Menu

Když hardware dozrává až u zákazníka...

Když hardware dozrává až u zákazníka...

Až příliš mnoho výrobců zneužívá aktualizace firmwaru k tomu, aby mohli uvést na trh nehotové výrobky. Ten nejzelenější „banánový hardware" jsme pro vás vypátrali.
Gunnar Troitsch

V tomto článku najdete:

Notebooky: Všechny výrobky s problémy
Mobily: Mnoho funkcí, málo kvality
WLAN zařízení: Výkon až dodatečně
Komponenty PC: Dozrávání u zákazníka

Buď pochválen vynálezce aktualizací firmwaru! Díky updatům zůstávají drahé přístroje stále na výši doby. Skvělým příkladem je FritzBox od AVM: i starý model „Fon ATA" z počátku roku 2005 je prostřednictvím aktualizací firmwaru neustále rozšiřován, takže v něm pravidelně přibývají nové vymoženosti. Ani v roce 2008 tak žádný majitel FritzBoxu nebude muset přemýšlet o jeho náhradě.
Update firmwaru má však také svou odvrácenou stránku: mnozí výrobci - mezi nimi i renomované firmy jako Asus, Nokia a Microsoft - vrhají na trh v masovém měřítku nehotové produkty. S bohorovným klidem a v duchu hesla „Hlavně prodat - vždyť zákazník si poslední chyby může odstranit sám při updatu". V mnoha případech výrobci touto cestou dokonce i obcházejí nepohodlné záruční požadavky.
Dali jsme si tu práci a nejdůležitější kategorie produktů jsme z tohoto hlediska prozkoumali. Objevili jsme tak spoustu přístrojů, které jdou přes pulty obchodů v evidentně nehotovém stavu - zčásti natolik nezralé, že bez aktualizace firmwaru vůbec nejsou schopny konat svou funkci. Přitom přístroje vybavené novou technikou a s novými vlastnostmi, které čerstvě přicházejí na trh, jsou postiženy neúměrně často. Na následujících stránkách vás upozorníme na nejhorší případy „banánového hardwaru", a to v oblasti notebooků, mobilních telefonů, WLAN zařízení a komponent PC. U většiny problémů hned nabízíme řešení. „Nejnezralejší" produkt v každé kategorii jsme vždy zvýraznili v zeleném rámečku.

NOTEBOOKY

Acer Aspire 7520G-302G16Mi: Zvukové problémy s ovladači Acer

Problém: Podřadná kvalita zvuku
Řešení: Ovladač ze stránek Realtek
Tento notebook firmy Acer jsme vlastně ani nemuseli připojovat k akustickému měřicímu zařízení: už jen zvuky Windows zněly, jako když se šlápne kočce na ocas. Měření pak náš dojem jenom potvrdilo -faktor zkreslení ve dvouciferné oblasti, to se hned tak nevidí. Nechtěli jsme však uvěřit, že by to notebook nedokázal lépe. Instalované ovladače od Aceru sice byly aktuální, přesto jsme to zkusili s ovladači, které jsou nabízeny ke stažení na stránkách Realteku (www.realtek.com.tw). A výsledek? Jasný zvuk a dobrý naměřený výsledek (faktor zkreslení 0,012).

WLAN moduly pro Centrino: Nízký výkon už z výroby

Problém: Mizerná konektivita a průchodnost
Řešení: Nové ovladače od Intelu
Po zapnutí sice nový notebook domácí síť najde - spojení je však hodnoceno jen jako „průměrné", ačkoliv přístupový bod je umístěn hned ve vedlejší místnosti. Tady aktuální ovladač často dokáže zázraky - příjem se podstatně zlepší. WLAN moduly pro technologii Centrino, které od poloviny roku 2006 nebyly aktualizovány, potřebují aktualizaci ovladačů ještě z dalšího důvodu: uzavře se tak bezpečnostní mezera hodnocená Intelem jako „kritická". Aktuální „Intel PRO/Wireless Drivers" najdete na intel.com/support/.

Všechny notebooky: Příliš hlučná optická mechanika

Problém: Rušivé zvuky z vypalovačky
Řešení: Aktualizace firmwaru
Nezřídka se stává, že optická mechanika notebooku je už při opuštění výrobního závodu hlučnější než větrák uvnitř počítače. To uživatele silně ruší - a nejen při sledování filmu z disku DVD. Aktuální firmware zpravidla vypalovačku výrazně ztiší, a navíc se tak podstatně zvýší kompatibilita. Jenomže jen málo výrobců -například IBM/Lenovo nebo Toshiba -dává odpovídající updaty k dispozici. Naštěstí však existují zdroje na internetu (například rpc1.org), z nichž lze stáhnout soubory s firmwarem pro skoro každou vypalovačku.

