Menu

Chtěli byste mobil od Applu?

Chtěli byste mobil od Applu?

Vážení čtenáři,

asi se mnou budete souhlasit, že největší světovou letní událostí se pro uživatele IT stalo zahájení prodeje dlouho očekávaného mobilu iPhone. Apple ho v USA za první víkend prodal více než půl milionu kusů, a to si každý zájemce mohl koupit maximálně dva kusy. Ti největší nadšenci čekali před prodejnami Applu několik hodin (v New Yorku dokonce i dní), jen aby byli mezi prvními, kdo si zázračný mobil odnesou.

Je spravedlivé říct, že iPhone měl svou výjimečnou pozici dopředu zajištěnou už díky přehrávačům iPod. I tak je ale neuvěřitelné, co s lidmi s dostatkem peněz a volného času udělá začátkem 21. století dobrá reklama a marketing. Ano, je jasné, že telefon se líbí na první pohled snad každému. Kombinace mobilu, multimediálního přehrávače, fotoaparátu a organizéru se vydařila. Podobné funkce však nabízejí i jiné výrobky - i když asi ne tak nápaditě. Ikony na dotykovém displeji jsou jednoduché a působí sympaticky. K tomu chytré ovládání: zoomování fotky pomocí protisměrného pohybu dvou prstů po displeji je skvělá myšlenka. Navíc pak inteligentní funkce, kdy iPhone rozpozná, zda ho má uživatel u ucha (automatické zatmívání displeje), nebo zda ho drží v horizontální či vertikální pozici (otáčející se obraz). Skoro by se chtělo říci „Wow!" - jenže tohle citoslovce úžasu už přece patří k jinému produktu.

IPhone však bude mít i přes to množství oslavných článků na internetu, v časopisech a novinách určitě i svoje zapřisáhlé odpůrce. Ti budou poukazovat na malou výdrž na baterie, na problémy při psaní SMS zpráv na virtuální klávesnici, na absenci UMTS připojení nebo třeba GPS navigace, a vůbec obecně na nezkušenost společnosti Apple jako výrobce mobilů.

České a slovenské zákazníky nic z toho zatím trápit nemusí, na iPhone si tak jako tak počkáme minimálně do začátku příštího roku (i když je prý možné, že se u nás bude vyrábět). V Evropě bude k sehnání až na podzim a zatím jen ve Velké Británii, Francii a Německu. A co bude příští rok, to se teprve uvidí.

Koneckonců už mnohokrát se ukázalo, že kdo s nákupem raději chvíli počká, ten udělá lépe. Dychtiví zákazníci v oblasti IT většinou nemají lehký život: aktuálně se stačí podívat třeba na nekřesťanské ceny prvních Blu-ray a HD DVD médií i přehrávačů nebo na problémy raných majitelů Windows Vista s nekompatibilitou. Když už jsme u Visty: na Chip DVD vám díky elegantnímu řešení Microsoftu přinášíme 30denní neomezenou verzi Windows Vista Enterprise, kterou zprovozníte v programu Virtual PC. Můžete si tak bezbolestně vyzkoušet, zda opěvovaný (a někdy i zatracovaný) operační systém je pro vás a váš počítač skutečně to pravé.

IPhone na zkoušku vám bohužel nenabídneme. Přesto věřím, že naší srpnovou porcí testů a originálních praktických materiálů nebudete zklamáni. Hezký zbytek prázdnin!

Josef Mika, šéfredaktor Chipu


Dokumenty ke stažení