Menu

Nové produkty V TESTU

Nové produkty V TESTU

Přinášíme vám pravidelný měsíční průřez novým hardwarem a softwarem. Jedná se sice o krátké články, ale předcházejí jim dlouhé a pečlivé testy. Zájemce o konkrétní produkty jistě potěší i informace o zajímavých alternativách.

* Hardware: Vyzkoušeli jsme nové grafické karty od nVidie a AMD: pro zájemce s omezeným rozpočtem a chutí zahrát si hry pod Vistou levnější model 8600 GT, od AMD pak generaci ATI Radeon HD 2000. Velmi dobrých výsledků dosahovala karta ATI 2900XT (S92). Ultramobilní počítače zastupuje Asus R2H: jeho výhody ocení hlavně uživatelé upřednostňující práci s tablet PC (S91). Vyzkoušeli jsme také současný nejvýkonnější procesor pro desktopy Intel Core 2 Extreme QX6800 se čtyřmi jádry (S95). Hit letošního roku v oblasti kompaktních fotoaparátů představuje Olympus SP-550 UZ, který díky 18násobnému optickému zoomu udělá slušnou fotku objektu vzdáleného stovky metrů (S94).
* Software: Jak překonat ochranu AACS na nových druzích disků Blu-ray a HD DVD u videa s vysokým rozlišením? Vyzkoušejte program AnyDVD HD (S98). Verze 6 ICQ klienta nepřináší nic převratného, přesto je dobré se seznámit s jejími novinkami (S99). Komu ale přijde originální klient ICQ zbytečně barevný a náročný na systémové zdroje, může přejít na oopensourcový Pidgin (S100). Pokud hledáte šikovný freewarový bitmapový editor, vhodný i pro úpravu fotek, vyzkoušejte PhotoPlus 6 (S100). Z kategorie open-source je i Scribus, aplikace vhodná pro začátky DTP (S100). A víte, že pomocí nové verze Skype je možné posílat vašim kontaktům i peníze? O Skype 3.2.0.148 si přečtěte na S101.

Jak Chip hodnotí:

V krátkých testech se snažíme představovat zcela nové nebo zvláště zajímavé produkty. Testy jsou orientovány na praxi, chválíme dobré nápady, ale i nemilosrdně ukazujeme případné slabiny testovaného hardwaru nebo softwaru. Stanovujeme, jak si daný produkt stojí ve srovnání s konkurencí, a naznačujeme alternativy. Pro informaci uvádíme nejdůležitější technická data a funkce, abyste si i vy sami mohli udělat vlastní názor.

Hodnocení kvality

Výborný (100-90 bodů)
Velmi dobrý (89-75 bodů)
Dobrý (74-60 bodů)
Uspokojivý (59-45 bodů)
Dostatečný (44-20 bodů)
Nedostatečný (19-0 bodů)

Poměr cena/výkon

Výborný (100-90 bodů)
Velmi dobrý (89-75 bodů)
Dobrý (74-60 bodů)
Uspokojivý (59-45 bodů)
Dostatečný (44-20 bodů)
Nedostatečný (19-0 bodů)

ASUS R2H

Ultramobilní PC

Asus R2H je něco mezi notebookem, tablet PC, PDA a rekvizitou ze sci-fi seriálu. Výkonově i rozměrově se pohybuje přesně mezi těmito kategoriemi, oficiálně se dá zařadit do skupiny nazývané UMPC (Ultra Mobile PC). Oproti PDA nabízí toto zařízení téměř plnohodnotný PC provoz, oproti notebooku je ideálně kompaktní, ale trochu pomalé a méně praktické. Nejblíže má tedy asi k tablet PC, s nímž jej spojuje ovládání pomocí dotykového displeje. Data se do něj dají vkládat i pomocí roztomilé malé klávesnice, připojitelné prostřednictvím mini USB portu. Součástí balení je i malá myška s chytrým systémem vedení kabelu a řada dalších doplňků, včetně obalu a nabíječky do auta.
Nejlepší na tomto ultrapřenosném PC je plnohodnotný operační systém (Windows), díky němuž můžete provozovat standardní aplikace, ale i přehrávat multimédia. Námi testovaný kus byl vybaven i Wi-Fi a Bluetooth, takže jej bylo možné snadno připojit k internetu.
Výkon systému je dost nízký. UMPC tak rozhodně nenahradí domácí desktop či notebook, ale je určen spíše pro dočasné mobilní použití nebo pro specifické potřeby ve stylu tablet PC. Jako hračka nám toto zařízení připadalo velmi zajímavé, designově dobře zvládnuté a rozhodně extravagantní. S ohledem na rozměry není ani moc drahé, ale na rovinu řečeno, pokud přesně nevíte, k čemu byste je potřebovali, příliš vám jeho pořízení nedoporučujeme. Počítač Asus R2H je pomalý a ne moc stabilní, takže například náš standardní benchmark Sysmark 2004SE na něm nedokázal doběhnout. Na standardní baterii vydrží okolo tří hodin, což je opět kompromis mezi přenosností a použitelností. Na druhou stranu, pokud chcete přilákat pozornost, za takovýmto „notebookem“ se otočí téměř každý.
SHRNUTÍ: Zajímavá a velmi přenosná varianta osobního počítače. Doporučujeme pouze pro uživatele, kteří ocení výhody tablet PC, pro běžnou práci je toto zařízení pomalé a méně praktické.
ALTERNATIVA: Samsung Q Ultra Mobile PC, Sony Vaio UX
Michal Bareš

ULTRAMOBILNÍ PC
ASUS R2H

HODNOCENÍ ***
INFO www.asus.cz / www.agen.cz  
CENA VČ. DPH 26 500 Kč
CENA/VÝKON horší
TECHNICKÉ ÚDAJE
Procesor/frekvence Intel Celeron M ULV/900 MHz
Operační paměť/max. 768 MB/768 MB
Pevný disk/velikost 60 GB/1,8“
Displej typ/velikost/rozlišení TFT/7“/800 x 480
Grafická karta/paměť Intel GMA 900/sdílená
Porty a rozhraní 2Ň USB, 1Ň mini USB, audio in/out, LAN, port replikátor
Baterie typ/kapacita [mAh] Li-Ion/3430
Další vybavení Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth, externí klávesnice, kamerka, taška, myš, obal
Rozměry/hmotnost 234 Ň 133 Ň 28 mm/830 g
Operační systém MS Windows XP Tablet Edition

