Menu

40 geniálních fotonástrojů

40 geniálních fotonástrojů

Softwarová výzbroj pro úpravu fotografií je základem úspěšného fotoalba. Chip vám doporučí specializovaný nástroj pro každý problém.
Dominik Hoferer, Vratislav Klega

V tomto článku najdete:

Nástroje pro každou příležitost
Zpracování fotografií na internetu
Plug-iny do Photoshopu

Nechcete-li s fotografiemi ztrácet příliš mnoho času, zřejmě sáhnete po nějakém univerzálním nástroji, který umí vše. Přehled takových programů naleznete na S 82. Jedno kliknutí - a fotografie je upravená.
Máte-li však výjimečné fotografie, na kterých vám záleží, univerzální program není vhodnou volbou. Daleko lepší je sáhnout po specializovaném nástroji, který se soustřeďuje jen na určitou oblast editace. Výhoda spočívá v tom, že pokud se výrobce soustřeďuje jen na jednu specifickou oblast (např. odstraňování šumu), má v této oblasti bohaté zkušenosti a díky dlouholeté praxi nabídne jeho produkt mnohem lepší výsledky než program, který umí tak říkajíc vše.
Ať už se jedná o neopakovatelnou momentku z oslavy, nádherný záběr krajiny, nebo zcela výjimečný portrét, nabídneme vám ty nejlepší programy. Veškeré programy jsou navíc k dispozici zdarma. Představíme vám i webovou službu, která vám s úpravami pomůže.

PARTY

Oslava pro fotografii

Fotografie z nejrůznějších oslav bývají často foceny v tmavších místnostech nebo v nočních exteriérech, a velmi často tedy bývají zašumělé. Ukážeme vám, jak získat z „šumějící" fotografie prvotřídní snímek.

Vyčištění fotografií

Název: Neat Image
Operační systémy: Windows 9x/2k/XP
Jazyk: angličtina
Info: www.neatimage.com
Party byla skutečně skvělá a vy jste „cvakali" jednu fotografii za druhou. Druhý den však přijde kocovina. Ne z vypitých nápojů, ale z prohlížení včerejších snímků. Fotografie vypadají naprosto otřesně - jsou plné šumu. Důvod: Málo výkonné blesky sotva dosvítí na pár metrů a to, co nedosvítí, musí elektronika dohánět zvýšenou citlivostí snímače. Ten však úměrně tomu zvyšuje rušivý šum.
K odstranění šumu potřebujete Neat Image. Nástroj nabízí velice detailní konfiguraci s mnoha možnostmi ručních nastavení pro dokonalé potlačení šumu. Pokud však dáváte přednost automatické korekci, stačí jednoduše zvolit Profile / Auto FineTune a o nic více se nemusíte starat.
Bezplatná demoverze neukládá obrázky v bezeztrátovém TIFF formátu, ale jen v amatérském JPEG. Výsledky jsou přesto dostačující. Za plnou verzi zaplatíte 30 USD, po zakoupení však již program zpracuje jakýkoliv formát, a dokonce podporuje 16bitové fotografie. Nástroj na Chip DVD funguje jako zcela samostatný program, kromě toho však existuje ještě v tzv. formě 8BF jako plug-in do grafických programů, např. do Photoshopu.
NÁŠ TIP: Na webových stránkách programu existují profily pro velké množství digitálních fotoaparátů. Bezplatně si stáhněte profil pro svůj fotoaparát a aplikujte jej na fotografie. Budou odstraněny neduhy pro konkrétní model aparátu.

Skvělé fotografie z mobilu

Název: Mobile Photo Enhancer
Operační systémy: Windows 9x/2k/XP
Jazyk: angličtina
Info: www.vicman.net
I profesionálnější fotograf pořídí občas fotografii mobilem. A to nejčastěji právě na party, kam nechce nosit svoji drahou zrcadlovku. Fotografie z mobilů však vypadají až na výjimky otřesně. Na vině jsou nekvalitní optiky, mrňavé snímače a pouze alternativy k blesku. I ze špatné fotografie však dokáže Mobile Photo Enhancer udělat obstojný snímek. V programu stačí jednoduše otevřít fotografii, zvolit parametry a podívat se na náhled - ten se zobrazí po kliknutí na Process. Volíte následující parametry: odstranění šumu (čtyři úrovně + barevný šum), dále lze nastavit doostření fotografie a typ úpravy barev. Poslední volba se nazývá Increase resolution; po jejím zatržení bude výsledná fotografie ve vyšším rozlišení. To se vyplatí především v případě starých mobilů, které fotí v rozlišení 640 x 480. Po zvětšení má fotografie 960 x 720 pixelů, a i když samozřejmě nelze dodat obrazové informace, interpolace je velmi povedená a na kvalitě snímku bezesporu přidá - především díky zmíněným nástrojům pro odstranění šumu a doostření.
NÁŠ TIP: S programem se nainstaluje i „Process Multiple Images", který provádí hromadnou úpravu. Máte-li v mobilu více fotografií, nemusíte upravovat každou zvlášť, o všechny se postará tento nástroj.

KRAJINA

Zcela nová perspektiva

S technologií DRI vytvoříte z fotografií krajin a kontrastních exteriérů překrásná umělecká díla. Ani nemusíte mít drahý fotoaparát.

Vyšší kontrast

Název: Traumflieger DRI-Tool
Operační systémy: Windows 2k/XP
Jazyk: podle operačního systému
Info: www.traumflieger.de
Milánský dóm je bezesporu impozantní stavba. Má však zásadní nevýhodu: kvůli jeho členitosti jsou některé části krásně osvětlené, jiné naopak v tmavém stínu. S nastavením fotoaparátu si můžete hrát, jak dlouho chcete, přesto nemůžete nikdy udělat dokonalou fotografii. Buď tmavé části splynou v nic neříkající tmu, nebo se světlé části přepálí a budou bez kresby. Můžete také použít kompromis, pak ale neuvidíte pořádně ani světlé, ani tmavé části stavby. Právě pro tyto situace vznikla technika DRI. Jak funguje? Jednoduše vyfotíte tu samou fotografii několikrát. Nejprve s nastavením pro tmavé části, pak pro střední tóny a nakonec pro nejsvětlejší místa. Vytvoříte tedy tři stejné fotografie s různým nastavením aparátu. Pak jen vložíte fotografie do programu a ten z nich udělá jediný snímek. Výsledek: Jak ve světlých, tak v tmavých částech bude detailní kresba a fotografie bude vypadat velice profesionálně. Jedinou nevýhodou je to, že fotografie musí zabírat dokonale identický záběr. Pohnutím, byť o centimetr, by bylo znemožněno výslednou fotografii vytvořit. Proto je důležité, abyste při focení používali stativ. Rovněž dbejte, aby vám náhodný turista nevešel do některého záběru.
Používání programu je velice jednoduché. Nástroj se neinstaluje, stačí jej zkopírovat na pevný disk a spustit. Poté klikněte na tlačítko Start, vyberte zdrojové fotografie (minimálně dvě) a klikněte na Otevřít. Program bude několik desítek sekund obrázky zpracovávat a nakonec vás požádá o zadání místa, kam má výsledek uložit. Na výstupu je podporován pouze bezeztrátový formát TIFF.
NÁŠ TIP: Ještě než fotografie použijete v tomto programu, odstraňte z nich šum pomocí nástroje Neat Image.

Leťte zpět na dovolenou

Název: Panorado Flyer
Operační systémy: Windows 2k/XP/Vista
Jazyk: angličtina
Info: www.panorado.com
Hned jak se vrátíte z dovolené, je ten pravý čas na použití programu Panorado Flyer. Díky tomuto programu totiž můžete zase hned letět zpátky - samozřejmě virtuálně na PC prostřednictvím programu Google Earth.
Po nainstalování přibude v kontextovém menu Exploreru nová položka - Panorado Flyer. Samozřejmě jen pro fotografie JPG. Jakmile kliknete pravým tlačítkem myši na JPG fotografii a vyberete položku Panorado Flyer, zobrazí se dvě důležité volby - Get location from Google Earth a Edit location manually.
Postup: Nejprve si spusťte Google Earth a najděte místo, kde byla fotografie vyfocena. Poté se vraťte k souboru a zvolte Get location from Google Earth. Program vypíše aktuální pozici a požádá o potvrzení. Klikněte na OK. Až se za dlouhého zimního večera budete chtít podívat, kde že jste to vlastně byli, stačí opět pravým tlačítkem kliknout na tuto fotografii a zvolit Panorado Flyer / Show Location in Google Earth. V aplikaci se otevře pohled na místo, které jste zadali.
NÁŠ TIP: Některé digitální fotoaparáty jsou vybaveny GPS modulem a při vyfocení snímku uloží do EXIF i aktuální polohu. Tím odpadne hledání na mapě a pomocí volby Edit location manually zadáte přímo a přesně polohu při fotografování.

Správné světlo

Název: Light Artist
Operační systémy: Windows 98/2k/XP
Jazyk: angličtina
Info: www.vicman.net
Jaká škoda, že jste tak nádherný motiv objevili až za soumraku! Máte-li však program Light Artist, nic není ztraceno. Tento nástroj přidá do fotografie přesně takové světlo, jaké budete chtít. Chcete například do fotografie se zapadajícím sluncem přidat červánky? Žádný problém, stačí přidat k mrakům červené bodové světlo a ty pak budou vypadat jako originální červánky. Výhodou programu je, že můžete přidávat více světel a poskládat tak světlo na fotografii k ideálu. Pokud nevíte, jak postupok vat, zkuste se podívat do menu Light settings. Naleznete zde 11 hotových světelných motivů.
NÁŠ TIP: Volbou Light Settings / Save uložíte svoje vlastní kombinace světel, které budete moci použít na další fotografie.

PORTRÉT

Krása po kliknutí

Tyto nástroje umí skutečné zázraky. Zapomeňte na plastickou operaci, jsou zde retušovací programy.

Zvětšení očí

Název: Redfield Face Control
Operační systémy: Windows 98/2k/XP
Jazyk: angličtina
Info: www.redfieldplugins.com
Byl váš fotomodel při focení ještě trochu ospalý a měl malé oči? Pak pomůže plug-in do Photoshopu Redfield Face Control. To je pořádně silná káva, která nejen probere oči, ale povzbudí také růst vlasů! Po nainstalování přibude ve Photoshopu v menu Filtr nová položka - Redfield. Otevřete tedy nástroj Face Control. V nastavení filtru je jediný jezdec Expression, jehož hodnotu můžete měnit od -50 do +50. Jak filtr funguje? Nejlépe uděláte, pokud si jej sami vyzkoušíte.
NÁŠ TIP: Dvojitým kliknutím na symbol jezdce nastavíte výchozí hodnotu 0.

Retuš obličeje

Název: RPM Beatifier
Operační systémy: Windows 98/2k/XP
Jazyk: angličtina
Info: www.redpawmedia.com
Pupínek tady, vráska tamhle - nikdo není dokonalý. Naštěstí je zde plug-in do Photoshopu, který obličej krásně vyretušuje. Stačí zkopírovat plug-in do složky, kde má Photoshop nainstalované pluginy, standardně Program Files\Adobe\ Adobe Photoshop CS2\Plug-Ins. Poté přibude ve Photoshopu nový filtr, který je určen pro čištění.
Postup: Nejprve označte lasem tu část obličeje, kterou budete chtít upravovat, a poté aktivujte filtr. Ve filtru je řada parametrů - Diffusion pro změkčení, který odstraní hrubé rysy, Brightness, který vyhladí kůži, Saturation vytvoří efekt opálení, Strength určuje, jak silně bude filtr aplikován.
NÁŠ TIP 1: Pomocí funkce Black&White, která je součástí filtru, vytvoříte velmi zajímavé obrázky, například s infračerveným efektem.
NÁŠ TIP 2: Filtry do Photoshopu můžete používat i v bezplatném Gimpu, jen je třeba použít vhodný nástroj pro konverzi. Bližší informace naleznete na www.gimp.org.

Úprava portrétů na webu

Název: Pikipimp
Operační systémy: s přístupem na internet
Jazyk: angličtina
Info: www.pikipimp.com
Právě jste daleko od domova, notebook je doma na stole a na počítači v internetové kavárně není žádný nástroj pro zpracování fotografií. Co teď? Na internetu se naštěstí nachází služba, která vám s „tuněním" portrétu pomůže: Pikipimp. Fotografii můžete buď přímo nahrát do aplikace, nebo zadat její URL a nástroj si ji otevře. Pak budete moci upravovat barvy, ořezávat, aplikovat filtry a efekty, ale také třeba přidávat vlasy, upravovat oči či přidávat text.
Aplikace se ovládá v dolní části prohlížeče. V Step3 se nachází tlačítka Effects, pomocí nichž nastavujete veškeré vlastnosti. Nepočítejte však s reálným náhledem, na to není aplikace dostatečně výkonná. Pro náhled je vždy třeba kliknout na tlačítko Preview.
NÁŠ TIP: Až budete mít obrázek hotový a budete jej ukládat kliknutím na Save Image, nezapomeňte odtrhnout položku Submit to Gallery. Jinak by mohl kdokoliv vaši fotografii vidět na internetu.
Vratislav Klega

Nejlepší nástroje pro fotografie Z PARTY

Fotíte-li hodně na večírcích, tyto programy by neměly na vašem počítači chybět.

1 Anmanie SMP  zajímavý deformační nástroj
2 Hello   jednoduché sdílení obrázků s přáteli
3 JPG Illuminator  opravuje barevné chyby a světelnost
4 Mobile Photo Enhancer  vylepšuje fotografie z mobilu
5 Neat Image  odstraňuje šum z fotografie
6 Tiny Pic  optimalizace fotografií pro internet

Nejlepší nástroje pro fotografie KRAJINY

Fotografie z dovolené mohou být bez chybičky.

7 Ashampoo Photo Optimizer  automatická optimalizace fotografií
8 Autostitch  vytváření panoramatických fotografií
9 Combine Z Movie  z více fotografií vytváří jednu
10 Panorado Flyer  přikládá k fotografii GPS pozici
11 Shift N  korekce kácejících se linií
12 Traumflieger DRI  technologie HDRI pro každý fotoaparát
13 TKexe Kalender  tvorba vlastního kalendáře
14 Light Artist  dodejte světlo tam, kam chcete

Nejlepší nástroje pro PORTRÉT

Vypadat dobře - to stojí peníze. Tyto programy jsou ovšem zadarmo.

15 Clean Skin FX  retuše obličeje
16 Cartoonist  tvorba karikatur
17 Frame Fun  rámování fotografií a filtry
18 Passfoto Manager  pomáhá tisknout pasové fotky
19 Red Eye Remover Pro  odstraňuje efekt červených očí
20 Redfield Face Control  mění proporce obličeje
21 RPM Beautifier  zkrásnění jedním kliknutím
22 U. R. Celeb   buďte na titulní straně

Nejlepší programy pro FOTOGRAFIE

Tyto programy musíte mít. Výběr nejlepšího freewaru pro editaci fotografií.

23 36 Image Coverter  konvertuje fotografie do jiných formátů
24 Ani Make  tvorba animovaných GIF pro internet
25 Dup Detector  hledání duplicitních fotografií
26 FastStone Capture     snímání obrazovky ve Windows
27 Filter Forge    tvorba vlastních filtrů do Photoshopu
28 Foto-Mosaik  vytváření mozaiky
29 GIMP  freewarová alternativa k Photoshopu
30 Imazer  dávkové úpravy fotografií
31 J Album  tvorba webových galerií
32 Noiseware Community Edition  oprava poškozených fotografií
33 Paint. NET  editace fotografií
34 Pixcavator     oprava fotografií jedním kliknutím
35 Scan 2PDF    skenování přímo do PDF
36 Stepok‡s Raw Importer  přeměňuje RAW na TIFF nebo JPEG
37 Strip File  komprimuje informace v EXIF
38 The Rastorbator  pohodlný tisk plakátů
39 VSO Image Resizer   změna rozlišení fotografií
40 Winmorph  výkonný morphovací nástroj

Profesionálně v PDA

Mnoho PDA má integrovaný fotoaparát. Standardní nainstalované programy však neumí prakticky žádné úpravy. Je proto třeba sáhnout po externím řešením.
Skvělé funkce nabízí trialový Spb Imageer pro Windows Mobile. Slouží jako přehledný prohlížeč, má ale také bohaté editační schopnosti. Umí fotografii oříznout, změnit její velikost, natočit ji, doostřit i rozostřit. Nabízí však i profesionálnější funkce, jako je zabarvení, saturace, úprava jasu, měnit lze vlastnosti každého z RGB kanálů. Dále nechybí funkce pro odstranění efektu červených očí, úprava kontrastu a automatické vyvážení fotografie. Ke každé fotografii si navíc můžete přidat poznámku, a to textovou, kreslenou (přímo do fotografie lze kreslit štětcem) nebo zvukovou.
Aplikace samozřejmě neposlouží pro zpracování fotografií z dovolené, ale pokud chcete poslat fotografii e-mailem nebo pomocí MMS, můžete ji hned po nafocení upravit téměř jako v počítači.


Dokumenty ke stažení