeba přes Explorer ve Windows.

Oprava poškozeného filmu

Nástroj: DivFix++ 0.29
Z internetu si stáhnete film ve formátu AVI a pokusíte se jej zpracovat v některém z programů balíku Nero. Velice často se však stává, že zdrojový soubor je z menší či větší části poškozený. To je tak frustrující: máte stažená všechna data, přesto nelze s filmem nic udělat.
TIP: Naštěstí lze problém vyřešit, pokud vytvoříte nový AVI-Index. Někdy se stává, že chybí několik minut celého filmu, a pokud si index neodpovídá s filmem, má přehrávač značný problém si s filmem poradit. Tento problém skvěle vyřeší DivFix++. Prochází soubor AVI, vyhledává chyby, zapisuje správný index, a pokud najde chybějící místo, jednoduše jej přeskočí - bez nového kódování.
Zkopírujte celý adresář s programem DivFix++ na pevný disk počítače a spusťte DivFix++.exe. Klikněte na Add Files a vyberte poškozený soubor. Po otevření klikněte na Check Errors. Program zkontroluje soubor a vypíše informace, které se dozvíte v pravé části okna. Může se stát, že AVI je tak silně poškozen, že DivFix++ při zkoumání zatuhne. Žádný strach - pomocí Správce úloh jej ukončete a znovu spusťte. Tentokrát však po otevření souboru neklikejte na Check Errors, ale na Rebuild Index. Program automaticky opraví AVI a vystřihne všechny neplatné části. Výsledek: Žádný program Nera nebude mít s opravenými AVI soubory potíže.

Co dělá nové Nero lépe

Na Chip DVD naleznete nejnovější verzi Nera s označením 7.9.6.0. Tato verze nabízí řadu nových funkcí, obzvláště v oblasti High-Definition videa.
High-Def: Nero vypaluje HD-Video na Blu-ray ve formátu BDAV, který je srovnatelný s DVD-VR. Program umí dokonce vytvořit jednoduché menu. Jako první zvládá Nero import filmového materiálu z nejnovějších AVCHD kamer od Sony.
Více bezpečnosti: Citlivá data můžete na CD nebo DVD vypálit i s technologií SecurDisc. Nero dokáže soubory pomocí nové funkce zašifrovat a zamezit špionům v přístupu. K použití technologie SecurDisc však potřebujete správnou vypalovačku, jako například novou GSAH55N od LG.
HD-Player za příznivou cenu: Investujeteli 25 eur do rozšíření Nero ShowTime, získáte plnohodnotný HD-DVD přehrávač. Pro srovnání - konkurenční PowerDVD stojí přibližně čtyřikrát více.

Blu-ray dvojitou rychlostí

Nero umí vypalovat disky Blu-ray - za normálních okolností však zapisuje engine místo dvojnásobné rychlosti pouze „single speed“, což trvá zhruba 40 minut. Tak pomalu vypalují i všechny ostatní programy určené pro Blu-ray. Důvod: Blu-ray používá během zápisu defectmanagement, který během vypalovacího procesu hlídá chyby. Pro vypalovací program z toho vyplývá, že zapíše soubor, defect-management ověří jeho integritu a v případě potřeby zapíše porušený sektor okamžitě znovu. To sice šetří místo na Blu-ray, redukuje to však maximální rychlost vypalování na polovinu.
Nero umožňuje defect-management deaktivovat a získat tak maximální rychlost zápisu. To však platí jen pro přepisovatelé Blu-ray, navíc pouze za předpokladu, že celý disk je čistě naformátovaný, neboť jakmile už jsou vytvořeny záchranné sektory, automaticky zasahuje defect-management. Pak je třeba provést v Neru zcela nové a kompletní formátování, což zabere nepříjemných 45 minut.
V Neru Burning ROM zvolte Vypalovačka / Zvolit vypalovačku, vyberte svou Blu-ray vypalovačku a klikněte na Možnosti. Zobrazí se další část okna - zde odznačte položku defect-management. Vezměte však rovněž v potaz, že po tomto odstranění bude vypalovačka vytvářet vážnější chyby, neboť engine kontrolující chyby bude vyřazen. Proto doporučujeme funkci vypínat jen u přepisovatelných disků.


Dokumenty ke stažení