MICROSOFT LIFE CHAT LX- 3000

Optimalizováno pro Microsoft

Kdo využívá hlasové služby instant messengerů nebo VoIP, ten se jistě neobejde bez sluchátek s mikrofonem - headsetu. Nabídka na trhu je široká a sahá od nejjednodušších náhlavních sad se zabudovaným mikrofonem až po kvalitní stereofonní sluchátka. Mezi ta kvalitnější a komfortnější zařízení patří headset od Microsoftu LifeChat LX-3000.
Jedná se o digitální sluchátka připojovaná k počítači přes USB rozhraní. To zajišťuje oproti klasickému (analogovému) připojení pomocí 3,5mm jack zdířek daleko čistší zvuk. Headset má navíc integrován mikrofon s potlačením šumu. Mikrofon je možné otáčet v rozsahu 180°, nic tedy nebrání odsunout ho nahoru a využívat headset při práci na PC jako kvalitní hudební sluchátka. Na kabelu je navíc integrované ovládání hlasitosti.
Bohužel, celá věc má jeden háček: headset od Microsoftu je optimalizován pro uživatele služby Microsoft LifeChat. Tomu odpovídá především integrované ovládání na kabelu, kde je přímo tlačítko na vyvolání okna této aplikace s kontakty, tak abyste mohli jedním kliknutím ihned zavolat požadovaný kontakt. Poměrně objemný softwarový ovladač bohužel neobsahuje žádnou možnost, jak toto tlačítko naprogramovat - například tak, aby vyvolalo okno s jiným hlasovým komunikátorem (jako je např. Skype). Kdo tedy nevyužívá LifeChat, tomu bude uvedené tlačítko spíše na obtíž.
SHRNUTÍ: Velmi kvalitní digitální headset, ale bez možnosti změnit nastavení.
ALTERNATIVA: Například sluchátka Logitech Stereo USB Headset 250 - s obdobnými parametry a cenou nabízejí více univerzálnosti při volbě hlasové služby.
Josef Mika

SLUCHÁTKA S MIKROFONEM
LIFECHAT LX-3000

HODNOCENÍ ***
INFO www.microsoft.cz  
CENA VČ. DPH 1000 Kč
CENA/VÝKON dobrý
TECHNICKÉ ÚDAJE
Rozhraní USB 1.1 nebo vyšší
Operační systém Windows XP nebo Vista
Požadované místo na pevném disku 60 MB
Délka kabelu 1,8 m
Mikrofon vestavěný směrový s potlačením šumu

NOVÉ GRAFICKÉ KARTY OD NVIDIE A AMD

Grafika pro DirectX 10

Během posledního měsíce nám do testlabu přicházely nové grafické karty od nVidie a konečně i od AMD. Nyní se tedy můžeme v klidu podívat, jak výkonné jsou jednotlivé modely, jaké jsou jejich přednosti i slabiny a jaký je u nich poměr výkonu a ceny.

nVidia 8600 GT

Ještě před skutečně dlouho očekávaným uvedením prvních karet DirectX 10 od AMD (ATI) přinesla nVidia na trh další modely osmé generace karet GeForce, které doplnily stávající dvojici 8800 GTX a 8800 GTS. Jsou jimi supervýkonná karta 8800 Ultra (testovali jsme produkt Asus GeForce 8800 Ultra) a pro zájemce s omezeným rozpočtem a chutí zahrát si hry pod Vistou i levnější modely 8800 GTS s 320 MB RAM, 8600 GT a 8500 GT.
Model 8800 GTS s 320 MB paměti jsme recenzovali již v minulém čísle, v tomto vydání se tedy zaměříme hlavně na verzi 8600 GT, kterou jsme měli možnost vyzkoušet jak v klasicky chlazené, tak v pasivní verzi. Karty nám pro tuto příležitost zapůjčily společnosti MSI a Gigabyte. Hned na úvod je třeba poznamenat, že 3D výkon těchto karet nás dost zklamal. V klasickém benchmarku 3D Mark vykazují karty docela slušné hodnoty, ale v praktických herních testech je jejich výkon o poznání horší. Možná za to částečně může i verze ovladače, který nebyl optimalizován pro dané hry (testovali jsme s ovladačem 158.14). Slabší modely jsou technicky dost omezené. Místo 384bitového, resp. 320bitového rozhraní paměti se u modelu 8600 setkáme s rozhraním pouze 128bitovým a množství unifikovaných shaderů kleslo ze 128 (resp. 96) na pouhých 32 u verze 8600, a dokonce na 16 u verze 8500. Vezmeme-li v úvahu cenu karet 8600 GT, která činí cca 200 eur, pak rozhodně doporučujeme připlatit si a za ekvivalent 250 eur pořídit raději model 8800 GTS.

AMD ATI Radeon HD 2900 XT

Společnost AMD konečně představila novou grafickou kartu určenou pro rozhraní DirectX 10. Jak se tato karta zařadí mezi stávající modely od nVidie a má se nVidia začít bát?
Od té doby, co společnost AMD koupila firmu ATI, musí bojovat na dvou frontách. Neválčí už nyní pouze s Intelem na poli CPU, ale pustila se do křížku i s nVidií. Té dala na trhu s kartami DirectX 10 půlroční náskok a její situace už začínala vypadat dost bledě. Naštěstí pro AMD se však Windows Vista rozbíhají jen pomalu a her určených pro nové rozhraní (které Microsoft chrání právě pouze pro Vistu) je zatím málo. Z pohledu prakticky uvažujících zájemců o koupi grafických karet nové generace je tak zatím na jejich nákup dost času.

Generace ATI Radeon HD 2000

Celkové množství variací, ve kterých se nový grafický čip od AMD objeví, ještě není úplně jasné. Uvedená vlajková loď HD 2900 XT má primárně bojovat s nVidií 8800GTS, ale jak ukazují výsledky, v některých aplikacích si sebevědomě troufne i na modely 8800GTX, a zuby cení dokonce i na nově uvedenou nejrychlejší kartu 8800 Ultra.
Na konci června budou uvedeny karty řady HD 2600 (tedy střední segment s cenou okolo 200 eur) a řady HD 2400 (low-end s cenou okolo 100 eur). Tyto grafiky jsme zatím neměli možnost otestovat. Není také doposud jisté, kdy a hlavně zda vůbec bude uvedena nejvýkonnější verze HD 2900XTX, kterou by firma AMD nasadila jako přímou konkurenci modelů 8800GTX a Ultra. Při pohledu na zveřejněný náhled budoucí linie nám také chybí řada HD 2800, kterou AMD zatím úplně tají.
Kromě DirectX 10 obsahují všechny grafické karty řady 2000 také HDMI port a svůj vlastní zvukový čip 5.1, jehož výhodou je lepší synchronizace obrazu a zvuku. Všechny modely řady 2000 budou také obsahovat UVD (Universal Video Decoder), který slouží pro přehrávání videa s vysokým rozlišením (HD-DVD, Blu-ray) na obyčejných, málo výkonných počítačích, s tím, že vytížení CPU se sníží z 80 na 10 procent.

