Menu

Detoxikace Windows

Detoxikace Windows

Pády, nefunkčnost, hromady zbytečných souborů: Windows zřejmě nejsou v dobré kondici. Pomocí našich tipů a nástrojů je však vyléčíte - XP i Vistu.
Markus Mandau, Vratislav Klega, vratislav.klega@chip.cz

V tomto článku najdete
Úklid a zabezpečení Windows
Lepší surfování v IE7
Seřízení Visty
Vždy aktuální ovladače XP a Vista na jednom PC

Na to, aby počítač „onemocněl“, často ani není třeba vir. Windows se někdy kontaminují sama od sebe -i když pravidelně záplatujete všechny programy, dbáte při surfování na bezpečnost a staráte se o systém. Problémem může být i paralelní instalace operačních systémů XP a Vista. Odstraňte ze svého systému jedy! Poradíme vám, jak na to, a přidáme i tipy, jak bezpečně surfovat. Samotná detoxikace ale není všechno. Windows neustále otravují hláškami o zákazech a varovná okna vyskakují jako na běžícím pásu - tedy především ve Vistě. Poradíme vám, jak se otravných zpráv zbavíte a jak Windows přizpůsobíte svým představám. Nesmíme opomenout ani to, jak Windows rozhazují po pevném disku množství nepotřebných souborů a spouští služby, o které nikdo nestojí a které nemají žádný užitek, jen brzdí provoz systému. I tyto problémy vám pomůžeme vyřešit. Nakonec vám ukážeme, jak snadno je možné aktualizovat ovladače k hardwaru. Stačí jen pár kliknutí a práce je hotová.

ZABEZPEČENÍ WINDOWS

Systém bez much

Windows XP se postupem času stala bezpečným operačním systémem - především díky velké hromadě updatů od Microsoftu. Vista je z hlediska bezpečnosti vybavena již z výroby. Přesto mají oba operační systémy ještě velké množství problémů. Proto vám ukážeme, jak Windows nejen pořádně zabezpečit, ale také to, jak XP i Vistu učinit stabilnějšími.

Pracujte v XP i ve Vistě

Systémy: Windows XP, Vista
Budete-li přestupovat z XP na Vistu, doporučujeme vám používat nějakou chvíli ještě oba systémy. Brzy tak zjistíte, zda vám Vista skutečně vyhovuje, zda bezchybně fungují veškeré aplikace a zda výkon počítače postačuje na svižný běh Visty. Ale pozor: Je třeba dbát na dvě důležité věci, které by v případě omylu mohly znamenat i ztrátu dat. Zaprvé: V žádném případě nepoužívejte funkci z XP k rozdělení harddisku na partition. Vnitřní nástroj pro správu partition pod XP totiž může zcela zničit partition, kterou jste vytvořili ve Vistě. Ze strany Visty funguje vše bez problémů. Pro rozdělení disku tedy použijte buď bezproblémovou funkci ve Vistě, nebo externí program. Zadruhé: Windows XP již během startu zruší všechny body obnovy Visty. Ve Vistě tedy není možné spoléhat se na funkci pro obnovení systému. Jediným řešením je pomocí vhodného nástroje provádět pravidelně zálohu celé partition a v případě potřeby ji obnovit zpět. Skvěle vám v tomto případě poslouží například freewarový DriveImage XML, o kterém se více dočtete v článku na str. 132. Existuje však i profesionální řešení, jak vyřešit bootování dvou operačních systémů. To naleznete na str. 49.

