Menu

Nový web Chipu

SLUŽBA PRO VÁS

Vyzkoušejte nový web Chipu

Časopis Chip je nejčtenějším počítačovým měsíčníkem a existuje jen málo oblastí, o kterých vás pravidelně neinformuje. Podobným heslem se budou řídit i nové WWW stránky našeho časopisu. Za Chipem na Internet...
Na adrese www.chip.cz najdete už od 1. října nový web plný zajímavých tipů, rad a informací. Každý den na něm najdete vše, co souvisí s počítači a světem IT obecně. Můžete zde nahlédnout přímo do „kuchyně" Chipu a sledovat, jaké články pro vás připravujeme do dalšího čísla. Pokud máte chuť, můžete v diskusích s redaktory ovlivňovat jejich podobu nebo v anketách volit zajímavá témata, která byste v Chipu rádi viděli.

ZÁPAS O SURFAŘE

Safari je pozadu, IE 7 nastupuje

S podíly na trhu webových prohlížečů je to stejné jako s volebními prognózami: zobrazují trendy a jsou také důležité pro image. V současné době prohrává v zápasu o uživatele firma Apple. V květnu 2007 výrobce zveřejnil první beta verzi svého prohlížeče Safari pro Windows - jak se však zdá, nikdo ho příliš nechce používat. Výzkumníci amerického podniku Net Applications nemohli pro Safari naměřit jakýkoli přírůstek v podílu na trhu. Co je překvapivé: se 79 procenty, což je o jedno procento více než při posledním výzkumu v červnu, se Internet Explorer 7 od Microsoftu nachází na prvním místě. Konkurent Firefox musí přijmout ztráty, řadí se ale stabilně na druhé místo.
Info: www.netapplications.com  

OLYMPUS mý 790 SW

Foťák do nepohody

Hlavní předností nového digitálního fotoaparátu Olympus je velká odolnost. Je totiž odolný vůči nárazu (podle výrobce vydrží pád z 1,5 m) a mrazu a je vodotěsný (do tří metrů pod hladinou). Díky tomu si jej můžete vzít například na kolo, do bazénu, na pláž i v zimě na svah. Kromě své odolnosti je mý 790 SW vybaven vysokým rozlišením 7,1 megapixelu, má 6,4cm displej a nabízí 23 scénických režimů a technologii pro rozpoznání obličeje (Face Detection Technology). Složená optická soustava s 3x optickým zoomem (ekv. 38 - 114 mm) je celá zapouzdřená v těle fotoaparátu, takže z něj netrčí žádné nadbytečné části. Fotoaparát má kovové tělo a dodává se ve čtyřech barvách: stříbrné, černé, oranžové a modré.
Info: www.olympus.cz  

ŘEŠENÍ FIRMY UNIPIXEL

Efektivnější displeje mobilních telefonů

Problémem současných mobilních zařízení je velký displej, spotřebovávající stále více energie. Začínající společnost Unipixel tvrdí, že navrhla displej pro přenosná zařízení, jehož účinnost je až o 60 procent vyšší než v případě současných LCD displejů. V nové konstrukci je použito mnoho prvků shodných s klasickými displeji, jako jsou například LED diody. V klasických LCD displejích jsou LED použité jako podsvícení, světlo z nich následně prochází přes více filtrů a polarizátorů. K pozorovateli nakonec pronikne pouze 5 procent světla emitovaného LED. Řešení společnosti Unipixel umožňuje zvýšit tento podíl až na 61 procent, což znamená lepší čitelnost za denního světla anebo možnost ponechat původní jas, přičemž se sníží spotřeba energie displejem.
Info: www.technologyreview.com 

CO SE STAHUJE

Srpnový žebříček zajímavých novinek

V měsíci srpnu se v první třicítce nejstahovanějších programů databáze serveru Slunečnice.cz objevilo hned několik zajímavých nováčků. Mezi nimi stojí za zmínku například software Kate‡s Video Converter, sloužící ke konverzi multimediálních videosouborů, nebo Adobe Flash Player.
První místa si v srpnu udržely český Codec Pack All in 1 a zahraniční Adobe Reader. Oblíbený software na ochranu proti špehovacím programům Ad-aware se v srpnu posunul na šestou pozici. Hlavní změnou v Top10 českých nejstahovanějších programů bylo umístění antivirového systému avast! 4 na stříbrné příčce a pokles prohlížeče MS Internet Explorer ze třetí pozice na deváté místo. Naopak skokanem měsíce je novinka QIP - čeština 2005, která se umístila na šesté pozici.

