Menu
CHIP Speedtest

Microsoft pracuje na „průhledném“ mobilu

Aktuality

BEZDRÁTOVÉ TECHNOLOGIE

Přenos HD filmu za několik sekund

V budoucnu by mělo být možné přenést plnohodnotný HD film bezdrátovým způsobem za několik málo sekund. Usiluje o to firma IBM, která ohlásila dohodu s tchajwanským designérem čipů MediaTek, v rámci níž budou obě dvě společnosti tři roky spolupracovat na vývoji nových čipů, jejichž úlohou bude bezdrátově přenášet velké objemy dat obrovskou rychlostí. Přenos by se měl uskutečňovat mezi DVD přehrávači, HD televizory, počítači nebo přenosnými zařízeními v rámci domácnosti nebo kanceláře.
Čipy budou využívat technologii mmWave (milimeter Wave), vyvinutou laboratořemi společnosti IBM, jako rychlejší alternativu pro bezdrátové sítě Wi-Fi. Na rozdíl od 2,4 GHz používaných pro Wi-Fi se bude využívat frekvence 60 GHz. Přenosová rychlost by měla být až 100násobně vyšší - například 10 GB dat by se mělo dát oproti 10 minutám při použití Wi-Fi přenést za pět sekund.
Info: www.ibm.com

NOKIA N810

Mobilní internetové zařízení od Nokie

Firma Nokia představila internetový tablet N810. Zařízení je opatřeno operačním systémem 2008 založeným na Linuxu. Software je vybaven uživatelským rozhraním, které lze přizpůsobit osobním potřebám uživatele. Obsahuje také nejrůznější novinky, jako je prohlížeč založený na Mozille s aplikacemi Ajax a Adobe Flash 9, dále podporu pro Bluetooth headset a rovněž vylepšené funkce pro video a audio.
Přístroj má vysouvací klávesnici a dotykovou obrazovku o velikosti 4,1 palce a s rozlišením 800 × 480 bodů. Novinka obsahuje i takové aplikace, jako je Video Gizmo, Skype, Rhapsody, Boingo Wireless, Earthlink či The Cloud.
„Přístroj Nokia N810 představuje sílu tradičního počítače zabalenou do kapesního formátu. Jeho otevřená standardní technologie zrychluje spojování mnohých funkcí a služeb v jediném přístroji," uvedl Ari Virtanen, viceprezident divize Convergence Products firmy Nokia.
Info: www.nokia.cz

BEZPEČNOST

Varování před „vokálním terorem"

Bude v průběhu několika málo let možné pomocí počítačových technik dokonale napodobit lidský hlas, aby byl k nerozeznání od toho skutečného? Podle vědců se tato vize uskuteční v horizontu 10 až 15 let. Nové technologie v sobě skrývají bezpečnostní riziko: lidský hlas bude možné syntetizovat tak dokonale, že bude možné uvést například prostřednictvím telefonního hovoru jiné do omylu.
Podaří-li se určit parametry vokálního traktu konkrétní osoby z nahrávky jeho hlasu, bude možné hlas následně syntetizovat pomocí počítače. Jaké jsou scénáře zneužití této možnosti? Zahrnují například telefonát bankéře, který žádá telefonické ověření parametrů účtu klienta, případně může být napodoben a k politickým cílům zneužit hlas vedoucího představitele země. Řešením tohoto problému by mohly být nové techniky, které umožní verifikovat totožnost volajícího.
Info: http://news.bbc.co.uk

LUCIDTOUCH

Microsoft pracuje na „průhledném" mobilu

Ve spolupráci s firmou Mitsubishi pracuje Microsoft na technologii přenosného zařízení, které by bylo průhledné a bylo by možné jej ovládat prsty.
Apple již obdržel několik ocenění za nápad umožnit ovládání zařízení iPhone skrze dotykovou obrazovku. Microsoft s Mitsubishi jdou však ještě o něco dále: pracují na vlastní variantě s názvem LucidTouch, která se od konceptu Applu liší hlavně tím, že umožňuje vidět, co je na obrazovce, i když se jí uživatel zrovna dotýká prsty.
Vtip je v tom, že uživatel vše ovládá za zadní strany přístroje. Na displeji je pak vidět jen elektronický stín jeho ruky. Prototyp zařízení již jeho tvůvrci vystavují prostřednictvím obrázků a videodemonstrací (viz odkaz níže).
Info: http://patrickbaudisch.com/projects/lucidtouch