Kontrola integrity jádra

Systémy: Windows XP, Vista
Jsou-li Windows napadena škůdci, vykazují chyby při běhu nebo často padají. Nejprve je třeba škodnou odstranit a poté navíc zkontrolovat, zda jsou systémové soubory v pořádku. Zkontrolovat integritu systémových souborů lze přímo z Windows. Zvolte Start / Spustit, napište cmd a klikněte na OK. Zadejte příkaz sfc /scannow. Spustí se nástroj, který zkontroluje integritu systémových souborů. Tato funkce je i pod Vistou. Zde je však třeba spouštět příkazovou řádku s právy administrátora, jinak nebude možné kontrolu provést. Pod Vistou je možné u tohoto nástroje používat více parametrů, kromě sfc /scannow můžete použít třeba sfc /verifyonly, což je funkce, která zkontroluje integritu systémových souborů, ale nebude nic opravovat. Pokud je jádro vašeho systému v pořádku a nástroj nenašel žádný problém, objeví se jen hláška „Program Ochrana prostředků systému Windows nenašel žádné narušení integrity“.

Hledání nepotřebných souborů

Systém: Windows XP
Za normálních okolností si Windows hlídají veškeré změny v podepsaných systémových souborech. Díky tomu je možné provést změny systémových souborů jen přes funkci obnovení systému. To je obzvláště důležité, neboť systémové soubory jsou hlavním cílem virů a červů. Pokud se někdo pokouší systémové soubory změnit, bijí Windows na poplach. Nepodepsané systémové soubory jsou však perfektním cílem pro útoky hackerů. Existuje ale řešení - jednoduše podepíšete všechny soubory, které mají Windows chránit. Spusťte Star / Spustit, vepište sigverif a klikněte na OK. Spustí se průvodce. Klikněte na Upřesnit. Otevře se nové okno a v něm aktivujte položku Vyhledat další soubory, které nejsou digitálně podepsané. Zatrhněte položku Včetně podsložek a klikněte na OK. Vrátíte se zpět do původního okna a zde klikněte na tlačítko Spustit. Tím se rozběhne proces vyhledávání souborů, který trvá několik minut. Systém pak bude hlídat jakékoliv změny v adresáři Windows, díky čemuž budete mít výborný přehled o všech systémových souborech. Jiné použití tohoto nástroje: Můžete vyhledávat a mazat nepodepsané ovladače.

Vyřazení vyhledávání

UPnP Systém: Windows XP
Vyhledávací služba SSDP (Simple Service Discovery Protokoll) vytěžuje CPU a stává se možným bezpečnostním rizikem. S největší pravděpodobností ji však vůbec nepotřebujete. Služba totiž nedělá nic jiného, než že v síti vyhledává zařízení UPnP (Universal Pug and Play) - tato zařízení používá například Media Player k přehrávání streamovaného videa. Pokud však žádné takové zařízení nepoužíváte, můžete službu vypnout. Klikněte na Start / Ovládací panely / Nástroje pro správu / Služby, nalezněte položku Služba rozpoznávání pomocí protokolu SSDP, klikněte na ni pravým tlačítkem myši, zvolte Vlastnosti, klikněte na Zastavit a v řádce Typ spouštění zvolte Zakázáno.

Deaktivace aktualizací

Systém: Windows XP
Ve své podstatě jsou automatické aktualizace naprosto skvělé: pravidelně hledají aktualizace pro systém a udržují jej aktuální, bez bezpečnostních mezer. Nevýhodou je, že tato služba je zdrojem bezpečnostního rizika - existují trojské koně, které využívají aktualizační službu pro stahování škodlivých nástrojů. Pikantní je na tom to, že protože se jedná o známou a důvěryhodnou službu, zůstává mimo zájem firewallu i antivirového programu, a odhalení problému je tedy opravdu velmi složité. Pro uzavření této bezpečnostní mezery musíte BITS (Background Inteligent Transfer Service) vyřadit z provozu. Klikněte na Start / Spustit, napište services. msc a klikněte na OK. V nově otevřeném okně nalezněte položku Služba inteligentního přenosu na pozadí (BITS), klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte Vlastnosti. Klikněte na Zastavit. Pokud se služba znovu spustí, znamená to, že ji trojský kůň znovu aktivoval. V tom případě nastavte parametr Typ spouštění na Zakázáno. Nevýhoda: Automatické aktualizace pochopitelně nebudou funkční. Aby byl systém aktuální, musíte službu vždy na krátkou chvíli zapnout - parametr Typ spouštění nastavte na Ručně a klikněte na Spustit. Druhým řešením je ruční stahování aktualizací přímo ze stránek http://windowsupdate.microsoft.com.
NÁŠ TIP 1: Microsoft vydává aktualizace vždy první středu v měsíci, službu tedy zapínejte v tento den.
NÁŠ TIP 2: Na Chip DVD v rubrice Servis pravidelně přinášíme poslední důležité aktualizace. Tento měsíc navíc na Chip DVD naleznete všechny service packy, a to jak pro Windows, tak pro Office.