Powerbooky od Applu: Přehřívání při zátěži

Problém: Plášť se příliš zahřívá
Řešení: Zatím v nedohlednu
Powerbooky firmy Apple jsou horké zboží - bohužel nikoli jen v přeneseném slova smyslu. Na jejich plášti se skutečně vyskytují „hotspoty", které s naměřenou teplotou 61 °C výrazně překračují hodnoty doporučované kožními lékaři. Citlivější jedinci si tak mohou přivodit i popáleniny. Tak vysoké teploty se samozřejmě vyskytují jen v situacích, kdy má procesor opravdu napilno - ale k tomu si ostatně Powerbook kupujeme. Řešení není známo. Na webu sice kolují tipy, jak zahřívání povrchu dostat pod kontrolu, v těch se však skrývá nebezpečí: není-li teplo z počítače dostatečně odváděno, hrozí nestabilita a pády.

MOBILY

Smartphony s Windows Mobile: Trápení bez konce

Problém: Trvalé potíže
Řešení: Pravidelné aktualizace firmwaru
Pokud jde o desktopové operační systémy, Windows nikdy neměla snadnou pozici a často jsou i neprávem zatracována. Na poli smartphonů však věc vypadá úplně jinak. Windows Mobile se těší velké oblibě, a dokonce si získala opravdovou obec fanoušků - to však zjevně postrádá jakýkoliv reálný podklad. Ačkoliv se verzí 6 situace zřetelně zlepšila, musí uživatelé, kteří přístroj intenzivně využívají, minimálně jednou denně provádět měkký reset.
A mezi těmito restarty sužují uživatele ještě další problémy: SMS zprávy se nesprávně ukládají, kontakty se nedají uložit na SIM kartu, Bluetooth nenajde protějšek a někdy je hlasová kvalita tak špatná, že se mnozí raději uchýlí k napsání SMS nebo e-mailu. Aktualizace firmwaru a softwaru sice postupně odstraňují některé chyby a řadu problémů tak zmírní, i nadále však pro všechny uživatele Windows Mobile platí příkaz doby: aktualizovat, aktualizovat, aktualizovat!

Samsung SGH U600: MP3 přehrávač reaguje pomalu

Problém: Pomalý MP3 přehrávač
Řešení: Aktualizace firmwaru u obchodníka
Majitelé Samsungu SGH U600 si toho už nepochybně povšimli: integrovaný přehrávač „empétrojek" reaguje na pokyny tak rozvláčně, že frustrace z jeho lenosti často zastíní chuť na poslech hudby. Pomůže opět jenom aktualizace firmwaru. Ta se však dá provést jenom u obchodníka - a zaplatíte za ni poměrně dost. Bezplatné updaty jsou totiž k dispozici jen v případech, kdy Samsung sám přizná, že je v přístroji opravdová chyba.

Nokia 6230: Pouze velká písmena

Problém: Přepínání malých a velkých písmen
Řešení: Aktualizace firmwaru
VELKÁ PÍSMENA PROPŮJČÍ TEXTU PUNC DŮLEŽITOSTI. NESMÍ SE TO OVŠEM PŘEHÁNĚT. A právě tento problém měli uživatelé mobilu Nokia 6230. Místo aby se jako velké psalo jen první písmeno textu (nastavení Abc), psala se velká všechna písmena (ABC). Každá SMS pak nechtěně působila jakýmsi vychloubačným dojmem. Otráveným majitelům nakonec pomohl až update ze stránek Nokie (www.nokia.cz).

Nokia 6230 a Nokia 3310: Předčasné vybití akumulátoru

Problém: Příliš krátká výdrž akumulátoru
Řešení: Zpětný dotaz a výměna akumulátoru
Rok 2006 byl ve znamení nebezpečných akumulátorů. Mnozí výrobci - v čele s firmami Sony a Dell - museli hromadně stahovat akumulátory z notebooků a jiných přenosných přístrojů a nahrazovat je jinými. Ale majitelům postižených modelů nehrozí jen spektakulární požáry, či dokonce výbuchy. Ke znechucení úplně stačí, když se akumulátor, který má podle technických parametrů vydržet v provozu celý týden, odporoučí už po několika hodinách.
Právě to se přihodilo u některých mobilních telefonů Nokia modelových řad 6230 a 3310. Tyto přístroje měly potíže se správou nabíjení, takže jejich akumulátorům velmi brzy „došla šťáva". A poněvadž nabíjecí elektronika je součástí akumulátoru, byly celé řady akumulátorů z již prodaných mobilů stahovány. Zda byl takto postižen i váš telefon, to se dozvíte na adrese batteryreplacement.nokia.com.