ATI Radeon HD 2900XT: Detailní pohled na technická data a 3D výkon

Mezi technickými parametry této karty najdeme několik zajímavostí. Například 512 MB grafické paměti GDDR3 komunikuje s grafickým čipem pomocí 512bitového rozhraní. Frekvence čipu je 740 MHz a GPU obsahuje 320 unifikovaných streamingových procesorů, které operativně zastávají práci pixelových, vertexových a geometrických shaderů. Verze 2900 XTX by měla obsahovat dokonce 1024 MB paměti GDDR4 a GPU by měl být taktován ještě rychleji, tedy pokud se 2900XTX vůbec někdy objeví.
Ačkoliv všechny zmiňované údaje znějí skvěle, na trhu stále postrádáme hry běžící na rozhraní DirectX 10. Firma AMD nám poskytla demoverzi hry zvané „Call of Juarez“, takže jsme mohli všechny karty s DirectX 10 otestovat v prostředí, pro které jsou určeny. Výsledky najdete v grafu.
Samozřejmě nás napadlo, že společnost AMD si dobrý výkon v této hře pojistila optimalizací ovladače právě pro Call of Juarez, karta 2900XT však dosahovala obdobných výsledků i na naší standardní platformě pod DirectX 9. ATI driver zatím pokulhává v testu Half-Life, jinak však tato karta poráží kartu 8800GTS, proti které ji firma AMD pozicovala.
Tak jako tak, žezlo pro nejrychlejší grafickou kartu současnosti stále drží nVidia s modelem 8800 Ultra a nám nezbývá než čekat, jak se s touto kartou popere verze 2900XTX - pokud ji tedy AMD uvede na trh.
Michal Bareš

OLYMPUS SP-550 UZ

Nebezpečná zbraň

Pokud se chystáte na letní dovolenou a toužíte se před svými přáteli blýsknout něčím opravdu extra, nemusíte vyhazovat statisíce za profi výbavu a tahat s sebou dva velké kufry s brutálními teleobjektivy. Novinka od Olympusu v podobě modelu SP-550 UZ vám to v kompaktním řešení umožní také.
Přídomek UZ, tedy Ultra Zoom je u tohoto fotoaparátu nejvíce na svém místě. Pokud totiž rozsah ohniska převedeme na ekvivalent 35 mm kinofilmu, dostaneme se k hodnotě 28-504 mm! Tedy prakticky vzato. To, co se při plném odzoomování jeví na fotce jako malá tečka, si s plným přiblížením můžete vyfotit jako hlavní objekt. A to je, dámy a pánové, opravdu nebezpečná zbraň, zvláště v kombinaci s perfektní optikou a stabilizací.
Tento model s sebou však nese mnohem více příjemných parametrů, než jen obří 18x zoom. Jeho CCD čip disponuje 7,1 milionu efektivních bodů, což je dnes takový rozumný kompromis mezi kvalitou fotografie a prostorem, který na kartičce zabírá. Musíme ale uznat, že SP-500 UZ nás nadchl i po stránce uživatelské a rozhodně jsme neočekávali, že by se při použití objektivu tak velkého rozsahu dalo do poměrně malého tělíčka vtěsnat ještě 2,5 palcový displej. Jeho výhody poznáte na každém kroku a pokud vám na některé z fotek bude opravdu záležet, budete v náhledech přibližovat a přibližovat a pokud budete mít pocit, že to ještě pořád není ono, cvaknete to prostě znovu.
Příjemným zjištěním bylo kromě vcelku jednoduchého ovládání také programové vybavení přístroje. Naprostý laik určitě využije plné či programové automatiky (na výběr je celkem 23 přednastavených scén), pokročilejší fotograf sáhne i po prioritě clony, či času a dosáhne tak mnohem poutavějších snímku. Ovšem s rizikem, že to může, ale také nemusí vyjít, což záleží pouze na jeho dovednostech.
SHRNUTÍ: Olympus SP-550 UZ je hitem letošního roku v kategorii kompaktních přístrojů. Umí vyfotit luxusní makro i služnou fotku na stovky metrů.
Radoslav Holan

KOMPAKTNÍ ULTRA ZOOM FOTOAPARÁT
OLYMPUS SP-550 UZ

HODNOCENÍ *****
INFO www.olympus.cz  
CENA VČ. DPH 15 790 Kč
CENA/VÝKON dobrý
TECHNICKÉ ÚDAJE
Rozlišení snímače 7,1 milionu efektivních pixelů
Maximální rozlišení snímků 3072 x 2204 bodů
Formát záznamu JPEG, RAW (Exif 2.21), Quick Time Motion JPEG + wav
Závěrka 1/2 - 1/2000 s < 8 min (režim B) < 4 s 
Citlivost automaticky ISO Auto, 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 5000
Záznamové médium 20 MB interní paměť, x D
Rozměry/hmotnost 116 Ň 78,5 Ň 78 mm/365 g (pouze tělo)

DELL INSPIRON 6400

Výkon ve střízlivém provedení

Dell Inspiron je dobře vybavený a výkonný notebook s dvoujádrovým procesorem, samostatnou grafickou kartou, 120GB diskem, Wi-Fi a Bluetooth. Snadnou přenosnost od něj však nečekejte - je velký a dost těžký (má něco přes tři kila), což je to dáno právě výbavou a třeba i velikostí displeje. Jde tedy spíše o notebook typu „desktop replacement“ (náhrada stolního PC).
Širokoúhlý displej s lesklým povrchem má rozlišení 1680 x 1050, což je na jeho velikost (má úhlopříčku 15,4“) dost. Potěší to při práci s grafikou, ale pro některé uživatele mohou být písmena i ikony zbytečně malé. Můžete si tedy změnit font, nebo vybrat jiný typ displeje - Dell nabízí více druhů. Grafika je samostatná a má ji na starosti čip ATI X1400. V 3D Marku 2003 notebook dosáhl 3744 bodů.
Dell Inspiron má stříbrnou barvu, na přední hraně výrazná multimediální tlačítka a reproduktory. Po straně je čtečka paměťových karet a slot pro karty Express Card (podpora PC Card chybí). Na akumulátor pracoval notebook v našem testu tři hodiny.
Základní model se dodává cca za 24 210 Kč bez daně. Pokud si však zvolíte testovanou konfiguraci, dostanete se už docela vysoko - na 45 000 Kč (především kvůli rychlejšímu procesoru a displeji).
SHRNUTÍ: Výkonný, dobře vybavený notebook s širokoúhlým displejem.
ALTERNATIVA: HP Pavilion dv6300, HP Compaq nc8430, Acer TravelMate 6292, Aspire 5652WLMi
Pavel Trousil

