Menu
CHIP Speedtest

Surfování na webu: Jde to i s mobilem

Surfování na webu: Jde to i s mobilem

Surfování pomocí mobilu je velmi praktické. Objevují se však překážky, které radost z internetu v mobilu kazí. Ty nejčastější problémy vám pomůžeme vyřešit.
Vratislav Klega

Kdo si nosí internet s sebou v kapse, má oproti ostatním velkou výhodu. Vždy má při sobě mapy cizích měst, snadno najde nejbližší bankomat nebo dobrou restauraci. Na webu však také naleznete bar nebo někoho pro flirt. Web v mobilu je velmi užitečný a praktický - často ale bohužel jen teoreticky. V každodenní praxi je totiž příliš složitý, nepřátelský, pomalý, a někdy dokonce ani nefunguje. My vám ukážeme, jak správně používat internet v mobilu, aby vám přinášel jen radost a užitek.

Stránky pro mobily

Prakticky veškeré stránky na internetu jsou optimalizované pro prohlížení na běžných PC. Řada portálů však svým uživatelům nabízí také stránky optimalizované pro malé displeje mobilních telefonů a PDA. Jedny z nejlépe optimalizovaných stránek nabízí Google. V mobilu stačí zadat www.google.cz/m a rázem se ocitnete na stránkách, které znáte z počítače, ale které jsou optimalizované pro malá zařízení. Kdo používá službu Gmail, jistě přivítá optimalizaci poštovní schránky právě pro malé displeje. Ve většině případů stačí zadat jen http://gmail.com a stránky automaticky rozpoznají, že jsou prohlíženy z kapesního zařízení, a přizpůsobí se. Pokud se tak nestane, můžete zadat http://mobile.google.cz a dostat se tak na požadovanou službu.
Také vyhledávač Yahoo testuje podobnou službu, ta však nefunguje automaticky. Chceteli prohlížet stránky optimalizované pro malé displeje, je třeba zadat http://m.yahoo.com. České vyhledávací servery se prozatím optimalizaci pro malé displeje vyhýbají.
Je zde elegantní řešení v podobě prohlížeče Opera Mini. Současná verze má označení 3.1.8295, na stránce www.mini.opera.com/beta je již k dispozici beta verze 4. Zkuste nainstalovat nejprve ji a vyzkoušejte funkčnost. Pokud bude fungovat korektně a nebude padat, doporučujeme ji ponechat. Bude-li program vykazovat chyby, nainstalujte si odladěnou verzi. Tu naleznete na stránkách www.operamini.com/download. K dispozici jsou dvě verze programu - jednodušší a náročnější. Máte-li zařízení s rychlým procesorem a dostatkem paměti, doporučujeme sáhnout po náročnější verzi.
A v čem je vlastně Opera tak skvělá? Pokud zadáte nějakou webovou stránku, telefon ji nezačne okamžitě stahovat, ale vyšle požadavek na svůj mateřský server. Ten se na vámi zadanou stránku podívá, zoptimalizuje ji pro prohlížení na vašem telefonu a předá zpět. Výhoda: Optimalizace je skutečně výborná, navíc stránka je i zkomprimovaná. Její načtení je tedy rychlejší, a pokud platíte za přenesená data, vyjde vás načtení levněji. Pro představu - úvodní stránka portálu Seznam.cz má 40 kB. Při otevření v Opeře má však jen 9 kB.
Co se ergonomie týče, může jít Opera všem ostatním prohlížečům příkladem. Tak snadné ovládání nemá žádný jiný mobilní prohlížeč.
Výhodou Opery je, že ji zprovozníte téměř na jakémkoliv moderním mobilu.

Telefon jako konkurent Outlooku

E-mailoví klienti v mobilním telefonu jsou stejně tak rychlí jako v PC a nastavení je stejně tak jednoduché. Stačí vyplnit jen uživatelské jméno, heslo a servery pro příjem a odesílání pošty. V mobilech mnohem častěji využijete pokročilá nastavení. Je zřejmě zbytečné stahovat přílohy, na běžném telefonu je totiž stejně neotevřete, stejně tak je dobré omezit velikost příchozího e-mailu. Pokud stáhne počítač 5MB e-mail, nic se nestane, pro mobil je však taková velikost často problémem a může mít za následek pád aplikace nebo celého telefonu.
Máte-li neomezená data, můžete nastavit pravidelnou kontrolu schránky. Platíteli však za každý přenesený kilobajt, doporučujeme jen ruční synchronizaci. Stahování několikrát za hodinu by se vám mohlo prodražit.