Smartphony Sony-Ericsson: Příliš slabý výkon

Problém: Smartphony reagují příliš pomalu
Řešení: Částečně pomohou updaty firmwaru
Čím více funkcí má mobilní přístroj zvládnout, tím vyšší výpočetní výkon musí mít k dispozici. Ve většině současných smartphonů pracují 400MHz procesory. Avšak některé, jako například modely SonyEricsson M600i, W950i, P990i, a dokonce i P1i (viz obrázek), se světem smartphonů protloukají s procesorem „Philips Nexperia PNX4008" běžícím na 208 MHz. To jinými slovy znamená, že například na vstupy do menu a spuštění programů musíte často čekat i několik sekund a aplikace opravdu náročné na výkon někdy ani není možno provést. Slabou útěchou může být, že menší procesor také spotřebuje méně proudu. V určitých mezích mohou přístrojům pomoci na nohy aktualizace firmwaru (viz www.sonyericsson.cz). Žádný rychlostní zázrak však nečekejte.

Motorola Razr V3xx: HSDPA není v rychlém režimu

Problém: Namísto HSDPA V.2 funguje jen V.1
Řešení: Zatím v nedohlednu
Většinu přátel má Motorola Razr nejspíš kvůli elegantnímu vzhledu. Ovšem uživatelé, kteří si model V3xx vybrali proto, že je propagován s vysokorychlostní datovou službou HSDPA Phase II (průměrná přenosová rychlost 2 Mb/s), s tímto krasavcem spokojeni nebudou. Zmůže se totiž jen na rychlosti, které odpovídají pomalejšímu HSDPA Phase I (1,6 Mb/s v průměru). Motorola tento problém zná, dosud však stále nereaguje: nejenže nenabízí aktualizaci pro už prodané přístroje, ale nezměnila ani reklamu na Razr V3xx. Kdo už tento mobil má, musí počkat na nový firmware - a všichni ostatní by měli počkat s nákupem...

LG Prada: Virtuální klávesnice jen virtuálně

Problém: Chybí virtuální klávesnice na displeji
Řešení: Zatím v nedohlednu
Prada - to zavání „haute couture" (přední módní salony určující vývoj módy) a kvalitou.
Bohužel však přístroj nedodržel sliby svého výrobce. Od samého začátku LG tvrdí, že Prada dostane virtuální klávesnici.
Také by to mělo dobrý důvod - vždyť stylový mobil je přece vybaven praktickým dotykovým displejem. Vstup textů - v nejjednodušším případě SMS - by virtuální klávesnice značně usnadnila. Zatím se však klávesnice vyskytuje jenom v propagačních materiálech LG. To je ale pro nás stopa trochu moc virtuální.

WLAN ZAŘÍZENÍ

D-Link router DI-524: Instalace pod Vistou nemožná

Problém: Instalační software jen pro XP
Řešení: Instalace prostřednictvím browseru
Není málo výrobců, kteří ještě mají na trhu přístroje, jež Vista nepodporuje. Například u D-Linku DI-524 funguje instalace z CD jenom pod XP. U síťových zařízení nicméně existuje možnost nainstalovat a spravovat je po síti prostřednictvím internetového prohlížeče. Vše, co k tomu potřebujete, je síťový kabel pro spojení počítače a routeru a standardní IP adresa (zpravidla 192.168.1.1), pod níž lze router nalézt. Pak jednoduše postupujte podle popisu v příručce.

Netgear WGE 111: Opakované samovolné restarty

Problém: Router se permanentně restartuje
Řešení: Aktualizace firmwaru
Netgear Access Point WGE 111 je mezi majiteli XBoxů velmi oblíben, ačkoliv se často stává, že se ocitne v restartové smyčce, z níž se zřejmě nemůže dostat. Pomoc nabízí současný update firmwaru na verzi 2.0. Po jejím nahrání běží přístupový bod stabilně - a restartuje se už jen na výslovné přání uživatele.