VÝKONNÝ PRACOVNÍ NOTEBOOK
DELL INSPIRON 6400

HODNOCENÍ ****
INFO Dell Computer
CENA VČ. DPH 45 000 Kč
CENA/VÝKON dobrý
TECHNICKÉ ÚDAJE
Procesor Intel Core 2 Duo T7200, 2 GHz, 4096 MB L2 cache
Paměť 1024 MB DDRII
Grafika/displej ATI Radeon X1400/15,4“ 1680 x 1050
Disk/mechanika Toshiba MK1234GSX 120 GB/Philips SDVD8820
Vybavení LAN, WLAN, modem, čtečka karet
Porty 4x USB, S-Video, VGA, Express Card,
Rozměry/hmotnost 36 x 27 x 3,7 cm/3030 g

INTEL CORE 2 EXTREME QX6800

Čtyři jádra ještě rychleji

Ačkoliv Intel momentálně nemá potřebu zvyšovat rychlost svých procesorů, protože má před svým největším rivalem, firmou AMD, velký náskok, uvedl nedávno doposud nejrychlejší desktopový procesor. Oficiální název tohoto čtyřjádrového procesoru je Intel Core 2 Extreme QX6800. Je založen na stejném jádru (Kentsfield) jako doposud nejrychlejší „quadcore“ QX6700, přičemž došlo k nárůstu frekvence o 266 MHz, na oficiálních 2933 MHz. L2 cache činí shodných 8 MB, stejný je i 65nm výrobní proces a 582 milionů tranzistorů. V podstatě tedy byla pouze zvýšena frekvence.
Možným důvodem pro uvedení tohoto procesoru je fakt, že doposud nejrychlejší dvoujádrové procesory Intel Core 2 Extreme X6800 (rovněž na frekvenci 2933 MHz) předvádějí v aplikacích neoptimalizovaných pro více jader vyšší výkon, než jaký dodával dosavadní QX6700, což nebylo s ohledem na marketing čtyřjádrových procesorů moc taktické.
V každém případě QX6800 nabízí cca o 7 procent vyšší výkon než QX6700, zájemce však přijde o dost dráž.
SHRNUTÍ: Nejvýkonnější CPU pro desktopy. Běžným uživatelům však s ohledem na vysokou cenu tento procesor nedoporučujeme.
ALTERNATIVA: Intel Core 2 Extreme QX6700, Intel Core 2 Extreme X6800, AMD Athlon 64 X2 6000+
Michal Bareš

NEJVÝKONNĚJŠÍ CPU PRO PC
INTEL CORE 2 EXTREME QX6800

HODNOCENÍ *****
INFO www.intel.com  
CENA VČ. DPH cca 35 000 Kč
CENA/VÝKON horší
TECHNICKÉ ÚDAJE
Patice/frekvence/počet jader LGA775/2933 MHz/4
L2 cache/počet tranzistorů 8 MB/582 milionů
PC Mark05 CPU (body) 9312
Doom III 10 x 7 (fps) 122,5
Kódování videa, Gordický uzel (s) 283
Cinebench 2003, max. CPU (s) 16,4
Max. ztrátový výkon (TDP) (W) 130

SONY DR-BT20NX

Modrozubá sluchátka

Většina dnešních mobilních telefonů je vybavena bezdrátovým Bluetooth. Poměrně značná část mobilních telefonů obsahuje MP3 přehrávač, nebo aspoň rádio. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se na trhu objeví zařízení, které kombinaci funkcí využije. Sluchátka Sony DR-BT20NX rozhodně nejsou prvním výrobkem tohoto druhu, jsou však výrobkem velice zajímavým, protože obsahují i mikrofon, a lze je tedy použít i jako hands-free.
Základním prvkem sluchátek je plastová krabička středních rozměrů, ale nízké hmotnosti. Na této krabičce jsou umístěny veškeré ovládací prvky - zapínání a vypínání, posun skladby, změna hlasitosti a potvrzení. Malá dírka s nápisem MIC napovídá, že právě zde se nachází mikrofon. Z těla pak vychází šňůrka. Výhodou je, že kablíky pro sluchátka jsou uvnitř této šňůrky, takže když si šňůrku dáte kolem krku, nebude vám už žádný jiný kabel překážet.
Samotná sluchátka jsou typu intraaural (špunty) a jsou zakončena měkkou gumou. Právě tento typ sluchátek nemusí bohužel každému vyhovovat. Pro správný poslech je totiž nutné zatlačit špuntíky až dovnitř zvukovodu, jinak špatně drží a kvalita poslechu není dobrá. Interpretace hudby nás svou kvalitou nepřesvědčila. Nečekali jsme od „špuntů“ zázraky, ale zvuk byl při větším zesílení zašumělý a místy zkreslený. Značné rozdíly v kvalitě jsme pozorovali i při použití různých Bluetooth zařízení. Budete-li chtít sluchátka používat výhradně s mobilem, důrazně doporučujeme vyzkoušet v prodejně kombinaci vašeho telefonu a těchto sluchátek. Předejdete tak velkému zklamání. S jakýmkoliv zařízením nám však v reprodukci chyběly výšky, které byly velmi tlumené. Tomu koneckonců odpovídá i udávaný kmitočtový rozsah.
Co se telefonování týče, nejsou špunty nejvhodnější technologií pro hands-free, protože hovor zní velmi nepřirozeně, až nepříjemně. Nosíte-li přijímač na šňůrce pod tričkem, bude mít protistrana potíže bezchybně rozumět. Uváděný dosah Bluetooth 10 m je spíše teoretický, v běžném prostředí počítejte s 5 - 6 metry.
Je-li váš notebook nebo počítač vybaven rozhraním Bluetooth, můžete sluchátka připojit jako zvukové zařízení. V operačním systému se pak zobrazí jako nová zvuková karta „Bluetooth Audio“ a veškerý zvuk je pak směřován do sluchátek. Po spárování se pochopitelně připojí i mikrofon, takže sadu lze použít pro VoIP telefonování, např. pomocí Skypu.
Nadšení ze sluchátek postupem času vystřídala mrzutost. Telefonování je velmi nepřirozené, jako náhradu hands-free tedy sluchátka doporučit nemůžeme. Hledáte-li jen sluchátka pro přehrávání hudby, nejprve se ujistěte, že vám nevadí špuntová sluchátka. Navíc není zaručena dokonalá kvalita s každým mobilním telefonem.
SHRNUTÍ: Skvělý nápad v nepříliš povedeném provedení.
ALTERNATIVA: Sony DR-BT21GB
Vratislav Klega

