Menu

Nero 8: První test

MULTIMEDIÁLNÍ BALÍK

První test: Jaké je ve skutečnosti Nero 8

Záchrana dat z poškozených CD a DVD, gadgety pro Vistu, video ve vysokém rozlišení - nové Nero má co nabídnout. Náš test však ukazuje i to, že nové Nero ještě není zralé.

Již dávno se vypalovací nástroj Nero změnil v multimediální balík - ne vždy však k radosti uživatelů. Balík je totiž velmi rozlehlý a tím i docela nepřehledný. Nové Nero 8 se již objevuje v obchodech, a tak se naskýtá otázka: Je nová verze skutečně lepší než ta předcházející? Odpověď zní: Ano i ne. Nová verze nabízí například nové funkce, jako je oprava souborů z poškozených CD. Na druhou stranu však balík spolkne velké množství výkonu počítače.

StartSmart: Nejdůležitější novinka je také nejvíce vidět -StartSmart byl od základu přepracován. Vše je nyní štíhlejší - méně položek přivítají především uživatelé začátečníci. Navíc je díky dietě StartSmart rychlejší. Teprve na druhý pohled zjistíte, že přímo v tomto centru je integrována vypalovací funkce - pro rychlé vypálení tedy není třeba spouštět žádný další program a vše funguje velmi rychle: kopírování, vypalování dat i audio CD, a dokonce i ripování. Vše fungovalo v našem testu bez problémů. Je ale dobré integrovat vypalovací engine do tolika nástrojů? Nero Burning ROM, Nero Express, StartSmart a další. Pro nezkušeného uživatele to může být matoucí. Bohatě by postačilo vypalování s průvodcem, třeba pomocí Nera Express.
Orientace v programu StartSmart není, ani přes menší počet položek, právě ideální. Předchozí verze měla rozhodně vhodněji zvolené názvy. Zatímco vypálení prezentace fotografií se u minulé verze nacházelo v části „Foto a video", u nového Nera je zvolen nepřesný název „Vytváření a úpravy".
Nero 8 je také značný požírač výkonu. Pokud splňujete jen základní požadavky na sestavu (Pentium III na 1 GHz, 256 MB RAM), musíte se spokojit s tím, že třeba Nero Home bude startovat minutu.

Vista gadgets: Nero 8 přináší také funkce, které jsou exkluzivně dostupné jen ve Vistě. Především se jedná o miniaplikaci Nero DiscCopy, což je nástroj do sidebaru ve Vistě, který kopíruje CD nebo DVD kliknutím na jedno tlačítko. Nadšení z této funkce však rychle vyprchalo: především nastavení kvality čtení zdrojového DVD poskytuje velmi málo informací, ve kterých se nezkušený uživatel nemá šanci vyznat. Zkopírovat disk CD nebo DVD jedním kliknutím bude možné jen tehdy, když nebude mít kopírovací ochranu. Nelíbila se nám ani funkce „Rich Preview". Funkce se integruje do Exploreru Windows Vista a zobrazuje náhled nejen fotografií, ale také videa a hudby. Jenže podobná funkce již ve Vistě integrována je. Rich Preview tedy nemá příliš velký význam. Ještě jedna vada na kráse: Náhled se zobrazuje jen tehdy, pokud je multimediální obsah přímo svázán s Nerem. Třeba se soubory WMA byl problém.