Oprátka pro Defender

Systém: Windows Vista
Defender byl ve Vistě doplněn zcela novou funkcí Phone-Home-Option. Díky tomu se automaticky stáváte členem komunity Windows SpyNet. Pokud nechcete být členem komunity a nechcete, aby váš počítač odesílal Microsoftu různé informace, můžete to změnit. Spusťte Defender, klikněte na Nástroje a následně na Komunita Microsoft SpyNet a vyberte položku V tuto chvíli se nechci připojit ke komunitě Microsoft SpyNet.

Záloha registrů

Systém: Windows XP
Chystáte-li se provést velké změny v registrech, doporučujeme jejich zazálohování. Zvolte Start / Spustit a zadejte příkaz regedit /e C:\ZalohaRegistru. reg. Tím se vytvoří záloha současného stavu registru do souboru ZalohaRegistru.reg na disk C:. Pro obnovu pak stačí soubor spustit a potvrdit obnovu kliknutím na Ano.

Zabezpečení systémových souborů

Systém: Windows XP
Známá rada: Zazálohujte si systémové soubory, dokud jsou Windows v plné kondici. Z instalačního CD s Windows XP spusťte instalaci nástroje NTBACKUP. MSI. Poté ve Windows zvolte Start / Všechny programy / Příslušenství / Systémové nástroje / Zálohování. Otevře se průvodce a v něm klikněte na nápis rozšířeného režimu. Otevře se nové okno. Klikněte v něm na ikonu vedle nápisu Průvodce zálohováním. Otevře se nový průvodce. V prvním kroku volíte, co všechno se má zálohovat. Vyberte Zálohovat pouze data Stav systému a klikněte na Další. V dalším kroku volíte místo, kam zálohu uložit - vyberte například externí disk nebo USB flash disk a klikněte na Další a Dokončit. Rozběhne se zálohovací proces, který vytvoří dokonalý otisk systému.

RELAXACE OD WINDOWS

Deaktivace rušiček

Otravná Vista! Neustále vás bombarduje tunami hlášek, zda chcete povolit tohle či tamto. Stačí však změnit tři čtyři parametry a systém hned běží o poznání lépe (více na S47). Ale i XP s oblibou zobrazují velké množství hlášek v bublinách. Ukážeme vám, jak Windows utišit; v klidu pak budete moci relaxovat.

Zákaz restartování

Systémy: Windows XP, Vista
Stačí jen nahrát nové updaty a Windows XP již zase vyžadují restartování počítače. A jsou neodbytná! I když reset odložíte, za pár minut vyskakuje hláška znovu. Ať už pracujete, nebo hrajete hru, je toto okno skutečně otravné. Nemá cenu se zbytečně rozčilovat, lepší je zvolit Start / Spustit a do řádku napsat net stop „Automatické aktualizace“. Počítač dá s požadavky na restartování pokoj a při příštím spuštění budou automatické aktualizace opět funkční. Ve Vistě není takto radikální postup nutný. Zde je možné hlášku o restartování odložit a můžete nastavit až čtyři hodiny, což je dostatečně dlouhá doba, do které stihnete počítač restartovat sami.