SLUCHÁTKA
SONY DR-BT20NX

HODNOCENÍ **
INFO/ZAPŮJČIL www.sony.cz
CENA VČ. DPH 2 365 Kč POMĚR
CENA/VÝKON dostatečný
TECHNICKÁ DATA
Životnost baterie 11 hodin
Bluetooth třída 2
Membrána PET
Kmitočtový rozsah 100 - 4000 Hz
Délka šňůrky 35 cm
Rozměry 22 x 51 x 30 mm
Hmotnost 37 g

WELL PTI-3014

LAN přes 230 V 

Vytvářet nový Ethernet v již postaveném domě nebo bytě není vždy jednoduché. Vrtání, lištování, tahání kabelů, krimpování - zkrátka nic příjemného. Je-li pro vás zmíněný postup nepředstavitelný a Wi-Fi nesplňuje kvalitativní nároky, zbývá poslední, ale zajímavé řešení - Powerline. V Chipu jsme vám již několik podobných produktů představili, stále se však jedná o nepříliš známý typ zařízení, a proto jeho funkci objasníme. Powerline se skládá ze dvou identických zařízení, obsahujících standardní dvoupólovou vidlici určenou pro připojení do elektrické zásuvky a konektor RJ45 pro připojení ethernetového kabelu. Jakmile obě zařízení připojíte do elektrické sítě, rozsvítí se dioda Powerline, což značí, že obě zařízení spolu komunikují. Vysvětlení: Pomocí běžných elektrický rozvodů se vytvoří symetrický dvoubodový spoj, který ve všech parametrech odpovídá běžné LAN síti.
WELL PTI-3014 má maximální teoretickou propustnost 85 Mb/s, čemuž odpovídá reálná rychlost kolem 25 Mb/s. Při našem testování jsme v rámci běžného bytu naměřili hodnoty kolem 18 Mb/s, tedy zhruba 2,2 MB/s. Odezvy byly zanedbatelné, kolem 2 ms. Samozřejmě jsme vyzkoušeli i přenos v budově na větší vzdálenost - cca 50 metrů, přes nespočet rozdvojek a prodlužovaček. Adaptéry se okamžitě spojily, ale přenosová rychlost klesla na hodnoty kolem 256 kb/s. Zajímavé je, že odezvy zůstaly na příznivých 9 ms a ztrátovost paketů činila po celou dobu měření 0 %. K zařízení se dodává obslužný software Power Adapter Utility, který pomůže s dalším nastavením. Pomocí něj je možné přenos zabezpečit, zároveň zobrazuje kvalitu signálu, nalezené adaptéry a přenosovou rychlost. Výhodou je, že software nemusíte vůbec instalovat - adaptéry se najdou v elektrické síti automaticky a fungují bez jakéhokoliv dalšího nastavování.
Zařízení fungovala po celou dobu našeho testování bezchybně. Co se kvality týče, je toto řešení stabilnější než Wi-Fi, rychlostí odpovídá nejlepším 802.11g zařízením. Powerline se prodává v párech, uvedená cena je tedy za dva kusy.
SHRNUTÍ: Ideální řešení pro vytvoření LAN bez natahování kabelů.
Upozornění: Na mnoha diskuzích si uživatelé výrobků tohoto typu stěžují na rušení v elektrické síti. Údajně přestává fungovat televize, rádio není možné naladit. Toto jsme zkoušeli ověřovat a žádný podobný jev jsme nezaznamenali. Mezi kritiky rovněž patří radioamatéři, kterým ruší přenosy. Zařízení zřejmě komunikují na krátkých vlnách (3 - 30 MHz) a v tomto případě je velice pravděpodobné, že budou radioamatérské vysílačky rušeny. Pakliže se tedy věnujete tomuto koníčku, nedoporučujeme používání obdobných zařízení. Rovněž buďte na pozoru, pokud se rádiovému koníčku věnuje soused v domě. Rušící okruh může být i 100 m.
ALTERNATIVA: Linksys Homeplug A/V Ethernet Adaptér
Vratislav Klega

LAN PŘES ELEKTRICKOU SÍŤ
WELL PTI-3014

HODNOCENÍ *****
INFO/ZAPŮJČIL www.joyce.cz  
CENA VČ. DPH 1 466 Kč
POMĚR CENA/VÝKON velmi dobrý
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní RJ-45
Napájení 230 V 
Bezpečnost šifrování DES, 56 b
Sí[5]ové služby integrované QoS
Rozměry 150 x 70 x 70 mm

ANYDVD HD 6.1.5.4

SUPERDISKY BEZ OCHRANY

HODNOCENÍ ****
INFO www.slysoft.com
VELIKOST SOUBORU cca 1,6 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98 a vyšší
CENA 79 USD
POMĚR CENA/VÝKON výborný

Holedbání autorů ochrany AACS, která měla zamezit možnosti kopírování filmů ve vysokém rozlišení z HD DVD a Blu-ray disků, její neprolomitelností trvalo jen krátce. Kromě skupinek nadšenců se hozené rukavice chopila také společnost SlySoft, autor známého programu Clone CD pro kopírování chráněných CD a nástrojů Clone DVD a AnyDVD, které si poradí s ochranami filmů na DVD. Vznikla tak nová verze AnyDVD s přídomkem HD.
Program AnyDVD HD běží na pozadí systému, jeho funkce aktivujete pomocí ikony v oznamovací oblasti. Ochranu AACS používají oba formáty disků s videem ve vysokém rozlišení (Blu-ray a HD DVD), pomocí AnyDVD HD je možné jejich obsah uložit na pevný disk a pak třeba vypálit nebo převést na jiný formát. Aplikace však obsahuje i další funkce, které vám usnadní přehrávání nových typů filmových disků. AnyDVD HD například zruší všechna uživatelská omezení při výběru jazyka či titulků, umožní přeskočení různých varování, deaktivuje regionální kódování i rodičovský zámek a omezení přehrávání přes digitální propojení pomocí HDCP ochrany.
V AnyDVD HD navíc zůstávají zachovány všechny funkce určené pro práci s DVD, jako je odstranění regionálního kódování nebo ochrany proti kopírování. Bez zaplacení je plně funkční aplikaci možné používat 21 dní.
SHRNUTÍ: AnyDVD HD je nezbytností pro všechny majitele přehrávačů disků nové generace, kteří se při jejich použití nechtějí nechat svazovat různými omezeními.
ALTERNATIVA: Ochranu AACS na discích HD DVD umí odstranit aplikace Backup HDD VD, je však třeba mít příslušné přístupové klíče (dostupné na internetu).
Radek Kubeš