NASA

Fotografie Měsíce na webu

Vědci z Arizona State University digitalizují v současné době archiv fotografií Měsíce. V tomto rozsáhlém fondu se nachází přibližně 35 000 obrazů, které byly pořízeny v 70. letech v průběhu misí Apollo. Proces je však docela časově náročný: fotografie jsou skladovány v mrazicím boxu při minus 18 stupních Celsia a před skenováním musejí být 24 hodin rozmrazovány. První, až 11 GB velké ukázkové fotografie ve formátu TIF jsou od nynějška připraveny ke stažení, volitelně se zde nabízejí i menší PNG soubory.
Info: http://apollo.sese.asu.edu  

ENERGETICKÁ EFEKTIVITA

PC s logem Energy Star šetří s proudem

Požadavky na Energy Star, označení pro úsporné kancelářské přístroje, byly zvýšeny. PC, která chtějí nést logo v nové verzi 4.0, tak smějí ve vypnutém stavu spotřebovat maximálně dva watty. Dalším požadavkem je, že zařízení s vícejádrovým CPU, stejně jako s nejméně 1 GB RAM, se musí při běhu naprázdno omezit na 65 wattů. Největší nevýhoda: výrobci mohou použít toto logo, jestliže se sami domnívají, že jsou těmto zásadám věrni -nikdo však nepřezkoumává jejich dodržování.

PŘEHŘÍVÁNÍ

Miliony vadných akumulátorů

Světově největší výrobce mobilů Nokia stahuje kolem 46 milionů svých akumulátorů. U baterií typu BL-5C v sérii vyrobené firmou Matsushita mezi prosincem 2005 a listopadem 2006 může během nabíjení dojít ke zkratu. Baterie se může skrývat v populárních zařízeních, jako je N70 nebo 6230i. Až dosud selhalo přibližně 100 akumulátorů, nedošlo však zatím k případům poškození osob či předmětů. K přezkoumání musí být baterie vyjmuta z mobilu. Jestliže najdete na čelní straně zařízení označení Nokia a BL-5C, mělo by být 26místné číslo bezpodmínečně zkontrolováno na zřízeném webu. Vadné akumulátory vyměňuje Nokia zdarma.
Info: www.nokia.com/batteryreplacement  

Krátce

Microsoft uvádí nový JPEG
Microsoft představil u Joint Photographic Expert Group svůj nový obrazový formát „HD Photo". Do softwaru a fotoaparátů má být později integrován jako JPEG XR. Jaká je jeho výhoda oproti JPEG? Především poloviční datový objem při stejné kvalitě.
Info: www.jpeg.org  

GPS a Galileo jsou kompatibilní
USA a Evropská unie se dohodly: navigační systém GPS a jeho evropský protivník Galileo, který má přijít v roce 2012, budou navzájem kompatibilní. Budoucí přístroje tak mají umět oba signály kombinovat a tím umožnit přesnější určování polohy.
Info: http://ec.europa.eu  

Opera Mini 4 - druhá beta
Do druhé beta verze již plně funkčního browseru pro mobily byl integrován mod „landscape". Navíc je k dispozici funkce „Grab Search", pomocí níž si uživatelé mohou na startovní stránku Opery integrovat vyhledávací pole webových stránek.
Info: www.operamini.com  

Již druhá generace přehrávače Zune
Kapesní multimediální přehrávač Zune se na českém trhu zatím ani nezačal prodávat, a firma Microsoft již chystá jeho druhou generaci. Společnost z Redmondu uvedla verzi s velkým, 80GB pevným diskem a 3,2palcovým displejem a také menší flash varianty se 4 a 8 GB paměti a 1,8palcovým displejem.


Dokumenty ke stažení