Nero Vision 5: Mnohem lépe je zpracován program pro práci s videem. Nero Vision 5 lépe pracuje s fotografiemi i filmy, vytváří krásnější CD nebo DVD. Mají na tom zásluhu bohaté 2D a 3D šablony, pomocí nichž lze vytvořit efektivní menu za pár sekund. Zdrojem může být video prakticky v libovolném formátu nebo video přímo z kamery.
Ještě před dokončením a vypálením videa na médium je možné aplikovat řadu efektů - video a textové efekty, nebo také různé filtry pro doostření, korekci barev i gamy. Hudební podklad je možné velmi detailně editovat pomocí nástroje Nero Wave. Vision umí upravit jen hlasitost zvukové stopy. Kodér H.264 nabízí dokonalou kvalitu - vždy. A je jedno, zda se jedná o malinký film pro iPod, nebo o HD video pro Bluray. Ostrost i detaily jsou příkladné. Pro profesionály však nabízí Vision 5 méně možností pro jemné doladění. Nastavit je možné pouze stupeň kvality, bitrate nebo počet kódování (jedno nebo dvě). Špatná zpráva pro uživatele Visty: Vision je v tomto operačním systému velmi nestabilní. Kdo není zvyklý svoji práci neustále ukládat, ten bude velmi frustrovaný.

RescueAgent: Novinkou Nera je nástroj na opravu poškozených optických disků - Nero Rescue Agent. Nástroj se pokouší přečíst surová data z optického disku a uložit je na pevný disk v počítači. Nakonec je možné je znovu vypálit. Bohužel na některých našich počítačích s Windows Vista se RescueAgent vůbec nespustil. Naše domněnka: Nástroj nefunguje, pokud je jednotka připojena pomocí PCI mostu. Pokud nástroj funguje, je jeho použití hra na trpělivost. Při našem testování potřeboval RescueAgent téměř 30 hodin, aby z CD se 400 MB dat obnovil nakonec pouze 100 MB. Pro srovnání: Bezplatné nástroje jako IsoBuster nebo IsoPuzzle obnoví sice také jen 100 MB, trvá jim to však nesrovnatelně kratší dobu. Pokud tyto nástroje najdou sektor, který je zcela nečitelný a nemá význam se s ním trápit, jednoduše jej přeskočí a jdou dál. Nero se snaží data obnovit, samozřejmě bez výsledku. To zabere řadu hodin. A přeskakování není možné nastavit.

Další nové funkce: Nero umí nyní díky funkci „SecurDisc" zabezpečit optické disky. K tomu ovšem budete potřebovat nejnovější vypalovačky od LG, které funkci podporují. Ani na Web 2.0 nebylo zapomenuto. Poprvé je možné videa přímo nahrávat, ale i stahovat z webu. Nero Vision komunikuje s YouTube, MySpace a samozřejmě Nero portálem „My Nero". Novou funkci přináší i nástroj InfoTools - otestuje počítač a zobrazí, zda je „HD Ready", tedy jestli dokáže přehrávat video z Blu-ray. Pokud některá část systému nevyhovuje, program ji označí a zobrazí minimální požadavky. Nepříjemnost: Aby Nero ShowTime přehrávalo Blu-ray disky, je třeba dokoupit plug-in za 25 eur. S tímto plug-inem je pak možné vytvářen menu pro disky Blu-ray a HD-DVD.

Shrnutí: Nero se důsledně orientuje na multimédia. Ovládání je určeno nezkušeným uživatelům, profesionálové budou často zklamáni. Některé nové myšlenky jsou dobré, jiné (hlavně ty pro Vistu) využijete jen těžko. Navíc některé funkce jsou často problémové a nefunkční. S upgradem na vyšší verzi doporučujeme ještě posečkat.
Info: www.nero.com  

MULTIMEDIÁLNÍ BALÍK

CELKOVÉ HODNOCENÍ

SYSTÉMY Windows XP/Vista
INFO www.nero.com
CENA od 1 600 Kč
POMĚR CENA/VÝKON uspokojivý
+  jednoduché ovládání i pro začátečníky
+  Nero Vision produkuje kvalitní video
+  RescueAgent je pomalý, ale důsledný

-  výkon některých modulů je špatný
-  horší stabilita ve Vistě

Čím vypalujete?

Na našem novém webu www.chip.cz jsme se vás ptali, jakým programem vypalujete. Z výsledků jde vidět, že Nero má jasný monopol. Používá jej téměř 90 % všech uživatelů.

62 % Nero 7
9 % Jiným programem
27 % Nero starší verze
2 % Přímo z operačního systému


Dokumenty ke stažení