Menu

Intel zmenšuje notebooky

Intel zmenšuje notebooky

Jak bude vypadat váš nový počítač, které komponenty bude potřebovat? Chip pátral na IT veletrhu Computex.

Bylo to jako „high-tech ze sauny“: 30 stupňů Celsia, 80 procent vlhkosti vzduchu a vytrvalý déšť -za takových klimatických podmínek se konal 27. ročník veletrhu Computex. Vystavovatelé se ovšem nedali odradit: s přibližně 1300 odbornými vystavovateli se veletrh, který se koná v Tchaj-peji na Tchaj-wanu, řadí hned na druhé místo, a to za CeBIT. Chip byl přímo na místě a může vám tak představit top trendy.

Mainboardy: Prosazuje se nová čipová sada Intel 3 Series

I když byly mnohé IT podniky na Computexu jako doma, nejsilnější vliv na branži měl také zde jednoznačně Intel. Procesorový gigant z USA oficiálně uvedl svou mainboardovou čipovou sadu „3 Series“. Mainboardy podporují novou pracovní paměť DDR3, stejně jako 45nanometrový CPU „Penryn“, jehož uvedení bylo oznámeno na konec tohoto roku. Spotřební variantu jménem P35 vyvíjí firmy MSI, Asus a spol. již nyní. Například Asus uvedl mainboard pro přetaktování ve formě svého „P5K3 Premium“. Jedna světová novinka: dva gigabajty obzvláště rychlé DDR3 1333 RAM jsou vestavěny a propojeny s chladicím systémem desky. Cena za extravagantní mainboard má činit přibližně 800 eur (v přepočtu přibližně 22 500 Kč).
O ještě více rychlosti v noteboocích se má starat mobilní Core 2 Duo Extreme Procesor od Intelu; jeho vydání bylo oznámeno na třetí čtvrtletí roku 2007. Jedná se o nejrychlejší čip od Intelu pro notebooky, přesto však má podle výrobce pracovat energeticky úsporně.
Vlastním „highlightem“ veletrhu bylo ale třetí představení produktů Intelu: Mobile Internet Devices (MIDs). Pomocí nich je možné vyvolat webové stránky, včetně multimediálních nabídek, jako je YouTube, stejně jako to nyní známe z PC.
„Web na současných mobilních telefonech je tak trochu křeč,“ řekl v rozhovoru pro Chip Anand Chandrasekher, viceprezident Intelu a šéf divize Ultra mobile. Marketingové šance MID vidí optimisticky: „V roce 2010 bude trh s MID větší než s notebooky, bude však obtížné dosáhnout objemu trhu s mobilními telefony.“ Jak dále řekl Chandrasekher, klíčem k úspěchu bude dostupnost paušálních sazeb, stejně jako uživatelských rozhraní s intuitivním ovládáním - podobným jako například u iPhone od Apple. Představené přístroje jako FMV od Fujitsu nebo HTC Shift působí stále neohrabaně; ultramobilní platforma firmy Intel s názvem „Menlow“, která je oznámena pro rok 2008, má přinést změnu a vést ke kompaktnějším zařízením.

Pracovní paměť: DDR3 je stále ještě příliš drahá pro masový trh

Společnost AMD přitáhla pozornost svou rozsáhlou marketingovou nabídkou, jinak zde ovšem bylo máloco nového. Nejvíce zaujala svým grafickým čipem DirectX10 série Radeon HD 2000, byly zde však k vidění také menší řady Radeon HD 2400 a 2600 pro kategorii „mid-range“. Také nVidia šetřila s novinkami - už před týdny byly prodávány DirectX10 grafické čipy rodiny GeForce 8000.
Rychlá paměť DDR3 je naproti tomu dostupná pouze v homeopatických dávkách; kvůli vysokým cenám je poptávka stále relativně nízká. DDR3 bude připravena pro masový trh teprve v roce 2008, v tom se téměř všichni výrobci shodnou. Aby vyplnili tuto časovou mezeru, nabízejí zákazníkům vysokorychlostní paměť DDR2 RAM.
Se svým Vitesta Extreme Edition 1200+ uvádí A-data DDR2 1200 paměťový modul s přenosovými rychlostmi až 9,6 GB/s - což je hodnota, která může být dosažena pouze na přetaktovaných systémech. Současné paměti DDR2 800 RAM zvládají pouze 6,4 GB/s. Obzvláště uživatelé produktů AMD se mohou částečně těšit z obnoveného paměťového modulu, ale konkurent Intelu plánuje nasadit starší DDR2 techniku také na svých přicházejících Quadcore CPU.
Na zájmu o high-endové systémy profitují také výrobci energetických zdrojů, kteří představili 1000wattové zdroje. Otázkou však zůstává, kdo takové „elektrárny“ bude potřebovat. Pro počítače s Core 2 Duo se dvěma grafickými kartami a několika pevnými disky zcela stačí 700wattový zdroj.

Pevné disky: Síťová paměť a Solid State Disky jsou budoucností

Výrobci naštěstí představili také úsporné přístroje - například pevné disky NAS obsluhují připojená zařízení v síti jednoznačně ekonomičtěji než běžící PC. Podle výrobce tak potřebuje TS-109 Pro od společnosti QNAP pouze 14,4 wattu, což je méně než mnohé energeticky úsporné lampy. Stejně tak v případě následovníka pevných disků Solid State Disk (SSD) se dějí věci. Mnozí výrobci, jako například PQI, oznamují další kapacitní stupeň s 256 GB paměti. Avšak výstavní vzorky byly jenom nefunkčními atrapami. S vyšší kapacitou se pevné flash disky posunují blíže k magnetickým předchůdcům - dá se také konečně očekávat dramatický pokles cen SSD disků.

 


Dokumenty ke stažení