ON-LINE HUDBA

Yahoo už nechce skladby s DRM

Ian Rogers, šéf hudební sekce Yahoo, odmítá použití techniky DRM (Digital Rights Management). V rozhovoru s manažery hudebního průmyslu uvedl: „Jestliže labely nabízejí svojí hudbu Yahoo, a chtějí přitom zákazníkům stavět bariéry, nemám už na dalším obchodu zájem." V tom případě by spíše radil, aby portál investoval peníze do Yahoo Mail nebo Answers. Uživatelé Yahoo by kopírovací ochranu bezpochyby nenáviděli. Rogers pokračuje: „Není možné se dále dívat na to, že se vydávají peníze na kontrolu zákazníků". Jeho oznámení může zvířit vody v hudební branži - Yahoo je koneckonců jedním z největších poskytovatelů on-line hudby ve Spojených státech.
Info: http://music.yahoo.com

SVĚT S MAPAMI ATLASU

Server AMapy.cz s novými funkcemi

Portál Atlas.cz nabídl v polovině října vylepšenou verzi mapové služby AMapy (www.amapy.cz), která tak nyní přináší možnost prohlédnout si jakékoliv místo na světě z ptačí perspektivy. Uživatelé mohou nově vyzkoušet také funkce vyhledávání světových měst nebo hledání států podle zkratek, anglických a originálních názvů, což jsou funkce, které ostatní mapy českého internetu zatím nenabízí. Další novinkou, kterou uživatelé na rozdíl od leteckých map ocení hlavně z praktických důvodů, je plánovač tras, který nyní umožňuje vyhledávat si trasy v rámci celé Evropy. Další vylepšení jsou určena hlavně turistům a pěším cestovatelům. Atlas na svých AMapách zpřehlednil turistické trasy a číselně označil cyklotrasy. Letecké mapy Atlasu patří v tuto chvíli k nejpřesnějším, protože jsou pravidelně aktualizovány. Největší aktualizace z let 2006 se dočkala východní část České republiky.

TECHNOLOGIE FELICA

Identifikační karty pro studenty

Firma Sony se stane partnerem při distribuci a vývoji identifikačních bezdotykových karetních systémů, určených mimo jiné pro kontrolu docházky na univerzitách. Dosud byly tyto kartové systémy implementovány do objektů několika veřejných institucí a univerzit. Záměrem Sony je zužitkovat svoji technologii úspěšných systémů FeliCa a vytvořit tak jednotné řešení identifikace docházky. Pokud bude technologie FeliCa zavedena i do mobilních telefonů, studenti budou moci využívat systémy nejen na účely elektronických plateb či docházky, ale budou dostávat i aktuální technické informace prostřednictvím hromadné SMS zprávy, například o událostech týkajících se bezpečnosti, jako je třeba tísňové uzamčení prostor budovy, a podobně.
Info: www.sony.net

SCORPIO

320 GB do notebooku

Kapacita disků do notebooků utěšeně roste. Po Toshibě má 2,5" disk s kapacitou vyšší než 300 GB i Western Digital - konkrétně model Scorpio s rozhraním SATA 300, rychlostí otáčení 5400 ot./min., výškou 9,5 mm a funkcemi, které podle výrobce zajišťují tichý provoz a nízké provozní teploty. Western Digital navíc představil technologie, díky kterým se v budoucnu kapacita disků opět zvýší. Firma oznámila, že dosáhla plošné hustoty záznamu 520 Gb na čtvereční palec díky použití vlastní technologie kolmého magnetického zápisu (PMR) a hlav s technologií Tu MR (tunneling magneto-resistive). S touto hustotou se na plotnu o průměru 3,5 palce vejde 640 GB dat, a jediný pevný disk tedy může mít kapacitu až 3 TB. Na základě současné hodnoty růstu plošné hustoty 40 % za rok se tyto kapacity očekávají v horizontu roku 2010.
Info: www.wdc.com


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení