Menu

Mailbox

Hudba konečně bez DRM

Je úžasné, že právě šéf Applu Steve Jobs by měl nyní nechat nenáviděný DRM (Digital Rights Management) padnout. Čeští uživatelé sice nemohou hudební on-line obchod iTunes příliš hodnotit, ale ve spojení s oblíbeným iPodem to bylo nepřekonatelné duo, co se restrikcí při koupi hudby po internetu týče.
Petr Páral (e-mail)
Už brzy bez DRM: Osvobozená hudba, Chip 7/07, str. 14

Konec s DRM

Osvobozená hudba, Chip 7/07, str. 14
Díky za článek. Souhlasím s tím, že myšlenka prodeje hudby bez DRM není nic nového. Přesto je dobré, že se Apple a EMI nyní odvážily tento závažný krok udělat. Riziko, že se bude prodávat méně hudby, totiž rozhodně není zanedbatelné. Nezbývá než doufat, že i další obchody a vydavatelství se přidají a hudbě darují volnost.
Petr Radotínský (e-mail)

Photoshop není pro každého

Fotografie z dovolené, Chip 7/07, str. 132
Musím konstatovat, že opakovaně vysvětlujete tipy a triky pro úpravu fotografií s využitím Photoshopu. Jen se ptám, kdo z amatérských fotografů (legálně) tento profesionální nástroj za 30 000 korun skutečně používá. Když už musíte ukazovat úpravy na Photoshopu, bylo by dobré, kdybyste alespoň uvedli odpovídající alternativní nástroje, se kterými skutečně pracuje běžný uživatel.
Andrea Černá (e-mail)

Souhlasíme, že ne každý má Photoshop. Jak ale vyplývá z našich čtenářských dotazníků, existuje dosti velká skupina uživatelů, která s tímto programem pracuje. Navíc na Chip DVD přinášíme 30denní trial verzi, na které si naše „photoshopské" tipy a triky může vyzkoušet každý. A ti, kteří opravdu Photoshop z jakéhokoliv důvodu nechtějí nebo nemohou využívat, najdou v tomto čísle na straně 132 v článku „40 geniálních fotonástrojů" skvělý freeware, pomocí kterého mohou získat ze svých fotografií to nejlepší.
redakce Chipu

Rodičovská kontrola

Funguje i v XP?, Chip speciál Windows Vista
Existuje nějaký (pokud možno freewarový) program pro Windows XP, který by uměl to samé co „Rodičovská kontrola" ve Windows Vista?
Forejt (e-mail)

Nástrojů, které umožňují „kontrolu dětí", je i pro XP celá řada. Najdete je třeba na adrese www.sofotex.com/download/Security/Parental_Control nebo www.5star-shareware.com/Windows/Internet/ParentalControl/ParentalControl1.html, česky například na www.studna.cz/ c0802/bezpecnost-a-ochrana-pc/kontrola-pristupu-k-pc. Problémem je však to, že žádný z těchto nástrojů nenabízí komplexní zabezpečení podobné tomu ve Vistě. Samotná XP navíc nejsou „postavena na podobné kejkle", takže pokud je vaše dítě šikovnější, s největší pravděpodobností ho podobný nástroj neomezí. Také je nutné zmínit, že tyto nástroje obvykle nejsou k dispozici zdarma.
Jediné, co můžete z „palubních prostředků XP" využít, je omezený uživatelský účet a trik s příkazem net user, který dokáže vymezit čas pro uživatele. Obě tato „řešení" však mají celou řadu nevýhod, které souvisí se stářím XP.
redakce Chipu

Výběr softwaru

Programy na Chip DVD
Spolupracujete se zahraničními časopisy Chip? Na polských stránkách časopisu Chip jsem našel informaci, že dávají na DVD nějakou verzi Windows Vista. Poslední dobou se mi také nelíbí programy, které dáváte na DVD. Přitom existují dobré programy, které tam marně hledám: Jumpwel 5.05 - GNU, program na vytváření flash animací, v angličtině, 602SQL 8.1 - česká databáze pro lokální užití (1 PC), po registraci zdarma, Bryce 5 - free verze, vytváření 3D krajiny.
Pavel (e-mail)

Chip kromě Česka a Německa vychází Chip v dalších 14 zemích (například i v Číně, Indii, Rusku, Řecku, Turecku atd.). Je tedy dost pravděpodobné, že se některé texty objeví jak v českém, tak například i v polském Chipu.
Co se týká zařazovaných programů, pečlivě sledujeme statistiky hodnocených dat a další výběr přizpůsobujeme potřebám čtenářů. Jsme vděčni za jakékoliv čtenářské tipy a hodnocení, protože z nich vycházíme při přípravě dalších čísel. Pokud to licenční a cenové podmínky dovolí, vámi požadované programy se na našem Chip DVD brzy objeví.
redakce Chipu


AVG Anti-Spyware Chip edition

Prodlužovací utilita, Chip DVD 7/07
Od počátku července mohli mít někteří uživatelé AVG AntiSpyware Chip edition potíže s prodloužením životnosti programu. Problém byl způsoben tím, že aplikace po internetu automaticky upgradovala nejen své antispywarove signatury, ale i své jádro na vyšší verzi. S tím ovšem už nespolupracovala prodlužovací utilita z červencového Chip DVD. Po zjištění problémů jsme ve spolupráci s výrobcem ihned na internetových stránkách Chipu (www.chip.cz/dvd) uveřejnili opravenou prodlužovací utilitu, která již funguje spolehlivě.
Za případné nepříjemnosti se omlouváme.


Dokumenty ke stažení