Bez chybových zpráv

Systém: Windows XP
Kdykoliv ve Windows XP spadne nějaká aplikace, systém doporučuje poslat chybové hlášení Microsoftu. To samozřejmě můžete zrušit, ale představuje to zbytečné klikání. Proto doporučujeme odesílání dat úplně zrušit. Zvolte Start / Ovládací panely / Systém / Upřesnit / Zasílání zpráv o chybách a vyberte položku Zakázat zasílání zpráv o chybách. Rovněž deaktivujte zatržení u položky Upozornit pouze v případě výskytu kritické chyby.

Vypnutí informačních bublin

Systém: Windows XP
Windows XP ráda a často zobrazují informační bubliny, které nikoho nezajímají například o nainstalovaném novém hardwaru. To se zobrazí celkem tři bubliny, které informují o tom, co se s novým hardwarem děje, přičemž žádnou z bublin vlastně vidět nepotřebujete. Chcete-li se otravných hlášení zbavit, musíte do registru. Zvolte Start / Spustit a do řádku vepište regedit. Spustí se editor registrů. Nalezněte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\ Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Explorer\Advanced. Do pravé části okna klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Nový / Hodnota DWORD. Pojmenujte EnableBalloonTips a její hodnotu nastavte na 0. Po znovuspuštění explorer.exe budou otravné bubliny minulostí.

Deaktivace bezpečnostních hlášení

Systémy: Windows XP, Vista
Každý, kdo není příznivcem bezpečnostních balíků, zná moc dobře hlášku „Počítač může být ohrožen“. Zobrazuje se vždy, když nastartujete počítač, přičemž sami moc dobře víte, že antivirový štít máte nainstalovaný, nakonfigurovaný a funkční. Chcete-li se hlášky zbavit, dvojitě klikněte na zobrazenou bublinu, klikněte na Doporučení a zatrhněte, že používáte vlastní zabezpečení. Ve Vistě je postup obdobný: po dvojitém kliknutí na hlášení se otevře Centrum zabezpečení systému Windows. V kritické sekci, označené červeným pruhem, klikněte na Zobrazit možnosti, které jsou k dispozici. Poté stačí zvolit Nesledovat stav antivirového softwaru.

Zabití zhroucené aplikace

Systémy: Windows XP, Vista
Když dostanete hlášení, že aplikace byla ukončena, je drama u konce. Někdy se však aplikace zasekne a není možné ji ukončit ani přes Správce úloh. Problém pak nastává, pokud aplikace využívá hardwarovou komponentu - například vypalovačku nebo zvukovou kartu - a ostatním nástrojům tak brání v přístupu. Problémům se lze elegantně vyhnout, stačí nastavit, jak dlouho má systém čekat, než aplikaci ukončí, když přestane reagovat.
Stačí spustit editor registrů (regedit), najít klíč HKEY_CURRENT_USER\ Control Panel\Desktop a změnit hodnotu klíče HungAppTimeout z 5000 na 3000 (hodnoty jsou v milisekundách) a hodnotu klíče WaitToKillAppTimeout z 20000 na 5000. Dále zde založte nový klíč typu DWORD, pojmenujte jej LowLevelHooksTimeout a zadejte hodnotu 3000.

Rychlejší vypínání Windows

Systémy: Windows XP, Vista
Za normálních okolností trvá vypínání Windows kolem 20 sekund. Systém je však možné nastavit tak, aby aktivované služby ukončoval rychleji, než je obvyklé. Opět spusťte editor registru, nalezněte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\CurrentControlSet\Control a změňte hodnotu klíče WaitToKillServiceTimeout na 8000. Dobu můžete sice zkrátit až na 2 sekundy, to však nedoporučujeme. Za tak krátkou dobu by se některé služby nemusely stihnout korektně ukončit. Pokud se tento klíč v daném umístění nenachází, klikněte do pravé části pravým tlačítkem myši, zvolte Nový / Řetězcová hodnota a zadejte odpovídající název a hodnotu. Pokud se v tomto čase nestihne služba korektně ukončit, systém se zeptá, zda má program skutečně ukončit. To je ovšem otravné, proto se této hlášky také zbavte. V registrech jděte do HKEY_CURRENT_ USER\Control Panel\Desktop a založte nový klíč s názvem AutoEnd-Tasks. Jeho hodnotu nastavte na 1.