Linksys WRT54G: Potíže s velkými soubory

Problém: Router se „zasekává"
Řešení: Aktualizace firmwaru
Po dlouhé měsíce slouží směrovač Linksys WRT54G bez závad - až se najednou zhroutí. Na vině může být mimořádně velký soubor (více než 1 GB). Až do verze firmwaru 4.0 pracoval přístroj s interní frekvencí 200 MHz. Pokud byly přenášeny příliš velké soubory „na jeden zátah", docházelo k problémům s časováním. Všechny verze firmwaru po 4.0 zvyšují vnitřní takt na 216 MHz, což zřejmě odstranilo inkompatibility a postaralo se o ničím nerušený datový přenos.

Buffalo TeraStation: Posílání mailů přes SNMP nemožné

Problém: Nefunguje poplachový mail přes GMX
Řešení: Nainstalování nástroje
TeraStation od firmy Buffalo je mezi síťovými profesionály považována za velmi spolehlivou. Pokud se přece jen něco přihodí, menu NAS přístroje nabízí možnost odeslání mailu správci sítě. Kdo se o to ovšem pokusí prostřednictvím GMX účtu, nepochodí. Není totiž možné zadat přihlašovací data pro SNMP server. Poněvadž se zdá, že Buffalo v této věci nic nepodniká, je třeba vyvinout trochu vlastní iniciativy. Pomůže nainstalování vlastního freewarového SMTP serveru - k tomu ovšem vždy musí v síti běžet nějaký počítač nebo server.

FritzBox Fon WLAN 7050: Problémy s 16megabitovým DSL

Problém: FritzBox 7170 při 16 Mb/s „zamrzá"
Řešení: Beta verze nového firmwaru
Internet při svižných 16 Mb/s - to má umožnit FritzBox Fon WLAN 7050 od AVM. Avšak jakmile poskytovatel služeb skutečně otevře všechna stavidla, Fritz svěsí uši a položí se. Tento problém odstraní aktuální firmware z oddělení FritzLabor, který lze získat na webové stránce AVM (www.avm.de). Paradoxní je, že problém se vyskytuje jen v případech, kdy také linka umožňuje plnou rychlost DSL - blaze tomu, kdo nemá perfektní spojení!

KOMPONENTY PC

Vypalovačka DVD-RAM od LG: RAM média nejsou rozpoznána

Problém: XP nepodporují LG DVD-RAM
Řešení: Ovladač pro DVD-RAM
Ačkoliv Windows XP už dlouho oficiálně podporují všechny DVD-RAM mechaniky od LG, může se stát, že za drahé peníze nakoupené DVD-RAM médium bude prostě ignorováno. Tady pomohou speciální ovladače DVD-RAM pro Windows XP. Nenajdete je ovšem na internetových stránkách LG, nýbrž tak, že do Googlu.cz jako hledací pojmy zadáte „dvd-ram" a „driver". Ve výsledcích pak vyhledejte webovou stránku „Czech Computer". Na ní objevíte vhodný RAM ovladač pro svůj počítač. Po jeho nainstalování a restartu počítače se vaše LG vypalovačka bude nadále hlásit jako DVD-RAM jednotka a bude také podporovat všechny funkce RAM.

Základní desky s AMD 690: Jednotka Blu-ray od Pioneer stávkuje

Problém: Blu-ray nefunguje
Řešení: Aktualizace firmwaru
Základní desky osazené současnou čipovou sadou AMD 690 mají potíže s Blu-ray vypalovačkami od firmy Pioneer. S těmito deskami tyto drahé optické mechaniky prostě nefungují. Černého Petra strká jeden výrobce druhému a navzájem se obviňují z nedodržení standardu. Dosud jako jediný výrobce základních desek zareagoval Asus a pro své mainboardy se sadou AMG 690 vydal aktualizaci firmwaru. Majitelům svých výrobků tak smetl problém ze stolu - jenomže sadu AMD 690 používají ve svých produktech i další výrobci základních desek, a ti žádný update nenabízejí. Útěchou snad může být, že Blu-ray mechaniku si zatím koupil málokdo - už tato okolnost brání tomu, aby problém přerostl v masový fenomén.

Myš Habu od Microsoftu: Nefunguje s řadičem

Problém: Myš nefunguje
Řešení: Aktualizace firmwaru
Microsoft Habu je jednou z nejoblíbenějších hráčských myší - právě s tímto určením však souvisí i její problém. Nesnáší se totiž dobře s některými USB řadiči. Hráči mění svůj hardware častěji než ostatní uživatelé, a tak není divu, že také Habu častěji střídá svůj USB řadič. Bohužel je přitom myš od Microsoftu velice vybíravá, takže se dnes dá téměř s jistotou předpokládat, že s každou novou čipovou sadou na základní desce bude zapotřebí také aktualizace pro Habu. Přitom myši od firmy Logitech takovýmto problémem - alespoň co je známo - netrpí.

