Menu

Kompletní nabídka ATI

Kompletní nabídka ATI

V tomto testu jsme se zaměřili hlavně na karty ATI z kategorie nižší a střední třídy, ale přehled jsme doplnili tak, aby obsahoval všechny nové grafické karty ATI, včetně nejnovějšich modelů Radeon HD3850 a HD3870.
Michal Bareš

Během uplynulého roku jsme vás průběžně seznamovali s novými grafickými kartami ATI tak, jak byly uváděny na trh. Nejprve to byl na začátku prázdnin zatím nejvýkonnější model ATI Radeon HD2900 XT, posléze dorazily i méně výkonné, ale velmi levné karty Radeon HD2400 a 2600. Ty jsou dostupné v provedení Pro a XT (verze Pro jsou méně výkonné). Těsně před uzávěrkou jsme pak měli možnost otestovat dvě absolutní novinky, které představují kompromis mezi téměř špičkovým výkonem a velmi dostupnou cenou. Grafická karta ATI Radeon HD3850 prokázala nejlepší poměr mezi výkonem a cenou ze všech testovaných produktů a odnáší si naše ocenění.

Žhavé novinky

V souladu s pojmenováním procesorů AMD se mění i zažité označení grafických karet ATI. V tomto testu se ještě setkáváme s produkty různých výkonnostních tříd doplněnými přívlastkem Pro, nebo XT -podle výkonnosti -, avšak z označení jednotlivých modelů Radeon „trojkové" generace, jejichž první kousky jsme už měli možnost vyzkoušet, slůvka „Pro" a „XT" vymizí a budou nahrazena číslicí. Model Radeon HD3850 tak odpovídá dřívějšímu označení „Pro" a model HD3870 spadá do dřívější kategorie „XT". GPU nových karet Radeon jsou vyrobeny novým, 55nm výrobním procesem, což je hlavní důvod toho, že na začátku modelového označení je „trojka". Očekávaný model HD2800 se tak s největší pravděpodobností vůbec na trhu neukáže, ale není čeho litovat, protože jak HD3850, tak HD3870 jsou vynikající karty, co se týče poměru mezi výkonem a cenou. Představují nejdostupnější ATI variantu pro smysluplné hraní náročných her pod DirectX 10. Model HD2900XT je sice o něco výkonnější, ale téměř dvakrát dražší a model HD2600XT je sice levnější, ale v případě her DX10 ve vyšším rozlišení je líný.

Jakou kartu zvolit?

Testované pole se výkonově výrazně liší. Výhodou karet ATI Radeon HD2x00 (s výjimkou HD2900XT) je hardwarová podpora pro přehrávání multimediálního obsahu s velkým rozlišením včetně hardwarové akcelerace zvuku. I s nejlevnější kartou za necelých tisíc korun tedy můžete výrazně vylepšit přehrávání HD filmů na starším počítači vybaveném pomalejším procesorem a slotem PCI Express. Na hraní nových her ve formátu DX10 výkonově nestačí, na hraní náročnějších starších her rovněž ne. Tahovou strategii si na nich však zahrajete. Výkonnostní rozdíl mezi HD2400 Pro a HD2400XT je v rámci benchmarků výrazný, ale praktické použití při hraní her je minimální i ve verzi XT.
Pro hráče je tedy naprostým minimem verze HD2600, která je ve verzi Pro o pár stokorun levnější, ale my spíše doporučujeme modely 2600XT, které se s přimhouřením obou očí dají použít i na nejnovější hry pro DX10 (i když zde se musíme omezit na nízké rozlišení, takže výhody DX10 neoceníme). Pomyslný výkonnostní vrchol představuje mezi kartami ATI, a to i po uvedení nové řady, verze HD2900XT, která však po uvedení verzí 3850 a 3870 bude téměř neprodejná. Cca za 9000 Kč totiž nabídne jen o necelých pět procent vyšší výkon než nově uvedené modely, které jsou navíc výrazně levnější. Nevýhodou HD2900XT je kromě momentálně nepříznivého poměru mezi cenou a výkonem i fakt, že k napájení potřebuje dva šestikolíkové konektory, tedy čtyři klasické kabely.

HD3850 a HD3870

Výsledky testů a letmý pohled do ceníků naznačují, že tyto karty se podle všeho objeví pod mnoha vánočními stromky. Geniální poměr mezi výkonem a cenou představuje hlavně model 3850, který je o 5 až 10 procent pomalejší než 3870, ale zato se dá sehnat již za 4200 Kč včetně DPH. Oproti modelu 2900XT mají nové karty řadu dalších výhod, mezi než patří hardwarová podpora pro přehrávání formátů MPEG 1/2/4, DivX, WMV, VC-1 a H.264, dále pak podpora pro novou sběrnici PCI Express 2.0 a podpora pro technologii ATI PowerPlay, která snižuje frekvenci GPU i pamětí v době, kdy grafická karta není vytížena. Výsledkem je úspora energie i tišší chod celé počítačové sestavy. Podle našich výpočtů ušetříte při běžném provozu až 30-40 wattů za hodinu. Pro milovníky přetaktování je připravena utilita ATI OverDrive, pomocí které budou moci hráči snadno manuálně i automaticky měnit pracovní frekvenci GPU i pamětí. Novinkou modelů 3850 a 3870 je i podpora pro budoucí rozhraní DirectX 10.1, které má Microsoft uvést při vydání prvního servisního balíčku operačního systému Windows Vista.

HD38x0, nebo nVidia 8800GT?

Zde záleží hlavně na preferencích uživatelů. Jak karty Radeon HD3850 a 3870, tak nová karta GeForce 8800GT nabízejí špičkový poměr mezi výkonem a cenou, vysoký herní výkon a napájení pomocí pouze jednoho šestikolíkového konektoru. Testovaná karta Asus EN8800GT (která k nám rovněž dorazila těsně před dokončením tohoto testu) i referenční karta ATI Radeon HD3850 zabírají pouze jeden slot, výkonnější z nových radeonů pak potřebuje sloty dva. Cenově se GeForce 8800GT pohybuje o několik set až tisíc korun výše než Radeon HD3870 a podle našich testů nabízí o méně než 10 procent vyšší výkon. Karty jsme testovali pomocí nejnovějších ovladačů Catalyst 7.11 a v případě nVidie pomocí ovladače ForceWare 169.02 a nezaznamenali jsme závažnější nedostatky, i když je poslední dobou pravda, že ovladače ATI by mohly být o něco lepší.


Dokumenty ke stažení