Zastavení indexace

Systémy: Windows XP
Windows XP neustále prohledávají a indexují všechny jednotky v počítači, aby v případě hledání souborů mohl vyhledávací engine soubory zobrazit co nejdříve. To ovšem ukusuje značnou část ze systémových prostředků. Pokud vyhledávání nepoužíváte příliš často, je zbytečné mít tohoto žrouta výkonu zapnutého. Chcete-li funkci vypnout, otevřete Ovládací panely, Nástroje pro správu a spusťte Služby. Nalezněte položku Index Service, zastavte ji a Typ spouštění nastavte na Zakázáno.

Vyklizení autostartu

Systémy: Windows XP, Vista
Spolu se systémem se spouští desítky dalších služeb. Chcete-li mít o nich přehled, je čas provést jejich audit. Ve Windows zvolte Start / Spustit, zadejte msconfig a klikněte na OK. Ve Vistě stačí příkaz zadat přímo do vyhledávacího pole. Přejděte na záložku Služby a zaškrtněte políčko Skrýt všechny služby společnosti Microsoft - tím si zajistíte, že nevyřadíte službu potřebnou ke korektnímu běhu systému. Všechny ostatní služby, které zde zůstanou zobrazeny, jsou už jen přídavkem a systém je vlastně ke svému běhu nepotřebuje. Samozřejmě nedoporučujeme vypínat třeba antivirový štít, ale existují procesy, které se rozhodně spouštět nemusejí - typicky od Nera, CyberLinku, a někdy není ani třeba nahrávat rozšířené ovladače ke grafické kartě.
Dále pokračujte kliknutím na záložku Po spuštění. Zde je opět velký seznam programů, které se spouštějí spolu s Windows. Doporučujeme tedy znovu provést důkladný audit a odstranit všechny programy, které se spouštět nemusejí. Vždyť i XP umí nastartovat za 23 sekund!
Náš tip: Odstraňování programů je v obou případech velmi jednoduché - stačí odstranit zatržení před programem.

PROFESIONÁLNÍ TIP: XP A VISTA NA JEDNOM POČÍTAČI - KOREKTNÍ DUAL BOOT

Windows XP a Vista na jednom počítači - to nedělá dobrotu. Windows XP totiž mažou soubory pro obnovení systému Visty. Jak funkci správně aktivovat, to vám prozradíme v našem profesionálním tipu. Vystačíte si s freewarem z Chip DVD.
Microsoft tvrdí, že Vista je všeobecně mnohem bezpečnější. Pokud ale na jednom počítači běží Vista i XP, neplatí to tak úplně. XP totiž ničí Vistě soubory pro obnovení systému, což bezpečné není. Ukážeme vám, jak správně tuto funkci používat.
UPOZORNĚNÍ: Postup je náročný, je určen jen pro zkušené uživatele.
PROBLÉM: Funkce pro obnovení systému funguje ve Vistě jinak než v XP - a o tom nemají XP žádné tušení. Pokud ve Vistě vytvoříte bod pro obnovení systému, uloží systém stínovou kopii k zabezpečeným souborům. K přístupu do této zabezpečené části používá Vista speciální ovladač diskové jednotky Volsnap.sys. Windows XP načítají ovladač Volsnap. sys k mountování jednotek, které chtějí mít v systému. Tím ovšem XP přepíšou všechny body obnovy, které si Vista vytvořila, neboť oba ovladače Volsnap.sys používají k zápisu stejné místo.
ŘEŠENÍ: Při bootování XP stačí jednotky Visty schovat tak, aby je Windows XP vůbec neviděla. Tuto funkci standardně nabízí bootmanager - ten ve Vistě ovšem nikoliv. Proto musíme sáhnout po jiném nástroji. Zkušeným linuxovým uživatelům můžeme doporučit kvalitní Grub. Ale i pro uživatele Windows máme k dispozici řešení - freewarový EasyBCD, který naleznete na Chip DVD. Ten modifikuje bootmanager ve Vistě. Geniální je to, že se vyhnete jakýmkoliv zásahům do systému, nemusíte instalovat žádný nový bootmanager a nastavení lze odstranit kliknutím na jediné tlačítko. Jak to funguje:
Ve Vistě nainstalujte a spusťte EasyBCD. Poté klikněte na Add/Remove Entries. Dále zvolte NeoGrub a klikněte na Install NeoGrub. V bootovacím menu Visty pak naleznete novou položku „NeoGrub Bootloader“. Nyní je čas definovat, co se má po zvolení této položky vlastně provést.
Nejprve je třeba určit, na které jednotce je Vista nainstalována. Zvolte Ovládací panely / Nástroje pro správu / Správa počítače, nalezněte položku Správa disků a zde se podívejte na rozložení partition. Pokud jste nejprve nainstalovali XP a až poté Vistu, budou XP ležet na první partition a Vista na druhé. 3 V tom případě klikněte v EasyBCD na Configure. V textovém editoru se otevře Menu.1st, do něj zadejte následující kód:
title•Start XP•–•Vista skryta
hide•(hd0,1)
rootnoverify•(hd0,0)
chainloader•+1
makeactive

title•Start•Visty
unhide•(hd0,1)
rootnoverify•(hd0,1)
chainloader•+1
makeactive
Když nyní spustíte počítač a v bootovacím menu Visty zvolíte NeoGrub Bootloader, zobrazí se položky, které jste vytvořili. Pokud zvolíte Start XP - Vista skryta, zavedou se XP, jednotky Visty nebudou přimountované. Chcete-li však nastartovat Vistu, zvolte Start Visty. Tato volba je nutná, aby se jednotky Visty opět zviditelnily (příkaz unhide).
ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ: NeoGrub je relativně nový produkt a na jeho vývoji se stále pracuje. Proto se mohou objevit následující chyby:
- V bootovacím menu zvolíte NeroGrub, ale nic se nestane. Pak doporučujeme EasyBCD nainstalovat také pod XP a provést identickou konfiguraci. Jestliže NeoGrub kód automaticky nevykoná, bude nutné vejít do konzole a úpravu bootloaderu provést zde. Pro start XP zadejte za »grub>« první odstavec našeho kódu. Řádku začínající příkazem title je možné vynechat, naproti tomu úplně nakonec zadejte příkaz boot.
- Při spouštění XP se může stát, že skryjete ještě jinou partition než tu z Visty. Příčina: Příkaz hide skrývá primární partition. Pokud máte například Vistu a datovou partition na jiném disku, skryjí se obě, neboť další jednotky jsou odkazovány z primární partition.
Markus Mandau

