Menu
CHIP Speedtest

Ztráty a nálezy

Ztráty a nálezy

Vážení čtenáři,

na bývalém ministerstvu informatiky prý záhadně zmizela celá počítačová síť. Vyplývá to ze zprávy vypracované kontrolory ministerstva vnitra, pod které agenda zrušeného ministerstva informatiky přešla. Abych pravdu řekl, nedovedu si dost dobře představit, jak se může ztratit počítačová síť, ještě k tomu v budově, ve které denně pracuje několik desítek úředníků. Jedině snad tak, že nebyla vůbec nainstalována nebo využívána. Nebylo by se co divit, protože podobně prý dopadla i ministerská telefonní ústředna: ta se sice neztratila, ale spíše našla a přitom se zjistilo, že ji nikdo celé roky nepoužíval, přestože za ni úřad zaplatil sedm milionů korun. Jednoduše ležela ladem.
Tak tohle se asi opravdu může stát jen ve státním sektoru, takové hospodaření by si snad žádný soukromý podnik, který si na sebe musí sám vydělat, nedovolil. Nám obyčejným daňovým poplatníkům nezbývá než doufat, že alespoň firmy, které umějí tak skvěle přesvědčovat ministerské úředníky ke koupi nepotřebných věcí, odvedly z těchto výhodných prodejů a služeb daně. Tím by se alespoň část peněz vrátila tam, odkud vyšla.
Je vidět, že náklady na zavádění informačních technologií ve státní správě mohou být opravdu zbytečně vysoké, a to i na úřadu, který se má právě podpoře IT věnovat. Celkem směšně pak například vyznívá jeho záštita nad OSS Aliancí (Společností pro výzkum a podporu open-source), ve které ministerstvo oceňuje její přínos „k úsilí správních orgánů o růst efektivity a snižování nákladů". Těžko říct, jaké úsilí je tu myšleno. Bohužel je evidentní, že náklady na IT ve státní správě by se v první fázi daly lehce snížit i bez open-source řešení.
Když už jsme u nákladů a daní, asi všichni už víme, že od 1. ledna 2008 se u řady výrobků, mezi které spadají i noviny a časopisy, zvyšuje sazba daně z přidané hodnoty. Noviny a časopisy tedy s největší pravděpodobností od příštího roku podraží. Alespoň pro ty z vás, kteří máte rádi náš časopis, mám jednu dobrou zprávu: cena předplatného Chipu se do konce roku nemění. Kdo si tedy předplatí Chip do konce prosince, ten se jeho případnému zdražení v příštím roce vyhne.
A teď už raději obraťme list. Na dalších stránkách na vás kromě jiného čekají testy notebooků, MP3 přehrávačů, digitálních fotorámečků, TFT monitorů a žebříčky dalšího hardwaru i softwaru. Snad vám pomohou při výběru vhodných vánočních dárků, nabídka je opravdu lákavá a ceny rozhodně lepší než loni. A u vás doma určitě IT technologie ladem ležet nebudou.

Přeji vám hodně zábavy s prosincovým Chipem a doufám, že vám přinese i mnoho užitečných informací.

Josef Mika, šéfredaktor Chipu

 


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení


Vyšel nový Chip! Nedostanete se do trafiky?

Objednejte si ho až domů. Poštovné zdarma.
Objednat aktuální číslo DIGI HNED