Menu

Elektronický inkoust

VOIP NÁSTROJ

Skype beta: Výměna videa

Vývojáři softwaru pro telefonování Skype odstranili u oblíbeného messengeru ve verzi 3.5.0.158 beta některé rozčilující chyby a přidali nové funkce. Nástroj tak oficiálně podporuje také kamery s rychlým připojením Firewire a rozpozná je automaticky jako webové kamery. S tlačítkem snap shot mohou uživatelé zaznamenat důležité momenty rozhovoru. Asi nejvíce vzrušující novinkou je to, že uživatelé mohou přes videoportál Metacafe vyměňovat filmové klipy nebo hudební videa se Skype kontakty. Beta verze programu Skype však bohužel nepracuje příliš stabilně.
Info: www.skype.com

PAMĚŤ

Scanner oka pro USB

Z Korey nyní přichází nový, vysoce zabezpečený USB flash disk s integrovaným skenováním zornice. Flash disk Irikon disponuje integrovanou kamerou, pomocí níž naskenuje oko uživatele. Při úspěšném rozpoznání přesune USB klíč obsah flash paměti na počítač.
Je možné zaznamenat až 20 obrazů oka pro různé uživatele, přičemž obrazová data disponují 256bitovým kódováním. Podle výrobce je pravděpodobnost, že uživateli bude povolen přístup chybným rozpoznáním, 1 : 12 000. Irikon USB flash disk je k dostání s 1,2 nebo 4 gigabajty prostoru - bohužel však s pomalým USB 1.1. Cena a datum vydání ještě nebyly zveřejněny.
Info: www.rehoboothtech.com

ELEKTRONICKÝ INKOUST

Billboard jako dotykový displej

Technologie elektronického papíru má příbuzného - elektronický inkoust. Výzkumníci předpokládají, že technologie najde využití nejen v podobě elektronických knih či novin, ale také jako základ interaktivních multimediálních aplikací.
Vodivý elektronický inkoust změní dnešní billboardy v hustou síť senzorů. Tým Mikaela Gullikssona z univerzity ve švédském Sundsvallu dosáhl vodivosti inkoustu přidáním částic stříbra. Inkoust nanesený na plochu plakátu vytvoří obdobu současných dotykových displejů v informačních kioscích. V současnosti vyžaduje elektronický inkoust přídavnou elektroniku, v budoucnu bude zřejmě vše integrováno do jediné vrstvy. Už dnes by se údajně mohla tato technologie uplatnit třeba i pro obaly určitého typu zboží.
Info: http://mkv.itm.miun.se/projekt/paperfour/

NOVÝ DESIGN A ZVÝŠENÍ BEZPEČNOSTI

Letní změny na Stahuj.cz

Portál Stahuj.cz, jeden z nejnavštěvovanějších serverů pro stahování programů, se v létě zabalil do nového hávu. Registrovaní uživatelé tak mohou upravit vzhled stránek Stahuj.cz, přičemž celkem je k dispozici pět uživatelských kabátků. Dalším benefitem pro registrované uživatele je paměť systému, která umožňuje zapamatování staženého softwaru a následné upozornění na novější verzi. Třešinkou na dortu jsou pak recenze většiny programů na portálu Stahuj.cz a možnost přidání vlastní minirecenze, která dalším uživatelům poskytuje lepší představu o vlastnostech programu. Návštěvník portálu tak není limitován pouze názorem recenzenta. U každého programu na stránkách Stahuj.cz je nově zobrazeno více záložek, které poskytují snadnou cestu k dalším informacím. Nechybí popis programu, informace o verzi, screenshoty, minirecenze či diskuse. Jelikož svět internetu je živnou půdou pro řadu virů, které jsou rizikem pro každého uživatele, server Stahuj.cz již od začátku února 2007 disponuje integrovaným antivirovým řešením ESET NOD32.

PŘETAKTOVÁNÍ GRAFICKÝCH KARET

Hardwarová akcelerace

Společnost Asustek Computer představila nový OC gear panel, což je první hardwarové zařízení pro přetaktování grafických karet v reálném čase. Ovládací panel přetaktování Asus OC gear bude součástí balení grafické karty Asus EN8600GT OC Gear/HTDP/256M, která je vybavena rychlými paměťovými moduly s 1nanosekundovou pamětí a podporuje DirectX 10. S touto konfigurací mohou uživatelé očekávat až 30% nárůst výkonu přetaktováním. Například skóre dosažené v testu 3DMark06 se po přetaktování zvýší z 4185 na 5493 bodů. Na panelu je snadno čitelný zrcadlový LED displej, kde jsou v reálném čase zobrazovány informace o grafické kartě, včetně teploty grafického procesoru GPU, a o aktuální hodnotě snímků za sekundu FPS (Frames Per Second). Ovládací otočné tlačítko vedle displeje dovoluje stiskem přepínání mezi možnostmi nastavení, a to včetně regulace hlasitosti, časování GPU a rychlosti větráku podle aktuální potřeby právě běžící aplikace. Panel připojíte ke skříni počítače přes interní 4pinový USB konektor, kterým se přenášejí informace na základní desku a který zároveň plní funkci napájení.
Info: http://cz.asus.com


Dokumenty ke stažení