Mapu města vždy s sebou

Google Maps jsou vážně skvělé. Obsahují mapy všech měst, ale také třeba pohled ze satelitu a další přídavné funkce. A to neplatí jen o verzi pro PC! Google Maps existují i ve verzi pro mobilní telefony. Stačí, když v mobilu otevřete stránku www.google.cz/gmm. Pak stačí kliknout na Download Google Maps a do mobilu se stáhne aplikace kompatibilní s vaším typem telefonu nebo PDA. Podpora zařízení přitom vůbec není špatná. Stačí telefon s podporou Javy nebo Palm s OS 5.0 a vyšším, BlackBarry s barevným displejem nebo PDA zařízení založená na operačním systému Windows Mobile. Aplikace je velmi malá. Mapy se stahují z internetu, protože jsou však optimalizované pro kapesní zařízení, jedná se jen o jednotky kilobajtů. Horší je, pokud si zobrazíte fotografii z družice. Máte-li jen GPRS, budete na otevření obrázku chvíli čekat.
Další výhodou je, že Google Maps spolupracují s GPS. Pokud má tedy váš smartphone integrovanou GPS, snadno si můžete zobrazit aktuální pozici na mapě.

YouTube sledujte i na cestách

Díváte se rádi na videa ze stránky www.youtube.com? Špatná zpráva: V běžném mobilu si video nespustíte. Důvod: Na YouTube jsou videa ve formátu FLV (Flash Video), se kterým si mobilní telefony neporadí. Flash Video je totiž velmi velké a také náročné na výkon mobilu. Poradí si s ním jen nejšpičkovější smartphony.
Řešením je nová služba, kterou YouTube spustil v červnu. Naleznete ji na stránce http://m.youtube.com. Videa jsou zde přizpůsobena zobrazení na malém displeji mobilního telefonu a nejsou tak velká, takže stažení netrvá dlouho. I tak však doporučujeme nějaké rychlejší připojení, než je GPRS. Nevýhodou této služby je, že zde nejsou k dispozici všechna videa, která naleznete na YouTube.
Zajímavá je také služba TinyTube (http://tinytube.net). Na této stránce naleznete videa postahovaná z nejrůznějších videoportálů. Výhodou je, že videa jsou zde ve formátu 3GP, se kterým si poradí většina mobilních telefonů.

Fotografie a videa na blogu

Integrovaný fotoaparát je dnes nedílnou součástí moderního mobilního telefonu. Místo toho, abyste fotografie ukládali do paměti telefonu, můžete je ihned nahrávat na internet. Služeb, které tuto funkci nabízejí, je na internetu celá řada.
Jedna z těch lepších se nachází na adrese www.cellblock.com. Jedná se o fotoa videoalbum. Po registraci získáte e-mailovou adresu ve tvaru jméno@cellblock.com. Na tuto adresu pak z e-mailového klienta ve svém mobilu zašlete fotografii nebo video a ty se přidají do alba. Navíc album je pak dostupné pod jednoduchou WWW adresou, takže není problém zařadit je do svého blogu. Služba je poskytována zdarma, jednotlivé fotografie a videa však nesmí být větší než 10 MB.

Oživená mrtvola

WAP byl předchůdcem mobilního internetu. Nikdo od této zastaralé technologie nečeká funkce, na které je zvyklý z internetu, přesto má WAP jednu výhodu.
Od 1. listopadu totiž operátor O2 nabídl svou službu O2 Active zcela zdarma. Neplatí se ani za obsah, ani za přenesené kilobajty, dokonce není ani třeba platit žádný měsíční paušál, přístup na wapový portál je pro zákazníky O2 zcela zadarmo. S předchozími službami jako Eurotel Juice nebo Eurotel Live! neměl tehdejší Telecom úspěch, v případě O2 Active by však mohlo jít o skutečně zajímavou službu.
O2 totiž na službě Active spolupracuje s portálem Centrum.cz, který pro wapové stránky přichystal zajímavý obsah. Nechybí jednoduchý přístup do e-mailové schránky Centrum.cz, aktuální zpravodajství, jízdní řády či předpověď počasí, ale ani zábava, třeba v podobě Xchatu. Kdo se dosud bál chodit na WAP, protože nebylo jasné, kolik za zobrazení stránky zaplatí, ten se může radovat. I v zastaralém mobilním telefonu může mít nyní po ruce zpravodajství, e-mail i praktické doplňky. A za službu nezaplatí ani korunu.
Surfování v mobilu nenahradí stolní počítač nebo notebook. Důležité je, že celý web máte dostupný v kapse, ať už jste kdekoliv. Již nikdy vám neujede autobus, nebudete volat na drahé služby, pro zjištění telefonního čísla. Stačí sáhnout do kapsy pro mobil a všechny informace máte na displeji.

