Menu

Mailbox

Linux jako vážná alternativa

Jsem moc rád, že jste si začali více všímat také linuxových distribucí a zařazovat je pravidelně na vaše DVD, i když chápu, že drtivá většina čtenářů Chipu asi používá MS Windows. Nicméně stále více lidí se začíná seznamovat s open-source softwarem a volnými (nebo alespoň levnějšími) distribucemi, než nabízí Microsoft. Distribucí Linuxu je opravdu mnoho a laikovi můžete v této džungli pomoci najít tu správnou, která mu bude vyhovovat stejně jako Windows, možná i mnohem víc.
Jindřich Bartoš (e-mail)
distribuce Linuxu, Chip DVD

Konec s DRM

Virtualizujte! Chip 8/07, str. 58
Měl bych jednu připomínku k hodnocení Microsoft Virtual PC2007. Není pravda, že je bez podpory USB. Má ji, ale je speciálně nadefinovaná, není přímo mezi přístupnými zařízeními. Mám na svém notebooku tento virtuální stroj nainstalovaný pod Windows Vista Ultimate a jako klientský systém používám stará Windows 98SE. V nastaveních virtuálního stroje se přece dají zpřístupnit vzdálené adresáře a tím i samozřejmě celé diskové jednotky. A např. USB klíče jsou definované jako samostatné diskové jednotky a je to. Využívá se tedy ovladač hostujícího systému a USB klíč mi funguje bez problémů i pod Windows 98SE. A to dokonce bez toho, abych musel driver na tento USB klíč pod Windows 98SE instalovat, kde je to jinak nutné. To dokonce považuji za výhodu Virtual PC2007.
Ing. Gustáv Musl (e-mail)
Bezpochyby máte pravdu, že pomocí sdílení adresářů je možné používat USB flash disky; nic to ovšem nemění na tom, že Virtual PC 2007 USB nepodporuje. A to se nejedná jen o USB flash disky, ale také třeba o MP3 přehrávače - některé se nepřihlašují jako mass storage, ale přes speciální aplikaci; potom se k paměti přehrávače nemáte jak dostat a to už, jak jistě sám uznáte, nevýhoda je.
redakce Chipu


ISO obrazy programů z Chip DVD

LANGMaster Angličtina Express Chip DVD 7/07
Z Chip DVD jsem chtěl vypálit ISO obraz LANGMaster Angličtina Express na CD. To jsem provedl. Avšak při následném pokusu o spuštění tohoto CD naběhne autorun, který následně vždy spadne, a inicializace CD neproběhne. Máte více informací o takovémto chování CD? Jinými slovy, mám já problematické DVD, nebo se jaksi něco nepovedlo v celé edici?
Milan Janíček (e-mail)
Angličtinu z tohoto DVD jsem si sám instaloval na svém notebooku a používal jsem ji asi 14 dní při testování. Takže data jsou OK. Rozdíl byl jen v tom, že já jsem ISO soubor dal do virtuální mechaniky (osobně doporučuji). Vypadá to tedy na to, že máte špatně vypálené CD. Zkuste vypalovat pomaleji nebo třeba za pomoci programu ImgBurn (www.stahuj.cz/multimedia/vypalovani_cd/imgburn/?g%5bhledano%5d=imgbu).
Martin Kučera, redakce Chip DVD

Pozn.: Nakonec se ukázalo, že aplikaci čtenáři shazovala vysoká úroveň zabezpečení jeho PC.

Podpora dlouhých názvů

Chip DVD
Zkuste si vždycky přehrát vaše DVD, než ho dáte do výroby. Nepochybuji o tom, že před vypálením matrice ho kontrolujete, ovšem ve vypalovacím programu už nezadáte podporu dlouhých názvů a tím zkazíte většinu odkazů a ty pak nefungují.
Drahomír Škubna (e-mail)
Děkujeme za upozornění, u nás samozřejmě probíhá několikakolové testování a podporu Joliet pro dlouhé názvy na DVD pochopitelně používáme. Protože na tento problém čtenáři hromadně neupozorňují, chovají se tak Chip DVD pravděpodobně pouze u vás. Zkuste je na jiném počítači. Efekt krátkých dosových názvů vzniká na DVD mechanikách, které mají problém se čtením druhé vrstvy DVD. V některých případech může jít o výrobní vadu DVD, ovšem pokud se vám tato chyba projevuje opakovaně na více Chip DVD, pak jde zcela jistě o problém mechaniky, která špatně zaostřuje laser do druhé vrstvy (kde je umístěna i část adresářové struktury). Podobný problém může mít i mechanika, která špatně vystavuje čtecí hlavu u středu média. Pokud u vás tento problém nenastává u jednovrstvých DVDROM, je diagnóza ještě jasnější - opravdu špatné přeostřování laseru. Je potřeba se poohlédnout po nové mechanice. Situace je příznivá, ceny nových kvalitních vypalovaček začínají už na 800 Kč.
redakce Chip DVD

Legální stahování videa?

YouTube & spol., Videotéka v počítači, Chip 8/07, str. 9
V Chipu 8/07 píšete o stahování videa z videoserverů. Je stahování videí z YouTube pomocí programu Ashampoo ClipFinder legální?
Marek Koželský (e-mail)
Obecně platí, že žádné stahování videí jakýmkoliv nástrojem není nelegální - a to ani posledních hollywoodských hitů. Nelegální je však jejich další šíření a poskytování třetím osobám, kdy už jasně porušujete autorský zákon.
redakce Chipu

Chip Help

Dopisy
Redakce Chip
Na Florenci 19
110 00 Praha 1
Fax: 225 018 500
E-mail: chip@chip.cz
Předplatné
Chip – předplatné
Na Florenci 19
110 00 Praha 1
Tel: 225 018 942
Fax: 225 018 900
E-mail: abonence@vogelburda.cz
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628
Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Komunikace:
jan.rezac@chip.cz, 225 018 622
Software:
michal.cerny@chip.cz, 225 018 641
Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 158.
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.


Dokumenty ke stažení