Menu

Mailbox

IPv6: 340 sextilionů IP adres (podruhé)

Sice jste v předminulém Chipu spočítali, kolik bude možné mít v budoucnu IP adres, ale já se jen směji. Za 20 let, možná dříve, budeme určitě znovu řešit stejný problém. Když si představím, že každá mikrovlnka, lednice, mobil, patník u cesty, který bude hlídat moji cestu autem z práce, bude mít IP adresu, je jasné, že jich bude zase nedostatek. Jen moje čtyřčlenná rodina má doma čtyři PC, takže podle vašeho článku (4 IP adresy na 1 km2) jsem už teď vyčerpal IP adresy celé naší malé obce, a to přemýšlím ještě o mediacentru do obýváku. To už budu přes limit. :-)
Michal Žák (e-mail)
Rychlé a bezpečné surfování, Chip 5/07, str. 108

Nástroje od Microsoftu

Revize PC Chip 6/07, str. 50

Mám jednu technickou poznámku. V seznamu nejlepších nástrojů od Microsoftu, který občas prezentujete v Chipu, figurují nástroje vyvinuté firmou Sysinternals. Mnoho z nich používám a jsou opravdu skvělé. Microsoft firmu Sysinternals asi koupil a teď prezentuje její software jako svůj. Nic proti tomu, pokud budou tyto jedinečné a nepostradatelné nástroje i nadále dostupné zadarmo. Jenom mě pobavilo, jak se Microsoft chlubí cizím peřím a vy mu v tom pomáháte... :-)
František Grebeníček (e-mail)
Microsoft koupil Sysinternals v roce 2006, tudíž nyní jsou tyto produkty pod křídly Microsoftu. Na to, zda je to dobře, nebo špatně, je vždy možné pohlížet z mnoha pohledů. Pro zcela běžného uživatele to může být výhoda, protože používá kvalitní produkty, které nesou logo MS, a má tedy určitou míru jistoty, že v nich nebude obsažen spyware a že mu nepoškodí OS. Sysinternals má zase ekonomické zázemí gigantu. A MS se nijak netají tím, že se jedná o produkty Sysinternals, viz stránka www.microsoft.com/cze/technet/clanky/sysinternals.mspx. S konkurencí je to samozřejmě horší, ale ona stejně zase přijde nějaká komise a udělá radikální řez.
redakce Chipu

VoipDiscount a volání zdarma

Volejte bez placení Chip 5/07, str. 104

Stáhl jsem si z internetu program VoipDiscount. Nainstaloval jsem ho a zaregistroval jsem se. Následně jsem však mohl volat jen zkušebně 16 sekund a nyní už nemohu vůbec, protože bych byl nucen si zakoupit kredity. V článku píšete, že je volaní zadarmo. Je tedy nutné k volání „zadarmo“ kupovat kredit, anebo to zaleží na tom, jaké mám nastavení VoipDiscountu?
Petr Šmitmajer (e-mail)
V programu VoipDiscount (ani v jeho dalších odnožích) není třeba nic registrovat. Stačí jen v okně DirectCall vložit vaše telefonní číslo (pevnou linku) a volané číslo (rovněž pevnou linku). Po kliknutí na Call bude váš hovor spojen. Službu si můžete vyzkoušet i bez instalace programu na webu www.voipbuster.com. Opět stačí jen zadat vaše číslo a číslo volaného a hovor bude spojen zdarma. Není třeba kupovat kredit.
redakce Chipu

Síťová domácnost

Bydlete moderně Chip 6/07, str. 120

Děkuji za velmi pěkný článek. Neznáte náhodou nějakou firmu v Praze, která by mohla udělat konkrétní nabídku? Mám hrubou stavbu rodinného domku.
Petr Neubauer (e-mail)
Děkujeme za pochvalu. Článek byl pojat spíše jako určitá vize moderního domu (a to i přesto, že všechny uváděné komponenty jsou u nás již dostupné). V praxi je totiž situace občas komplikovanější, často záleží na poskytovateli a parametrech internetového připojení, na prostupnosti zdí pro Wi-Fi signál nebo na vzájemné kompatibilitě jednotlivých zařízení od různých výrobců, kterou jsme samozřejmě nebyli schopni otestovat. Po pravdě řečeno, neznáme ani žádnou firmu, která by byla schopna udělat tak komplexní návrh a nabídku zahrnující připojení internetu, vybavení počítači, bezdrátovou domácí síť, rozvod internetu po bytě, zabezpečovací zařízení nebo domácí kino a LCD/plazmové televize. Obáváme se, že budete nucen obracet se na jednotlivé specializované firmy.
Pro hrubou stavbu domku však platí jedna univerzální rada: nechat si v této fázi navrhnout a realizovat základní kabeláž (LAN, anténní rozvody, čidla a kamery zabezpečovacího systému atd.). Wi-Fi totiž není všemocná a kombinace s klasickými rozvody je v případě dalšího rozšiřování často podstatně levnější.
redakce Chipu

Redakční opravy

TV podobojí Chip 6/07, str. 54

Ve zmíněném článku jsme u produktů Pinnacle uvedli nesprávné informace. Během testu jsme karty zkoušeli instalovat pomocí aplikace Pinnacle PCTV MediaCenter ve verzi 4.7, pod kterou se nám instalace nepodařila korektně dokončit. I když tato verze podle stránek výrobce podporuje jak Windows XP, tak Vista (obě karty tedy Vistu podporují), pro použití pod Windows XP je vhodnější starší verze MediaCenter 4.23, pod níž bezpečně funguje jak čeština v EPG a teletextu, tak záznam statických obrázků ve formátu JPG a videa v MPEG-2 a DivX. U karty PCI Express jsme uvedli, že neobsahuje FM tuner, za což se omlouváme. Pod verzí MediaCenter 4.23 funguje vše, jak má, a to včetně FM tuneru. Jak jsme v testu psali, TV tunery se liší především softwarem, a ukázalo se, že někdy je lepší používat starší verze. Po přepočítání bodového hodnocení se Pinnacle posunul v kategorii PCI karet na druhé místo a body přibyly i USB tuneru. Aktualizovanou tabulku najdete v žebříčku Top 10 na straně 102.
Za nepřesnosti se omlouváme čtenářům i firmě Exac, distributorovi produktů Pinnacle.
redakce Chipu

Chip Help
Dopisy
Redakce Chip
Na Florenci 19
110 00 Praha 1
Fax: 225 018 500
E-mail: chip@chip.cz
Předplatné
Chip – předplatné
Na Florenci 19
110 00 Praha 1
Tel: 225 018 942
Fax: 225 018 900
E-mail: abonence@vogelburda.cz
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628
Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Komunikace:
jan.rezac@chip.cz, 225 018 622
Software:
michal.cerny@chip.cz, 225 018 641
Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 158.
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.


Dokumenty ke stažení