TOTAL COMMANDER 7.0

FINÁLNÍ SEDMIČKA

HODNOCENÍ *****
INFO www.ghisler.com
VELIKOST SOUBORU cca 2,1 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA 920 Kč
POMĚR CENA/VÝKON výborný

Konečně jsme se dočkali - zbrusu nová verze souborového manažeru je zde. Podívejme se, co nového nabízí.
Změnu vzhledu uživatelského prostředí, ikon i nástrojových panelů jistě nepřehlédnete. Total Commander naštěstí nesklouzl ke vzhledu omalovánek, je jen svěžejší, barevnější a celkově modernější.
Zajímavou novinkou je mod zobrazení nazvaný Samostatný strom (Sparate Tree), který oba panely (či jen jeden - podle nastavení) rozdělí na dvě části - stromovou strukturu a zobrazení seznamu souborů a složek. Nově si můžete také nastavit, které soubory či složky nebudou v seznamu zobrazovány. Nová funkce nástroje na hromadné přejmenovávání umožňuje upravovat názvy souborů a složek v Poznámkovém bloku či jiném textovém editoru nebo nahrávat nové názvy z textového souboru. Značně vylepšena byla práce se schránkou, do které umí Total Commander kopírovat názvy vybraných souborů, jejich cestu i vlastnosti. Upraveny byly také funkce vestavěného prohlížeče Lister a mnoho dalších vlastností programu.
Total Commander funguje i v sedmé verzi na stejném principu - neregistrovaná verze je plně funkční, zobrazuje pouze výzvu k zakoupení při každém spuštění.
SHRNUTÍ: Total Commander si novou verzí upevňuje pozici na špičce mezi souborovými manažery. Obrovské množství funkcí a rozšiřitelnost pomocí plug-inů uspokojí i nejnáročnější uživatele.
ALTERNATIVA: Mezi konkurenty souborového manažera Total Commanderu patří například Altap Salamander (dříve Servant Salamander) nebo freeware mu Commander, free Commander, Turbo Navigator a další.
Radek Kubeš

UNINSTALLER PLATINUM SUITE 1.1.0.0

DEINSTALÁTOR ZDARMA

HODNOCENÍ ***
INFO www.ashampoo.com  
VELIKOST SOUBORU cca 6,3 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 9x/98/ME/2k/XP
CENA freeware, nutná registrace
POMĚR CENA/VÝKON výborný

V testu deinstalačních nástrojů v červnovém Chipu získal Ashampoo UnInstaller pěkné druhé místo. Všem zájemcům se nyní zcela zdarma nabízí starší verze tohoto programu, podmínkou je pouze jednoduchá registrace.
Ashampoo UnInstaller asistuje uživateli při instalaci nových programů do počítače, sleduje všechny změny provedené aplikací v registru, na pevném disku i v nastavení počítače a uloží o nich záznam. Pomocí tohoto záznamu lze pak snadno nepotřebný program deinstalovat a vrátit počítač do původního stavu. Deinstalátor se však samozřejmě neomezuje jen na práci s nově instalovanými programy, poradí si také s již dříve instalovaným softwarem, při jehož deinstalaci vystopuje a odstraní všechny pozůstatky.
Čisticí schopnosti programu zahrnují ještě likvidaci dočasných souborů stažených z internetu, cookies i historie navštívených stránek, prázdných složek a dočasných či nepotřebných souborů na pevných discích. Speciální funkce slouží k odstranění nepotřebných fontů ze systému. Případným problémům při odstranění nesprávných souborů se vyhnete jejich zálohováním přímo v programu.
Ashampoo UnInstaller je velmi přehledný, nabízí uživatelské rozhraní pro začátečníky i experty.
SHRNUTÍ: Ashampoo UnInstaller je velmi užitečný program pro uživatele, kteří často testují nový software a kteří si nechtějí pozůstatky po jeho instalaci zanést registry i pevný disk počítače.
ALTERNATIVA: Srovnávací test programů pro kompletní deinstalaci aplikací najdete v červnovém Chipu. Vítězem se stal nástroj Advanced Uninstaller.
Radek Kubeš

DESKLO OPS 2.1

OKNA NA KOLOTOČI

HODNOCENÍ ****
INFO www.xilokit.com  
VELIKOST SOUBORU cca 1,7 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP
CENA freeware
POMĚR CENA/VÝKON výborný

Operační systém Windows XP neposkytuje ve své základní výbavě žádné funkce pro pohodlnější práci s aplikacemi. Naštěstí existuje řada nástrojů na vylepšení pracovní plochy a zpříjemnění ovládání oken jednotlivých programů.
Nástroj Deskloops poskládá všechna aktivní okna otevřených programů vedle sebe a umožní vám mezi nimi přecházet pomocí pohybu kurzoru myši na okraji obrazovky. Přechod mezi okny doplňuje 3D animace kruhu tvořeného okny aplikací. Každé okno aplikace je zobrazeno samostatně ve středu pracovní plochy, vyhnete se tedy chaotickému překrývání mnoha současně otevřených oken. Kromě přepínání oken pohybem myši zůstává samozřejmě funkční i kombinace kláves ALT + TAB, tlačítka programů na hlavním panelu a rovněž je možné přepínat okna zvolenou klávesovou zkratkou. Rychlost rotace oken je možné nastavit tak, aby vás přepínání mezi okny nebrzdilo při práci.
Deskloops nabízí ještě další zajímavé funkce. Po najetí myší na horní hranu pracovní plochy se otevře nástrojová lišta, která vám umožní nejen přecházet mezi otevřenými okny aplikací, ale také tyto aplikace přímo zavírat, minimalizovat či maximalizovat. Rovněž je zde možné měnit pořadí oken ve smyčce a aktuální rozložení otevřených oken uložit pro opakované použití.
SHRNUTÍ: Nástroj Deskloops je velmi efektivní řešení práce s více současně otevřenými okny aplikací na pracovní ploše Windows. Určitě stojí za vyzkoušení.
ALTERNATIVA: Alternativním řešením pohodlné práce s mnoha současně otevřenými aplikacemi je například využití virtuálních pracovních ploch. To nabízí třeba freewarová aplikace Yod‘m 3D.
Radek Kubeš