Internet v mobilu: Tři nutné podmínky

Co telefon musí umět
Technické předpoklady dnes splňuje každý moderní GSM mobil. Ke stahování e-mailů bude stačit i pomalé GPRS. Kdo chce však surfovat, měl by mít telefon vybavený EDGE. Avšak třeba O2 EDGE příliš nepodporuje, zde je nutné sáhnout po mobilu, který umí UMTS, případně superrychlé HSDPA. Samozřejmě musí mít mobil také vhodného e-mailového klienta. Internetový prohlížeč si snadno nainstalujete sami.
Správný tarif
Surfování v mobilu není levné. Sáhnete-li po tarifu z řady web'n'walk, musíte používat prohlížeč v telefonu, přes notebook surfovat nesmíte. Pokud vám to stačí, můžete mít internet v kapse za příznivých 118 Kč vč. DPH. Vězte, že e-maily už dávno nemají pár kilobajtů a 5MB limit můžete vyplýtvat hned první den. Jaký tarif je pro vás nejlepší, to nejlépe poznáte z naší tabulky na straně S118.
Konfigurace mobilu
Ručně konfigurovat všechny parametry mobilu, to by snad nezvládl ani technický ředitel některého z operátorů. Naštěstí operátoři na svých webových stránkách nabízejí konfigurátory, které odešlou SMS zprávu s nastavením. Tu stačí jen uložit a telefon je nakonfigurovaný. Pokud koupíte telefon od operátora, také už bude mít všechny parametry nakonfigurované. Další možností je zavolání na linku operátora, ten vám pak zašle nastavující SMS zprávu.

Který tarif bude nejlepší?

Ideální tarif pro surfování v mobilu nabízí T-Mobile. Jeho web'n'walk nabízí za rozumnou cenu dostatek funkcí, ne všechny mobilní telefony jej však zvládají. Na tarif se navíc vztahují další omezení. Na internet je možné přistupovat jen z mobilu - nelze se tedy připojit přes mobil notebookem a surfovat pohodlně, respektive zaplatíte za přenesené kilobajty.
Web'n'walk zahrnuje dva tarify: Surf+ a Surf&Mail+. V prvním případě zaplatíte měsíční paušál 118 Kč (vč. DPH) a pomocí prohlížeče v mobilu můžete libovolně surfovat. Budete-li stahovat i e-maily, zaplatíte za ně zvlášť. V případě tarifu Surf&Mail+ zaplatíte měsíčně 237 Kč (vč. DPH). Získáte stejné výhody jako u tarifu Surf+, navíc získáte 30 MB pro přístup do internetu - tedy třeba na e-maily.
O2 sází především na O2 Active. Ačkoliv se nejedná o náhradu mobilního internetu, většině uživatelů poskytne to, co potřebují. Nulová cena je pak velkým lákadlem. Kdo potřebuje plnohodnotný internet, musí sáhnout po tarifu O2 Internet Mobil 384. Ten ale stojí 653 Kč (vč. DPH) měsíčně. Na pomezí jsou různá tarifní zvýhodnění, jako je Individual 5 MB nebo Individual Nonstop. V prvním případě však za 179 Kč měsíčně získáte jen 5 MB pro přenos, nonstop tarif je pak zase dražší než O2 Internet Mobil 384.
Poměrně dobré řešení nabízí Vodafone se svým tarifem Připojení na dlouho. Pokud pracujete jen s e-mailem a bude vám stačit 15 MB měsíčně, zaplatíte jen 200 Kč. Pracujete-li s e-mailem, tu a tam se podíváte na web a vejdete se do 45 MB, zaplatíte 500 Kč. Při překročení 45MB hranice zaplatíte každý měsíc 750 Kč. Výhodou je, že Vodafone nemá žádná omezení - surfovat můžete z mobilu i z notebooku, není omezena ani rychlost, ani technologie (GPRS a EDGE).


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení