Menu

Navigační systémy budoucnosti

PLÁNOVÁNÍ CESTY

Navigační systémy budoucnosti

Cestu najdou bezpečně už nyní. Navigační systémy se v současnosti sbližují i s mobilními telefony - a pomocí internetového propojení budou podstatně chytřejší.

V roce 2006 bylo pouze od firmy Garmin v ČR prodáno více než 60 000 navigačních přístrojů. Tato čistá masa však sama o sobě nezajišťuje podíly na trhu. Přístroje musejí být vybaveny novými funkcemi: jedná se především o lepší obsluhovatelnost a realističtější zobrazování. Například firma Tele Atlas pracuje na 3D mapách. Navigační systémy mají mapy ukazovat podobně jako na automobilovém simulátoru: z pohledu řidiče a s plastickými budovami.

Chytřejší: Navigace okamžitě reagují na změnu cesty
V budoucnu má být dokonce možné okořenit samotnou realitu dodatečnými informacemi. Už nyní instaluje společnost BMW do svých modelů Head-Up Displeje (HUD), navigační symboly promítá na přední sklo a umožňuje tak řidiči nespustit oči z vozovky.
Až dosud se informace objevovaly pouze ve 2D provedení - další generace systémů mají navigační informace přímo „položit" na silnici. Vývoj navigačních systémů se však neomezuje jen na vizuální vylepšení. Také výpočetní časy přístrojů se v budoucnu mají dramaticky snížit, pokud bude úspěšný výzkum vědců z Institutu Maxe Plancka: „S naším systémem vypočítají v budoucnu navigační systémy cestu až 100krát rychleji než dnes," slibuje Stefan Funke, jeden z vědců zúčastněných na projektu. Nezní to nijak spektakulárně, může to však pomoci v případě, kdy se odchýlíte z vypočítané cesty: příjemný ženský hlas vás nebude minuty vyzývat k tomu, abyste se otočili, ale namísto toho bude bleskově reagovat na novou cestu.

Menší: Z mobilů budou kompletní navigační systémy
Obzvláště trh s mobilními telefony se stále více sbližuje s navigačními systémy: mobily jako například Nokia 95 integrují už nyní GPS čipy. Pokud by vše šlo tak, jak předpokládá Kai Öistämö, šéf mobilů u firmy Nokia, bude celé portfolio Nokie disponovat GPS. Také výrobce iPodu Apple věří na navigaci v telefonu: iPhone, který bude brzy k dostání, bude dodáván s mapovým softwarem Google Maps.
Pro Google se „vyhledávání v reálném světě" stalo již opěrným pilířem. Neudivuje proto spolupráce s BMW: uživatelé asistenčního programu BMW mohou přes Google Maps nalezené adresy obchodů poslat přímo do auta. Na přání nahraje GSM modul důležité „Points of Interest", vystaví mluvená spojení nebo pošle navigačnímu systému tyto body na cestě jako cíl.
V budoucnosti se bude za tyto služby více platit, naopak ceny za přístroje a standardní software budou klesat. Nokia nabízí odnedávna mapy a výpočty cest dokonce zdarma - zaplatit musí uživatelé jenom za „turn by turn" routing, tedy za údaje o cestě, které byly dodány prostřednictvím symbolů či řeči. Během několika let však budou mapy možná jen vyvolávat unavený úsměv: vědci na univerzitě v Osnabrücku již vyvinuli prototyp navigačního opasku, který svého nositele nasměruje na požadovanou cestu prostřednictvím vibrací.

WEB PRO ŽENY

Portál Atlas ví, po čem ženy touží

Internetový magazín pro ženy na adrese zena.atlas.cz se převlékl do nového, a dlužno dodat, že i slušivého kabátku. Navíc byly čtenářkám na míru ušity nové rubriky, které doplňují oblíbené ucelené informace k různým tématům, soutěže, zábavu, speciály a neustále aktuální informace především ze světa žen. Ke stálým záložkám, jako jsou Móda a trendy, Zdraví, Štíhlá linie, Děti, Domov a rodina, Horoskopy a další, přibyla trojice hravých kalkulaček. Klikne-li uživatelka na kalkulačku nazvanou Výpočet BMI (Body Mass Index - index tělesné hmotnosti), zjistí, jak je na tom s tělesnou hmotností v poměru ke své výšce a zda jí hrozí obezita. Pomocí kalkulačky nazvané Menstruační kalendář si může spočítat své plodné a neplodné dny. Kalorická kalkulačka zase napoví, zda již dnes překročila svůj ideální kalorický příjem. Tým tvůrců magazínu se zároveň rozšířil o odborné poradce, kteří se zájemkyněmi on-line konzultují problémy v partnerských vztazích, diskutují o nevěře a žárlivosti a zodpovídají dotazy čtenářek na nejrůznější témata.

PROJEKTORY

Promítnutý obraz ze vzdálenosti 8 cm

Promítání velkého obrazu na zeď je nyní možné z rekordně malé vzdálenosti. Firma Sanyo představila LCD projektor s označením LP-XL50, který díky nové technologii optiky využívající asférické zrcadlo disponuje rekordně malou vzdáleností pouze 8 cm, v níž se musí nacházet od zobrazovací plochy.
Projektor dokáže vytvořit na různých površích obraz s úhlopříčkou od 60 až do 80 palců, s nativním rozlišením 1024 x 768 bodů při 16,777 milionu barev. Jas je na úrovni 2000 lumenů, zdrojem světla je 275W lampa. Projektor disponuje i 2W reproduktorem. Předcházející model projektoru s označením LP-XL40 potřeboval vzdálenost 103 cm od zobrazovací plochy.
Zařízení je možné zavěsit na stěnu, přičemž promítne obraz směrem dolů. Zobrazování by mělo být možné i na podlahu. Sanyo předpokládá, že zařízení se bude používat ve školách, učebnách, obchodních domech a jinde. Na japonském trhu by se měl projektor objevit už v prosinci tohoto roku, brzy poté by měl být uveden i na další trhy. Cena projektoru by se v Japonsku měla pohybovat na úrovni 600 000 jenů, což je v přepočtu kolem 104 tisíc Kč.
Info: www.sanyo.co.jp

MOBILNÍ BROWSER

Opera mini zobrazuje skutečný web

Čtrvtá verze v současnosti nejlepšího webového prohlížeče pro mobily, která je zdarma, nyní dosáhla stádia betaverze. V Opera Mini 4.0 je integrováno zoomování: načtené stránky vypadají jako na PC, kliknutí na určitou část stránky znamená přiblížení na dobře čitelnou velikost písma na displeji. Protože se rendering jako dosud odehrává na Opera-serveru, datové množství zůstává malé, a nahrávání tak funguje rychle.
„Opera mini ukazuje, že pro pravý mobilní internet nepotřebujete vůbec drahý přístroj jako iPhone," uvedla mluvčí Opery Stacey Cameronová. Teprve ve verzi 5 bude integrovaná podpora flash a „tabbed browsing". Opera mini funguje téměř na všech mobilech s podporou Javy.
Info: www.operamini.com


Dokumenty ke stažení