ICQ 6

MÍRNÁ EVOLUCE

HODNOCENÍ ****
INFO www.icq.com
VELIKOST SOUBORU cca 11,3 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA adware
POMĚR CENA/VÝKON velmi dobrý

Komunikační síť ICQ je u nás velmi rozvinutá a populární, zatím dokonce na úkor spolehlivějších a bezpečnějších alternativ. Standardní klient ICQ prochází pozvolným vývojem, nedávno byla představena verze s číslem 6.
Hned po instalaci, která mimochodem nezkušenému uživateli zcela překonfiguruje nastavení internetového prohlížeče, a po přihlášení do sítě zjistíte, že hlavní vlastnosti ICQ se nezměnily. Stále zde máme aplikaci s „omalovánkovým“, i když značně přepracovaným designem a spoustou reklamy. Modernizace se dotkla i zvuků a smajlíků.
Mezi užitečné novinky patří především komunikace s více uživateli v jediném okně se záložkami, seskupování zpráv, které uživatel odešle odděleně (například když každou větu při komunikaci odešle zvlášť), základní možnosti filtrování spamu a výborné možnosti nastavení ukládání historie pro jednotlivé kontakty i součásti komunikace. Bezpečnost klienta byla posílena možností nastavení zobrazování webových odkazů v neaktivní podobě.
Práce s programem zůstává i nadále velmi snadná a přehledná, v brzké době lze jistě očekávat uvolnění české verze.
SHRNUTÍ: Nejnovější verze oblíbeného IM klienta ICQ pouze dotahuje konkurenci. Na to, aby ji předčila, bohužel přidaná vylepšení nestačí. Množství reklamy a záměrné přednastavení internetového prohlížeče při standardní instalaci jsou nanejvýš nepříjemné.
ALTERNATIVA: IM klient ICQ má celou řadu alternativ, jedná se například o aplikace Trillian, Miranda IM, QIP a další, a existují samozřejmě také alternativní IM sítě, jako je Skype, Windows Live Messenger, Google Talk atd.
Radek Kubeš

PHOTOPLUS 6

DOKONALÉ FOTKY ZDARMA

HODNOCENÍ ****
INFO www.freeserifsoftware.com
VELIKOST SOUBORU cca 20 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA freeware, nutná registrace
POMĚR CENA/VÝKON výborný

PhotoPlus je bitmapový grafický editor, určený především pro úpravy digitálních fotografií. Aplikace však nabízí i nástroje na kreslení a vytváření animací. Program je možné použít zcela zdarma, bezplatná registrace vyžaduje pouze zadání funkční e-mailové adresy, na kterou obdržíte registrační klíč.
V programu PhotoPlus je možné pracovat se všemi běžnými bitmapovými formáty (JPEG, TIFF, GIF, PNG a další) a importovat obrázky přímo ze skeneru nebo digitálního fotoaparátu. Také pro export je připravena nabídka dlouhé řady formátů, rozpracovaná grafika se ukládá do vlastního formátu aplikace. Uživatelské rozhraní ani způsob práce s programem nezapřou svoji inspiraci v oblíbeném grafickém editoru Photoshop, ze kterého si PhotoPlus vzal například panely nástrojů nebo práci s vrstvami.
Při úpravě fotek máte na výběr ze standardních nástrojů, jako je ořezávání, otáčení, změna velikosti, korekce jasu, kontrastu či barev nebo histogram. Nechybí však ani mnoho různých efektů, filtrů, běžné typy výběrů, nástroje na kreslení, výplně, vkládání textů, geometrických tvarů atd. Tam, kde to připadá v úvahu, lze efekty i nástroje podrobně nastavit a všechny úpravy je samozřejmě možné.
SHRNUTÍ: PhotoPlus je velmi šikovný bitmapový editor s více než dostatečnou nabídkou funkcí pro úpravy digitálních fotek a obrázků. Aplikace je součástí bohatého balíku freewarových programů pro práci s grafikou, jejichž popis najdete mezi plnými verzemi na Chip DVD.
ALTERNATIVA: Bohatnou nabídku funkcí a uživatelské rozhraní podobné Photoshopu nabízí například open-source bitmapový editor GIMP.
Radek Kubeš

PIDGIN 2.0.0

PŘEVTĚLENÍ GAIMU

HODNOCENÍ ****
INFO www.pidgin.im
VELIKOST SOUBORU cca 11,1 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA open-source
POMĚR CENA/VÝKON výborný

Původně linuxový instant messaging klient Gaim se v nedávné době přejmenoval na Pidgin (kvůli sporům s AOL), doplnil řadu funkcí a změnil vzhled uživatelského rozhraní. Klient, který je dostupný ve verzích pro Windows, různé distribuce Linuxu a Mac OS X, podporuje komunikaci v sítích ICQ, AOL, Gadu-Gadu, MSN, Yahoo!, pomocí protokolu Jabber i v proprietárních sítích Lotus Sametime a Novell GroupWise. Uživatel může být současně přihlášen ve všech podporovaných komunikačních sítích a chatovat s přáteli po různých protokolech z jediné aplikace. Pidgin umožňuje také současné přihlášení k více účtům u jedné služby. Stav uživatele se však nastavuje pro všechny sítě a účty globálně.
Pidgin nabízí pouze textovou komunikaci a k ní standardní nástroje v okně pro psaní zpráv. K dispozici je sada smajlíků, záznam historie komunikace nebo zasílání souborů. Aplikace nenabízí mnoho možností nastavení, ve standardní instalaci je však obsažena řádka plug-inů, drobně rozšiřujících funkce klienta.
Uživatelské rozhraní klienta Pidgin je velmi strohé, navíc jej není možné upravovat pomocí skinů jako v případě dalších IM klientů. Nastavit lze pouze průhlednost a velikost okna s kontakty.
SHRNUTÍ: Pidgin je zajímavý IM klient s bohatou podporou různých komunikačních protokolů a dostatečnou nabídkou funkcí. Nevýhodou je omezení pouze na textovou komunikaci.
ALTERNATIVA: Oblíbeným open source IM klientem je Miranda IM s podporou běžných komunikačních protokolů a rozšíření pomocí plug- in modulů, více protokolů podporuje i free varianta klienta Trillian.
Radek Kubeš

SCRIBUS 1.3.3.9

OPEN-SOURCE DTP

HODNOCENÍ ***
INFO www.scribus.net
VELIKOST SOUBORU cca 18,8 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2k/XP
CENA open-source
POMĚR CENA/VÝKON výborný

Aplikace pro Desktop Publishing (DTP) začínají s prací na dokumentech tam, kde končí textové editory, jako je Microsoft Word nebo OpenOffice.org Writer. DTP programy totiž na rozdíl od textových editorů dokáží daleko lépe zpracovat i rozsáhlé dokumenty s texty, obrázky a dalším obsahem pro účely tisku nebo jiného způsobu publikování. Problémem bránícím využití DTP programů běžnými uživateli je především jejich vysoká cena. To však neplatí pro open-source DTP aplikaci Scribus.
Scribus nabízí všechny podstatné funkce pro montáž profesionálně vyhlížejících dokumentů z textů připravených v textových editorech (podporovány jsou například formáty DOC, ODT, HTML či TXT), z obrázků (všechny běžné formáty) a z dalších grafických prvků z grafických editorů. Scribus umožňuje návrh rozložení jednotlivých stránek dokumentu, vkládání textových bloků, tabulek či grafiky i práci s vrstvami. Při práci s textem podporuje Scribus definici stylů, dělení slov, nabízí přesné nastavení mezer a zalomení textů, vkládá ligatury nebo správné uvozovky a mnoho dalšího.
Vypilovaný dokument umí Scribus exportovat jako PDF, vektorovou (EPS, SVG) nebo bitmapovou (BMP, JPEG, PNG…) grafiku. Práci s aplikací vám usnadní klávesové zkratky i možnost vytváření skriptů pro rutinní činnosti.
SHRNUTÍ: Práce s DTP programy není úplně snadná, ale jakmile se s některým programem sžijete, budete dosahovat skvělých výsledků.
ALTERNATIVA: Bezplatnou alternativou aplikace Scribus je například freewarový program PagePlus SE, jehož plnou verzi najdete na Chip DVD.
Radek Kubeš

SKYPE 3.2.0.148

TELEFON S POKLADNIČKOU

HODNOCENÍ ****
INFO www.skype.com
VELIKOST SOUBORU cca 23,2 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2k/XP/Vista
CENA freeware
POMĚR CENA/VÝKON výborný

Oblíbený komunikační program Skype prochází postupným vývojem, během kterého jsou do aplikace přidávány další funkce i opravovány objevené chyby. Asi nejdůležitější novinkou aktuální verze je možnost posílat osobám z vašeho seznamu kontaktů peníze pomocí služby PayPal. Máte-li u PayPal účet, stačí jen zvolit kontakt a odeslat požadovaný finanční obnos. Pouze při práci s PayPal komunikuje Skype anglicky, jinak je uživatelské rozhraní plně počeštěné.
Mezi další vylepšení patří možnost nastavení aktuálního snímku z webové kamery jako fotografie do profilu uživatele. Nově můžete také přizvat své kontakty z e-mailových účtů na Gmailu, Hotmailu a Yahoo! Mailu. Stačí jen vyplnit přihlašovací údaje k vašim účtům u těchto e-mailových služeb, Skype prohledá vaše kontakty z adresáře a upozorní vás, kdo má Skype účet, a s kým tedy můžete telefonovat po internetu. Těm, kteří Skype nepoužívají, můžete hned odeslat pozvánku. Poslední významnou novinkou je snadnější správa vašeho Skype účtu, a to přímo v klientovi, nikoliv jako doposud prostřednictvím webu. Přímo v klientovi můžete nastavovat své kontaktní údaje, heslo atd. Vylepšena byla také podpora nových Windows Vista.
SHRNUTÍ: Skype stále patří mezi nejlepší systémy pro video(telefonování) po internetu, rozšíření o funkce PayPal ovšem asi mnoho českých uživatelů neocení.
ALTERNATIVA: Uzavřený protokol sítě Skype neumožňuje použití alternativních klientů jako například ICQ. Alternativní sítí a klientem je například Google Talk, telefonovat po internetu umí ovšem i ICQ nebo Yahoo! Messenger.
Radek Kubeš

TEXTMAKER VIEWER 2006

UNIVERZÁLNÍ PROHLÍŽEČ

HODNOCENÍ ****
INFO www.officeviewers.com
VELIKOST SOUBORU cca 4,1 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA freeware
POMĚR CENA/VÝKON výborný

Trh s programy pro vytváření textových dokumentů ovládají v podstatě pouze dvě aplikace. První z nich je placený Microsoft Word, součást kancelářského balík Microsoft Office, jeho protipólem je pak Writer z open-source sady ap OpenOffice.org. K tomu, abyste si dokumenty vytvořené v těchto programech mohli prohlížet a tisknout, však není nutné instalovat ani jeden z nich. Vystačíte si s jednoduchým prohlížečem TextMaker Viewer.
Aplikace TextMaker Viewer si poradí s dokumenty a šablonami dokumentů (soubory typu DOC a DOT) vytvořenými ve Wordu verze 6.0 až 2003, s formáty ODT a SXW používanými Writerem, s hojně používaným formátem RTF a také s HTML a TXT soubory. TextMaker Viewer otevře i soubory typu PSW a PWD, vytvořené ve speciálních verzích Wordu.
Text souborů otevřených pomocí TextMaker Vieweru není možné jakkoliv upravovat, v programu lze nastavovat pouze formát, orientaci a rozměry okrajů stránek dokumentů. K dispozici jsou také různé formáty zobrazení dokumentů včetně zoomu. Aplikace se integruje do kontextového menu pravého tlačítka myši, odkud ji lze snadno vyvolat.
SHRNUTÍ: TextMaker Viewer je užitečný nástroj pro uživatele, kteří nechtějí nebo z důvodů nějakých omezení nemohou na svůj počítač instalovat MS Office či OpenOffice.org, ale zároveň potřebují soubory vytvořené těmito aplikacemi prohlížet.
ALTERNATIVA: Microsoft poskytuje bezplatné prohlížeče pro formáty MS Office (Word Viewer, Excel Viewer a PowerPoint Viewer), formáty OpenOffice.org a ODT lze prohlížet například pomocí aplikace Visioo-Writer.
Radek Kubeš


Dokumenty ke stažení