Notebooky

Jde-li o nehotové produkty, notebooky vedou. Hlavním problémem je kombinace nejnovější platformy Centrino s Vistou. Nejen že vázne výkon, ale také některé součásti systému, jako například mechanismy úspory proudu, fungují nedostatečně.

Všechny notebooky: Špatný grafický výkon pod Windows Vista

Problém: Nevýkonná grafika
Řešení: Zatím v nedohlednu
Nezávisle na tom, zda ve vašem notebooku pracuje nová platforma Santa Rosa nebo jiná čipová sada, grafický výkon pod Windows Vista dnes zůstává daleko za možnostmi vestavěného hardwaru. Ačkoliv je Vista na trhu už poměrně dlouho, dosud pro ni neexistují grafické ovladače, které by se mohly alespoň přiblížit výkonnosti ovladačů pro XP. Na webových stránkách výrobců notebooků se samozřejmě stále objevují nové ovladače, ale žádný výkonnostní průlom se dosud nedostavil. Nepomůže tak nic jiného než prozatím provozovat notebook pod Windows XP.
TIP: Kdo zakoupil Vistu ve verzi Business nebo Ultimate, získal zároveň i licenci na XP Professional - a smí tedy „downgradovat". Microsoft na požádání vydá odpovídající licenční klíč.
MALÝ PŘÍKLAD: Chip podrobil notebook Asus W2PC-7M016 testu v našem testlabu, a to za stejných podmínek pod Vistou a XP

Mobily

Ne každý majitel mobilního telefonu musí mít nutně také PC a internet. Přesto na trh přicházejí mobily, které až po updatu začnou plnit to, co slibují nápisy na jejich krabici. Legendární byl Siemens S65 se svým „megahlasitým" tónem při vybití baterie.

Nokia N95: Problémy s GPS, krátká výdrž a další

Problém: GPS funguje jen průměrně
Řešení: Zatím v nedohlednu
Novou vlajkovou loď Nokie, smartphone N95, zná z plakátů a televizních spotů snad každý. Jenomže tak skvělý a funkční, jak se nám snaží namluvit reklama, model N95 zase není. Spíše naopak: podle odhadu expertů na mobilní telefonii z CXO (www.xonio.com) se všeuměl mezi mobily poměrně rychle vyvíjí v chybového šampiona. Tak třeba integrované GPS řešení funguje i s třetím firmwarem (aktuální: 12.0.013) spíše špatně než dobře a mimořádně krátká výdrž akumulátoru (pod čtyři hodiny) nutí aktivní uživatele všude s sebou vláčet nabíječku. Kromě toho internetová fóra k N95 přímo překypují zprávami o nevysvětlitelných kolapsech, problémech se softwarem Symbian a v neposlední řadě i s posuvným krytem. Tady si musí uživatelé pomoci sami -s „bastlířskými" návody z internetu, které mají rozviklání mechanismu Nokie napravit (www.n95users.com). Suma sumárum představuje Nokia N95 (cena cca 16 000 Kč s DPH) určitě „highlight" co do funkčního rozsahu - kvalita však přitom jednoznačně zaostala v půli cesty.

WLAN zařízení

Někteří výrobci tvrdí, že jejich přístroje pro režim „n draft" bude možné prostřednictvím updatu uschopnit pro přicházející standard 802.11n. To ale bude obtížné - vždyť mnohé takové produkty nezvládají ani skok na další evoluční stupeň Draft 2.0.


Komponenty

Všechna rozhraní a konektory v PC jsou přesně definované, takže si málokterý výrobce dá velkou práci s testováním přístrojů před jejich uvedením na trh. Jenomže pokud komponenty počítačů nejsou vyvinuty důsledně až do konce, dochází k nekompatibilitám.

Současné disky SATA: Prostě příliš rychlé...

Problém: Pevný disk není rozpoznán
Řešení: Omezení rychlosti
První řadiče sériových pevných disků měly maximální datovou průchodnost 1,5 Gb/s, současné řadiče mají ve specifikaci už rychlost 3 Gb/s. Týká se to jak řadičů na základních deskách, tak i řadičů v diskových mechanikách. A právě v tom je problém: současné pevné disky často nefungují se staršími řadiči na základních deskách, neboť si nedokážou poradit s novým rychlým standardem SATA. Propojkami na pevném disku si však každý může omezit přenosovou rychlost na 1,5 Gb/s a tak si zajistit plnou kompatibilitu.


Dokumenty ke stažení