Lepší surfování s IE7

Anonymní surfování: Budete-li surfovat pomocí anonymizační CGIProxy jako IPhide (www.iphide.com), surfujete s jinou IP. Přesto vás může protější strana vypátrat pomocí nejrůznějších Java a Flash skriptů v HTML kódu. Chcete-li surfovat skutečně anonymně, je třeba všechny tyto přívěsky odstranit. To provedete v menu Nástroje / Spravovat doplňky.
Surfování bez skriptů: Java skripty jsou velkým bezpečnostním rizikem. Chcete-li surfovat bezpečně, zvolte Nástroje / Možnosti internetu / Zabezpečení / Vlastní úroveň… a zakažte skripty. Problém: Velké množství webových stránek nebude fungovat. Naštěstí je možné pro některé stránky Javu povolit. Microsoft k tomu nabízí nástroj, který i přes svůj název běží i v IE7 - Internet Explorer 5 Power Tweaks Web Accessory. Pomocí tohoto nástroje si snadno vytvoříte seznam bezpečných stránek.
Surfování s nízkými právy: Pomocí nástroje SetSafer lze i pod XP surfovat s omezenými právy, tedy stejně tak bezpečně jako ve Vistě. K úspěšnému spuštění je třeba mít nainstalovaný . NET-Framework ve verzi 2.0. Instalaci programu naleznete na Chip DVD.
Zametení stop: Na disku C: si vytvořte složku určenou pro data z internetového prohlížeče, například Tempweb. Poté otevřete Ovládací panely a Možnosti Internetu. V řádku Historie procházení klikněte na Nastavení. Otevře se nové okno, zde klikněte na Přesunout složku. Jako cíl zadejte vytvořenou složku, tedy C:\Tempweb.
Poté vytvořte v poznámkovém bloku nový dokument, který bude obsahovat následující kód:
@echo•off
del•/f/s/q•c:\temp
Soubor si uložte třeba na plochu. Nesmíte jej však uložit jako standardní TXT, ale s koncovkou BAT. Kdykoliv pak budete chtít zamést stopy po surfování, stačí na soubor dvojitě kliknout. Spustí se výše napsaný příkaz, který během zlomku sekundy smaže veškeré informace, které jste po dobu surfování nasbíraly.

Už nikdy stres: Základní konfigurace Visty

Vista by měla být bezpečným operačním systémem, ale cena za bezpečí je vysoká: nervy drásající potvrzování hlášek. Proto vám ukážeme, jak v novém systému pracovat skutečně pohodlně.
*Vyřazení User Account Control: UAC je důmyslná zabezpečovací funkce, kterou mohou ovládat jen administrátoři systému. UAC však svou přítomností obtěžuje i ostatní uživatele - neustále oznamuje, že k té či oné činnosti nemá uživatel dostatečná práva. Kupříkladu když instalujete větší množství programů, je lepší UAC dočasně vyřadit. Proto otevřete Ovládací panely, klikněte na Uživatelské účty a zvolte Zapnout nebo vypnout nástroj Řízení uživatelských účtů. Spustí se krátký průvodce, ve kterém lze funkci deaktivovat.
*Vypínání místo standby: Když v menu Start kliknete na tlačítko Vypnout, počítač se nevypne, ale přepne se do režimu spánku, což je u domácích počítačů většinou nežádoucí. Pro změnu zadejte do řádku s nápisem Zahájit hledání příkaz cmd a potvrďte ho. Otevře se nové okno a v něm zadejte příkaz powercfg. cpl,1. Zobrazí se okno s konfigurací možností napájení. Otevřete položku Tlačítka napájení a kryt a dále položku Tlačítko napájení v nabídce Start. V řádku Nastavení klikněte na Režim spánku a zvolte Vypnout.
*Nastavení bootovacího menu: Pokud přes XP nainstalujete ještě Vistu, nastaví se bootovací menu tak, že po 30 sekundách se automaticky spustí Vista. Pokud však chcete i nadále používat jako výchozí systém XP, můžete nastavení změnit. Ve Vistě otevřete Ovládací panely, Systém, vlevo klikněte na Upřesnit nastavení systému a v části Spuštění a zotavení systému klikněte na Nastavení. Otevře se nové okno, ve kterém v řádce Výchozí operační systém můžete nastavit vámi preferovaný systém. V tomto okně je možné změnit i dobu zobrazení systému - 30 sekund je přece jen zbytečně dlouho.
*Konfigurace obnovení systému: Pro funkci Obnovení systému si Vista sama vyčleňuje místo - standardně 15 % z kapacity disku. Kolik místa má Vista skutečně používat, to můžete jednoduše nastavit. Opět spusťte cmd. Stisknutím [CTRL] + [SHIFT] + [ENTER] v příkazovém řádku získáte práva administrátora. Poté lze pomocí příkazu vssadmin list shadowstorage nechat zobrazit příslušné parametry.
Náš tip: Chcete-li, aby se data ukládala na disk C: a systém měl k dispozici maximálně 5 GB, použijte následující příkaz:
vssadmin•Resize•ShadowStorage/For=C:•/On=C:•/Maxsize=5GB

