Menu

Chip top 10

Chip top 10

Kromě tradičních hardwarových produktů, k nimž patří pevné disky, monitory, vypalovačky a tiskárny, jsme tentokrát do našeho přehledu zařadili i MP3 přehrávače. Ceny ve všech tabulkách jsou samozřejmě aktualizované (výrazně se snížila cena některých Blu-ray vypalovaček) a v jednotlivých přehledech najdete i nové produkty, jako například tiskárnu HP LaserJet P3005.
A co pro vás připravujeme do příštího čísla? Především to bude test notebooků s novým Centrinem od Intelu, nazvaným Santa Rosa (čipová sada Intel Mobile Express 965, nová WLAN, Turbo Memory…). Nejedná se samozřejmě o nejlevnější notebooky, ale kdo to s prací na mobilním počítači myslí vážně, musí si pořídit stroj z této kategorie. Tentokrát se kromě výkonu, vybavení a dalších parametrů budeme více věnovat i displejům notebooků, takže se dozvíte i takové hodnoty, jako je jas a kontrast displeje. Také vám poradíme, zda se vůbec vyplatí pořídit si paměť Turbo Memory (speciální vyrovnávací flash paměť).
Nové notebooky většinou zakoupíte jen s novým systémem Windows Vista. Ten je ale schopen notebook levnější kategorie značně zpomalit a moc přitom nepomůže ani navýšení kapacity operační paměti. Je to škoda - výkon hardwaru se totiž dostal na úroveň, kdy Windows XP téměř na všem bez problémů „běží“, a už tu máme další systém, se kterým běžné počítače opět pouze „chodí“. I to je důvod pro to, vybrat si výkonnější notebook.
Trvalo to dlouho, ale už jsou tady -vypalovačky se SATA rozhraním. Pevné disky už dávno používají toto výhodnější prostředí, ale výrobci optických mechanik ho dlouhou dobu ignorovali a v nabídce byly stále jen mechaniky IDE/ATAPI. Přitom IDE rozhraní bude brzy na základních deskách chybět. Mechanik SATA je už ale dostatek a to, které z nich jsou nejlepší, se dozvíte v dalším vydání Chipu. Těšit se můžete i na test DVD rekordérů s pevným diskem.
Pavel Trousil

Notebooky

Dozrál čas vyměnit stolní počítač za notebook. Technické parametry notebooků se stále zlepšují a jejich ceny klesají, a proto si myslíme, že se místo stolního počítače vyplatí koupit právě notebook. Za necelých 18 000 Kč dostanete ideální přenosný počítač pro práci.

DVD vypalovačky

Vypadají sice stejně, ale jsou mezi nimi rozdíly -v rychlosti, kompatibilitě, spolehlivosti i ve funkcích. Některé například podporují funkci Light Scribe, která umožňuje potisk médií. Důležitá je i hlučnost mechanik, kterou jsme také změřili.

Klávesnice a myši

Propletenec kabelů na stole patří minulosti -v kurzu jsou elegantní dvojičky bezdrátových myší a klávesnic. A náš test ukázal, že vzdor velkým kvalitativním rozdílům nejsou tyto stolní soupravy nijak drahé. MP3 přehrávače

MP3 přehrávače

MP3 přehrávače toho dnes umí mnohem víc než jen přehrávat hudbu (umí přehrávat i video, ukazovat fotografie, nabízí hry), takže bychom je asi měli začít nazývat jinak. Hudba ve formátu MP3 je však jejich společným jmenovatelem, takže kvůli zjednodušení a úctě k tradici řekněme, že jsme testovali dvanáct nejzajímavějších MP3 přehrávačů na našem trhu.

Monitory LCD 19"

Konečně jsme se dočkali znatelného poklesu cen TFT monitorů - devatenáctipalcové modely už lze pořídit za ceny od 6000 Kč. Kdo chce něco udělat pro své oči, pořídí si místo 17“ TFT monitoru raději devatenáctipalcový. Oba sice mají stejné rozlišení (1280 x 1024 pixelů), ale „devatenáctka“ oněch 1,3 milionu obrazových bodů zobrazuje na ploše o 25 % větší. Díky tomu lze od displeje dodržet větší odstup a práce s ním pak méně namáhá zrak.

Monitory LCD 20"

Širokoúhlý obraz je momentálně v módě. Čím větší, tím lepší. Stále více uživatelů proto v případě TFT monitorů sází na 20palcové modely formátu 16 : 10. Ty totiž nabízejí vysoké rozlišení 1680 Ň 1050 obrazových bodů za ceny, které začínají už na 8000 Kč. 20palcové TFT monitory nabízejí o 35 procent víc obrazu než klasické 19palcové monitory, a přesto nejsou o moc dražší.

Monitory LCD 24"

24palcové TFT displeje nabízejí s rozlišením 1920 x 1200 téměř dvakrát více místa než 17- či 19palcové modely. Otestovali jsme pro vás šest těchto monitorů, tedy v podstatě všechny modely dostupné na našem trhu.

Černobílé laserové tiskárny

Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.

Barevné laserové tiskárny

Barevné dokumenty vypadají lépe než černobílé a mají většinou i vyšší vypovídací hodnotu. Laserové tiskárny jsou sice dražší než inkoustové tiskárny, jejich provozní náklady jsou však mnohem nižší, takže pokud plánujete větší objem tisku, „laserovka“ se vyplatí. V našem přehledu najdete modely s cenou už od 7000 Kč. Pevné disky

Serial ATA

Žijeme v době DivX, HD filmů, MP3 souborů a fotografií s vysokým rozlišením, a tak se pevné disky rychle plní. Pro ty, kteří shánějí nový harddisk, tu máme přehled interních pevných disků, a to jak s rozhraním PATA, tak s novějším rozhraním SATA, které je mnohem výhodnější. Instalací nového disku můžete prodloužit životnost počítače.

Blu-ray vypalovačky

Ačkoli je Blu-ray technologie zbrusu nová, nevyprodukovaly vypalovačky v testu ani jediný vadný disk. Velkým nedostatkem jsou samozřejmě vysoké ceny: při ceně cca 20 000 Kč za mechaniku a 400 Kč za nejlevnější Blu-ray disk je toto řešení velmi drahou metodou archivace dat.

PC sestavy

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

Pevné disky

 

Wi-Fi routery 802.11n

Nové routery, navržené podle návrhu standardu 802.11n, mohou dosáhnout rychlosti až 300 Mb/s, což je pětkrát více než v případě stávajícího standardu 802.11g. A co více, mnohdy pokoří i rychlost 100Mb/s Ethernetu.


Dokumenty ke stažení