Vždy aktuální ovladače

Za chybami Windows stojí občas i hardwarové problémy: výrobce rychle pustí na trh nový výrobek, i když ví, že jeho vlastnosti ještě nejsou dokonalé. Takový produkt vložíte do počítače, nainstalujete ovladače a pak už se jen měsíce rozčilujete. Přitom řešení je tak snadné - stačí stáhnout aktuální ovladače. Problém: V systému máte desítky nejrůznějších ovladačů a prohledávat stránky výrobce, zda nevydal nový ovladač, rozhodně není příjemná kratochvíle.
Naštěstí vám na Chip DVD přinášíme plnou verzi programu Driver Genius Professional Edition 2006, který tuto otravnou činnost provede za vás. Výhoda: Nástroj umí ovladače i zazálohovat, samozřejmě zcela automaticky.
Postup: Nainstalujte a spusťte program. V levé části okna se zobrazí seznam nainstalovaných hardwarových komponent. Nejprve klikněte na velké tlačítko Aktualizace. Pár desítek sekund bude program detailně prozkoumávat hardware a poté zobrazí stromovou strukturu hardwaru, pro který existují novější ovladače. Vyberte libovolné zařízení, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte Stáhnout pomocí IE / Odkaz ke stažení 1. Otevře se prohlížeč a dojde ke stažení ovladače.
Více informací o programu naleznete na str. 38.

Ozdravné nástroje

Na Chip DVD jsme pro vás přichystali 10 výkonných nástrojů pro XP i Vistu, které vám ušetří nervy a uzdraví Windows. Představíme vám některé z nich.

XP Anti-Spy 3.96.5:

Šikovný nástroj, který umožňuje vypínat funkce, které ve Windows nepoužíváte. Pomocí profilů lze navíc nastavit, jaké funkce a kdy mají být aktivní. Program ve Vistě funguje zatím s označením beta.
Systém: Windows XP
Info: www.xp-antispy.org

CCleaner 1.41:

Výkonná utilita, která prohledá pevný disk, nalezne soubory, které by na disku být nemusely, a odstraní je. Zná všemožné typy dočasných souborů, které nepořádné aplikace vytvářejí, ale už je po sobě neuklidí.
Systémy: Windows XP, Vista
Info: www.ccleaner.com

Add/Remove Pro 2.10:

Špatně odinstalovaný software? Příště raději použijte tento nástroj. Prohledává špatně odinstalované a osiřelé soubory, které již na disku nemají co dělat, a dokončí odinstalování - odstraní je.
Systém: Windows XP
Info: www.superwin.com

xpy 0.9.9:

Malá utilita, která odstraňuje otravné nástroje, které nikdy nebudete potřebovat, a služby, které jen zbytečně zabírají místo v paměti - například Windows Messenger.
Systém: Windows XP
Info: http://xpy.sourceforge.net

Tři operační systémy

Vista, XP a třeba Kubuntu. I tři operační systémy je možné mít na jednom počítači. V tomto případě doporučujeme použít linuxový Grub, který si s více systémy lépe poradí, není to však podmínkou. V článku Linux de luxe přinášíme podrobný návod, jak nastavit boot manager Visty tak, aby zvládal spouštět tři operační systémy najednou.


Dokumenty ke stažení